Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-02-2018, 22:54   #1
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 12,313
Thanks: 4,694
Thanked 9,657 Times in 3,260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Gure-Kristale Sherues

Njeriu eshte krijuar per te gjetur gjithcka ne natyre. Mjafton qe te dije dhe te perdori ate qe natyra i fal . Nje nga elementet e shumte sherues te natyres jane edhe guret - kristalet sheruese.

Historia e perdorimit te gureve per te sheruar njerezit eshte perdorur qe ne lashtesi . Madje edhe perdorimi i tyre neper stoli ka ardhur per te ngritur energjine e njeriut qe i mbart.

Mendova te hap nje teme ne te cilen te mund te ndajme me njeri-tjetrin pervoja personale ose te degjuara qe lidhen me kete fushe.

Ka shume gure sherues qe variojne nga perberja apo pamja e tyre ( e cila shpesh lidhet me permbajtjen e mineralit ne to).

Ngjyra e gurit ka te beje edhe me qellimin per te cilin ai perdoret. Pershembull :

E kuqja eshte ngjyra e energjise, gezimit dhe aktivitetit.

Portokallja eshte ngjyra e gjallerise , ambicies dhe e shtimit

E verdha eshte ngjyra e suksesit, e ngazellimit dhe kenaqesise . Ndihmon ne lehtesimin e stresit

E gjelbra lidhet me ngrohtesine , shoqerine dhe te qenit te hapur

Bluja eshte e lidhur me lirine, besimin dhe besnikerine

E purpurta eshte ngjyra e intelektit, spiritualitetit dhe vendosmerise per paqe

E zeza eshte ngjyra me shkeputjen nga e keqja, sigurine dhe krenarine

E bardha eshte ngjyra e pastertise, purifikimit , qartesise dhe pafajesise
Guri me i perdorur per sherim quhet Agate. Eshte i bardhe ose ne ngjyre te venitur. Shpesh gjejme ne dyqane gur agate te cilet jane te ngjyrosur per te krijuar nje veti specifike per qellimin qe do te perdoret

Amethyst eshte guri me veti te pergjithshme sherimi. Eshte ngjyre vjollce i erret dhe ndonjehere e gjejme me kristale kafe te formuara neper thelbat e kristalit , te cilat s'jane asgje tjeter pervec permbajtjes se perqendruar te hekurit ne ate vend.

Chrysocolla eshte nje gur me ngjyre te kalter dhe sherben per shpelarjen e ndjenjave te padeshiruara


...

Ne vazhdim te kesaj teme do te postoj edhe emra te tjere dhe fotot perkatese te ketyre mrekullive qe gjenden kudo ne planetin tone.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 12-02-2018, 22:57   #2
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 12,313
Thanks: 4,694
Thanked 9,657 Times in 3,260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gure-Kristale SheruesAgate

Keshillohet ta mbajne si stoli grate shtatzena. Ndihmon ne probleme me temperaturen dhe keshillohet te mbahet ne kontakt me lekuren. Dielli ja shton fuqine e energjise.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2018, 23:03   #3
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 12,313
Thanks: 4,694
Thanked 9,657 Times in 3,260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gure-Kristale SheruesAmethyst, guri e sherimeve te pafund. Perdoret ne menyre te pergjithshme por efektet e tij te forta jane provuar ne filtrimin e intoksikimit .
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 12-02-2018, 23:16   #4
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 12,313
Thanks: 4,694
Thanked 9,657 Times in 3,260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gure-Kristale Sherues

ky eshte Chrysocolla qe une kam . nje gur mahnites .
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_2350.jpg (23.1 KiloByte, 28 shikimet)
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 00:37   #5
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 12,313
Thanks: 4,694
Thanked 9,657 Times in 3,260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gure-Kristale Sherues

Crystalline quartz

fantastike per lidhjet me Henen e plote
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_3023.jpg (21.8 KiloByte, 22 shikimet)
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 00:38   #6
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 12,313
Thanks: 4,694
Thanked 9,657 Times in 3,260 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gure-Kristale Sherues

kendi im i Amethyst-eve
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_3018.jpg (22.9 KiloByte, 20 shikimet)
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 13-02-2018, 03:30   #7
Jessi1999
Anėtar
 
Avatari i Jessi1999
 
Data e antarėsimit: Jan 2018
Posts: 56
Thanks: 14
Thanked 10 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Jessi1999 do tė bėhet i njohur mjaft shpejtJessi1999 do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Gure-Kristale Sherues

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin


Amethyst, guri e sherimeve te pafund. Perdoret ne menyre te pergjithshme por efektet e tij te forta jane provuar ne filtrimin e intoksikimit .
Une kam kete gur dhe se kisha idene pse , po me pelqen si ngjyre. Mire qe po e di cfare dmth
Jessi1999 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 08:41   #8
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,971
Thanks: 6,052
Thanked 7,152 Times in 4,583 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gure-Kristale Sherues

welcome to Kitty-s club
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-02-2018, 08:42   #9
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,324
Thanks: 13,570
Thanked 8,065 Times in 5,377 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gure-Kristale Sherues

Fuqia e gureve eshte nje shtytese per mireqenien tuaj,por nuk zevendeson trajtimin apo kurimin shendetesor.Theksohet se efektet e gurėve deri mė tani nuk janė provuar shkencėrisht,dhe as mjekėsisht nuk jane tė njohura! Ju lutemi kontaktoni njė mjek praktikues, mjek alternativ ose terapist pėr tė trajtuar problemet tuaja shėndetėsore.Por guret te japin energji pozitive.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur