Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-10-2019, 08:47   #201
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Mos u ban hakmarrės Llapi!
Kėto postime po i ban pėr inati, se para do ditėsh Ramushi tha pėr Kadri Veselin "nuk i pret sakica nė ni vend"! Me njė fjalė i bie, se kishe Kadria asht taralaq!
hakmarres jo po realiteti eshte ky qoban e ka vendin dhe pik. vet e ka pranue kur tha me dialog det merret Thaqi une nuk di une tha di veq neper oda me fol e me knue qfar hakmarrje eshte kjo po qa met ba ty qe e pate que ne hava tuj e lavdue edhe kesaj teme ja ke vu titullin adalet
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 09:19   #202
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,840
Thanks: 11,255
Thanked 6,136 Times in 2,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
hakmarres jo po realiteti eshte ky qoban e ka vendin dhe pik. vet e ka pranue kur tha me dialog det merret Thaqi une nuk di une tha di veq neper oda me fol e me knue qfar hakmarrje eshte kjo po qa met ba ty qe e pate que ne hava tuj e lavdue edhe kesaj teme ja ke vu titullin adalet
Nuk e kam lavdue. Kam thėnė se edhe ky nuk ėshtė pa tė meta, ama ajo qė mė ben tė kam simpati pėr tė ( dhe tė ngjshėm si ky ) ėshtė pushka e tij ka qenė me zā. Ky nuk ka bajtė njė pushkė si hu gardhi, dhe nė krismėn e parė "ik b*thė se tė 10-va"por pushka e tij edhe ka vjellė zjarr... dmth Ramushi ka njė bagazh prapa vetes, njė bagazh trimėrie qė pėr mua ėshtė e admirushme.

Ti pėr Hashimin tėnd ( dhe tė ngjashėm si ky ) mundesh vec me trillue dicka, se s'kanė vepra ( tė mira... pėr tė liga nuk di ) prapa vetes - pa bagazh.

Ti shpesh nė shkrimet tua, gjithė neve qė nuk pajtojmė me politikėn e Hashumit na quan spiunė, UDB-bash ... etj etj, por po harron se para pak kohėsh, dy trima drenicakė, gjithashtu me bagazh tė pasur trimėrie, Gani Geci dhe Sami Lushtaku e pranuan se edhe gjatė luftės, nė radhėt e UCK-sė, bile edhe nė vetė Shtabin kishte njerėz tė Serbisė. Mos tė flasim pėr pasluftėn, kur edhe nė qeveri i ke pasur.

Kėta me siguri e kanė pasur fjalėn pėr ndonjė njeri "tė madh" dhe me siguri nuk kanė folur pėr mua dhe pėr ata forumistė qė mendojnė si unė dhe qė e thonė realitetin, e qė ti na shan pėrditė.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 11-10-2019 nė 09:21
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 14:29   #203
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Nuk e kam lavdue. Kam thėnė se edhe ky nuk ėshtė pa tė meta, ama ajo qė mė ben tė kam simpati pėr tė ( dhe tė ngjshėm si ky ) ėshtė pushka e tij ka qenė me zā. Ky nuk ka bajtė njė pushkė si hu gardhi, dhe nė krismėn e parė "ik b*thė se tė 10-va"por pushka e tij edhe ka vjellė zjarr... dmth Ramushi ka njė bagazh prapa vetes, njė bagazh trimėrie qė pėr mua ėshtė e admirushme.

Ti pėr Hashimin tėnd ( dhe tė ngjashėm si ky ) mundesh vec me trillue dicka, se s'kanė vepra ( tė mira... pėr tė liga nuk di ) prapa vetes - pa bagazh.

Ti shpesh nė shkrimet tua, gjithė neve qė nuk pajtojmė me politikėn e Hashumit na quan spiunė, UDB-bash ... etj etj, por po harron se para pak kohėsh, dy trima drenicakė, gjithashtu me bagazh tė pasur trimėrie, Gani Geci dhe Sami Lushtaku e pranuan se edhe gjatė luftės, nė radhėt e UCK-sė, bile edhe nė vetė Shtabin kishte njerėz tė Serbisė. Mos tė flasim pėr pasluftėn, kur edhe nė qeveri i ke pasur.

Kėta me siguri e kanė pasur fjalėn pėr ndonjė njeri "tė madh" dhe me siguri nuk kanė folur pėr mua dhe pėr ata forumistė qė mendojnė si unė dhe qė e thonė realitetin, e qė ti na shan pėrditė.
edhe niherit ti po tregon se e urren Hashimin fort bile Hashimi qysh ne moshen e re e pastaj si student ka qen kunder serbis dhe pushken e par ja ka kthye me Adem Jasharin me 1992 ne Drenas e din ti mire ket rast po ste pelqen pra Hashimi kur ka ba vepra patriotike e ja ka kthye pushken hasmit serb Rambushi ka qen badigard neper diskotekat e europes e ma von edhe ai ju ka bashkangjit patriotve siq jan:Hashimi Kadriu Xhaviti Azemi Ademi Bardhyli Xhemali Emrushi etj.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 15:55   #204
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!


Ramush Haradinaj
Pėrfundon karriera politike pėr Ramush Haradinajn
Drilon Rrahmani Nga Drilon Rrahmani Mė 11 tetor 2019 Nė ora: 16:07


Ish kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, dėshtoi qė tė fitojė, madje edhe t’iu afrohet partive qė dolėn tė parat, saktėsisht Lėvizjes Vetėvendosje dhe Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Qė nga kyēja e tij nė politik, kjo ėshtė humbja mė e madhe e Haradinajt, jo pse herėve tė kaluara kishte mė shumė deputet, por qė kėsaj radhe e kishte shansėn qė tė dilte mė mirė se herėt e kaluara, e ky moment do t’i mungojė zgjedhjeve tė tjera.

Tre faktorė qė do ta bėnin Haradinajn mė tė votuar nė kėto zgjedhje:

1.Taksa.

2. Qėndrimi i palėkundur kundėr ndryshimit tė kufijve.

3. Dorėheqja e tij pėr shkak tė ftesės sė Speciales.

Me tė gjitha kėto favore u fut Haradinaj nė zgjedhje si kurrė mė parė, mirėpo dėshtoi totalisht, madje edhe nė koalicion me 12 ish deputet tė Vetėvendosje qė e ringjallėn PSD-nė. Kur jemi te PSD-ja, ka shumė gjasa qė prezenca e tyre nė koalicion i ka humbur vota tė shumta Haradinajt, i cili nuk kalkuloi mirė para se tė futej nė koalicion me ta.

Tash pas zgjedhjeve, vet kryetari i PSD-sė, Shpend Ahmeti, e akuzoi Haradinajn si fajtor pėr dėshtimin nė zgjedhje tė koalicionit tė tyre, ndonėse sipas tė gjitha gjasave nga PSD-ja do ta shohim vetėm njė deputet nė Kuvend.

Ramush Haradinaj me kėtė humbje nė kėto zgjedhje, nuk do tė ketė shpresa pėr shumė vite qė partia e tij tė fitojė elektorat, pasi qė nuk arriti me ata faktorė si mė lartė. E vetmja mundėsi ėshtė qė tė ketė njė “PAN 2”, ndonėse e vėshtirė pėr shkak se Haradinaj u djeg nga PDK-ja.

Populli i tregoi Haradinajt qė ka nevojė pėr ndryshime sociale, e jo tė pėrqendrohet vetėm nė njė taksė dhe atė ta pėrmend nė ēdo pėrgjigje. Fakti se njė numėr i madh i qytetarėve jetojnė nė varfėri tė skajshme, tregon se populli vendosi pėr ndryshime social-demokratike.

Pėrderisa Haradinaj nuk arriti t’i shfrytėzoj kėto beinifite qė ngjajnė sikur “doping” para zgjedhjeve, ai do ta ketė problem qė ta ngjit AAK-nė nė maja. Shto kėtu faktin punėsimet e shumta qė i bėri gjatė qeverisjes sė tij.

Kur dukej se tani ėshtė kulmi politik i Ramush Haradinajt, ai dėshtoi keq dhe po i paguan dėmet qė i shkaktoi si kryeministėr i Kosovės, duke e shterur edhe buxhetin e vendit.

AAK-nė nė opozitė do tė ketė vetėm njė tė keqe. Nuk do tė jetė opozitė e mirė dhe e dijshme qė me presion ta detyrojė Albin Kurtin qė tė punojė, njėjtė si ky i fundit qė nuk i linte rehat legjislaturėn e kaluar.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 15:58   #205
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,840
Thanks: 11,255
Thanked 6,136 Times in 2,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
edhe niherit ti po tregon se e urren Hashimin fort bile Hashimi qysh ne moshen e re e pastaj si student ka qen kunder serbis dhe pushken e par ja ka kthye me Adem Jasharin me 1992 ne Drenas e din ti mire ket rast po ste pelqen pra Hashimi kur ka ba vepra patriotike e ja ka kthye pushken hasmit serb Rambushi ka qen badigard neper diskotekat e europes e ma von edhe ai ju ka bashkangjit patriotve siq jan:Hashimi Kadriu Xhaviti Azemi Ademi Bardhyli Xhemali Emrushi etj.
Po, kete e kane konfirmuar edhe Gani Gavi e Sami Lushtaku. Po sa duket kish pas marre fort frike edhe e kish lane pushken menjane.
Cdo pune qe ta besh nuk eshte e turpshme. Edhe Hashimi ka shitur farmerka. Hallall i qofte.

Hasha pas luftes e 10-u fare. U lidh fort me Dacic e Vucic!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:07   #206
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Po, kete e kane konfirmuar edhe Gani Gavi e Sami Lushtaku. Po sa duket kish pas marre fort frike edhe e kish lane pushken menjane.
Cdo pune qe ta besh nuk eshte e turpshme. Edhe Hashimi ka shitur farmerka. Hallall i qofte.

Hasha pas luftes e 10-u fare. U lidh fort me Dacic e Vucic!
aiiiiiihhhhh tash e knaqe krejt fjal te hajnave te banhofave po flet a e kam dit se nuk vlen as ti ma shume se keta qe flasin keshtu per Kryeēlirimtarin
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 16:46   #207
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,840
Thanks: 11,255
Thanked 6,136 Times in 2,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
aiiiiiihhhhh tash e knaqe krejt fjal te hajnave te banhofave po flet a e kam dit se nuk vlen as ti ma shume se keta qe flasin keshtu per Kryeēlirimtarin
Te flasim tash miqesisht.
Mos e perziej Hashimin me clirimtaret, se e devalvon vleren e clitimtarevd.

Fola kot fare. Ata nuk devalvohen nga hushimat.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 11-10-2019 nė 17:04
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 18:06   #208
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Te flasim tash miqesisht.
Mos e perziej Hashimin me clirimtaret, se e devalvon vleren e clitimtarevd.

Fola kot fare. Ata nuk devalvohen nga hushimat.
nash miqesisht nash sinqerisht nash qysh te duesh flasim por e verteta e madhe eshte se Hashim Thaēi eshte KRYEĒLIRIMTARI i popullit Shqiptar te Kosoves e ti e disa isha pe din ti qfar ishash nuk e njifni keshtu e dim more po per fat te mire veq muni barkun e juaj me e kup se tjeter asgje

kjo eshte pergjigjija shum miqsisht e seriozisht dhe e sakt 100%
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2019, 18:27   #209
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


Kush ishte “shoku i Arkanit nė listėn e AAK-sė dhe kėshilltari i Ramushit”?

Nga: N.Sh Mė: 17 tetor 2019 Nė ora: 19:31


Ish-deputeti i Kosovės, Driton Tali, ka bėrė njė pyetje publike pėrmes njė postimi nė Facebook, se kush ishte “shoku i Arkanit nė listėn e AAK-sė”?

Madje Tali thotė se ai person ishte edhe kėshilltar i kryeministrit Ramush Haradinajt.

“A e morrėt vesh kush ke "shoku i Arkanit nė listėn e AAK'ės i cili gjatė luftės ish end me kallash e radiolidhje nė Pejė e Prishtinė"?!

Bile "kishte qenė edhe kėshiltar i Ramushit" tashti sa ishte Kryeministėr”, shkruan Tali nė Facebook.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2019, 18:40   #210
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,089
Thanks: 8,062
Thanked 3,692 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Kush ishte “shoku i Arkanit nė listėn e AAK-sė dhe kėshilltari i Ramushit”?

Nga: N.Sh Mė: 17 tetor 2019 Nė ora: 19:31


Ish-deputeti i Kosovės, Driton Tali, ka bėrė njė pyetje publike pėrmes njė postimi nė Facebook, se kush ishte “shoku i Arkanit nė listėn e AAK-sė”?

Madje Tali thotė se ai person ishte edhe kėshilltar i kryeministrit Ramush Haradinajt.

“A e morrėt vesh kush ke "shoku i Arkanit nė listėn e AAK'ės i cili gjatė luftės ish end me kallash e radiolidhje nė Pejė e Prishtinė"?!

Bile "kishte qenė edhe kėshiltar i Ramushit" tashti sa ishte Kryeministėr”, shkruan Tali nė Facebook.
Haradinaj: I pengova Thaēin, Ramėn e Vuēiqin qė ta ndanin Kosovėn, i shpėtova 10 miliardė euro

Kryeministri nė detyrė i Kosovės, Ramush Haradinaj nė njė intervistė ka thėnė se e parandaloi grabitjen e 10 miliardė eurove, plan ky qė do tė realizohej pėrmes ndarjes sė Kosovės. Ai gjithashtu pėr kėtė projekti akuzon treshen Vuēiē-Thaēi-Rama tė cilėt ishin ideatorėt e planit pėr ndarjen e Kosovės.
“Ndalova grabitjen 10 miliardė euro, qė do tė realizohej nėpėrmjet planit tė ndarjes sė Kosovės! Ky dhe ishte pikėsynimi i fshehtė ekonomik, nė planin e shkėmbimit tė territoreve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Thaēi, Vuēiq dhe Rama, ishin bashkėpuntorė nė realizimin e kėsaj skeme. Por unė e ndalova kėtė grabitje dhe miniera e Trepēes, sot e prej dy muajsh, i pėrket vetėm Kosovės”, ėshtė shprehur Haradinaj.
Tutja, Haradinaj tha pėr taksėn se Kurti bėn gabim tė madh nėse e heq atė.
“Albin Kurti nėse e heq kėtė taksė, bėn gabim tė madh”, ka thėnė Haradinaj nė Oranews.
Haradinaj thotė se ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Gent Cakaj ka punuar kundėr Kosovės, ndėrsa Ditmir Bushati rezistoi kundėr planit pėr ndarjen e Kosovės, derisa e larguan pėr tė sjellė Cakajn, qė ishte shumė aktiv, duke promovuar ndėrkombėtarisht kėtė projekt.
_____________________________________
https://www.gazetaexpress.com/haradi...miliarde-euro/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 21:13   #211
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


BQK: Taksa ndaj mallrave serbe rriti ēmimet nė Kosovė
Ekonomia tetor 19, 2019 - 22:38


Kėtė vit, Kosova pritet tė ketė rritje ekonomike, por jo mjaftueshėm sa pėr tė ulur nivelin e papunėsisė, thotė Guvernatori i Bankės Qendrore tė Kosovės, Fehmi Mehmeti.

Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, ai foli pėr faktorėt qė nuk po lejojnė Kosovėn tė ketė rritje mė tė lartė sesa 4 pėr qind.

Problem tjetėr pėr ekonominė e Kosovės ėshtė disbalanca midis importit dhe eksportit.

Guvernatori i BQK-sė foli edhe pėr ndikimin qė ka nė ekonominė e Kosovės tarifa 100 pėr qind ndaj mallrave serbe, e cila siē thotė ai, ndikoi nė rritje tė inflacionit.

Zoti Mehmeti, parashikimet e Bankės Botėrore flasin pėr njė rritje ekonomike gjatė kėtij viti deri nė 4 pėr qind nė Kosovė. A ėshtė kjo e mjaftueshme pėr tė ulur nivelin e papunėsisė?

Fehmi Mehmeni: Nėse e shohim defiēitin e lartė tregtar, qė ka ndikuar negativisht e qė shėnon thellim edhe tė mėtutjeshėm me tė dhėnat e fundit qė kemi nė dispozicion, po flas me tė dhėnat e korrikut tė vitit 2019, kemi njė rritje tė defiēitit tregtar pėr 3.8 pėr qind. Por edhe nė vitin 2018 ėshtė njė prej faktorėve qė ka ndikuar negativisht nė rritjen ekonomike nė Kosovė. Po ashtu edhe papunėsia e lartė qė ėshtė njė prej atyre faktorėve qė ka ndikuar negativisht nė rritjen ekonomike nė Kosovė pėr vitin 2018. Vazhdon tė jetė sfidė dhe tė ndikojė nė rritjen ekonomike nė Kosovė, prandaj, ėshtė njė rritje pėr t’u vlerėsuar rritja prej 4 pėr qind. Nėse e krahasojmė me vendet e rajonit ėshtė mė e larta si rritje ekonomike. Por nuk ėshtė e mjaftueshme pėr tė adresuar sfidat qė ka Kosova qė nė kėtė rast ėshtė defiēiti i lartė tregtar dhe papunėsia. Marrė nė konsideratė kėto dy sfida qė i pėrmenda mė lartė, nevojitet qė tė kemi rritje ekonomike 6 deri 7 pėr qind, e qė nuk ėshtė vėshtirė tė arrihet kjo shifėr.

Banka juaj ka vlerėsuar se pėr vitin 2018, vlera e importeve ishte mbi 3 miliardė euro, kurse eksportet 350 milionė euro. A ėshtė shqetėsuese njė disbalancė e tillė?

Fehmi Mehmeni: Unė po flas, meqenėse tė dhėnat qė i pėrmendėt ju janė faktike, nuk do t’i pėrsėris prap. Meqenėse kemi edhe tė dhėnat e rifreskuara qė janė tė korrikut tė 2019-ės. Ngjashėm vazhdon. Po flas pėr tė dhėnat e vitit 2019, gjegjėsisht korrikut tė vitit 2019, vlera e eksporteve shėnon diku rreth 250 milionė euro me njė rritje vjetore prej 9.8 pėr qind. Nė anėn tjetėr importet shėnojnė 2.25 miliardė euro, ose me njė rritje vjetore prej 4.4 pėr qind. Nė total kemi njė thellim tė defiēitit tregtar prej 3.8 pėr qind qė edhe njė herė po e them negativisht nė rritjen ekonomike nė Kosovė.

Zoti Mehmeti, organizata si Fondi Monetar Ndėrkombėtar ka tėrhequr vėrejtjen vazhdimisht pėr trysninė qė po ushtrohet nga skemat sociale mbi buxhetin e Kosovės. Si po pėrballeni me kėtė situatė?

Fehmi Mehmeti: Ju e dini se Banka Qėndrore dhe unė si Guvernator jemi kėshilltarė tė qeverisė sė Kosovės dhe vazhdimisht kėshilla jonė edhe pėr qeverinė e kaluar edhe atė tė ardhshme ėshtė qė tė jenė tė kujdesshėm nė menaxhimin e skemės sociale. Marrė parasysh se kėto krijojnė shpenzime afatgjata, tė cilat mė pastaj do tė jenė edhe barrė afatgjatė pėr buxhetin e Kosovė. Prandaj kėshilla jonė ėshtė qė tė kemi njė menaxhim mė tė mirė dhe adekuat tė kėtyre skemave sociale. Edhe njė herė po them marrė parasyshė faktin se krijojnė shpenzime afatgjate.

Sipas vlerėsimeve qė i keni bėrė edhe ju, borxhi i pėrgjithshėm publik i Kosovės ėshtė mbi njė miliard euro. A ėshtė i pėrballueshėm pėr Kosovėn njė shkallė e tillė?

Fehmi Mehmeti: Borxhi publik arrin diku rreth 1 miliard euro. Nėse e shohim nė raport me GDP-nė, ėshtė diku rreth 17 pėr qind e GDP-sė. Ėshtė mjaft e ulėt nėse e krahasojmė me vendet e rajonit dhe me atė qė e lejon ligji. Sepse ligji e lejon qė 40 pėr qind nė raport me GDP-nė tė jetė borxhi publik. Ka hapėsirė qė tė rritet ende borxhi publik, nuk ėshtė shqetėsues, ėshtė nė nivel shumė tė ulėt. Por ajo qė ėshtė me rėndėsi tė potencoj ėshtė fakti qė borxhi publik duhet tė dihet pėr ēka mirret dhe gjithmonė tė mirret me qėllim qė tė ketė vlerė tė shtuar. Prandaj nuk duhet tė merret ndonjė borxh pėr aktivitete tė cilat nuk shtojnė vlerė pėr ekonominė. Prandaj e konsideroj qė ėshtė mirė dhe ka hapėsirė dhe ėshtė ulėt, mirėpo unė mė shumė do ta fokusoja dedikimin e borxhit public nė drejtim tė aktiviteteve qė kanė vlerė tė shtuar pėr ekonominė e vendit.

Kritikėt thonė se shkalla e lartė e korrupsionit nė vendin tuaj ėshtė bėrė pengesė pėr ardhjen e investimeve tė huaja tė qėndrueshme. A ndani edhe ju tė njejtin mendim?

Fehmi Mehmti: Nėse i shohim tė dhėnat e fundit tė korrikut 2019, investimet e huaja direkte kanė shėnuar njė rritje diku rreth 23.8 pėr qind dhe pritjet janė qė tė kemi rritje dhe pritjet janė qė tė kemi rritje tė mėtutjeshme tė investimeve nė Kosovė. Nėse e shohim sektorin bankar…

Por sa janė tė qėndrueshme kėto investime tė huaja? Sa janė tė qendrueshme dhe sa kanė krijuar mundėsi pėr hapje tė vendeve tė reja tė punės?

Fehmi Mehmeti: Po flas pėr sektorin financiar. Ėshtė njė prej sektorėve qė konsiderohet dhe ėshtė histori suksesi pėr investimet e huaja. Nėse flasim vetėm pėr sektorin bankar, prej 10 bankave qė kemi nė Kosovė, 8 banka janė me kapital tė huaj dhe qė i pėrbėjnė diku rreth 90 pėr qind nė total tė aseteve nė sektorin bankar. Ngjashėm e kemi edhe te sektorėt tjerė, te sektori i sigurimeve dhe institucioneve mikrofinanciare, tė institucioneve financiare jobankare e kėshtu me radhė. Prandaj kjo tė lė tė kuptosh qė ne kemi nė vazhdimėsi kėrkesa prej investitorėve tė huaj qė tė jenė akter nė tregun financiar nė Kosovė dhe janė investime tė qėndrueshme.

Ēfarė ndikimi kanė patur nė ekonomi tarifat 100% ndaj mallrave serbe?

Fehmi Mehmeti: Nėse e shohim inflacionin, po flas me korrikun e vitit 2019, ka njė rritje tė inflacionit qė arrin nė 3.1 pėr qind. Ėshtė shumė i lartė nėse e krahasojmė me atė tė para njė viti qė ka qenė 0.6 pėr qind. Kėtu ka ndikuar qė tė kemi rritje tė indeksit tė cmimit edhe nga importet qė shėnojnė rreth 3.9 pėr qind. Mirėpo gjithmonė duhet tė kemi parasysh faktin qė ka ndikuar edhe aplikimi I taksės nė rritjen e inflacionit nė Kosovė.

Muajin e ardhshėm Banka Qendrore e Kosovės shėnon 20 vjetorin e punės sė saj. Cila ėshtė situata e sektorit financiar dhe bankar tė Kosovės nė kėtė pėrvjetor?

Fehmi Mehmeti: Kemi organizuar njė konferencė ndėrkombėtare ku do tė marrin pjesė pėrfaqėsues tė tė gjitha institucioneve ndėrkombėtare. Ne kemi bėrė njė studim lidhur me qeverisjen korporative tė bankave komerciale nė dekadėn e fundit, njė studim ky i pari i kėtij lloji tė cilin do ta shpalosim gjatė konferencės. Po ashtu kemi krijuar njė bazė tė dhėnash historike pėr vitet e fundit qė lidhen me zhvillimet e qeverisjes korporative. Do tė jetė kjo bazė e dhėnash edhe pėr bankat e rajonit mė pastaj presim qė gjatė konferencės tė nėnshkruhet njė marrėveshje shumėpalėshe mes Bankės Qėndrore tė Kosovės dhe Bankave Qėndrore tė rajonit. Sa u pėrket indikatorėve, gjatė kėtij 20 vjetori kemi arritje tė shumta. Nėse flasim pėr sektorin financiar, kemi njė sektor financiar shumė stabil. Nėse e shohim sektorin bankar baza vjetore ka njė rritje prej 10.4 pėr qind tė kredive, rritje tė depozitave 11.6 pėr qind. Nuk ėshtė kjo diēka qė po e themi vetėm ne por janė edhe vlerėsime qė i bėnė Banka Boterore dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe institucionet tjera pėr kėtė ēėshtje.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 20:50   #212
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


Vetėvendosje paralajmėron Qeverinė HaradinajNėnkryetari i Lėvizjes Vetėvendosjes, i cili ėshtė edhe pjesė e grupit punues pėr harmonizimin e qėndrimeve pėr bashkėqeverisje me LDK-nė, Besnik Bislimi, ka paralajmėruar zhbėrjen e vendimeve tė Qeverisė nė largim. “Ata qė keqpėrdorin tranzicionin qeverisės, do tė mbajnė pėrgjegjėsi. Vendimet dhe emėrimet e tyre do tė zhbėhen”, ka thėnė ai.

Paralajmėrimi i Bislimit vjen pasi ministri dhe agjenci qeveritare kanė hapur vende tė reja pune dhe kanė bėrė avancime tė stafit tė tyre.

“Ata qė keqpėrdorin tranzicionin qeverisės, do tė mbajnė pėrgjegjėsi. Vendimet dhe emėrimet e tyre do tė zhbėhen”, ka paralajmėruar Bislimi, pėrmes njė postimi nė Facebook.

Bislimi ka thėnė se ajo qė ka ndodhur nė terren ka qenė e kundėrta e asaj qė pritet nga njė qeverisje nė dorėheqje me minimumin e pėrgjegjėsisė.

“Ndėrmarrjet publike e Ministritė e ndryshme, pėrmes konkurseve fiktive kanė bėrė premtime tė pambuluara pėr punėsime me tė vetmin synim ‘blerjen” apo korruptimin e mbėshtetjes politike”.

Postimi i plotė i Bislimit:

“Ata qė keqpėrdorin tranzicionin qeverisės, do tė mbajnė pėrgjegjėsi. Vendimet dhe emėrimet e tyre do tė zhbėhen.

Nė konferencėn e parė pėr media pas dorėheqjes sė Qeverisė Haradinaj kemi kėrkuar qė periudha e tranzicionit drejt qeverisė sė re tė mos keqpėrdoret politikisht pėr tė vazhduar implementim tė ēfarėdo programi tė saj qeverisės, tė mos avancojė me asnjė vendim nė ēėshtje tė rėndėsisė sė lartė siē janė ato tė lidhura me Trepēėn, Telekomin dhe ndėrmarrjet tjera publike, Kosovėn e Re, Autostradat, Homologimin apo Z-Mobile, dialogun, draftimin e buxhetit, emėrimet politike dhe diplomatike, keqpėrdorimi politik i aseteve publike e tė ngjashme.

Ajo qė ka ndodhur nė terren ka qenė e kundėrta e asaj qė pritet nga njė qeverisje nė dorėheqje me minimumin e pėrgjegjėsisė. Ndėrmarrjet publike e Ministritė e ndryshme, pėrmes konkurseve fiktive kanė bėrė premtime tė pambuluara pėr punėsime me tė vetmin synim “blerjen” apo korruptimin e mbėshtetjes politke.

Ndėrmarrjet publike si Telekomi po punojnė me tė madhe nė rehatime pėrmes koeficientėve tė miqve tė establishmentit politik, me shpresė qė kėshtu jo vetėm do tė mund tė garantohet mirėqenia e zyrtarėve jokompetentė por lojal, por edhe do tė sabotohen reformat e qeverisė sė re. Njoftojmė publikisht menaxhmentin e kėtyre ndėrmarrjeve publike, qė secila ndėrhyrje nė emėrime, ristrukturime dhe ndryshim koeficientėsh gjatė kėsaj periudhe do tė anulohet menjėherė sapo tė fillojė punėn qeverisja e re, kurse menaxhmenti bashkė me bordet mbikėqyrėse qė kanė aprovuar apo toleruar kėto manipulime do tė mbahen pėrgjegjėse.

Institucionet me rėndėsi tė veēantė si psh. Doganat e Kosovės, por edhe shumė agjencione e Ministri tjera, njoftohen qė secili konkurs i tyre, “ristrukturim politik” apo emėrim, do tė anulohet menjėherė pasi tė fillon punėn qeverisja e re, kurse personat qė janė bėrė pjesė e kėtyre manipulimeve do tė thirren nė pėrgjegjėsi.

Zyrtarėt publikė dhe tė punėsuarit nė ndėrmarrje publike e agjencione tė pavaruara udhėzohen tė mos aplikojnė nėpėr kėto konkurse fiktive, kurse ata politikanė qė po mendojnė se nė kėtė mėnyrė e pamundėsojnė punėn e qeverisė sė re dhe e sabotojnė tė njejtėn kėshillohen tė mos bėjnė mund kot, sepse frymėn e ndryshimit s’do mund e ndalin asesi”, ka shkruar Bislimi. /Telegrafi/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 20:55   #213
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,360
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


Gjatė qeverisjes Haradinaj nė Telekomin e Kosovės u punėsuan 234 persona (Dokument)

Kosova Ime Lajme

Me gjithė problemet e mėdha financiare, Telekomi i Kosovės gjatė qeverisjes Haradinaj ėshtė mbipopulluar me punėtorė e staf tė ri.

Nė njė dokument ekskluziv, tė cilin e ka siguruar KALLXO.com, dėshmohet se nga shkurti 2018 deri nė shkurtin e vitit 2019 nė kėtė ndėrmarrje ėshtė rritur numri i punėtorėve pėr 234 persona.

Ndėrmarrja ka tė punėsuar hiē mė pak se 121 persona nė Departamentin e Marketingut.

Dokumenti nė formė raporti i ėshtė dėrguar ministrit Valdrin Lluka nga Besa Shatri-Berisha, kryesuese e bordit tė Telekomit dhe bashkėshortja e deputetit tė AAK-sė, Bekė Berisha.

Telekomi nė kėtė kohė ėshtė menaxhuar nga njerėz tė lidhur me Qeverinė Haradinaj.

Departamentet e populluara

Nė kėtė raport, kryesuesja e bordit tė drejtorėve Besa Shatri-Berisha ka treguar pėr punėsimet pėr secilin departament pėr periudhėn kohore shkurt 2016 deri nė shkurt 2019.

Ndryshimet nė numrin e tė punėsuarve nėpėr departamente janė mė tė dukshme pėr periudhėn shkurt 2018 dhe shkurt tė kėtij viti.

Nė bazė tė tabelės vėrehet qė ndryshimet mė tė mėdha janė bėrė nė Departamentin e Logjistikės ku nė vitet 2016, 2017, 2018 nuk ka pasur asnjė tė punėsuar, ndėrsa nė vitin 2019 nė kėtė Departament janė transferuar dhe punėsuar 383 persona.

Kurse departamentet nė tė cilat vėrehet rritje e madhe e numrit tė punėtorėve pėr periudhėn kohore tė lartcekur janė Departamenti i Shitjes, ku nga 685 persona sa ka qenė, ky numėr ėshtė rritur nė 793, pra janė punėsuar 108 persona.

Njė rritje e tillė ka ndodhur edhe nė Departamentin Teknik, ku nga 846 tė punėsuar, numri ėshtė rritur nė 903, pra janė punėsuar 57 persona. Edhe Departamenti i Marketingut ka pėsuar rritje pėr 42 persona, nga 79 sa kanė qenė nė shkurt tė 2018, nė shkurt tė 2019 janė bėrė 121 persona.

Nė departamentin Zyra e drejtorit menaxhues ka pasur rritje mė tė vogėl tė stafit nga 29 sa kanė qenė nė vitin 2018 nė 49 punėtorė, pra kėsaj zyre i janė shtuar 20 punėtorė mė shumė.

As Departamenti i Auditimit nuk ka mbetur pa ndryshime: nga 5 tė punėsuar numri ėshtė rritur nė 6. Po ashtu, edhe nė Departamentin e Financave nė periudhėn shkurt 2018 deri nė shkurt 2019 janė punėsuar 9 persona.

Mirėpo nė bazė tė kėtij raporti ka departamente nė tė cilat edhe ėshtė zvogėluar numri i tė punėsuarve.

Departamenti pėr punė tė korporatės nė vitin 2018 ka pasur 51 punėtorė, ndėrsa tani ka 46, pra numri ėshtė zvogėluar pėr 5 punėtorė.

Nė raportet e siguruara nga KALLXO.com ulje drastike tė numrit tė punėtorėve nė ndėrmarrjen Telekomi i Kosovės ka pėsuar edhe Departamenti pėr burime njerėzore dhe administratė, ku nga 429 punėtorė kanė mbetur vetėm 32 prej tyre.

Nė Departamentin e Prokurimit nuk ka pasur ndryshim tė numrit tė tė punėsuarve, aty janė vetėm 6 tė punėsuar.

Departamente nė tė cilat stafi ėshtė punėsuar gjatė vitit 2019 janė Departamenti pėr Trajnim dhe Zhvillim, me 14 tė punėsuar si dhe Departamenti pėr Strategji dhe Zhvillim Biznesi me dy tė punėsuar.

Qe nga viti 2016 deri nė vitin 2019 asnjė punėsim nuk ka pasur nė Zyrėn e sekretarit tė bordit.

Pėrshkrimi i departamenteve Shkurt-2016 Shkurt-2017 Shkurt-2018 Shkurt-2019

Si i arsyeton Telekomi punėsimet e 234 personave?

Nė raportin tė cilin Besa Shatri-Berisha ia ka dėrguar ministrit tė Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, e tė siguruar nga KALLXO.com pėrmenden arsyet pėr punėsimin e 234 punėtorėve.

‘Zhvillimet e fundit teknologjike e kanė zėnė Telekomin nė pamundėsi nė investime adekuate dhe resursi mė i lirė ėshtė njė angazhim tė punonjėsve tė rijnė, duke rekrutuar, trajnuar, ku shumė punė lidhen me sistem dhe operim mendohet tė kryhen brenda vet Telekomit (in house). Kjo do tė thotė se pėr punė tė njėjte, qėllim tė njėjte do tė ketė kosto mė tė ulėta”, thuhet nė arsyetimin qė Shatri-Berisha ia ka dhėnė ministrit Lluka.

Tutje nė arsyetimin e saj Shatri-Berisha thotė se objektivat e vitit 2019 kėrkojnė punėtorė tė rinj si nė moshė ashtu edhe nė njohuri teknologjike.

“Realizimi i tė hyrave tė planifikuara, modernizimi i rrjetit, dhe rrjedhimisht rritje tė kapaciteteve tė ofrimit tė shėrbimeve tė reja dhe zgjerim tė numrit tė konsumatorėve, shtim i numrit tė pikave shtesė, rritje tė imazhit, janė disa objektiva tė cilat Telekomi i Kosovės ka pėr qėllim ti arrij gjatė vitit 2019. Megjithatė modernizimi i rrjetit dhe shtrirja e broadband nė tėrė territorin e Kosovės, ėshtė sfidė nė vete dhe kėrkon energji, punonjės tė rijnė si nė moshė ashtu edhe nė njohuri teniko teknologjike. Pėr fat tė keq Telekomi i Kosovės nuk i ka nė dispozicion kur dihet se mesatarja e moshės punėtorėve sillet rreth 50 vjeē”, thuhet tutje aty.

Po ashtu, si arsye pėr shtimin kaq tė madh tė punėtorėve pėrmendet edhe mundėsia e pensionimit tė parakohshėm pėr disa punėtorė.

“Nė tė ardhmen Telekomi planifikon qė kėto njohuri ‘know how’ ti ofron nė treg edhe pėr operator tė mundshėm tė tjerė duke krijuar burim tė ri tė tė hyrave. Gjithashtu ėshtė e rėndėsishme qė tė theksohet mundėsia e implementimit tė politikes sė pensionimit tė parakohshėm, politikė, kjo e njohur pėr operatorė tė ngjashėm nė rajon”, thuhet nė arsyetimin dhėnė ministrit Lluka.

Sipas saj, ky proces i shtimit tė punėtorėve e pėrcakton tė drejtėn dhe mėnyrėn e vlerėsimit tė gjendjes aktuale.

“Ekzistimi i politikave, procedurave tė rekrutimit dhe seleksionimit tė stafit brenda Telekomit tė Kosovės ėshtė njė proces mbėshtetės qė mė sė miri e pėrcakton tė drejtėn dhe mėnyrėn e vlerėsimit tė gjendjes aktuale dhe pėrzgjedhjen e punėtorėve tė rijnė e cila gjithashtu paraqet edhe nevojat pėr trajnim adekuat dhe zhvillim tė tyre, e cila mundėsohet pėrmes Qendrės sė Trajnimeve nė kuadėr tė korporatės”, thuhet tutje aty.

Nė raportin e siguruar nga KALLXO.com thuhet se aplikimi i metodave tė avancuara nga Telekomi nuk mund tė bėhet pa angazhim tė punėtorėve tė rinj.

“Pėrmirėsimi i performancės sė korporatės, realizimi i objektivave dhe synimeve ėshtė i domosdoshėm me qėllim tė ballafaqimit me konkurrencėn gjithnjė e nė rritje. Dhe pėr tė pėrfituar nga ky zhvillim i shpejtė i telekomunikacionit nė kuadėr tė strategjisė sė planifikuar janė paraparė tė projektohen metoda tė reja tė avancuara tė shėrbimit ndaj konsumatorit dhe marketingut. Kjo padyshim se kėrkon angazhim tė numrit tė punėtorėve tė rijnė, kjo bazuar nė kėrkesat e departamenteve pėrkatėse nė Telekomin e Kosovės”, thuhet tutje nė arsyetim.

Nė raportin dėrguar ministrit Lluka theksohet se tė gjitha kėto punėsime janė nė pajtim me Ligjin e Punės.

“Angazhimet e punėsimeve kryhet komfor dispozitės sė nenit 10 pika 2.3 tė Ligjit Nr.03/L-212 tė Punės (LP) pėr ‘Angazhimet pėr punė dhe detyra specifike’. Ky angazhim mbulohet dhe korrespondon edhe me kėrkesat tė njėsive kėrkuese.” thuhet nė raport.

Tutje, sipas Besa Shatri-Berishės, kjo formė e punėsimit shėrben si detektor pėr individėt e papėrshtatshėm pėr ndėrmarrjen.

“Kjo formė e angazhimeve mundėson korporatės qė ē’do rast tė kėtij punėsimi tė verifikon nė praktik dhe parametrat dhe pėrformancėn e tė punėsuarve nė kohė tė caktuar dhe eventualisht detekton individėt qė nuk janė tė pėrshtatshėm pėr angazhime tė mėtejme. Nė kėtė drejtim nėse tregohet nevoja pėr angazhim permanent, do ti nėnshtrohen nė fazėn finale obligimit ligjor tė shpalljes sė konkursit publik, nė harmoni me dispozitėn e nenit 8 tė LP, ku kėta ekzekutues tė angazhuar pėrkohėsisht, nė njė procedurė tė hapur, barabartė dhe transparente do tė garojnė pėr pėr zgjedhjet finale”, thuhet aty.

Nė fund tė kėtij raporti thuhet sė njė formė e tillė e punėsimit i sjellė pėrparėsi praktike Korporatės dhe dėshmon njė punė nė harmoni tė plotė me legjislacionin.

“Duke ju referuar nevojave pėr punonjės tė rijnė, ju sigurojmė se kjo formė e angazhimit tė punėsuarve sjellė shumė pėrparėsi praktike ndaj korporatės dhe njėkohėsisht si primare dėshmon njė punė nė harmoni tė plotė me kėrkesa e legjislacionit pozitiv”, thuhet nė pėrfundim tė raportit.

Raporti ėshtė dorėzuar te ministri Valdrin Lluka nė kohėn kur Telekomi ėshtė nė kritika tė mėdha pėr punėsime tė vazhdueshme dhe nė kohėn kur Qeveria ka nisur procedurat e shitjes sė ndėrmarrjes.

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur