Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-02-2018, 19:14   #1
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,279
Thanks: 58
Thanked 242 Times in 165 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Lobi izraelit ne SHBA


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 10-02-2018 nė 20:47
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2018, 19:18   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,908
Thanks: 294
Thanked 503 Times in 375 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lobi izraelit ne SHBA

Deri sa te dale ndonje konkurent tjeter i fuqishem bolizmi, kete kenge do te kendoni ju per lobizmin ne fjale.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2018, 22:41   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,574
Thanks: 1,197
Thanked 704 Times in 446 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lobi izraelit ne SHBA

Lobi hebre ose cifut me sakte,sepse Izraeli ne 1948 u krijua zyrtarisht.Nderkohe lobet hebreje punonin per njohjen e Izraelit qe nuk ekzistonte akoma.Kuptohet juridikisht,sepse historikisht atje ka qene ku eshte sot.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2018, 08:22   #4
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,197
Thanks: 14
Thanked 612 Times in 390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lobi izraelit ne SHBA

Edi Rama, fjalim para lobit amerikano-izraelit nė SHBA nė konferencėn e AIPACKryeministri i Shqiperise, Edi Rama, do te jete nje nga folesit ne Konferencen vjetore te AIPAC, Komiteti i Ēeshtjeve Publike Amerikano-Izraelite, qe do te mbahet ne Washington D.C nga datat 4-6 mars 2018.
AIPAC, apo Komiteti i Ēeshtjeve Publike Amerikano-Izraelite (The American Israel Public Affairs Committee) eshte grupi lobues qe konsiderohet si avokati i politikave pro izraelite ne Kongresin dhe Ekzekutivin e Shteteve te Bashkuara.
B/Izraeli Sot

p.s: Edhe Ed Rama ju perkulet lobit hebre.Edi Rama mother fucker,voton kunder Izraelit ne OKB dhe shkon flet ne zemer te lobit izraelit
Cka do te thote tani Derjansi,nuk qenkemi vetem ne te lobit hebre por edhe i dashuri i tij...hehe
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 02-03-2018, 08:38   #5
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lobi izraelit ne SHBA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Lobi hebre ose cifut me sakte,sepse Izraeli ne 1948 u krijua zyrtarisht.Nderkohe lobet hebreje punonin per njohjen e Izraelit qe nuk ekzistonte akoma.Kuptohet juridikisht,sepse historikisht atje ka qene ku eshte sot.
Murik ... pak plotesim. Dmth 1744! Kam botuar dhe me pare kete material ne forum. Po e ripostoj. Dy materiale bashke. Sepse nuk kam kohe te kontrolloj ose redaktoj.Mudn te jene dhe i nje

Lexoni popull, se nuk dini gje hic. Drague. Qepe ti,qepe ore te them.Pa koment hic ! Lexo aty dhe mos fol te dekurajosh te tjeret.

Short Version


Citim:
Frankfurt mbi Main, viti 1744. Pranė rrugės sė madhe pėrbri Renit dhe nė kufirin mes Francės dhe Holandės, qyteti e kishte shfrytėzuar mė sė miri atė pozicion. Shkėmbime fitimprurės tė mallrave dhe parasė gjallėronin rrugėt. Me 35 mijė banorėt e tij, Frankfurti ishte njė prej qendrave mė tė mėdha tė Gjermanisė. Njė e dhėnė e veēantė: mė shumė se njė e dhjeta e popullsisė ishte e pėrbėrė nga hebrenj qė kishin gjetur njė vend tė pėrshtatshėm pėr tė vėnė nė pėrdorim dhuntinė e tyre pėr tregti dhe biznes. Ashtu si nė tė gjithė Europėn, edhe nė Frankfurt hebrenjtė jetonin nė geto. Shumė familje qė banonin aty dalloheshin nga shenja me ngjyrė tjetėr qė vendosej nė hyrje tė ndėrtesės. Njė prej kėtyre familjeve quhej Zum rothen schild, nė gjermanisht “me shenjė tė kuqe”, dhe ajo shprehje do tė bėhej mbiemri identifikues i Rothschild-ėve.
Nė shtėpinė me shenjė tė kuqe
Nė vitin 1744, nė shtėpinė me shenjė tė kuqe lindi Meyer Amschel. I mbetur jetim nė moshė tė re, bėri pasuri me atė qė kish trashėguar nga prindėrit. Nga babai kishte mėsuar tė shkėmbente monedha tė ēfarėdo lloji dhe nga tė gjithė llojet e origjinave dhe nė Frankfurt, ku nė ēdo pranverė vinin shumė tė huaj tė joshur prej panairėve qė zhvilloheshin aty, qarkullonin monedha tė tė gjithė llojeve. Nėpėr duar i kaluan edhe monedha tė lashta e tė rralla, qė i ngjallėn pasionin numizmatik. Dhe ky i fundit do tė ishte ēelėsi i suksesit tė tij.
Princi Vilhelm Hanau kishte depozituar para nė sasi shumė tė mėdha duke i shitur ushtarė mercenarė dajės sė tij, George II, mbret i Anglisė. Me ato para kish mundur mes tė tjerave t’i lironte rrugė pasionit tė tij, pikėrisht pėr numizmatikėn. Dhe kush mė mirė se sa ai hebreu nga Frankfurti do tė mund t’i blinte monedha, t’ia shiste, duke kontribuar nė rritjen e koleksionit tė tij? Mes princit dhe kambistit lulėzoi kėshtu njė shkėmbim epistolar qė Meyer Amschel diti ta shfrytėzojė pėr tė nxitur
veprimtarinė e tij financiare dhe tregtare. Pasuritė e tij rriteshin ditė pas dite, bashkė me reputacionin si njeri i besueshėm qė i qėndronte angazhimeve tė marrė. Ndėrkohė, nga martesa me bijėn 17-vjeēare tė njė dyqanxhiu nė Frankfurt i buroi njė tjetėr mbėshtetje e fortė pėr kompaninė, pasuria njerėzore, qė do tė konsistonte nė pesė djem.
Ekonomia e luftės
Nė trazirėn qė po pėrēante Europėn e monarkive dhe fisnikėrisė sė lashtė, e tronditur nga revolucioni francez, biznesi i shoqėrisė Rothschild po pėsonte rritje. Fushatat e para ushtarake tė shteteve nė koalicion kundėr Francės revolucionare panė tė pėrfshihej edhe princi i Kassel, i cili u besoi agjentėve tė tij, pėrfshirė Rothschild-ėt, detyra tė mirėshpėrblyera. Rothschild-ėt pėrfituan nga shanset qė ofronte ekonomia e luftės pėr tė zgjeruar aktivitetin e tyre tė mallrave. E shtrinė deri nė mallra fitimprurės si furnizimet ushtarakė: uniforma, mbulesa, ēadra, birra, armė. Ndėrkohė, aktiviteti tjetėr, ai i bankierėve dhe kambistėve lulėzonte nė po tė njėjtėn masė, aq sa pėr tė sjellė nė arkat e familjes para likuide, gurė tė cmuar, vepra arti, monedha tė ēmuara dhe tituj shtetėrorė. Kėtė pasuri po e rrisnin me shpejtėsi qė kur, tė pasur e mė pak tė pasur, princėr dhe njerėz tė zakonshėm, u kėrkonin atyre para hua.
Nga Frankfurti nė botė
Futja e Europės nė luftė i bėri qė tė viheshin nė kėrkim tė tregjeve tė rinj. Pėr tė kompensuar mungesat prodhuese nė kontinent, Rothschild-ėt hapėn njė filial nė Londėr, magazinė e madhe e njė ekonomie qė shfrytėzonte kolonitė angleze nė Amerikė, Azi dhe Afrikė. Ia besuan djaloshit me shumė iniciativė Nathan, atėherė pak mė shumė se njėzetė vjecar. Nathan u nis nė Angli nė vitin 1795 me cantėn tė mbushur me flori dhe para, pa ditur asnjė fjalė anglisht, duke marrė zemėr vetėm prej besimit qė i kish dhėnė i ati. Brenda pak vitesh do tė bėhej kolona mbėshtetėse e Familjes Rothschild nė rrafshin planetar.
Nathan kishte qenė i pari i fėmijėve tė transferuar nė perėndim qė kish dhėnė prova pėr tė dhėnat e tij si bankier. Ai vetė ka rrėfyer nė atė kohė njė cėshtje tė jashtėzakonshme biznesi tė realizuar nė Angli. “Kompania e Indive Lindore kishte pėr tė shitur flori me njė vlerė 80 mijė stėrlina. Shkova nė ankand”, kujtonte Nathan, tashmė i moshuar, “dhe e bleva tė gjithė. E dija qė qeveria angleze kishte nevojė pėr tė paguar trupat qė luftonin nė Portugali kundėr Napoleonit. Ia shita, dhe ata nuk dinin si tė bėnin pėr ta transferuar nė Portugali. E mora unė pėrsipėr, duke e kaluar nėpėrmjet Francės. Ishte puna mė e mirė qė kam bėrė nė jetėn time”.
Kush fitoi nė Vaterlo?
Beteja e Vaterlosė u humb nga Napoleoni dhe u fitua nga Rothschild-ėt. Duket paradoks, por ka njė tė vėrtetė brenda. Ja se si shkuan gjėrat. Kishte pak kohė qė Rothschild-ėt kishin shtrirė nė tė gjithė kontinentin rrjetin e tyre tė shėrbimit tė informacionit qė ndiqte nga afėr zhvillimet e luftės. Kishin mjete tė mėdhenj nė dispozicion: anije, karro, kuaj tė shpejtė, agjentė tė shpėrndarė kudo qė sillnin para, tituj, letra dhe lajme. Dhe lajmi mė i vyer ishte ai i rezultatit tė betejės sė Vaterlosė.
Bursa e Londrės ishte nė pritje me ankth. Nėse do tė fitonte Napoleoni, vlera e titujve shtetėrorė anglezė do tė pėsonte rėnie. Nė rast tė kundėrt, me armikun tė mposhtur dhe perandorinė franceze nė gjunjė, Bursa e Londrės do tė kish kapur yjet. Beteja u zhvillua nė 18 qershor. Ditėn tjetėr, njė agjent i Rothschild-ėve kishte nė dorė, tė sapo dalė nga shtypi, njė gazetė holandeze qė jepte lajmin e humbjes sė Napoleonit. I hipi njė anijeje dhe nė datėn 20
zbriti nė portin e Folkestone, ku vetė Nathan Rothschild po e priste nė bankinė. Njė rrugėtim i shpejtė me karrocė dhe Nathan u gjend nė Londėr disa orė pėrpara se lajmi zyrtar tė arrinte nė kryeqytet. Mbėrriti nė Borsė dhe u shfaq para dhjetėra agjentėve tė kompanive tė tjera qė e prisnin. Ata e dinin qė Nathan e dinte. Me fytyrėn pakėz tė ngrysur, sikur tė donte tė jepte lajmin e kaq, Nathan nuk bleu, por nisi tė shesė tituj shtetėrorė. Tė gjithė e imituan, tė bindur se kishte fituar Napoleoni.
Titujt u ulėn gjithnjė e mė shumė nė vlerė, por pak sekonda pėrpara se lajmi zyrtar dhe i vėrtetė tė kalonte kangjellat e bursės, Nathan ktheu drejtim dhe filloi tė blejė me cmime tė ulėt. Dhe bleu me dorė tė lirė deri kur lajmi i lumtur shpėrtheu nė kryeqytetin anglez. Vetėm nė atė ditė fitimet e tij ishin tė jashtėzakonshėm. E tija kish qenė njė taktikė e vėrtetė lufte. Kishte pėrdorur paratė ashtu sic Napoleoni pėrdorte ushtarėt: pėrqėndronte shumė, me shpejtėsi, nė njė pikė tė vetme tė zgjedhur me kujdes. Do tė kish siguruar njė fitore tė madhe ose njė humbje tė rėndė. Por nėse Napoleoni kishte humbur betejėn e jetės, ai e fitoi.
Kjo nuk do tė thotė se ishin tė vėrtetė zėrat qė qarkullonin, shumė tė pėrhapur edhe prej
humorit antisemit, qė Rothschild-ėt kishin bėrė pasuri me vetėm njė goditje, me njė lehtėsi tė barabartė me qasjen e tyre krejt pa paragjykime. Kompetenca, ndershmėria dhe tradita kulturore zinin njė rol po kėshtu tė rėndėsishėm. Rothschild-ėt nė Francė
Nė vitet Tetėqind Rothschild-ėt u vendosėn nė Francė me baronin James de Rothschild. E shpejtė ishte ngjitja e tij, qė nisi si kėshilltar i mbretėrve tė Francės. James u bė njė prej financierėve mė tė rėndėsishėm dhe tė fuqishėm duke luajtur njė rol tė dorės sė parė nė financimin e sipėrmarrjeve hekurudhore, minerare dhe industriale, nė importin e cajit dhe specieve nga Lindja, nė blerjen e shtėpive, tokave dhe vreshtave nė Francė. Nė fillimet e Tetėqindės ishte me siguri njė prej burrave mė tė pasur tė planetit. Nė shtėpinė e tij tė quajtur Chateau Rothschild nė Boulogne-Billancourt, pranė Parisit, kishte njė oborr tė vėrtetė tė tijin. Artisti i parė nė shėrbim tė tij ishte Gioacchino Rossini qė pėr tė kompozoi njė sasi tė madhe pjesėsh muzkore. Piktori Ingres ishte portretisti zyrtar; Heinrich Heine ishte poeti personal. James kishte interesa tė gjerė dhe me paratė e tija financoi vepra pėr ndihmė, spitale, shkolla, shėrbime sociale. Nė mėnyrė tė vecantė u mor
me bamirėsi ndaj popullit tė tij dhe financoi kolonitė e para hebreje nė Palestinė. I pėlqente shumė tė bėnte gjėrat nė mėnyrė madhėshtoredhe tė mos privohej nga asnjė lloj interesi i tiji. Njė vlerėsues i verėrave dhe ushqimeve, investoi nė kėta sektorė dhe nė fundin e jetės sė tij arriti qė tė blejė zonėn e prodhimit tė shumė tė vlerėsuarės Chateau Lafite.
Koleksioni i tij i artit bėnte qė tė dukej shumė i vogėl ai i mbretėrve dhe u pasurua nė mėnyrė tė vazhdueshme me blerje tė reja. Nė kulmin e suksesit James bleu njė pallat tė mrekullueshėm tė shtatėqindės, rezidenca e fundit e tė pushtetshmit Tayllerand, ku Rothschild-ėt francezė do tė banonin deri nė Luftėn e Dytė Botėrore. E braktisėn pėrpara mbėrritjes sė nazistėve nė Paris.
Italia e Rothschild-ėve
Nė gjysmėn e parė tė Tetėqindės familja u pėrhap nė vende tė ndryshėm mes pesė djemve tė themeluesit: Nathan nė Londėr, Amschel nė Frankfurt, James nė Paris, Salomon nė Vienė dhe Carl nė Napoli, dhe u shndėrrua nė rrjetin mė tė madh financiar tė Europės, me aftėsinė qė t’i jepte hua tė rėndėsishme monarkive pėr vepra me peshė. Nė Itali banka Rothschild i dha hua tė
mėdha Shtetit Papnor si dhe mbretėrve tė ndryshėm tė Napolit pėrvec se Dukatit tė Parmės dhe Dukatit tė Madh tė Toskanės. Nė mėnyrė tė vecantė bėri biznes me Borbonin e Napolit qė nė mesin e viteve njėzetė duhej tė menaxhonin njė deficit nė rritje qė i detyronte tė mblidhnin sasi tė mėdha titujsh shtetėrorė interesat e tė cilėve nė pjesėn mė tė madhe shkonin jashtė vendit. Mė e ndėrlikuar ishte prania e tyre nė Mbretėrinė e Sardenjės dhe nuk ishte pa konflikte interesi. Pėr tė paguar zbritjen e madhe qė kėrkonte Austria Piemontes nė fundin e luftės sė 1848-49 dhe qė piemontezėt e kishin humbur, bankieri dhe ministri i Financave Giovanni Nigra nisėn njė tratativė me Rothschild-ėt e Francės. Operacioni u kryqėzua me shkrirjen mes bankės sė Xhenovės dhe asaj tė torinos. President i kėsaj tė fundit ishte vėllai i ministrit, dhe vetė ministri i kėrkoi njė favor personal James Rothschildit.
Cavour, qė nė atė kohė ishte njė qytetar i zakonshėm, u pėrfshi nė skaje, por kur mėsoi se Baroni i Madh po shpėrblente kundėrpalėt e torinos me pėrfitime personalė e refuzoi ofertėn e bankierit.
Rothschild-ėt, dhe nuk kish si tė ishte ndryshe, u pėrfshinė nė cėshtje tė tjera financiare qė
ofruan bazėn pėr njė ndėrhyrje tė madhe pas unifikimit tė Italisė. Duke filluar qė nga viti 1861 ndėrhynė pėr tė financuar, ashtu si kishin bėrė nė Austri dhe nė Francė, veprat hekurudhore si dhe menaxhuan njė prej kompanive tė mėdha, atė tė Alta Italia. Rrjeti i kompanisė i kontrolluar nga Rothschild-ėt pėrfshinte praktikisht tė gjithė rrjetin e veriut, nė tėrėsi afro 1400 kilometra, deri nė Firence. U zgjerua duke pėrfshirė linja tė tjera mes tė cilave atė ndėrkombėtare tė lidhjes mes Italisė dhe Francės pėrmes Frejus. Shoqėria hekurudhore e Alta Italias bleu nga shteti edhe shėrbimet e lundrimit nė liqenet e Lombardisė. Shoqėria gjithėsesi pėrfundoi shumė shpejt nė njė paqėndrueshmėri tė thellė ekonomike qė e pati kulmin me dėshtimin dhe riblerjen nga ana e shtetit. /Focus/
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2018, 08:39   #6
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lobi izraelit ne SHBA

Long VersionCitim:
ROTHSHILDET

"Me jepni te drejte t'i shtyp parate e njė shteti, e pastaj nuk me intereson se kush i harton ligjet e tij". (Rothshild) Natanin, djali i trete i Majerit dhe themeluesi i dinastise se Rothshildeve, e pyeti djali i tij me i vogel, sa kombe te ndryshme ekzistojne ne botė? "vetėm dy janė ato pėr te cilat duhet te mendosh"- iu pergjigj Natani - "familja hebreje e pastaj te tjerėt". Me togfjaleshin "familja hebreje" ai ka pasur pėr qellim "gjinine hebreje" e cila ėshtė ndryshe nga ajo e njerezve tjerė.
Themeluesi i kėsaj dinastie te vetme sipas gjinise ėshtė Majer Amshel Rothshildi. Ai u lind ne vitin 1743 ne Frankfurt te Majnes (Gjermani). Djali i tij me i madh Anselm Majer Rothsh ildi ( 1773 - 1855) mbeti me baben e vet ne Frankfurt. Djali i dyte - Solomon Rothshildi (1774 - 1855) u shperngul ne Vjene (Austri). Djali i trete - Natan Majeri (1777 - 1836) u vendos ne Londer. Djali i katert - Karl Majeri (1788 - 1855) u vendos ne Napoli. Kurse i pesti - Xhejms Majeri (1792 - 1868) u vendos ne Paris.
Filiala e Londres nen udheheqjen e Natan Rothshildit ka qene me e suksesshmja ne manovrimet dhe operimet financiare.
Te peste vellezerit kanė lozur njė rol mjaft te rėndėsishėm, jo vetėm ne botėn financiare, por edhe ne atė politike. Po qe se historia duhet te beje fjale pėr dike, ajo ėshtė Dinastia Rothshild. Sikur te fillojme prej gjysmes se dyte te shekullit XVIII e deri me sot do te shohim se ata janė zoterinj te financave dhe politikes botėrore. Qysh para 200 vjeteve e deri me sot ata i financojne dhe kontrollojne te gjitha qeverite e botės. Shumica e krereve te kurorezuar janė miq dhe borxh linj te tyre. Lionel Rothshildi ka qene hebreu i parė - anetari i Parlamentit anglez. Djali i tij Natan Majer Rothshildi ne vitin 1885 behet hebreu i parė- pėr i Impersise britanike. Moris Rothshildi behet anetar i Senatit francez.
Stergjysherit e Majer Rothshildit nga getoja ne Frankfurt te Majnes e deri me sot e drejtojne shtepine financiare angleze " Natan Majer Rothshildi dhe bijte e tij".
Te dhena te plota historike pėr jeten private dhe tregtare te kėsaj familjeje ndjellakeqe edhe sot e kėsaj dite nuk ekzistojne. Ato te dhena qe i kemi ne shfrytezim fort pak janė te vėrteta. Kete e vėrteton fakti se qysh para 230 vjeteve e deri me sot aktivitetet e tyre ruhen plotesisht ne fshehtesi dhe askush nuk mund te depertoje ne to.
Themeluesi i dinastise, Majer Rothshildi, ka qene i dėrguar te mesoje pėr rabin, por pas njė kohe te shkurter punesohet ne njė shtepi bankare hebraike ne Hanover si nxenes, k u gjate i studion lojerat financiare. Mirepo edhe aty nuk qendron shumė kohe. Kthehet ne geto ne Frankfurt, ku dy vellezerit e tij kanė shitur tesha dhe gjera tjera te vjetra. Ai tek ata, ne njerin prej dyqaneve, e fillon biznesin e tij me monedha te vjetra. shumė personalitete te larta ne Gjermani si dhe ne mbare Evropen kanė mbledhur monedha te vjetra. Majeri e perpunoi katalogun e vet numizmatik te cilin ua dėrgoi disa njerezve, bile edhe princerve te rrethit.
Rezultati i kėsaj qe i volitshem dhe tregtia me monedha te vjetra shpejt lulezoi. Bile njė dite princi Vilhelm e vizitoi vetė. Majeri me servilitetin dhe me maniret e tij i la pershtypje jashtezakonisht te mira princit i cili u be mushteri i tij i rregullt. Kjo ia rriti shumė autoritetin tregtarit te varfer i cili fillon te loze rolin e furnizuesit oborrtar. Ai e shtoi emrin "Rothshild", qe e ka prejardhjen prej firmes se vogel te kuqe te shtepise. Ne shekullin XVI shtepite ne lagjen hebre je ne Frankfurt kanė qene pa numra. Secila dere ėshtė dalluar nga te tjerat me njefare shenje ose firme te vogel me ngjyre te vecante. Dera e shtepise se Majerit qysh me parė ka pasur njė tabele te vogel te kuqe prej se ciles ai e mori mbiemrin e ardhshem - Rothshild. Drejtor i mallrave dhe pasurive te princit ka qene njeri prej bijve te tij te paligjshem, Buderusi. Ai u miqesua me Rothshildit dhe fillon me ndermjetesimin e tij te ndėrroje valuta te huaja. Ne vitin 1785 i ati i princit ndėrron jete dhe ai i trashegoi titullaret dhe pasurite e medha te tij. Princi i ri i kushtoi kujdes mjaft te madh ushtrisė sė tij, jo vetėm asaj qe perkon me ushtrine ushtarake, por edhe asaj qe perkon me shkathtesine dhe rrobat e saj. Rrobat dhe municioni kanė qene ajo qe e kanė bere atė me te bukur dhe me elegante ne atė kohe. shumė shtete me teper kanė dashur te marrin me qira njesi te formuara te gatshme ushtarake, e pasi qe ato te Vilhelmit kanė qene me me renome, secili ka synuar qe t'i marre me qira. kėshtu, pėr shembull, Anglia ka mbajtur qetesi dhe rregull ne kolonite e saj duke i shfrytezuar "heset". Vilhelmi prej Hes-Keseli ka pasur te ardhura te medha nga kjo tregeti e tij. pėr ēdo ushtar te vrare hesian princi ka marre demshperblime te jashtezakonshme te cilat kanė hyre ne arken e tij dhe ne kėtė mėnyrė ai arriti te behet sundimtari me i pasur ne Evrope.
Majeri Rothshildi me mjaft shkathtesi e shfrytezoi plogeshtine numizmatike te princit te pasur dhe filloi gjithnjė e me shpesh ta vizitojė nė pallat dhe t'i ofrojė monedha te vjetra akoma mė interesante dhe me ēmim te lire e te volitshem. Ky qe njė taktizim pėr t'u ofruar sa me shumė me princin dhe pėr ta fituar besimin e tij. E pasi qe e fitoi besimin e sundimtarit lehte qe edhe fisniket e tjerė te interesohen pėr te, gjė qė edhe vėrtet ashtu ndodhi.
Kah fundi i vitit 1806, kur ushtrite e Napoleonit hyjne ne Gjermani, Vilhelmi ia besoi dokumentacionin e vet me te rėndėsishėm, arkivat, bizhuterite dhe rreth tre milione dollare Rothshildit plak i cili i varrosi ne disa vende te ndryshme.
Kete pasuri te madhe qe posedonte Vilhemi XI ishte fituar ne njė mėnyrė jo posacerisht te ndershme. Keto ishin parate qe Anglia i kishte paguar pėr shfrytezimin e ushtareve te tij (qiraxhinj) pėr te mbajtur rend ne kolonite e saj dhe pėr ta shuajtur revolucionin amerikan. Shikuar nga aspekti moral keto para iu kanė takuar ushtareve tė cilėt e kanė dhene me qira jeten e tyre pėr para. Megjithate, ato i ka plackitur Vilhelmi, e pastaj edhe Majer Rothshildi, i cili autorizohet pėr t'i mbledhur te gjitha kredite e tij prej Anglise e gjetiu. Keto para tė grabitura kanė qene baze e pasurise se madhe te Rothshildeve. Prej atehere e deri e sot nuk ekziston asnje dollar i fituar ne mėnyrė te ndershme(ps. Ultra salambo: ē'domethėnė e ndershme?) nga pasuria shumė miliardeshe e familjes Rothshild.
Borxhet e mbreterve dhe shteteve tjera ndaj Vilhelmit XI kanė qene shumė te medha. Bijte e Majerit shkuan nėpėr te gjitha vendet e botės qe t'i mbledhin borxhet. Natani, i biri i trete i Rothshildit plak u vendos ne Londer dhe te gjitha avoaret e princit u koncentruan aty. Nga te hyrat e medha prej pasurise gjigante te Vilhelmit Anglia i paguante Rothshildit dividente kolosale mujore te investicioneve te tij. Nga ana tjeter, sipas njė kontrate te fshehur ndermjet Vilhelmit dhe Rothshildit, Rothshildi ka fituar njė pjese nga borxhet e mbledhura.
Napoleoni e ka ditur se sundimtari hesian ka pasuri te medha, prandaj me kembėngulesi ka synuar tė vejė deri te ajo pasuri. Regjimente te tėra kanė rremuar ne oborret e tij, bile edhe ne shtepi dhe dyqan te Rothshildit, por nuk gjeten gje, sepse tashme e gjithė pasuria ishte dėrguar ne Londer. vetėm stolite e varr osura u zhduken ne njė mėnyrė misterioze.
Majer Rothshildi disa here udhetoi pėr ne Danimarke, ku ishte strehuar princi, me qellim qe t'i sqaroje atij se si i mundon pushteti i Napoleonit atė dhe bijte e tij, sepse dyshon ne ta. Vazhdimisht e bindtte princin se do t'i marre te gjitha parate, deri ne parane e fundit. Ne atė kohe Natani, duke pasur ne disponim te gjithė atė pasuri te madhe, e shfrytezoi poziten kritike luftarake ne Evrope dhe mungesen e mallrave. Ai blente mallra te ndryshem: pambuk, prodhime te pambukut, kafe, duhan etj., te cilat i fuste permes rrugeve te rregullta ose te shfercit ne tregjet e uritura ne Gjermani, ne shtetet e Skandinavise, bile edhe ne Francė. kėshtu parate e Vilhelmit u rriten dhjetefish me shumė fale Rothshildeve tė cilėt tashme kishin mundesi t'ia kthejne deri ne parane e fundit.
Prej vitit 1810 e deri me sot firma Rothshild nuk merret me me shitblerjen e mallrave, por ve tėm me shitblerjen e parave.
Puna e parė serioze ne kėtė drejtim ishte blerja e 400 toneve ari prej kompanise se njohur te Indise Lindore. Prej kėsaj Rothshildi fitoi kater here me shumė se sa deponoi. Arin e njėjtė Natani ia shiti menjėherė shtetit anglez pėr t'i dhene pėrkrahje fushates se Velingtonit. Kah fundi i luftes napoleoniane. Perandoria Britanike i subvencionoi shumicen e shteteve aleate sic ishin: Rusia, Austria dhe Prusia. Megjithate, problem me i madh ishte si te bartet ari. Asnje firme e madhe nuk ishte ne gjendje te rrezikoje ne transportimin e sasive kaq te medha te arit. Te vetmit qene Natani dhe vellezerit e tij qe e moren persiper ta kryeje kėtė, duke operuar prej bazave te tyre te ndryshme me korrespondence te shifruar, me korrieret me te shpejte ne atė kohe dhe me pellumba. Sasite e medha te cilat vetė i kanė pasur ne disponim iu kanė mundėsuar te hapin filiale ne Paris, Vjene, Berlin dhe Napol, kurse secili p rej vellezerve ka dhene pergjegjesi pėr filialen e cakturar. Ne kėtė mėnyrė "Majeri dhe bijte" krijojne ne mes veti shtepine e parė kliringe ndėrkombėtare.
Pas Napolit ne Evrope filloi zhvillimi i ndertimit te kultures dhe artit, gjė qė kerkonte mjete te medha materiale, pastaj edhe shumė huaja. Shumica e qeverive evropiane drejtoheshin pėr te marre hua te bankieret e vegjėl duke i ikur kolosit financiar Rothshildit. Shkak kryesor i kėsaj ishte materializmi i tyre i vrazhde dhe jodelikatshmeria e tyre. Ne atė kohe sallonet e medha ne Francė, Gjermani dhe Austri lulezonin dhe temat e perditshme pėr biseda ishin poezia, arti dhe kultura. Vellezerit Rothshild ishin te huaj ne kėtė drejtim. Ata te zene shumė me pune materiale dhe financiare, nuk kanė pasur kohe te shkollohen pėr kalaverine e salloneve, e cila ne atė kohe ndodhej ne shesh te jetes botėrore. Ata bile edhe nuk dinin te vallezonin, pėr kėtė shkak nuk i pranonin ne shoqerine e larte shum ė mirė e kuptuan ēka ju mungon dhe se me ishte shumė vonė qe ajo te fitohej.
Mirepo, Rothshildet vendosen qe ta shfrytezojnin superioritetin e tyre financiar pėr t'i fituar fituesit.32 ne vitin 1818 detyrimet shteterore franceze nga huaja e njohur e vitit 1817 filluan shumė shpejt te bien pas hypjeve kontinuitive njevjecare, gjė qė i terhoqi edhe letrat tjera me vlerė. njė gje e ketille nuk ndodhi vetėm ne Paris, por edhe ne tere Evropen ku bursat deshtuan. Vellezerit pronare te shumė detyrimeve nga mbare bota ne heshtje i blene shumicen e detyrimeve konkurente dhe ne njė moment i shiten pernjehere ne tere Evropen, gjė qė shkaktoi shkaterrimin financiar. Tash mbare bota e kuptoi se nuk duhet larguar nga Rothshildi, kėshtu qe te gjithė politikanet e Evropės filluan te bejne gara se kush do te marre me shumė huaja prej tyre. Sallonet dhe shoqeria e larte nuk e hetonin me jodelikatshmerine e tyre. Ky hap ndoshta edhe ishte fillimi i triumfit te tyre politik.
Pronari i ketyre pasurive te panumerta, hebreu plak nga Getoja e Frankfurtit, krijoi disa principe themelore pėr qeverisje dhe mbrojtje. Testamenti i tij ėshtė i perpikte dhe nuk duron kurrfare ndryshimi ose leshimi. Te peste djemte e tij, si dhe e tere gjeneza e tij, ishin te detyruar qe ta respektojne. Sanksionet kanė qene mjaft te ashpra dhe perfundimtare.
1. Me i vjetri te behet kreu i familjes dhe te qeverise me tere pasurine: ky
ishte princip i parise, i cili nuk perjashtonte edhe ngritjen e me te aftit,
por vetėm me ane te zgjedhjeve prej te gjithė anetareve te familjes.
2. Martesat bėhen ne familje, ndermjet kusherinjve. Qellimi i t yre ka qene
qe te ruhen te gjitha pasurite e asgje te mos del prej familjes. Kete rregull
nuk e kanė respektuar ne perpikmeri, sepse paraqitet njė faktor tjeter. Dhe
nderkohe shumė hebrenj u bene te pasur dhe martesat e ketilla kontribuan
jo vetėm qe te mos humbet pasuria, por perkundrazi te rritet. Si pasoje
biologjike e ketyre martesave te njė gjaku, shtimi ka qene i vogel,
shumica e femijeve kanė lindur femra ne mesin e te cileve ka pasur edhe
prej atyre mentalisht te pazhvilluar.
3. Ruajtja e pasurive te behet bashke dhe ne mėnyrė te pandashme, ashtu sic ėshtė bere deri me sot.
4. Testamenti i Majer Rothshildit plak assesi te mos tregohet haptazi dhe te mos i bie ne dore asnje historiani.
5. Te gjithė trashegim taret dhe gjeneratat e familjes te jene perhere lojale ndaj besimit te vjeter hebraik.
6. Te mos behet kurrfare inventure e hapte dhe te mos udhehiqen libra trashegimie e te ngjashme ndermjet anetareve te familjes. Te gjithė ata qe nuk e respektojne kėtė e humbin te drejten e trashegimise.
7. Tere pasuria, e cila ne asnje rast dhe me kurrfare preteksi nuk duhet te ndalet, te qeveriset gjithmone vetėm perj meshkujve, ndermjet anetareve te familjes, dhe ata te jene ortake. Grate anetare te familjes si dhe bashkeshortet e tyre nuk kanė te drejte te marrin pjese ne qeverisjen e firmes. Cdonjeri prej trashegimtareve qe proteston ose i kundėrshton rregullat ne fjale automatikisht e humb te drejten e trashegimise.
Nga e gjithė kjo shihet se Majer Anselmi plak, i cili ka qene shumė religjioz, ka pasur pėr qellim te themeloje pushtetin e njė dinastie hebreje permes trashegimtareve te tij meshkuj. Testamenti i tij edhe sot e kėsaj dite jo vetėm qe ėshtė valid pėr dinastine e tij, por edhe pėr te gjithė hebrenjte e botės. Paramendohet se testamentin e ka bere me ndihmen e dy hazidimve - Jakov Zhozefit dhe Jakov Isakut. Ai ka besuar me entuziazem religjioz se hebrenjte janė "popull i zgjedhur" dhe se Zoti u ka premtuar "ata te qeverisin me botėn". Nuk kam takuar asnje hebre i cili nuk beson ne kėtė. Kjo nuk shihet vetėm nga protokolet e cionisteve te urte, por edhe nga e gjithė ajo ēka ndodh sot ne botė. Majeri ka qene hazidim, do te thote simpatizues dhe ithtar i hazidizmit - levizje me e devotshme e judaizmit e cila e ka prejardhjen prej Polonise Juglindore ne shek. XVIII. Kjo levizje Izraelin e prezenton si njė faktor kozmik, si pike fokuese ne krijimin e botės. Hazidizmi zhvillohet dhe perkryhet prej Jakov Zhozefit dhe Jakov Isakut tė cilėt kanė qene bashkekohanike te Rothshildit te parė. Klubet e formuara jakobine ne Francė, Angli, Itali dhe ne vendet e tjera e marrin emrin prej ketyre dy pers onave religjioze judaite.
Teodor Herceli, shok i afert i zoteri Rothshild dhe themelues i cionizmit modern, rreth vitit 1897 themeloi dy organizata mjaft te rendesishme te cilat edhe sot e kėsaj dite luajnė rolin kryesor nė botė. E para ka qene fshehtesi ekskluzive - ka perfshire 300 vetė, personalitetet e se ciles janė ruajtur plotesisht ne fshehtesi dhe kjo ka prezantuar pushtetin suprem te racės hebreje. E dyta ka qene organizate popullore - religjioze e cila ka perfshire 450 vetė, perfaqesues te kishes hebreje dhe rabine.
Dinastia Rothshild ka filluar me pese djemte e Majer Amshelit.
Natan Rothshildi ka qene mė neqez dhe me i paskrupullt prej vellezerve te tij. Pėr te, faktor i vetėm qe i ka prirė ka qene logjika dinastike. Ka pasur mendje te rralle eksploatuese dhe qendrueshmeri pėr te korrur sukses. Pėr te Dizraeli ka pas thene: "Ai ka qene edhe mesues i bursave botėrore e pastaj sundues dhe mesues i ēdo gjeje tjeter". Ai ka arritur suksese kryesisht fale f shehtesise dhe kembengultesise me te cilat ka punuar. Ky ka qene edhe parimi me i rėndėsishėm i qeverisjes dhe suksesit te te gjithė Rothshildeve deri me sot.
Njehere njė njeri i cili ia pastronte kėpucėt e pyeti pse bakshishi yt ėshtė me i vogel se ai i djalit tend? Ai iu pergjegj: "Babai i djalit ėshtė milioner. Babai im nuk ėshtė". Ne njė rast tjeter, kur njė tregtar i ofroi njė fotografi te bukur, Natani i tha: "Ma jep njė fotografi prej tridhjete funtash sterlinge. Nuk me intereson se cilen. Mirupafshim".
Ndonjehere tregohej edhe arrogant, gjė qė ėshtė karakteristike e te fuqishmeve dhe pushtetareve. kėshtu pėr shembull, ne njė ballo te baronit te Velingtonit, njė baron tjeter i quajtur Monomoranas fliste me entuziazem pėr te paret e tij. "Do te thote, ju jeni baroni i parė i krishtere", iu drejtua Natani me ze te larte, "une pra jam baroni i parė hebre, gjė qė ėshtė me me interes, por nuk paradoj me te".
& nbsp; Pas vdekjes se Natanit, sipas vendimit te kater vellezerve tjerė skeptri familjar iu dha baronit Xhejms (me te riut prej pese vellezerve) me seli ne Paris. pėr dallim nga vellai me i vjeter Natani, lavdia e Xhejmsit u bart ne sallonet me te njohura franceze. Perhere i veshur me pedanteri, djaloshi flokekuq shumė shpejt dhe ne mėnyrė te pahetueshme hyri ne shoqerine e mė fisnikėve nė Paris. Nė moshen 29 vjecare behet konsul gjeneral i Perandorise Austriake ne Paris. E bleu pallatin me te bukur parisien, " Pallatin fushe" u martua me kusheriren e tij Beti, vajzen e vellait te tij Solomonit nga Vjena, pėr te cilen Hajnri Hajne e ka shkruar poemen "Ėngjėlli". Pėr njė kohe shumė te shkurter, shokė mė tė afėrt tė tij bėhen Rosini, Hajne, Onore de Balzak, Zhirzh Sandi, De la Kruą. Ka marre pjese ne kuvende dhe kurorezime te te gjithė mbreterve franceze pas Napoleonit.
Piktori i njohur Delakroa i propozoi qe ta pikturoje si lypes dhe Xhejmsi pranoi . Te nesermen shkoi dhe i veshur si lypes trokiti ne deren e studios se Delakroas. Deren e hapi njė nxenes i tij dhe kur e pa lypesin e mjere, ia futi njė frange ne dore dhe ia mbylli deren. Diten tjeter njė sherbetor i veshur ne livra ia dorezoi nxenesit letren qe vijon: " I dashur zotri, ne koverte do ta gjeni frangun qe ma dhate ne dere te studjos se z. Delakroa, me kamate prej dhjete mije frangesh. Cekun mund ta argjendoni ne bankėn time kur te doni Xhejms de Rothshild".
Hajne shpesh here e ka vizituar Xhejms Rothshildin ne kabinetin e tij dhe me interesimin i ka veshtruar vizitoret dhe servilitetitn e tyre pėr te cilin ky satirik dhe poet i madh konkludon: "Ketu shohim se sa i vogel ėshtė njeriu dhe sa i madh ėshtė Zoti". Xhjems Rothshildi i ka financuar burbonet gjate luftes qytetare spanjolle ne vitin1820, pėr ēka fiton dekorate te larte "Dekorate nderi te legjionit". Ne vitin 1830 mbreti Sharl X bie, e n ė pushtet vjen Lui Filipi. Papandehur ai u tregua si mik shumė i afert i Rothshildit, i cili menjėherė u be keshilltar financier i mbretit te ri dhe vellezerit e fituan monopolin ndaj kredive shteterore.
Ne vitin 1848, me 24 shkurt, mbreti e leshoi Parisin dhe iku. Turma filloi t'i rrenoje oborret mbreterore dhe t'i djege vilat e te pasureve. Xhejmsi i dha 250 mije franga ministrit te puneve te brendshme te revolucionit "pėr qellime patriotike". Menjehere diten e dyte pas ikjes se shokut te tij, mbreti, Xhejmsi i shkruajti njė leter Qeverise se perkohshme e cila ne te njėjtėn kohe e botoi ne shtypin e atehershem. Po ai, Xhejms Rothshildi, propozoi qe te jepen 50 mije franga pėr te lenduarit ne lufterat e rrugeve. Ai si ndonje magjistar u terhoq nga pozita e papershtatshme ne te cilen ndodhej dhe vetėm pas disa javesh serish u kthye ne vendin me te larte. Bile edhe republikanet mė fanatike erdhėn nė perfundim se ai ishte njeri nder me te nevojshmit pėr Republiken. Pasurite e tij ne atė kohe i tejkalonin 600milione franga.
Solomon Rothshildi (1774-1855) ne atė kohe i takonte Austrise antisemite, ku hebrenjve nuk iu lejohej te kene pasurine e tyre, te ndajne drejtesi, te bėhen gjykates, mesues, te merren me politike ose te marrin pjese ne qeveri. Ai edhe perkundėr ketyre kufizimeve, kohe pas kohe, njesoj si vellai i tij, arriti me ane te trikeve dhe manovrimeve te ndryshme financiare qe te beje shoke sic ishte diktatori Meternih, bile edhe vetė perandori. pėr dallim nga vellezerit e tjerė ai arriti pozite te larte ne Austri fale diplomacise se tij. Kushtet ne te cilat filloi ishin shumė me te renda se ato te vellezerve te tij. Ne fillim e mori me qera njė dhome ne hotel sepse, sic thame me larte , nuk kishte te drejte te posedoje mallin e vet. Pastaj mori me qera edhe dhoma te tjera, tere katin, kurse pak me vonė - hotelin. Ai filloi te punoje me firmen e vet. Perderisa autoritaret permbaheshin, shtetit austriak i dha hua prej 55 milione guldene, gjė qė kurre me parė nuk kishte pranuar njė shumė te ketille. Pas njė kohe relativisht te shkurter ai leshoi detyrime pėr 35 milione guldene. Te gjithė ata qe blene prej tyre fituan shumė, kurse me se shumti - Solomoni. Ne vitin 1825 me ane te manevrimeve shumė te perbera ai e financoi Maria Luizen, bashkeshortja e Napoleonit te internuar dhe vajza e perandorit austriak. Te dy femijet e Napoleonit prej Maria Luizes pėr shkak te ngjarjeve te cilat zhvilloheshin shpejt nuk ishin te regjistruar zyrtarisht si te tij. Gyshi, perandori austriak, i merr nen perkujdesjen e tij dhe me ndihmen e Solomon Rothshildit atyre ua siguron ardhmerine.
Pas vdekjes se perandorit ne vend te tij vjen djali i tij Ferdinanti, i cili pėr shkak te gjendjes se tij psikike nuk ishte i aftė ta udheheqe vendin. Megjithate, fale dores se shendoshe qe ia shtroi Meternihu dhe shokut me te afert te tij Solo mon Rothshildit, Austria vazhdoi te lulezoje. Ne shkurt te vitit 1848, ne Francė u zhvilluan ngjarje te bujshme dhe Luj Filipin e rrezuan nga froni, gjė qė shpejt kjo pati ndikim edhe ne Austri. Meternihu iku ne Frankfurt, nen mbrojtjen e Rothshildit. Pas disa muajsh edhe Solomoni e leshoi vendin qe te mos kthehet me kurre ne te.
Karl Rothshildi (1788-1855). Emri i vėrtete i tij ka qene Kalman, kurse llagapi familjar - "Mezuzah". Ai ėshtė dalluar pak prej vellezerve te tij, sepse deri ne moshen 35-vjece nuk i ėshtė dhene kurrfare pune e pavarur. Puna e tij kryesore ka qene qe ta organizoje dhe ta udheheqe sherbimin korrier i cili ka pasur rendesi vendimtare ne arritjen e suksesit te dinastise.
Ne vitin 1821 u legalizua mbreteria burbone ne Napoli. kėshtu qe Austria kerkoi prej Rothshildeve qe te merren me subventicionet luftarake.
Vellezerit e dėrguan Kalamnin, personalitet te cilin ne Evrope askush nuk e njihte. Ai aty e mori emrin Karl. Vellai i tij nga Austria e avancoi njė borxh te Napoleonit, i cili zyrtarisht e paguante ushtrine qe e permbante mbretin ne pushtet. Karli njesoj sikur vellezerit e tij filloi te luaje njė rol te rėndėsishėm politik. Ai e financoi shumicen e markezeve te Italise. Edhe pse vellai i tij Sallomoni ishte shok i afert me kancelarin e moshuar Meternih, Karli qe ai qe e pergatiti renien dhe daljen e tij nga Australia, pėr ta ndėrruar me njė tjeter, me te ri. Ai i rinjgjalli pak qeverisjet e papes edhe perkundėr urrejtjes personale dhe familjare qe kishte ndaj Vatikanit. Te gjithė kėtė e beri me qellim. Prej Vatikanit ai kerkoi qe te premtoje zyrtarisht se do ta korigjoje politiken e tij antihebreje. E pranoi papa Gregori XVI dhe pėr dallim nga te tjerėt ai ia dha doren qe t'ia puthe, ne vend te gidhtit te kembes sic kėshtė qene e pelqyeshme.
Amshel Rothshildi (1773-1855), ka qene djali mė i mad h i Majerit. Pas vdekjes se babait te tij e trashegoi bankėn e Frankfurtit ne te cilen kėshtė punuar me te. Ka qene shumė religjioz dhe i ka besuar Talmudit, kėshtu qe pjesen me te madhe te kohes e ka kaluar ne singoge, duke iu lutur Zotit qe t'i fale djale, por lutja nuk iu pranu dhe nuk i lindi djal. Dallohej krejtesisht prej vellezerve sipas karakterit. Nuk kishte pallate sikur vellezerit e tjerė, veshej sipas modes se vjeter, ne tesha te zeza hebreje. Harxhoi shumė mjete pėr qellime bamirėse. Edhe pse nuk kishte jete shumė te kenaqshme ne Frankfurt, aty mbeti deri ne fund te jetes se tij. Ruante marredhenie te mira me te birin e princit Vilhelm nga i cili familja e tij e fitoi pasurine. Perderisa ata vite me rradhe ishin borxhlinj ti tij, tash djali i tij ishte orxhli i tyre. Ka pasur lidhje te ngushta me shumė mbreter dhe kryetare te qeverise evropiane. Ka qene shumė i afert me Oto Fon Bizmarkun - kanelar legjendar i Gjermanise. Edhe perkundėr disponimit antisemitian ne Gje rmani, ai gjithmone ka arritur t'i qetesoje turmat. njė here shtepine ia rrethoi njė turme e terbuar antisemite. Ne vend qe te fshihej, ai doli ne ballkon dhe iu drejtua me keto fjale: "Miq te dashur, ju keskoni para preje hebreut te pasur. Gjermanete janė 40 milion banore. Une kam aq florinj. Sa pėr fillim do t'ia hudhi secilit prej jush nga njė flori". Ata i zgjaten duart, i moren parate dhe u shprndane. Te gjithė e karakterizuan si njė ri te cuditshem dhe te moderuar.
Nena e pese vellezerve, Gudulla Rothshild perjetoi moshen 96-vjece ne te njėjtėn shtepi me firme te vogel e te kuqe ku jetoi me bashkeshortin Majer Rothshildin. Ne ato kohe te turbullta shumė fqinje te saj e pyetnin se a nuk ka degjuar diēka prej djemve te saj, a thua valle do te ketė qetesi apo lufte? Ajo perhere pergjigjej: "Bijte e mi nuk do te lejojne te behet lufte!" Prej asaj qe do te lexoni ne faqet qe vijojne vetėm do te vijne ne perfundim se cili prej ketyre dy nocione ve " paqe" ose "lufte" do te ishte me adeluat qe t'u pershkruhet bijeve te saj dhe paraardhesve te tyre. Sipas te dhenave qe janė nxjerre prej enciklopedise hebreje, te gjitha lufterat napoleoniane i kanė financuar Rothshildet, e ne te njėjtėn kohe i kanė siguruar aleatet dhe mjetet. Te njėjtėn gje e kanė bere edhe ne kohen e revolucionit amerikan dhe te lufterave qytetare. Ata kanė qene keshilltare kryesore te Klemansit dhe Vilsonit pas kontratesse Versajit, e cila ka qene njė nder shkaqet kryesore pėr Luften e Dyte botėrore.
Askush nuk ka qene ne gjendje t'i percaktoje pasurite e kasaj dinastie. Ne vitin 1925 gjenerali rus Cerep Spiridovec i ka llogarite ne 300 miliard dollare, perderisa te arrdhurat e Luftes se parė botėrore vec e vec sipas tij, kanė qene 100 miliard. Kurse te tjerėt kanė menduar se ato kanė qene shumė me shumė. Rothshildet permes agjenteve te tyre kanė disponuar me 4/5 prej pasurive te Evropes dhe pothuajse te tere Amerikes. SHBA -te kanė pasur borxh disa triliona dollare. Kuj? Kuptohet - atyre, bankave dhe Rezerves federale e cila ka shtypur ambleme te parave.
Qysh ne shekullin e kaluar shkrimtari i njohur gjerman Ludvik Bernue ka shkruar: "A nuk do te ishte me i madh bekimi i botės sikur te gjithė mbreterit te largohen dhe ne fronet e tyre te vendoset familja e Rothshildeve. Paramendoni vetėm cfare perparesie do te kishin ata. Dinastia e re kurre nuk do te merrte hua, sepse e din me mirė se cdokush tjeter se sa duhej te paguaje pėr atė hua. Nuk do te mund te bleheshin me ministrat dhe kryetaret e qeverise, sepse askush nuk do te kishte aq mjete qe ta bleje njė Rothshild".
Rreth 10 vjet pas themelimit te firmes "Rothshildi dhe bijte", ata bėhen bankieret kryesore te perandorive dhe kontinenteve, te tere Evropes, te Rusise dhe Amerikes. vetėm filiale e tyre e Londres ne atė kohe ka dhene hua me se 7 mije milion dollare. Mund re paramendone se sa kanė fituar prej kamatave.
njė faktor mjaft me rendesi prej suksesin e tyre ka qene sherbimi i tyre i mirė e i rregullt informativ dhe korier, shumė efikas nga sherbimet e njejta te shteteve tjera. shumė mbreter e kanė dėrguar posten e besueshme permes kuriereve te tyre, sepse nuk kanė pasur desim ne nepunesit e vet shteteror.
Ne atė kohe rreth vitit 1839 interesat e firmes kanė diktuar paqen ne Evrope, sepse ende nuk ishin te gjithė te armatosur. Edhe Rothshildet deklaronin haptaz: "Po qe se Austria ndermerr sksione luftarake kundėr Francės, ne, filiale ne Angli, do t'i bashkangjitemi Francės dhe anasjelltas, po qe se Franca ndermerr aksione luftarake knder Austrise, ne do t'i bashkangjitemi Austrise".33
Ne vitin 1839 mbreti i Belgjikes, Leopoldi ishte i gatshem qe t'i aneksoje me fuqi provincen e Luksenburgut dhe te Limburgut. Solomoni prej filiales se Rothshildev e ne vjene deklaroi haptazi: "Ne njė situate te tillė Shkelqesia Juaj nuk ka pėr te marre para prej nesh",34 kurse Belgjika kishte nevoje te marre hua. Mbreti leshoi pe para Rothshildit dhe fitoi te drejten te marre hua.
Hajne, pese vellezerit i quajti revolucionare te medhenj. "Askush para tyre nuk arriti qe ta uzurpoje feudalizmin. A nuk janė ato tė cilėt e menjanuan mberthimin ne raport me sundimin e tokes. A nuk janė ato tė cilėt paramenduan detyrime shteterore te cilat secili ka mund t'i ketė. Te gjitha keto menyra te huave dhe te qarkullimit te parave prej letre i kanė paramenduar ato. A nuk janė Rothshildet arhidemone te progresit?"35
Ndertimi dhe leshimi i hekurudhave ne qarkullim ne Evrope ka qene ekskluzivisht veper e tyre. Shembull pėr kėtė ka qene projekti Vjene - galici, gjatesia e te cilit ka qene rreth 96 kilometra, ne vlerė prej 12 mije guldenesh, tė cilė t Rothshildet i kanė leshuar ne forme te aksioneve, duke mbajtur 8 mije prej tyre pėr vetė, kurse 4 mije i kanė shitur. Ndertimi i hekurudhave te para ne Evrope ka hasur ne kundėrshtim te madh te shkencetaret, mjeket dhe shtypi kanė propaguar se sistemi i frymemarrjes se njeriut nuk mund ta duroje shpejtesine prej 25 kilometrave ne ore,e po ashtu njė shpejtesi e tillė do te shkaktoje gjakderdhje te hundeve, gojes dhe vesheve dhe te njerezit do te shkaktoje crregullime psikike, qe te mos mund ta kontrollojne veten e te bejne vetevrasje. ėshtė e vėrtete se udhetaret nuk arriten ta humbin vetedijen, perderisa aksionet nuk kercyen pa pasur kurrfare kontrolle.
Ne te njėjtėn mėnyrė janė ndertuar edhe hekurudhat franceze: Paris - Sen Zhermen, Paris - Versaj dhe hekurudha veriore. Kjo i ka sjelle shtepise franceze te Rothshildeve te ardhura te medha dhe njekohesisht i ka dhene stimuls te forte industrise e cila zhvillohej me te shpejte.
; Themeluesit e parė te superdinastise ne botė filluan ta leshojne jeten e kėsaj botė. Ne vitin 1836 vdiq Natani nga shtepia e Londres. Ne vitin 1855 u varrosen edhe tre vellezerit e tjerė - Karli prej Napoli, Solomoni prej Vjene dhe Amsheli prej Frankfurtit. Ato tė cilėt kanė punuar bashkarisht dhe i kanė krijuar me synime te perbashketa pasurite e medha dhe autoritetin, kanė vdekur pothuajse ne te njėjtėn kohe. Vdekja e vellezerve themelues te superdinastise jo vetėm qe nuk shkaktoi renien e familjes Rothshild, por perkundrazi, mund te thuhet se prej atehere e kendej filluan sukseset dhe te arriturat e medha te saj. Prej atehere e kendej filloi me te vėrtete fuqia e tyre e cila shprehej me konsekuence te forte e te paluhatshme - vazhdoi te realizohej testamenti i patriarkut Majer. Testamentin e tij, i cili edhe sot e kėsaj dite mbetet i fshehur, e zbatojne ne perpikshmeri trashegimtaret pėr tė cilėt ai ėshtė mbi Talmudin. Majeri plak arriti qe te krijoje armen me te fuq ishme pėr te korrur sukses te quajtur "bijte". Secila gjenerate e Rothshildeve edhe sot e kėsaj dite e ploteson thirrjen e tij pa kompromis. Pasardhesit e tij filluan ta flasin jo vetėm gjuhen e paster te vendit ne te cilen jetonin, por edhe gjuhen bujareve dhe te oborrit perkates mbreteror. Nuk kishte me kurrfare akcenti nga getoja frankfurtiane.
Dinastia e Rothshildeve konsiderohet dinasti mbreterore e hebrenjve edhe atė me plote te drejte, sepse deri me sot askush nuk i ka ndihmuar races hebreje aq sa i ka ndihmuar ajo. Qe nga formimi i familjes vemendje jashtezakonisht e madhe i ėshtė kushtuar edukimit, arsimit dhe religjionit te gjeneratave te reja. Ne secilen filiale te tyre pėr te rinjte ėshtė caktuar njė rabin i cili ėshtė marre me mesime religjioze hebreje te familjes. Ne te njėjtėn kohe ne shumė shtete evropiane kanė ekzistuar shumė kufizime pėr sa u perket hebrenjve. Megjithate, njė pjese e madhe e ketyre kufizimeve nuk e ka perfs hire klanin e Rothshildeve. Ka pasur raste, edhe pse te rralla, kur edhe ato vetė me mundime te medha ėshtė dashur t`u perballojne ligjeve te vjetra konzervative. kėshtu, pėr shembull, Lionel Natan Majeri ėshtė zgjedhur gjashte here ne Parlamentin anglez dhe sapo ka arritur te Bibla dhe betimi, ėshtė larguar sepse ka dashur te jape betimin vetėm para Talmudit te vjeter hebraik. Kembengulesia e tij ka vazhduar me vite, deri sa me ne fund, me ndihmen e Dizraelit - hebre i kryqezuar, kryetar i Qeverise angleze, ndėrrohen ligjet e vjetra te Britanise se Madhe dhe Rothshildi behet anetar i Parlamentit, ku pesembedhjete vjet nuk e thote asnje fjale dhe as qe paraqet ndonje aktivitet. Gjate tere asaj lufte shumevjecare parazgjedhore dhe shumė parave qe arrinin edhe ne skajet me te largeta te perandorise britanike, emri e tij u be me i njohur, pas emrit te mbretereshes.
ėshtė indikative se anglezet me konservative terhiqen para superioritetit dhe fuqise se te keqes. Qysh kur e financonin Kanalin e Suezit, mbreteresha e Britanise se Madhe, e denjoi djalin e Lionel - Natanail Rothshildit me titullin "pėr", te cilin ai e pranoi duke u betuar me te gjitha ritualet e vjetra hebreje.
Gjenerata e trete e Rothshildeve ne Angli kanė qene tre djemte e Lionelit te quajtur "Trioja Sioniste". Kjo e trashegoi jo vetėm bankėn e Londres, por edhe te gjitha pasurite familjare ne britani te Madhe. Askush para tyre, e as pas tyre, nuk ka qene aq i pasur. pėr dallim nga gjyshi i tyre, Natani, me ide liberale, niperit e trios janė shquar si tejet konzervative dhe simpatizues te aristokracise. Me plote te drejte e tere bota i ka quajtur "Mbreterit e hebrenjve", sepse ata kanė bere shumė me shumė pėr hebrenjte ne botė se cilido mbret hebraik qofte. Shkollat hebreje ata i financojne dhe i permbane teresisht, te gjitha harxhimet e miliona emigranteve nga Rusia dhe vendet e tjera Rothshildet i kanė marre pe rsiper. Po qe se diku fillojne represionet ndaj hebrenjve, menjėherė Rothshildet intervenojne dhe ua nderpresin te gjitha huate atyre vendeve perderisa nuk menjanohen pasojat. Disa raste te tilla ka pasur me Mbreterine Ruse. Gjithmone ne vend te parė pėr ta janė hebrenjte dhe religjioni i tyre i vjeter hebraik. Ata, pronare te oborreve me te shtrenjta dhe me te bukura se te mbretit jetonin ne luks te papershkruar, mirėpo shpesh here janė urdhėruar qe t'i lene mendimet dhe deshirat individuale kur ėshtė fjala pėr ato religjioze. kėshtu, pėr shembull, edhe pse ndienin dobesi ndaj renesanses se artit piktural nuk kishin perfaqesues te tij ne oborret e tyre vetėm pėr shkak te permbajtjes se tyre religjioze.
Ne Francė pas 80-90 vjet revolucionesh dhe lufterash politike burbonet, orleanianet, dhe bonapartistet u shfronėsuan, kurse Rothshildėt me perfaqesuesin e tyre baron Alfonsin vazhduan ta mbajne shėndosh skeptrin.
Alf ons Rothshildi, njeri prej perfaqesuesve te vėrtete te getos, ka jetuar ne Francė ne kohen e ngjarjeve shumė te veshtira: ne kohen e renies se Luj Napoleonit dhe paraqitjes se vrullshme te republikes se trete.
Ai gjithmone, ne ēdo moment, ndodhej ne vend te caktuar, prapa skene, me njerezit e vet, i gatshem te veproje. Mbreterit dhe burrėshtetasit evropiane ne momentet me kritike e shfrytezonin ndėrmjetėsimin dhe kanalet e kėsaj familjeje pėr lidhje dhe informata. Nė vitin 1870 ushtarėt gjermane hynė nė Francė dhe Bismarku me gjeneralin e njohur, Moltke, komanden dhe shtabin suprem i vendosen ne njerin prej oborreve te Rothshildit. Duke parė kėto pasuri, kopshte e parqe te rregulluara nė mėnyrė ideale, Bizmarku haptazi pranoi: "Mbreterit nuk mund t'i lejojne vetes njė luks te ketille, kjo mund t'i takoje vetėm Rothshildit".36
Bizmarku e zgjodhi njė shtrat modest, kurse shtrati i baronit pronar mbeti i paprekur. Dhe nderkohe ai i urdhėroi edh e te tjerėt qe askush te mos i preke stolite e shtrenjta, si dhe frytet dhe lulet nėpėr parqe. vetė Bizmarkut i erdhi urdhėri qė ta kufizoje gjuetine dhe vrasjen e kafsheve nėpėr parqet e Rothshildit.
Bizmarku pėr njė dhurate te majme e detyroi drejtorin e oborrit qe t'ia shese njė gajbe me vere, pėr ēka drejtori i dha raport me shkrim zotriut te vet ne Paris. Ky dokument ruhet edhe sot e kėsaj dite ne pallat.
Te gjitha kėto raste i paraqes me qellim qe lexuesi te mund ta mendoje cfare fuqie dhe pushteti ka pasur kjo dinasti. Ne momentin kur e tere Evropa u perul para Bizmarkut, vetėm ai duhej te luftoje pėr veten e vet! Kjo ka qene fuqia e parave. Parate kanė qene dhe do te mbeten superfuqi.
Krijimi i Izraelit te sotem ėshtė i lidhur ngushte me dinastine e Rothshildeve. Qysh ne vitin 1882 Edmond Rothshildi selia e te cilit ishte ne Paris, filloi ta financoje vendosjen e 101 hebrenjve ruse afėr Jafes. Ai jo vetėm qe i financoi, por krijoi edhe shumė koloni tė tjera tė tilla hebreje ne Palestinė. Blente prej arabeve toka dhe lagje te tėra, shtepite me te bukura ne Jeruzalem, ne te cilat i vendoste hebrenjte polake dhe ruse. Me teper se njeqind koloni te tilla hebreje filluan te perhapen dhe te zhvillohen. Edmondi nuk iu siguronte vetėm mbjelljen e kulturave bujqesore, por ai vite me radhe e blente tere prodhimtarine e tyre me ēmime me te larta se te pazarit.
Me plote te drejte Teodor Herceli, themelues i levizjes cioniste, thote: "Familja qe forca me efikase qe e fituan njerezit tane pas shperthimeve".
Ne vitin 1887 perandori Franc Jozefi me dekret special perandorik i shpalli Rothshildėt pėr aristokratė edhe pse nuk ishin pasardhės prej katėr gjeneratave te bujareve mė tė larte dhe nuk ishin te krishterizuar.
Pėr shkak te martesave te aferta familjare pėr nga gjaku pas disa gjeneratave filluan te paraqiten degjener ime. Pasardhesit meshkuj filluan te zhduken ose disa prej tyre te lindin me te meta. Shumica e trashegimtareve ishin femra. Kjo, si dhe disa ngjarje politike shkaktuan qe te mbyllen te dy filialet - ne Itali dhe ajo themelore ne Frankfurt. kėshtu qe mbeten tre nendege te Rothshildit: ne Angli, ne Francė dhe ne Austri . Deri ne vitin 1918 ata funksionuan shumė mirė,por pas ketij viti ēdo gje ne botė ndryshoi, idete dhe konceptet ishin krejtesisht ndryshe. Bota u nis ne drejtim te socializmit. Taksat dhe tatimet u rriten pamase. U be gati e pamundshme qe te jetohet si Rothshildi. pėr te gjitha keto keshtjella te shtrenjta dhe pasuri te panumerta tatimet u bene aq te medha sa qe pėr disa vite e gelltiten. Nga ana tjeter, menjeher pas Luftes se parė botėrore filloi te perhapej disponimi antisemitian.
Nuk dihet saktesisht se prej cilit moment, por midis viteve 1920-1930 familja e Rothshildeve vendosi qe ta shperndaje kapi talin ne me shumė banka dhe firma qe te mos bie me ne sy emri Rothshild. Ne Evrope mbeten vetėm dy filiale - nė Paris dhe Londėr, tė cilat edhe sot numėrohen ndėr bankat mė tė pasura botėrore. Pjesa me e madhe e pasurise se tyre momentalisht ndodhet ne SHBA, ku me mjaft shkathtesi fshihet pas qindra bankave e firmave te vogla. Sot ka pak prej atyre njerezve tė cilėt i njohin pronarin e vėrtete te botės dhe pasuritė e tij. Dinastia e meparshme e Rothshildeve tash ėshtė me e fuqishme se cilado qofte tjeter dhe e mban ne duar te veta tere pushtetin financiar dhe politik ne botė.
Gjate kohes se okupimit gjerman te Austrise, Francės dhe pjeses me te madhe te Evropes disa anetare te familjes se Rothshildeve janė mbajtur pengje nga Gestapoja dhe permes rrugeve shumė misterioze janė liruar.
Baroni i njohur, Luisi, drejtor dhe pronar i bankės austriake, qendroi ne Vjene edhe pse ia terhoqi vėrejtjen Parisi. Qysh diten e dyte te anshlusit (bashkangjitjes se Austrise me Gjermanine) atė e burgosėn dhe e futen ne Gestapo. Pas ca kohesh atė e vizitoi vetė Hitleri, i cili u interesua se a e kanė keqtrajtuar dhe i ofroi cigare. Pas njė bisede te shkurter me Hitlerin baroni Luis Rothshildi u lirua nga burgu, shkoi ne Zvicer dhe prej aty ne SHBA, ku edhe u bė shtetas i saj. Ne te njėjtėn kohe mijera hebrenje tjerė u moren ne hetime, u privuan nga liria dhe u vrane prej te njejtit Hitler.
pėr Rothshildin jeta e re ne Amerikė nuk ishte e veshtire siē ėshtė pėr miliona emigrante te tjerė. Ai edhe ketu tashme u be udheheqes i bankave dhe i kapitalit. shumė firma, duke punuar me emra tjerė, si Morgan, Kun, Lob, Vartburg etj., kanė qene dhe janė filialat e tij. Gjithashtu edhe disa hekurudha nentokesore janė te tij.
Gjate kohes kur Hitleri e okupoi Francėn me urdhėr te vecante te firerit te gjitha koleksionet e Rothshildeve me vlerė prej qindra miliona dollaresh, me kujdes u dėrguan nė Bavari, nė njė kėshtjellė nė Alpe.
Menjėherė pas luftes, ne vitin 1945, te gjitha kėto krijime shumė te vlefshme, nder to: "Tre bukuroshet" veper e Rubensit, iu kthyen atyre sipas pershkrimit te pronareve te familjes Rothshild.
njė nder sukseset kryesore te kėsaj familje e realizuan pesė djemte e Majerit plak tė cilėt u shperndane ne tėrė Evropėn, kėshtu qė i perfshine pikat kryesore te saj: Frankfurtin, Vjenen, Londren, Parisin dhe Italine.
Ato e shfrytezuan ne njė mėnyrė mjaft racionale te ashtuquajturin drejtpeshim te forcave. Po qe se ndonje burrėshtėti nuk deshironte t'ua ktheje borxhet ose te lidhe kredi shtetrore me ta, ato menjėherė e praktikonin shantazhin politik, duke i propozuar kredi te medha dhe te volitshme shtetit kundėrshtar, i cili fillonte te arma tosej. Ne kėtė mėnyrė ata i ruanin vazhdimisht shtetet evropiane njėrėn kundėr tjetrės duke iu kercenuar njera tjetrės me lufte . Ata duke i financuar te dy palet, realizojne fitime te medha nė njė mėnyrė kaq tė pandershme.
Ne njė mėnyrė mjaft te pandershme e shfrytezuan fitoren e gjeneralit anglez, Velingtonit ndaj Napoleonit afėr Vaterlos pėr te vene dore ne qeverine angleze. Ata permes shrbimit te tyre korier mjaft mirė te rregulluar dy dite me parė se te tjerėt e moren vesh se Napoleoni kishte humbur. Natan Rothshildi i famshem, ne tregun e valutave, me pamje te pikelluar, filloi t'i shiste detyrimet shteterore angleze, gjė qe ishte sinjalizim pėr firmat dhe bankat e tjera. U be panike dhe te gjithė filluan t'i shesin detyrimet shteterore angleze te cilat vetėm pėr disa ore rane jashtezakonisht shumė. Te nesermen, kur arriti lajmi zyrtar se Anglia e kishte fituar betejen afėr Vaterlos, Rothshildet e posedonin pjesen me te madhe te detyr imeve te Anglise. Ky ishte numri e tyre kurorezues me te cilin pa i shqetesuar kush arriten deri ne atė pozite qe ta posedojne jo vetėm Angline, Francėn, Evropen dhe Ameriken, por mbare botėn.
Ėshtė me interes qe te njihemi pak edhe me njerezit qe i drejtonin filialet e tyre ne Amerike.
Vartburget konsideroheshin familja e dyte me e njohur ndėrkombėtare bankare ne shekullin XIX. Zanafille e tyre ka qene "Abraham del Banko" prej Venecie. Djemte e tij u vendosen ne Hamburg, ne Gjermani, dhe e ndėrruan emrin ne Vartburg. Qe ne vitin 1814 familja Vartburg behet filiale e Rothshildit. Me te permendur nga kjo familje kanė qene dy vellezerit: Paveli dhe Maksi, te tė cilėt deshiroj te ndalem pak me teper.
Maksi ka qene ai i cili e ka financuar Gjermanine ne Luften e parė botėrore dhe me vonė regjimin nazist. I njejti ne vitin 1918 behet drejtor i spiunazhit ne Gjermani. Te gjithė kanė degjuar pėr internimet nazi ste te hebrejve ne Gjermani, perderisa firma Maks Varburg dhe anetaret e saj aspak nuk u preken. vetė Vartburgu shkoi zyrtarisht pėr ne SHBA. Pavel Vartburgu ka qene themelues e gjigantit industrial gjerman "I. G. Farbenit" dhe i "Agfa Filmit". Ai u be shtetas amerikan dhe luajti njė rol mjaft te rėndėsishėm pėr robėrimin financiar te SHBA-ve me krijimin e Rezerves federale. Ai i prezantoi SHBA-te ne konferencen e Versajit, kurse vellai i tij i mbrojti interesat gjermane.
Te gjite e dime se sa e padrejte ka qene kontrata e Versajit me 14 pikat e Vilsonit, si dhe pasojat qe linden prej kėsaj kontrate - ardhja e Hitlerit ne pushtet dhe Lufta e Dyte botėrore. Vellezerit e kryen mjaft mirė punen duke mos kursyer disa milione bashkekombetare te tyre tė cilėt i likuidoi Hitleri.
Pavel vartburgu, i shperblyer nga vetė mbreti gjerman, e pergatiti revolucionin bolshevik duke i dhene Leninit dhe Trockit mjete te medha te tubuara prej bankiereve gjermane.
Pranohet se ne Amerike me te pasura kanė qene shtepite financiare Rokfeler, Ford dhe Kargen, kurse ne realitet ato me pasuri qendrojne shumė larg pas Rothshildit. Sipas te dhenave te gjeneral Spiridoviqit pasuria e filialave te Rothshildit ne veten 1925 ka qene 300 miliarde dollare plus 100 miliarde dollare te fituar prej Luftes se parė Botrore. Kur te shtohen edhe te ardhurat nga depresioni amerikan ne vitin 1929 dhe nga bursa jo stabile ne vitin 1936, kjo familje ka pasur me teper se 500 miliarde dollare, gjė qė paraqet dyfishe me shumė se vlera e pasurise se tere popullates ne SHBA.
Perveē Rothshildit ne botė kanė ekzistuar dhe ekzistojne shumė familje te pasura hebreje te cilat ne te njėjtėn mėnyrė eksploatuese dhe te paskrupullt kanė grumbulluar pasuri te panumerta ne llogari te miliona njerezve naive. Ne te njėjtėn mėnyrė njesoj sikur pesė vellezerit Roths hild qe e kontrollojne Evropen, ata financojne dhe drejtojne shumicen e firmave me te vogla te cilat nen patronazhin e "bosit" i janė bashkangjitur bandes prej 300 veteve tė cilėt tash qeverisin jo vetėm me Evropen, por edhe me tere botėn.
shumė mekate e rendojne ndergjegjen e kėsaj dinastie ndjellakeqe.
Ata me para arriten t'ua imponojne te gjithė hebrenjve dhe organizates se tyre te fshehte masone 30-shekulloreshe qe t'i pranojne pėr udheheqes absolute. Organizatat frankmasoniere janė ato te cilat bejne presione dhe vrasje te atyre individeve qe janė te rrezikshem pėr ta, qeveritare dhe pushtetmbajtes. Triumfi me i madh i tyre ka qene disfata e Napoleonit, qe e arriten permes organizatave masone. Pastaj u desh qe tė perballojnė mbretin rus Aleksander Romanovit, habzburgeve dhe hoencolereve, tė cilėt ne vitin 1815 formuan te ashtuquajturen Lidhje te shenjte- Ligen e kombeve pėr ta stimuluar krishterizmin. Ky ėshtė shkaku kryesor pėr ēka Rothshildet u deklaruan kundėr ketyre tre dinastive. pėr kėtė qellim ata krijuan agjente shumė te aftė siē ishte Dezraeli - ne vitin 1805, Napoleoni III - ne vitin 1808, Bizmarku - ne vitin 1815 , Gambeta - ne vitin 1838, Marshal Soulti - ndihmesi i parė i Napoleonit, Karl Marksi, Herci, Trocki e shumė te tjerė.
Objekt numer 1 ka qene mbreti rus Aleksander Romanovi, i cili ka synuar me te gjitha forcat qe t'i bashkoje kishen katolike ortodokse lindore, si dhe ta lidhe aleancen anglo-ruse dhe ne kėtė mėnyrė ta shpetoje botėn nga lufterat e panevojshme dhe konfliktet e perhershme. Kėtu ka lozur rol te fėlliqtė agjenti i tyre - hebreu i krishterizuar Dizraeli, i cili e pengoi lidhjen e aleances. Ngritja e shpejte e Dizraelit i habiti te gjithė, sepse ai nuk dispononte me asgje tjeter perveē karakteristikes "vetbesueshmeri e madhe", as qe ishte i pasur, as qe kisht e ndonje kualifikim ose ndonje intelekt te veēante. pėr njė llogari te ketille qysh si i ri u zgjodh, u pergatit dhe u lanēua prej Lion Rothshildit qe ta realizoje planin special pėr zoterimin e botės.
Prej vitit 1814 e deri me 1848 komanda supreme e organizatave te fshehta botėrore ka qene "Alta Videnta" - lozha me e larte e masoneve italiane me Mjeshtrin e Madh, i cili sipas te gjitha gjasave ka qene - njeri prej Rothshildeve.
Qe nga momenti i zhdukjes se Napoleonit, ata kanė pasur nevoje pėr njė tjeter me po aq fame dhe e krijuan- Bismarkun, i cili njesoj si Dizraeli nuk ishte i aftė e as qe ishte nxenes i mirė. Ka kaluar njė jete te shfrenuar, gjė qė ka shkaktuar te ngarkohet me borxhe te medha materiale. Sipas gjeneral Speridoviqit, Oto Bizmarku ka qene djalė i paligjshėm i Marshal Soultit, i cili gjithashtu ka qenė hebre.
Politika paqedashese dhe religjio ze krishtere e Aleksandrit I ka qene pikėrisht ne kundėrshtim me atė te familjes. Pajtimi i te dy kishave - asaj katolike dhe ortodokse lindore, do tė ishte disfate e tmerrshme pėr ata qė feja e tė cilėve e pranon vetėm Talmudin. Aleksandri beri gabim fatal sepse e nėnēmoi kėtė organizate te fuqishme e te fshehte. Te njejtin gabim e bejne sot amerikanet, si dhe Bashkimi Sovjetik. Aleksandri I shoqerohej jo vetėm me te krishtere, por gjithashtu edhe me hebrenj e muslimane.Ai pas njė drekimi ne njė sinagoge hebreje ndjehej keq dhe kėshtu me 1 dhjetor te vitit 1825 , pas shumė mundimesh, vdiq. Mjeket konstatuan se kishte qene i helmuar me helmin e njohur i cili vepron ngadale , " Akva tofana".
Shkaku kryesor pėr vrasjen dhe likuidimin e gjashte m breterve te fundit te dinastise Romanovi ka qene qe kurrsesi te mos i jepet mundesi besimit ortodoks lindor te pajtohet me atė katolik dhe ne kėtė mėnyrė te krijohet njė kishe e fuqishme universale.
Prej kur "ATA" qeverisnin me Francėn, Gjermanine, Austrine,Angline, SHBA-te dhe Rusine, vetė mund te nxirrni perfundimin: kush ėshtė perandor botėror. Kapitali i madh me te cilin ata disponojne shtrihet dhe perforcohet si ushuji ndaj ēdo nisiative dhe perpjekjeje njerezore. Huate e dhena shteteve te ndryshme iu sjellin fitime shumė te medha, te cilat, natyrisht, ndikojne negativisht ne jeten e popullates. kėshtu, pėr shembull, ne vitin 1818 Rothshildet i japin Prusise 5 milione funta sterlinge hua, prej te cileve Prusia pranon vetėm 3,5 milione, kurse tjerat - 1,5 milione funta plus 7 perqind kamate - i merr Rothshildi edhe atė vetėm pėr disa vjet. Ne vitin 1823 ata i marrin te gjitha huate e Francės me kushte shkaterrimtare pėr te - me me sh umė se 50 perqind kamate. Faktikisht fitimet e tyre prej ketyre huave shtetrore kanė qene te pakufishme. Me to ata i kanė siguruar detyrimet dhe aksionet shteterore me te cilat kanė lozur siē kanė dashur. Ata i kanė ngritur dhe ulur sipas deshires se vet, sepse ata qeverisin dhe manipulojne me bursat botėrore.
Ne librin e tij "Hebrenjte dhe kapitalizmi modern" profesor Verner Sombari shkruan: "Ne periudhen prej vitit 1820 e kendej fillon shekulli i Rothshildeve, kėshtu qe kah mesi i shekullit ka ekzistuar opinioni i pergjithshem se ka vetėm njė fuqi te vetme ne Evrope, e ajo ėshtė Rothshildi".
Dizraeli, i cili qindperqind ka qene ne funksion te Lionel Natan Rothshildit, ne librin "Kaningsbej" i pershkruan Rothshildet, karakterin e tyre dhe pushtetin e tyre , gjė qė askush nuk e beri me parė. Mirepo, ai askund nuk permend emra, por vetėm pseudonime. Gjate gjithė 75 vjeteve lexuesit e novelave te Dizr aelit kanė menduar se emrat e personazheve nuk kanė ekzistuar, kurse ne vitin 1921 autori rus Cerep Spiridoviqi e ka zbuluar se nen emrin "Sajdoni" ėshtė fshehur Lionel Rothshildi. Ne librin e tij Dizraeli shkruan: "Ai ka qene kryesues e pazarit, i tregtise dhe i parave te tere botės, kuptohet, kruesues i ēdo gjeje. Ai faktikisht i ka pasur ne disponim te gjitha te ardhurat e Italise Jugore permes Karl Rothshildit ne Napoli. Monarket dhe ministrat e te gjitha shteteve e kanė vizituar dhe i kanė pranuar keshillat e tij".(Kaningsbej, fq. 213-214).
"Sajdoni (Lionel Rothshildi) nuk ka pasur zemer, ai ka qene njė njeri pa ndjenja ndaj njerezve tjerė".
Nė tė nėntėn vepėr, tė botuar nė vitin 1844 Dizraeli pohon se Lionel Rothshildi ka ditur qysh me parė revolucionin e vitit 1848 dhe se revolucionin e kanė pergatitur ne Gjermani hebrenjte, me tė cilėt familja ka pasur lidhje te ngushta.
Ne vitin 1815 "ATA" e likuiduan Napoleonin I, pastaj Natani i perjashtoi te tre dinastite me te njohura: hoencolernet, habzburget dhe romanovet. Menjehere pas holmimit te Aleksandrit I, ne vitin 1825 "ATA" u orvaten qe ta nisin revolucionin ne Rusi, por nuk ia arriten qellimit. Ne vitin 1831 i vrane edhe te dy djemte e Napoleonit.
Ne vitin 1853 pionet e tyre : Dizraeli, Bizmarku dhe djali i paligjshem i Natan Rothshildit - Nopoleoni III- e nxiten luften e Krimese dhe pasi qe nuk arriten ta fitojne, e helmuan Nikollajin I ne vitin 1855.
Ata, siē permenda edhe me lartė, arriten te krijojne njerez tė cilėt kanė lozur rol shumė te madh ne historine e botės. Te gjithė e dime fare mirė se ēfare roli kolosal kanė lozur ne historine e njerzimit Karl Marksi, Herci, Lasali, Bombelsi, Dizraeli, Bizmarku, Gambeta, Kerenski, Trocki, Lenini, Venizelosi (Beni Zelos), Masariku etj.
; Ne kongresin e masoneve ne Vilhelmsbad u pru vendimi qe te likuidohen tre monarke: Luj XVI, Gostavi III dhe Jozefi II. Kishtu qe ata u likuiduan siē vijon: Gustavi III-ne vitin 1790, monarku austriak Jozefi II ne vitin 1792 dhe Luj XVI-ne vitin 1793. Le te dihet se lezhat masone kanė qene teresisht te nenshtruara Rothshildit dhe i kanė kryer pa kushtezime urdhėrat e tij.
Intrigat e tyre filloi t'i kuptoje e tere Evropa, por askush nuk ishte ne gjendje qe t'i ndaloje. Ai e cili orvatej - likuidohej. Ne vitin 1848, Franc Jozefi 18 vjecar e zuri vendin e perandorit austriak, por faktikisht shtetin e udhehiqte edukatori i tij Bombelsi, i cili ne perpikshmeri i kryente urdhėrat e Rothshildit dhe me gjithė zemer bente perpjekje qe t'i prishe mardheniet ndermjet Austrise dhe Rusise. Nga ana tjeter, Natani ne Angli bente perpjekje qe shtetin anglez ta orientoje kundėr Francės, kėshtu qe vellai i tij Xhejmsi prej aty i ndihmonte me te gjitha fuqite qe t'i futin ne lufte keta vende miqesore. Xhejmsi i urdhėroi frankmasonet qe te bashkohen me bonapartistet, orleanianet, republikanet dhe ta rrezojne mbretin burbon, Sharlin X, i cili u be i lavdishem ne baze te bindjeve te tij religjioze te krishtera. Intrigat e tyre e mashtruan Francėn qe te sulmoje Algjerine, gjė qė e beri Angline kundėr Francės dhe shkaktoi renien e Sharlit X.
Revolucionet franceze qe ishin ekskluzivisht veper e tyre, i sollėn Rothshildet ne njė pushtet qe nuk mbahet mend -ne aspektin material dhe politik. Ndikimi dhe kontrolli i tyre ndaj fatit te shteteve evropiane ishte vulosur ne historine botėrore. Shekulli njezet karakterizohet me ndertimin e hekurudhave prej te cilave 90 perqind i kanė financuar Rothshildet. Xhejms Rothshildi, nga hisja e vet me Francėn pėr dergesen e binareve dhe vagoneve, ka fituar 700 milione frange. Mbreterit e bursave, siē i quanin atehere, i kanė sjelle 150-200 milio ne ne vit, ne njė mėnyrė te pandershme.
Me ane te shtypit i cili edhe atehere po edhe tash ėshtė ne duar te tyre me teper se 90 perqind, ata kanė manipuluar jo vetėm me drejtorite e bankave, por edhe me masen e rendomte. Krijimi i panikut artificial financiar pėr ēdo vit ju ka sjelle fitime perrallore - pėr llogarine e njerezve te thjeshtė tė cilėt bankrotonin.
Ne atė kohe anglezet i shikonin me mosbesim hebrenjte, kėshtu qe Natan Rothshildi i pangopur vendosi qė tė kryqezohet me te vetmin qellim - pėr te grumbulluar pasuri ende me te medha. Njė hap te ketille te pamenduar mirė ai e paguajti me jete. Vellezerit e tij, besnike te besimit dhe betimit te babait te tyre, e gjykuan dhe e helmuan, kurse pėr tė ndalur djalin e tij, Lionelin, qė tė mos kryqėzohet, e martuan me vajzen e mixhes se tij, Karl Rothshildit. Mesues dhe edukator e Lionelit u be Bombelsi hebre i cili e kishte pranuar besimin katolik dhe ishte bere jezuit. Bombelsi i njėjtė u martua me gruan e dyte te Napoleonit. Tė theksojmė se nė dinastinė Rothshild pothuajse nuk ka pasur pakenaqesi dhe intriga te hapta prej shumices se anetareve, e po qe se ka pasur, atehere ėshtė ruajtur ne fshehtesine me te madhe. Ndoshta njė nenshtrimi te ketille i kanė kontribuar denimet e parapara ne testamentin e Rothshildit te parė, te cilat kanė qene me se drakonike. E pame se Natani, edhe pse kishte pushtet te pafund, tradhetine dhe largimin e tij nga testamenti i themeluesit te familjes e pagoi me jete. Xhejms Natani u ēua kundėr tiranise se Alfons Rothshildit IV dhe e gjeten me gabzherr te prere. E njejta gje ndodhi edhe me nipin e Lionelit, Natanail Rothshildin IV, i cili po ashtu u gjet ne Londer me gabzherr te prere. Si duket kjo ka qenė menyra familjare e ekzekutimit e cila ka ruajtur degjueshmerine dhe rendin ne dinasti.
Te gjitha personalitetet me fame botėrore te dy shekujve te fundit qe i kanė shenuar emrat e tyre ne histori nuk kanė qene asgje tjeter perveē ekzekutore te besueshem dhe degjueshem te urdhėrave te klanit te famshem i cili ne mėnyrė mjaft te shkathėt e shtrytezoi menēurine e tyre, aftesite dhe kualitetet e tyre pėr t'i realizuar qellimet dhe interesat e tij personale.
Dizraeli ka qene dora e djathte e Lionel Rothshildit ne Angli, jezuiti Vajshop (Iluminatet)- e Amshelit ne Gjermani, Gambeta me fjalimet e tij karakteristike dhe me vonė si minister i puneve te brenshme te Francės e ka zbatuar pa pengesa politiken i Xhejms Rothshildit. Poenkare- pese here premier dhe kryetar e Republikes se Trete- deri ne fund te jetes se tij i ka sherbyer besnikerisht Alfons Rothshildit IV dhe Eduard Rothshildit V.
Kirenski si kryetar i Qeverise se perkohshme ruse ka lozur rol thelbesor pėr venien e bolshevizmit ne Rusi- zbatues besnik dhe i perpikte i planeve te Rothshildit V. Ashtu si Vajshopi dhe Bombelsi edhe Dizraeli sipas urdhėrit te Rothshildit e ka pranuar formalisht besimin drishter qe te mundet me lehte te lansohet dhe t'i zbatoje planet skėterrore te "Dores se fshehur".
Venizelosi me plan dhe me qellim te keq e shkaktoi luften greko-turke pėr ta rrezuar mbretin Konstantin, me ēka permbushi planet e Rothshildit. Vrasja misterioze e mbretit grek Aleksandrit I, po ashtu, i pershkruhet kėsaj organizate te superfuqishme. Kryetari Linkoln kur u mundua qe te largohet nga varėsia politike dhe financiare e Rothshildeve, "ATA" nuk nguruan qe ta likuidojne. Kryetari i ndershem amerikan Garfildi po ashtu e ka paguar me jete guximin qe mori te thote: "Ai i cili i kontrollon parate e njė populli e kontrollon edhe vetė popullin".
vetė Dizraeli ne librin '' Kaningsbej" e pranon se Rothshildi i ka financuar dhe i ka permbajtur te gjitha revolucionet ne botė, gjė qė ne njė mėnyrė mjaft te neveritshme hedh dyshim ndaj dinastise se Rothshildeve ne pėrkrahjen qe iu ka dhene percarjeve dhe konflikteve. Po qe se personazhet e "Kaningsbejt'' do te deshifroheshin derisa autori i tyre Dizraeli ka qene gjalle, pavaresisht prej meritave te tij te medha, pasardhesit e Lionel Rothshildit nuk do t'ia falnin dhe as qe do te nguronin ta zbatonin ndaj tij mėnyrėn familjare te ekzekutimit-duke ia prere gabzherrin.
Vlen te shenohet se anglezet konzervative kanė paraqitur rezistence shumė me te madhe ndaj Rothshildėve se sa francezet. Maniret e Xhejms Rothshildit kanė qene me elegante dhe me luksoze se ato te oborrit mbreteror. shumė me rende ka qene te jesh i ftuar ne oborrin e Rothshildit se sa ne oborrin mbreteror.
Patrioti i njohur italian Gjyzepe Macini, bashkeluftetar i Garibaldit, shkruan: "Viēi i artė ėshtė superfuqi ne Francė dhe ai, Xhejms Rothshildi, mund te behet mbret, vetėm po qe se deshiron''.38
Revolucionari rus Herceni, djal i paligjshem i Hercelit prej familjes Rothshild, ne revisten ruse "Kembana" i larteson Rothshildet dhe i quan "mbreter". Ai ka qene revolucionar dhe armik i flakte i perandorit Nikolaj I. Ai ka qene i njejti Hercen, idhulli i bolshevizmit.
Karl Marksi, orator i madh kundėr kapitalizmit, askund nuk e permend emrin e Rothshildeve. Kjo heshtje misterioze, a thua valle, nuk tregon diēka?
Sado qe te duket e cuditshme pėr lexuesin, ėshtė e vėrtete e kulluar se keto personalitete shumė te njohura dhe zoter pėr botėn komuniste i ka permbajtur materialisht dhe moralisht kjo dinasti kapitaliste te ciles i kanė sherbyer parezerve.
Te gjitha revolucionet, kryengritjet dhe rebelimet janė organizuar dhe organizohen prej organizatave te fshehta qe qen drojne pas kėsaj, janė udhehequr prej socialisteve, kurse janė realizuar prej klases punetore e cila perhere ka qene dhe do te jete viktime shpetimtare.
Kush ka qene kreu i ketyre organizatave te fshehta qe e pergatiten revolucionin francez ne vitin 1848? Pa kurrfare dyshimi - Xhejms Rothshildi, gjė qė e ka pranuar edhe vetė Dizraeli.
Ku kanė qene punetoret gjate kohes se revolucionit francez? Kuptohet, ne barikada dhe rreth gijotines, kanė bertite ''vdekje" pa e ditur se koka e kujt do te bie ne shporte. Po atė masė te punetoreve nuk e kanė lejuar te marre pjese ne kuvend ku sillen vendime te rendesishme dhe zbatohen ne emėr te tyre.
Menyrat kanė qene te njejta si pėr revolucionin francez ashtu edhe pėr atė bolshevik - uri artificiale ne Paris dhe rrethine, kurse ne vitin 1917 - uri artificiale ne Petrograd, e cila nxiti pakenaqesi dhe kryengritje popullore. Rr ezimi i Napoleonit I nga perandoret botėror - Rothshildet - i beri te gjithė mbreterit dhe perandoret te degjueshem dhe vasale te kapitalit. Ketu perjashtim bene Rusia dhe SHBA-te, pėr kėtė shkak Rothshildet ndermorren fushatėn kundėr Nikollajt I, duke e kualifikuar si ndonje perbindesh te tmerrshem, kurse ai jo vetėm qe ka qene njeri religjioz i rrallė, i kulturuar, por edhe shumė human. Ambasadori britanez ne Rusi z. Lloftusi shkruan: "Nikollaji I ka qene figura me madheshtore e kurorezuar - me karakter te mirė dhe fisnik, ka qene shumė bujar dhe i dashur tek ata qe e kanė njohur".
Blez de Biri ne librin "Gjermania kėshtu si ėshtė",shkruan: "Askush nuk mund te mohoje se perandori Nikollaj I ka ndikuar pozitivisht ne te gjitha ngjarjet ne Evrope me moralin e tij religjeoz dhe se i ėshtė kundėrvėnė tė gjithė asaj qe ka qene e pamoralshme dhe e pandershme".
Deshira e flakte e Nikollajt I ka qene qe te jetoje ne paqe me Angline dhe Francėn, gje e cila dukej e pamundshme pėr shkak te ndikimit dhe pushtet te madh qe kishte Rothshildi ne keto vende. Plani i tij ka qene qe t'i liroje Bullgarine dhe Serbine prej roberimit turk, e pėr kėtė t'ia le Anglise ta sundoje Egjiptin. Kete qellim bujar ai e paguajti me jeten e tij.
atė e helmoi mjeku i vet, Mandi, te cilin e paguajti "Dora e fshehur" e superfuqishme.
Ne vitin 1855 ne pushtet vjen Aleksandri II, ēlirues i fshatareve dhe shpetimtar e Shteteve te Bashkuara.
Tashme dihet se si keta fuqi evropiane: Gjermania, Franca, Anglia, Austria dhe Italia u ndane dhe rane nen pushtetin e pese vellezerve Rothshild. Jashtė pushtetit te tyre mbeten Shtetet e Bashkuara dhe Rusia. Kryetaret e ndershem te Shteteve te Bashkuara kanė luftuar me kembengulje qe te mos bien nen patronatin e kėsaj dinastie ndjellakeqe. Mirepo,ata njeri pas tjetrit likuidoheshin. Secili kry etar qe i kundėrshtonte ata likuidohej. Linkolni, Garfildi, Mekkinli dhe Hardingu u vrane prej dores se vrasesve te paguar te "300-vjeteve".
Prej vitit 1912 e kendej, me zgjedhjen e Vilsonit pėr kryetar te SHBA-ve, ka filluar edhe tragjedia e Amerikes e cila vazhdon edhe sot dhe kjo do te jete tregjedi e tere botės neser.
Lufta e Krimese, qe nuk iu dasht askujt, e mirėnjohur nga te gjithė si veper e Rothshildeve, pothuajse i shkaterroi Angline dhe Francėn, kurse e bashkoi Evropen ne llogari te njė grupi te vogel te njerezve te priviligjuar.
Kur Anglia, Franca, Prusia, Suedia dhe Sardinia ishin te gatshme qe t'i ndihmonin Turqise ta ruaje pushtetin e tij mbi tokat e okupuara, Aleksandri II qe i vetmi sundimtar evropian i vendosur qe t'i liroje popujt e krishtere nga roberia peseqind vjeēare turke.
Rothshildet prej mom entit kur e vrasin perandorin Nikollaj I, me ane te Disraelit e sigurojne Angline, me ane te Napoleonit II - Francėn, me ane te Bizmarkut - Gjermanine dhe me ane te Mancinit - Italine, mbeten Shtetet e Bashkuara pėr te cilat ishte planifikuar: shtetet veriore t'i bashkangjiten Kanadasė, e cila ka qene pjese e Britanise se Madhe, shtetet jugore- Meksikes ne te cilen prej 28 majit te vitit 1864 ka sunduar Maksimiliani - i dėrguar i Napoleonit III. Me te ardhur Maksimiliani ne pushtet menjėherė i leshohet hua (kredi) prej 200 milion frangesh nga banka angleze e Rothshildit. Agjentet e kapitalit punuan si urithe te nentokes ne shtetet jugore pėr ta disponuar dhe ushqyer popullaten kundėr shteteve veriore dhe deridiku arriten sukses ne kėtė drejtim. Ata bile vetė iu ofruan francezėve tė dy shtetet, Teksasin dhe Luizianen, pėr ndihme materiale dhe luftarake. pikėrisht kur te gjitha kėto mendime tinzake qene te gatshme pėr veprim, perandori rus, duke i ndjekur prej afėr keto lojera te fshehta kundėr shteteve veriore amerikane, lajmeroi ne Paris dhe ne Londer, permes te dėrguarve te vet se ēdo perzierje e tyre kundėr Veriut do te konsiderohet se ata i shpallin lufte Rusise, se dhe ajo "do te gjuaje kundėr atij qe i pari do te gjuaj kundėr amerikes". Aleksandri II menjėherė e dėrgoi floten e vet atlantike me ne krye fregaten "Oslabija" ne gjirin e Njujorkut, e floten e Oqeanit Paqėsor e dėrgoi ne San Francisko me urdhėr te prere mbreteror qe te vihen nen komanden e drejteperdrejte te Linkolnit.
urdhėrat origjinale dėrguar dy admiraleve ruse i kanė parė vetė dhe i kanė vėrtetuar dy amerikane te deleguar A. D. Kurtini dhe Zh. V. Lothropi si dhe gjykatesi Fild. atė qe u permend me larte e ka vėrtetuar edhe vetė Linkolni, si dhe ministri pėr pune te jashtme V. H. Sevardi. Ky gjest i perandorit rus e shpetoi integritetin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe i ndihmoi te jene kėshtu siē janė sot, por pa ndonje garanci pėr te nesermen. Luf ta civile, fare e paqellimte dhe e panevojshme pėr popullin amerikan, ka marre shumė viktima te pafajshme. Veriu ka dhene 385.245 te vrare dhe te plagosur, kurse Jugu - 100 mije te vrare.
Duhet theksuar se ne historine e luftes civile ne Shtetet e Bashkuara askund nuk permenden faktet e larteshenuara dhe populli amerikan nuk njoftohet me to. Ja pse, perseri po them siē thash ne fillim se historia botėrore duhet te shkruhet krejtesisht nga fillimi prej historianeve te mirėfillte, e jo prej njerezve te paguar te bankiereve, kapitalisteve dhe politikaneve te interesuar tė cilėt kanė qene pronare te shtypit ne pergjithėsi, te literatures, bile edhe te njerezve.
Po qe se populli amerikan do ta dinte te vėrteten e luftes qytetare asesi nuk do te qendronte moralisht ne anen e Japonise ne vitin 1904-1905 kur te dy perandorite luftonin mes veti.
Shkaku pėr te cilin, Roths hildet dhe "300-vetet" e tyre, i kanė dashur lufterat dhe konfliktet midis popujve ka qene ajo se lufterat i kanė shtyre popujt ne borxhe te medha materiale, e atyre si dinasti iu kanė sjelle fitime te panumerta. Ja pse, gjate kohes se luftes qytetare ne Amerike te deleguarit e Rothshildeve ndodheshin ēdokund, ne te gjitha shtetet, i nxitnin njerezit ta kundėrshtojne njeri tjetrin ne te njėjtėn mėnyrė sikur ne Rusi para revulucionit. Ata i kanė zbatuar urdhėrat e Trockit - te zgjedhurit te Eduard Rothshildit. Me Leninin shpejt e rrugulluan punen, por e nenēmuan Stalinin. Me borxhet e sotshme astronomike ne te cilat pothuajse u gjeten te gjitha shtetet ne botė, fotografia ėshtė fare e qarte pėr secilin. Nuk ka asnje shtet qe nuk iu ka borxh miliarda dollare bankave te huaja. Secili ben fjale pėr bankat e huaja, e askush nuk e din se kush janė ato.Secili mendon se te gjitha huate dhe parate vijne prej Amerikės. vetė ajo vazhdimisht shperndan ndihma dhe hua ne mbare botėn me miliarda d ollare. shumė shtete kanė hyre borxh nga 10-12 miliarde dollare dhe nuk janė ne gjendje t'i paguajne bile edhe kamatat. Drejtuesit janė te detyruar te gjejne mbėshtėtje stagnime, gjė qė pasqyrohet negativisht ndaj popullit i cili vuan. Ē'po ndodh ne Amerike, shteti i cili i ndane pothuajse te gjitha huate dhe parate? vetė ajo ka hyre ne borxh me mė se 3 trilione dollare.
Ne fund te vitit 1988 borxhet federale kanė qene dy trilione e 520 miliarde dollare, ku vetėm kamata ka qene 154 miliarde dollare ose 1/7 e buxhetit shteteror. pėr ta pasur me te qarte se ēka paraqesin 154 miliarde dollare kamata, do t'i zberthej sipas kohes se pageses. Ato janė 500 milione dollare ne dite ose 21 milione ne ore te cilat tatimdhenesit duhej t'ua paguanin bankave. Ky ka qene vetėm borxhi federal i cili me borxhet e sektorit privat ka qene me se 10 trilione ose 35 mije dollare ne krye te ēdo amerikani.
Kujt ia ka borx h Amerika kėtė shumė fantastike dhe kush i ka blere dhe sundon me Shtetet e Bashkuara? Kuptohet, ata tė cilėt i posedojne parate! Nuk shoh se ne cfare mėnyrė Shtetet e Bashkuara do te mund te dalin nga kjo situate me ane te rruges normale dhe legale. Rrugedalje e vetme ėshtė qe qeveria - vetė shteti te shtype dhe t'i kontrolloje shenjat e parave, e jo t'i bleje prej bankave private, te cilat tash pėr tash janė pronaret e vėrtete te dollarit. Megjithate, une nuk e kuptoj si do te mund te ndodh kjo, pasi qe oktapodin e ka lidh shendosh shteti dhe perfaqesues te tij ka ne te gjitha anet - nga pozita e kryetarit e deri ne poziten e komunes se vogel. pėr popullin amerikan kjo ėshtė "causa perduta".
Interesat e Rothshildit ne Evrope dhe ne hemisferen perendimore kanė qene te medha, po ato ne Lindjen e Larget nuk kanė qene aspak me te vogla. Historia na tregon se sa shumė luftera ka bere Britania e Madhe me pasurite e Rothshildit. Pa kurrfare arsyetimi nen presionin e Rothshildeve Britania e Madhe e ka okupuar Egjiptin dhe Kanali i Suezit ka rene ne kontrollin e saj. Kanali i ėshtė dhene Britanise se Madhe pėr ekspolatim ne afat prej 99 vjetesh. Mirepo, qysh pas mbarimit te Luftes se parė botėrore ne vitin 1918, para afatit te fundit - ne vitin 1969, Rothshildet filluan te hartojne plane me qellim qe ta sigurojne rrugen pėr ne Lindjen e Larget. Britania e Madhe ka harxhuar shumė mjete dhe ka derdhur shumė gjak pėr kontrollimin e Kanalit te Suezit. Njera nga shkaqet qe Palestina t'iu jepte hebrenjve ka qene pikėrisht ky - Lindja e Mesme te vehet nen kontrollin e cionizmit ne te cilin Rothshildet kanė pasur besim te plote.
Ata e financuan shpernguljen e 600 mije hebrenjve prej Evropes Lindore dhe vendosjen e tyre ne Palestine. Kjo ka filluar me 18 maj te vitit 1948 ne llogari te 1.350 mije te krishtereve dhe muslimaneve te pambrojtur tė cilėt u nxoren nga shtepite dhe nga vendi i tyre.
Krijimi i shtetit izraelit dhe situata e sotshme ne pergjithėsi ne Lindjen e Mesme ėshtė merite vetėm e perpjekjeve te Rothshildeve qe te sigurojne rruge te perhershme dhe te sigurte pėr ne Lindjen e Larget. Te gjitha perrallat se populli e zgjedhur prej zotit duhet te jetoje ne token e vet, janė vetėm mashtrime dhe arsyetime. Te shpresojme se gjendja e tendosur ne Lindjen e Afert nuk do te sjelle njė Lufte te Trete botėrore.
Rothshildet kurre nuk kanė menduar diēka te dobishme pėr njerezine, asnjehere nuk kanė krijuar ndonje industri sikur Fordi dhe shumė te tjera, ku njerezit do te punesoheshin. Ata qe nga nisma kanė filluar te punojne me kapitalin e huaj kolosal dhe te gjitha dobite i kanė mbajtur vetėm pėr vetė.
Pas gjithė veshtiresive dhe fatkeqsive botėrore fshihen poshtersite dhe mashtrimet e Rothshildeve.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2018, 09:07   #7
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,197
Thanks: 14
Thanked 612 Times in 390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lobi izraelit ne SHBA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Murik ... pak plotesim. Dmth 1744! Kam botuar dhe me pare kete material ne forum. Po e ripostoj. Dy materiale bashke. Sepse nuk kam kohe te kontrolloj ose redaktoj.Mudn te jene dhe i nje

Lexoni popull, se nuk dini gje hic. Drague. Qepe ti,qepe ore te them.Pa koment hic ! Lexo aty dhe mos fol te dekurajosh te tjeret.
E paske knaq me kete copy-paste.
Shkrim antihebrej i bere nga ndonje paranojak...

Sot me i pasuri eshte Benjaminet nga dega e Frances.Te tjeret jane pasanik modest,kultivojne vera,jane pronar te disa gazetave te njohura [psh.Liberation,Economist jane ne pronesi te kesaj familje],investime ne sektorin bankar,koleksionist te veprave te artit,tregtia me dijamant etj.Ne pergjithesi pasurija e tyre vleresohet max.2 deri 3 miliard $-cka nuk eshte asgje ne permasa boterore.
Kane qene familja me e pasur ne bote ne shek.18-19 por tani i ka mbetur vetem hija.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiku pėlqehet nga
i vjetėr 03-03-2018, 17:25   #8
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,363
Thanks: 0
Thanked 1,136 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lobi izraelit ne SHBA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
E paske knaq me kete copy-paste.
Shkrim antihebrej i bere nga ndonje paranojak...

Sot me i pasuri eshte Benjaminet nga dega e Frances.Te tjeret jane pasanik modest,kultivojne vera,jane pronar te disa gazetave te njohura [psh.Liberation,Economist jane ne pronesi te kesaj familje],investime ne sektorin bankar,koleksionist te veprave te artit,tregtia me dijamant etj.Ne pergjithesi pasurija e tyre vleresohet max.2 deri 3 miliard $-cka nuk eshte asgje ne permasa boterore.
Kane qene familja me e pasur ne bote ne shek.18-19 por tani i ka mbetur vetem hija.
Kjo eshte histori.Kaq.Beniamin apo jo.S'e di.Di qe ROTHSHILDET,kane ne dore boten.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 03-03-2018 nė 17:34
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2018, 00:32   #9
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,197
Thanks: 14
Thanked 612 Times in 390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lobi izraelit ne SHBA

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Kjo eshte histori.Kaq.
Kjo qe ke sjellur larte nuk eshte histori por Teori konspiracioni nga nje i semure.
Beson ne perrallat me komplote boterore ?
Texti eshte i librit te bullgarit Nikola Nikolov,kreu i IV- Rotshildet.
Liber antihebrej.

Na sjell tani edhe kreun ku thuhet qe Sida eshte krijuar ne laboratore dhe eshte shperndare ne bote per te ulur numrin e njerezimit
Citim:
Di qe ROTHSHILDET,kane ne dore boten.
Kjo dihet...Rothchildet gjinden ne krye te piramides,kontrollojne gjithe boten.Mirepo prapa Rothschildeve gjinden jashtetokesoret nga galaktika Andromeda,Rothschildet i japin llogari atyre.

Ke kujdes,teorite e konspiracioneve te cojne ne paranoje.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur