Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Muzika > Muzika shqiptare

Muzika shqiptare Diskutime mbi muzikėn nė Shqipėri.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-02-2012, 01:54   #1
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,250
Thanks: 2,138
Thanked 1,884 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Tonic

Grupin "Tonic" mundemi ta quajmė edhe bend familjarė. Themelues i kėtij grupi ėshtė Nazmi Aliu, mėsimdhėnės i muzikės. Qysh nė vitin 1974/75 e themeloi, e pastaj ju bashkangjitė vėllai i tij bas kitarist, Ilaz Aliu. Por nuk i la vetėm as djali dajės kitaristi Isak Maloku kėshtu ju bashkėngjitė grupit edhe ai, dhe mė nė fund erdhi edhe djali i axhės daullisti Shabi Aliu, kėshtu vetėm kėngėtari Mujadin Nuhiu ishte anėtarė i grupit jashtė familjes, por shoku ynė, qė punuam bashkė deri nė fund.
Anėtarėt e parė tė bendit ishin : Nazmi Aliu- klaviaturė , Kamberi- kėngėtar, Isak Maloku- kitarė, Ilaz Aliu- bas kitarė, Pera Mandiē- daullist, me kėtė formacion asnjėherė nuk kemi incizuar ndonjė kėngė. Kanė marrė pjesė edhe disa muzikantė tjerė, por ishin tė pėrkohshėm. Me kėta anėtarė mbrėmjeve luanim muzikė live, sidomos weekend-eve, pastaj nėpėr manifestime e festa tė ndryshme, dhe me vite kemi luajt pėr mbrėmjet e maturantėve tė shumė shkollave, etj.
Regjistrimin e parė e kemi realizua nė vitin 1978 nė studion e RTP dhe po tė njėjtin vit kemi qenė prezent edhe nė TVP me kėngėn : "Ore djalo djalo i ri", kėtė kėngė e kemi regjistruar me kėngėtarin e quajtur CEK, qė pėr fat tė keq emrin dhe mbiemrin nuk ja di, ashtu e njihnim tė gjithė, vetėm kėtė kėngė e kemi me te. Regjistrimin e 13 kėngėve tjera i kemi bė prej vitit 1980, ky ishte formacioni i bendit e qė mbeti stabil deri nė fund me kėtė formacion : Nazmi Alu, Fehmi Hajra- kitarė,Mujadin Nuhi- kėngėtar, Ilaz Aliu, Isak Maloku -kitarė, kemi regjistrua vetėm 2 kėngė me Isakun, se ishte i angazhuar diku tjetėr, dhe daullisti Shabi Aliu. Tėrė veprimtarinė tonė me kėta anėtarė i kemi krijua. Kemi marr pjesė nė Boom festival prej fillimi, nėpėr emisione tė TV e radios dhe mbrėmjeve me muzikė live, koncertet ishin shumė tė rralla jo vetėm pėr ne por pėr tė gjithė.
Me ardhjen e Millosheviēit nė pushtet u rrėnuan tė gjitha institucionet nė Kosovė, dhe kėshtu mbetėm jashtė institucioneve, kjo ndikoj shumė qė edhe krijimtaria jonė tė pėrfundon. Para disa viteve kitaristi Fehmi Hajra ndėrroi jetė, ishte i ri dhe njė muzikantė shumė i talentuar, ne shpesh e kujtojmė me mall. Ne tė tjerėt jemi tė shpėrndarė, po qė herė herė takohemi nė Kosovė dhe bėjmė plane, sivjet ishim prezent nė Boom-in e Therandės.

http://www.youtube.com/watch?v=EER1jvANy10

burimi :
mar nga : Muzikantė shqiptarė
e shkroi : Ilaz Aliu
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2012, 02:00   #2
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,250
Thanks: 2,138
Thanked 1,884 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tonic

http://www.youtube.com/watch?v=L9i57ad52e8

http://www.youtube.com/watch?v=Dw23D...eature=related
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2012, 02:19   #3
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 41 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tonic

Busave,si muzikant paskan qene te mire,paskan bere muzik te bukur..

(Hiq tekstet,qe eshte problem shqiptar,jane shume te pakta ato kenge qe ja vlen ti degjosh vetem per tekstin...)
Edhe pse "daullexhi o daullisti,mos e ka fjalen per bateristin..?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2012, 02:25   #4
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,250
Thanks: 2,138
Thanked 1,884 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tonic

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Busave,si muzikant paskan qene te mire,paskan bere muzik te bukur..

(Hiq tekstet,qe eshte problem shqiptar,jane shume te pakta ato kenge qe ja vlen ti degjosh vetem per tekstin...)
Edhe pse "daullexhi o daullisti,mos e ka fjalen per bateristin..?
Serafim , une i thom tupana apo baterist.. nuk e di si asht ne drejtshkrim .. ate une nuk e kam shkrue ...

Irfani
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2012, 02:31   #5
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 41 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tonic

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Serafim , une i thom tupana apo baterist.. nuk e di si asht ne drejtshkrim .. ate une nuk e kam shkrue ...

Irfani
Ndihet mungesa e Irfanit,se perndryshe nuk do shkruje tupana o daullisti...haha..
Busave duhet te jet Bateristi,edhe se ne i thoshim Xhezbandisti...
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2012, 22:19   #6
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,250
Thanks: 2,138
Thanked 1,884 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tonic

__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga busavata : 14-12-2017 nė 10:35
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2013, 19:15   #7
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,250
Thanks: 2,138
Thanked 1,884 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tonic

me 26 shtator 2013 nė Therandė ( Suharekė ) u mbajt Rock Festivali me emrin " Rock Festari " , ne kėte festival grupit Tonic ju dha mirnjohja , pėr kontributin e dhėnė pėr zhvillimin e Rock muzikes Shqiptare ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga busavata : 14-12-2017 nė 10:32
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur