• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ç’të bëjmë me kallot?

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy


Kallot krijohen si pasojë e presionit të ushtruar mbi lëkurën e këmbëve nga kockat, kur ato ngjeshën me tabanët e këpucëve.
Vendet tipike ku krijohen kallot janë gishtërinjtë e mëdhenj e të vegjël të këmbëve dhe zonat pranë tyre. Parimi kryesor i parandalimit dhe shërimit të tyre është zhdukja e shkaqeve që i lindën, domethënë, zbutja e presionit të ushtruar dhe evitimi i fërkimeve nën këtë presion.

Kjo arrihet kryesisht duke mbathur këpucë më të gjera. Edhe shtresat e buta speciale që u vihen këpucëve, janë mjaft të dobishme, veçse duhet pasur kujdes që të vendosen pa krijuar rrudha.

Kohët e fundit, janë prodhuar disa shtresa të buta speciale, të cilat, në saje të fijeve të tyre, e shpërndajnë presionin që ushtrohet mbi to në mënyrë të barabartë. Duhet theksuar se pikërisht evitimi i shkaqeve (faktorët që sjellin krijimin e kallove) dhe jo i pasojave (i vetë kallove) mund të ketë një efekt të dëshirueshëm shërues.

Kjo do të thotë se prerja e kallove, zbutja e tyre në ujë të nxehtë, lyerja me substanca dhe solucione te ndryshme, edhe në qoftë se kanë ndonjë efekt, ky do të jetë i përkohshëm. /Telegrafi/
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Ç’të bëjmë me kallot?

uhhh se po vuaj me nje kallo tek thembra e ça skam provu,kam qen tek estetistja e hoqa skaloi as nje jav u krijua serisht,i bleva nje soluzion ne farmaci hiç tani me kan then te blej nje lloj pjetre qe e gerryen avash avash por me sa shoh e vetmja menyra kirurgjike ti djegesh troç menyr tjeter ska..
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Ç’të bëjmë me kallot?

uhhh se po vuaj me nje kallo tek thembra e ça skam provu,kam qen tek estetistja e hoqa skaloi as nje jav u krijua serisht,i bleva nje soluzion ne farmaci hiç tani me kan then te blej nje lloj pjetre qe e gerryen avash avash por me sa shoh e vetmja menyra kirurgjike ti djegesh troç menyr tjeter ska..
Dhe une kam vuajtur shume nga kallo...derisa e bera operacion...ndaj thash

belle moj ta krijon dhe kepuca nuk eshte e thene se ato qe hecin zbathur ju behet :p
 
Top