• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çamëria

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,604
Pikët
113
Vendndodhja
Cameria, kjo plage e kombit qe vazhdon te lengoje.
 

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer
Përgjigje e: Cameria

Shqiperia gjeografikisht ndodhet në Greqi të përditshme veri-perëndim. Ky rajon e bukur, ka një her5tage pasur shqiptar dhe kjo ishte vetëm në 1912 që është aneksuar padrejtësisht dhe të paarsyeshme nga Greqia. Kjo ishte si pasojë e vendimit të fuqive të mëdha për të dhënë Çamërisë në Greqi, ashtu si fuqitë e mëdha kishte bërë vendime të ngjashme për të dhënë Kosovës dhe të territoreve të tjera shqiptare në Serbi, Maqedoni dhe Mal të Zi.

Fjala Cam eshte nje evolucion i fjalës "t'chiam" i cili është emri i një lumi të lashtë duke kaluar të drejtë nëpër Çamëri (Fjala T'chamis romake shfaqet në shumë e lashtë dhe madje edhe harta Greke, duke treguar se Shqiperia fjala është më i vjetër se Epiri fjalë, dhe është përdorur vetëm nga shqiptarët). Një tjetër degë i këtij lumi mbetet për t'u njohur për këtë ditë si "lumi i kalamait" (Kalamait River - Rivier e fëmijëve). Çfarë është më e rëndësishme është që çdo gjë në lidhje me Shqiperia shqiptare në çdo kuptim të fjalës. Çamërisë fjala ka më shumë një kuptim topological, por Çamërisë kanë një etnie shumë të fortë shqiptare, traditat dhe zakonet. Çamërisë ka një kuptim shumë të mirë-përcaktuar etno-gjeografike, e cila është fort shqiptar.

Një numër i madh i popullsisë modulit është i vendosur në bregdet dhe shkon deri në Gjirin e Prevezës. Një numër i konsiderueshëm i qyteteve dhe fshatrave janë të vendosura në të dy anët e lumit e "kalamait". Pjesa tjetër e fshatrave Cam dhe qytetet janë të vendosura në vende më të largëta dhe shpesh në kodra dhe male.

Qeveria greke ka qenë shumë armiqësore ndaj Çamërisë dhe arsyeja kryesore është fakti se Çamërisë kanë një identitet shumë të fortë shqiptar. Një tjetër arsye e armiqësive grek është fakti se grekët trashëguar një politikë shumë armiqësore ndaj nesh. Gjatë periudhës kohore, prej 1854 deri 1877 të shqiptarëve të Çamërisë rezistuar me sukses sulmeve nga "Andartes greke". Gjatë Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Dytë Botërore trupat greke sulmuan përsëri Çamërisë. (E përkohshme) Qeveria e Vlorës (Shqipëri) u përgjigj duke dërgimin e trupave ushtarake shqiptare për të ndihmuar popullatën shqiptare të Çamërisë, por me vendim të Konferencës së Ambasadorëve të caktuar Çamërisë në Greqi. Si rezultat i këtij vendimi nga ana e fuqive të mëdha, grekët forcat e udhëhequra nga figura të urrejtëshme e Gjyste Vulaj nisur sulmuesit që përfundoi me dhënë shumë prej tyre të pafajshëm shqiptarë të vrarë.

Për këtë ditë, ne e Çamërisë në Greqi janë përshkruar si njerëz të këqinj nga një rritje "mbytës" propagandë greke bazuar në faktin që ne nuk pranojnë të jenë të asimiluar siç është rasti me disa nga "Arvanitëve" në Greqinë jugore dhe qendrore.

Numri sot e saktë të shqiptarëve të Çamërisë në Greqi është përafërsisht. një milion njerëz, duke marrë në konsideratë disa relativisht të sapo formuar fshatrat dhe qytetet cam kudo në Greqi .. në qoftë se të gjithë numri i shqiptarëve në Çamëri është shtuar numri i Arvanitëve në zona të tjera të Greqisë, atëherë numri i përgjithshëm i shqiptarëve në Greqi është rreth 3.000.000 vetë. Megjithatë shqiptarët vetëm në Çamëri e quajnë veten Shqiptars reale (shqiptarëve). Arvanitëve kudo në Greqi janë nën presion të madh asimiluese nga qeveria greke dhe anti-shqiptare qarqet greke.

Ky seksion është i përkushtuar për qindra e mijëra shqiptarë nga rajoni i Çamërisë dëbuar me forcë, nga forcat greke në 1944 dhe tani jetojnë në Republikën e Shqipërisë dhe në kujtesën e shqiptarëve 850.000 Çame, dërguar në Turqi gjatë periudhës ndërmjet 1913 - 44.

Gjatë verës së 1944, neo-nazist forcat e udhëhequra nga Vulaj sulmuar shumë fshatra dhe qytete të Çamërisë dhe si rezultat 9.000 shqiptarë (përfshirë edhe fëmijët, gratë dhe folks vjetër) u vranë pa dallim. Një numër i konsiderueshëm i shqiptarëve u dëbuan dhe tani jetojnë në Republikën e Shqipërisë. Numri zyrtar i atyre refugjatëve shqiptarë nga Çamëria është ndërmjet 150.000 dhe 300.000.

Sot ata kanë formuar vetë shoqata e tyre Shqiptare patriotike dhe kulturore me bazë në Tiranë dhe që është aktiv e drejtë në të gjithë Shqipërinë. Ndër të tjera ata janë duke kërkuar nga qeveria greke në Athinë-Greqi, që do të riatdhesohen dhe tokat e tyre dhe pasuritë e tjera të ktheheni te ata, si dhe kompensime për përdorimin e tokave për 50 vitet e fundit. Gjithashtu ata janë mbledhur për hapjen e shkollave shqipe për shqiptarët që jetojnë në Çamëri.

Politika e dëbimit të shqiptarëve nga Çamëria Çame, kishte filluar më herët se 1944. Grekët, si dhe serbët e ndjekur të njëjtin model në politikë në lidhje me shqiptarët. Shpesh ata kishin nënshkruar dokumente me qeverinë turke për shkëmbimin e myslimanëve me të krishterët. Gjatë jo e gjithë kjo një shqiptar të vetëm Çame u pyet! Si rezultat i një politike të tillë rreth 850.000 shqiptarëve nga Çamëria Çame u dërguan në Turqi, ku ata janë vendosur në rajonin e Azisë të vogla në Turqi.

Para Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Dytë Botërore, popullata në Çamëri ishte rreth 93% shqiptarë, pjesa tjetër ishin të grupeve të tjera etnike të tilla si grekë, vllahë, jevgj, etj. Në shekullin e 19, 80% të popullsisë shqiptare në Çamëri ishte i fesë muslimane (procesi i konvertimit në Islam filloi në shekullin e 18) dhe një 20% të krishterë ortodoks, por lufta e parë botërore, gjeti komunitetin shqiptar të bërë përbërë nga 50% musliman dhe besimtarët 50% ortodoks (ky ndryshim ka ndodhur në një çështje e 70 vjet). Pas luftërave botërore një pjesë e popullatës muslimane ishte dëbuar nga forcat speciale greke, duke e lënë e paprekur e popullsisë kryesisht ortodoks shqiptar (50%) dhe një pjesë e vogël e molsims (13%) të cilët deri tani e konvertuar më së shumti në ortodoksinë për të mbijetuar. Konvertimit mbrapa me radhë nga një fe të tjera, para se të Luftës së Parë Botërore, ishte e zakonshme në mesin e familjeve!

Megjithatë të dy komuniteteve fetare shqiptare kanë qenë jashtëzakonisht të afërta me njëri-tjetrin para luftës dhe në këtë ditë, qeveria greke nuk ka arritur të asimiluar shqiptarët e Çamërisë. Gjuha shqipe flitet brenda dhe jashtë sa më shumë në vende të punës së përditshme, por qeveria greke me shumë pak presion nga jashtë nuk pranon të njohë minoritetit shqiptar në Greqi dhe refuzon për të hapur shkolla në gjuhën shqipe.

Rajoni është i njohur zyrtarisht si Epirit nga qeveria greke, por në cep më tej në veri perëndimore të Greqisë, çdo popull të vetëm e di vendin si të Çamërisë. Çdokush nga ky rajon duke deklaruar se ai ose ajo është një Cam, bën një deklaratë politike, duke thënë se ai ose ajo është një shqiptar. Kjo është arsyeja pse qeveria greke nuk njeh zyrtarisht rajon si Çamërisë. Zemra e Çamërisë është quajtur gjithashtu Thesprotia.

mendimi im eshte qe ky rajon ka ende një shumicë shqiptar (që nga shumë njerëz të grupeve tjera etnike kanë emigruar larg, e cila ka kompensuar disi për zhvendosjen e disa shqiptarëve gjatë Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Dytë Botërore!) dhe të gjithë Çamërisë paarsyeshme dëbuar nga Greqia janë shumë të mirëpritur nga të gjithë popullit shqiptar këtu, ka një rezolutë të OKB-së që i kërkon qeverisë greke që të kthej në atdhe vëllezërit dhe motrat tona kthehen në shtëpitë e tyre, ku ata i përkasin mes pjesa tjetër prej nesh.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Cameria

Hilmi Seiti - shef i krimeve në Shkodër dhe Çamëria!!!


HAPET ''DOSJA E KRIMEVE TE GJEN.HILMI SEITIT''
Fritz Radovani - Nje deshmitar i kohes se gjen. Hilmi Seitit rrefen per tmerret qe pesoi vete dhe familja e tij duke qene i pafajshem:


NË SHKODER: 10 VJET NGA TERRORI KOMUNIST,
JANË VEPËR E KRIMINELIT GJENERAL HILMI SEITI..!

Me daten 10 Maji 1950, rreth orës 22 të darkës një krizem jo e zakonshme e derës së shtëpisë, më zgjoi nga gjumi…Nana doli në korridor dhe pyeti se, kush asht..? U ndigjue një za i panjohtun burri që, tha: “Hape porten, jemi sigurimi i shtetit..!”. Nana hapi deren dhe, unë ashtu si ishe i çveshun nga shtrati dola pranë Nanës tek dera, tue u dridhë prej frikës kur hyne tre vetë civila. Pyetne Nanën se ku asht Alfonsi, i cili, atë kohë mërrijti nga kuzhina. Ai u përgjigj, qe ku jam…Ma zeshkani dhe trupmadhi prej tyne, i tha: Jeni i arrestuar si “armik i popullit”, ndërsa, dy të tjerët blokuen dyert për me fillue kontrollin e shtëpisë…Ai që njoftoi arrestimin e vëllaut, ma vonë mësueme se ishte shoferi i njohtun për vepra të tilla Ahmet Suji, një torturues i pashpirtë. I vuni prangat vëllaut dhe dolën përdere…Vaji i Nanës na topiti aq shumë, sa harrueme fare se në duert e kujt përfundoi vëllau maturant 18 vjeçar, që aso kohe po prëgatitej për provimet e shtetit. Edhe pse ishe 10 vjeç, arrestimet e dajave dhe të afermëve na kishin “burrnue” parakohe, tue na formue në shpirtë një urrejtje të pashoqe për sistemin diktatorial komunist, që, në Shkoder, asht kenë ma i pamëshirshmi po, edhe ma i mnershmi që ka njohtë historia në krejt Lindjen komuniste Evropjane. Të nesërmen edhe vëllau tjetër Tonini, u përjashtue nga gjimnazi, si një nga “elementët e papajtueshëm me frymen e shkollës së re revolucionare”, shënon në amzën e gjimnazit drejtori hetues Skender Villa. Unë shkojshe në klasë të V- të, po, të nesërmen, filluen edhe sofratasat që nuk na u ndanë asnjëherë për ma shumë se 40 vjet nga dera e shtëpisë…
Po, mese do të mbusheshin 26 burgjet e birucat e sigurimit të Shkodres që nga 1946..?
Rrobaqepsi Filip Daia, tha: “Toskënia paska kenë ma e madhe se Italia..!”, mbasi në të gjitha shtëpijat e Shkodres, nuk kishte një dhomë bosh…të gjitha ishin të mbushuna me oficera e halabakë të mberthyem në armë e spaleta që kishin ardhë me “ndertue” socializmin…
Mbas largimit të terroristit Zoji Thëmeli, si kryetar i degës së mbrendshme të Shkodres, në vendin e tij erdhi major Hilmi Seiti. Njihej nga mjaft përsona shkodranë, mbasi në vitët e rinisë së tij, aty nga 1939 – 40 kishte ardhë si student në Shkoder, dhe kishte kenë në konviktin “Malet tona”. Nuk dihej se nga erdhi as nga shkoi por, njihej i ardhun nga Çamëria… Dihej se, që në vitët e para mbas 1944 ishte angazhue me forcat e ndjekjes, që ma vonë u quejt “Sigurimi i shtetit”, një nga organet e njohtuna terroriste të sistemit komunist shqiptar që në thëmelimin e tij, ku, aso kohe (1950) punuen me zellë shumë nga emnat e njohtun dhe të paharrueshem për krime si: Ali Xhunga, Herakli Kocani, Qamil Gavoçi, Qazim Kapisyzi, Fahri Kraja, Rasim Mushani, Rasim Dedja, Shyqyri Çoku, Dul Rrjolli, Xheudet Miloti, Isa Miloti, Çesk Shoshi, Lilo Zeneli, Kasem Troshani, Hamdi Ulqinaku, Fadil Paçrami, Xhemal Selimi, Asllan Lici, Elez Mesi, Dulaç Lekiqi e Aranit Çelat me shokë…që, nuk lane gja pa ba mbi rininë e pleqninë shkodrane vetëm, për me zhdukë thëmelet e traditave Atdhetare të vendosuna në shekuj nga kjo qytetari.
Pikërisht, asht ajo kohë kur major Hilmi Seiti, i drejtohet ministrisë së mbrendshme me këte kërkesë nga ana e tij: “Në Gjimnazin e Shkodrës vlon propaganda antikomuniste, na dërgoni sa më parë 100 (njëqint) konviktorë nga Jugu”... (Dosja H.Seiti, Arkivi i M.M.Tiranë, 1998).
Asht viti 1949, kur kryetari i degës së mbrendshme të Shkodrës i posa ardhun për me zbatue politiken kriminale komuniste ndien nevojën se i duheshin edhe 100 “konviktorë”, 100 spijunë, 100 agjentë, 100 kriminelë, 100 komunistë, 100 kuadro të ardhëshme të sigurimit! Pra, duheshin edhe 100 katilë të tjerë, përveç atyne qindrave që ishin në çdo skutë e kand të qytetit.
Nuk i mjaftonin të Veriut, po i donte nga “Jugu..” për me realizue vepren e fillueme nga komunistët jugosllav, që në themelimin e partisë komuniste në vitin 1941 prej tyne, vepër e cila do të lante me gjak të gjitha Trojet tona, por në mënyrë të veçantë Veriun e posaçerisht ata Troje që nder shekuj i kishin ba ballë rrebeshit shovenist sllav e, që nuk u thyen kurr: Malet e Veriut!
“Partia” kje e gatëshme me ia plotsue dëshiren, kështu, u kompletue grupi i spijunve në qytetin e Shkodres dhe, rinia shkodrane do të survejohej e spijunohej nga: Ferit Mandia, Vehbi Çanga, Bardhyl Dushi, Feço Mandia, Vladimir Misja, Hajredin Çeliku, Çiril Pistoli, Iljaz Fishta, Agim Bejleri, Jonuz Dini, Haxhi Pela, Jonuz Tuli, Xhemal Dini, Sadush Kumbaro, Emil Mborja, Satber Jubani, Ilir Gjylbegu, Qemal Jashari, Jani Çomo, Angjelin Kumrija e deri tek Bep Jubani me shokë në vitin 1956, të gjithë ishin në shërbim të diktaturës dhe organit të saj terrorist sigurimit të shtetit. Si të tillë, sigurimi i dergoi me krye edhe studime jashta shtetit, prej nga këta erdhën të “formuem” si spijun dhe agjent, tue i sherbye partisë ata vetë bashkë me gra e trashigimtarët e tyne edhe sot në gjiun e partisë socialiste nën masken e “demokracisë”...

Në vitin 1950, prova e parë e besueshmënisë së Hilmisë ndaj sigurimit mbas daljes nga burgu të vetë atij, asht kenë arrestimi dhe torturat që ai i ka ba me duertë e veta studentave të Shkodres, që u arrestuen njëherësh me 10 maji: Alfons Radovani, Viktor Luka, Et-hem Bakalli, Njazi Uruçi, Mërgim Dani, Nexhip Osmani, Ferit Myftia, Pjerin Vata dhe Gjon Mark Ndoi e, mbas pak ditësh të Ismail e Olimpi Barutit...e, kur, Alfonsi u lirue tregoi se bash ai Hilmi, ishte që i ka zhgulë nga goja dhëmballët me pinca të elektiçistit që komandonte elektroshokun...
Hilmi Seiti asht ndër kryetarët e degës së Shkodres, që ka dhunue ma shumë se të gjithë të tjerët Rininë Shqiptare, tue i detyrue me dajak e tortura me nënshkrue deklarata bashpunimi me sigurimin komunist, tue i premtue vende pune apo “falje” gabimesh në tentativa arratisje dhe, asht ndër ma të shquemit që ka shburrnue Popullsinë shqiptare në brezin kufitar, tue i detyrue me spijunue jo vetëm njenitjetrin por, edhe tue i ba vegla të sigurimit për sherbime edhe në shumë shtete të hueja, tue fillue nga ShBA e deri tek UDB – jugosllave, me të cilën bashpunoi deri atë ditë që i hangri kokën... E, për këte fakt le të flasin mbarë diaspora që ka braktisë Atdheun e Trojet Shqiptare, e detyrueme me ikë nga votrat e veta shekullore për me ia lëshue shovenizmit e dreqit mallkuem veç, për me shpëtue nga arrestimi i sigurt dhe interrnimet e familjeve të tyne. Implikimi i shumë të rinjve me organet e sigurimit kur ishin në sherbim ushtarak apo kur rrëmbeheshin nga dëshira e pasioni për sport, rrekrutimi i tyne nga ana e Hilmi Seitit asht kenë dhe mbetët ende sot jo, vetëm për Shkodren, por për gjithë Shqipninë baza amorale e shkatrrimit të shumë familjeve të nderueme dhe, që, ka ndikue dhe vazhdon me kenë prap një dam i madh për çeshtjen tonë kombëtare, mbasi me djallëzi dhe inteligjencë Hilmia, ka ditë ku me prekë dhe ku me shpartallue në mënyrë të pandreqëshme edukatën e shkollave fetare të Shkodres, të cilat janë kenë vatrat kryesore të edukimit moral, kulturor, politik, ekonomik dhe Atdhetar për gjithë Popullin Shqiptar pa dallim feje dhe krahine, që në hapjen e dyerve të tyne para vitit 1900.
Nëse ka njeri që ka shkatrrue qindra familje tue i interrnue dhe tue nxi biografitë e tyne, me aq shumë pasoja për vite të tana asht Hilmi Seiti, i cili, në 1954 interrnoi dhetra familje shkodrane në Kuç të Vlonës, shumica e të cilve edhe u burgosën, vetëm, se ishin intelektual. Asht pikërisht ai grup ku përfshihej edhe daja i em Paulin Pjetër Prennushi, i cili, vuejti 4 vjet atje pa asnjë ndihmë nga familja, mbasi së shoqes nuk i epte punë askush dhe, ka jetue vetëm me ndihmën e vëllazenve të saj. Ndërsa, daja tjetër Mikel Pjetër Prennushi u arrestue nga Hilmia, në vitin 1952 dhe u torturue nga ai dhe Xheudet Miloti, në mënyren ma shtazore se ishte krejtë i pafajshëm dhe, kërkohej prej sigurimit “me pranue se ka lidhje me Muharrem Bajraktarin”, që aso kohe qarkullonte në zonat e Vaut të Dejës, ku, Mikeli punonte puntorë krahu në rruga ura. Kjo ngjau prej tij vetëm se Mikeli kishte krye akademinë ushtarake në Itali...dhe, për këte të dy katilët e dënuen 10 vjet heqje lirije, të cilat, i kreu në kampet e shfarosjes...
Po cili, ishte fati që i priste këta viktima të sigurimit përbindsh mbas lirimit nga burgu..?
– Kazma, lopata, fermat, rrugat, përndjekja, vuejtja, fukaralleku, frika dhe “etiketa” e varun në derën e shtëpisë: “Ky është armik i deklaruar nga lufta e kllasave” firma, Hilmi Seiti. Dhe, kjo “etiketë” pasohej nga trashigimtarët e tyne deri në zhdukjen e brezit të vet...
Hapni dosjen e atij katili dhe shihni se pse u gradue “gjeneral major” ai qen e bir qeni, kur, Enver Hoxha, po i prëgatiste “qefinin”...? – Pikërisht, sëpse, aktiviteti i tij plotësoi të gjitha deshirat dhe trillet e udhëheqësit të partisë, i cili, mbasi kënaqej më këta bisha në haremin e tij, kishte edhe dëshiren me u knaqë ashtu si shpjegon në librin e Tij, i ndjeri At Konrrad Gjolaj: “Atje Ai (Don Dedë Malaj, shenimi em) kishte pasë rrezik e kishte ra ndër duert e një hamsi njerzish, njëfarë Nevzat Haznedari, i cili njihej se para se me i pushkatue njerzit, kishte ajamë (qejfë, dëshirë) me i ra me levë kokës dhe, me i pa tue u hedhë si pula kur i pret kokën...” (tek libri “Çinarët”, faqe 160, viti 1996. Shkoder). Plumbi që Enver Hoxha u jepte miqve të vet ishte shpërblim i partisë për “mirënjohjen” që ai kishte për veprat kriminale të tyne..!
Enver Hoxha, Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu e sa katilë tjerë, nuk e kishin sjellë pa u mendue mirë se kush i duhej atyne në Shkoder, i duhej Hilmi terroristi, që kishte dhanë prova “besnikrije” ndaj partisë me kohë në labirintet e ministrisë së mbrendshme, që atëherë, kur, Koçi Xoxe me shokë, e dërgonin tek burgu i femnave për me zgjedhë “ato” rrezikzeza me të cilat, këta amoral do të kalonin natën në pallatet e tyne luksoze...dhe, kur morën si shpërblim nga partia “plumbin kokës”, thonte, pikërisht, Ajo, ... “Nëna Kate”, që kishte mbajtë çelsat e atij burgu: “Morën atë që kanë lipur me kohë ata maskarenjë..!” Dhe, nuk duhet harrue kurr se, i tillë ishte mendimi i shumë e shumë familjeve të ndershme shkodrane që, e njohtën dhe e pësuen ndër votrat e tyne imoralitetin dhe pafëtyrsinë e Hilmi Seitit me shokë...gja, të cilën, besoj e kujtojnë mirë të gjithë ata që njohtën spijunin kodosh Palush Koliqi, apo “aktoret” e teatrit “Migjeni” atë ditë... të veshuna me vela të zezë, me lot përfaqe, tue shkue mbas arkivolit të Hilmisë... Ate që para tij kerkoi toger Baba, ate i dha “partia” edhe Hilmi Seitit e mbas tij edhe Mehmetit, Kadriut, Feqorrit e me rradhë...ashtu, “si i bane hysmetin i ndiene lezetin”, tha Shkodra, atëherë...
Mos ndoshta, ju Enver Kushi, bashgjakës i Hilmi Seitit, kur flisni për “burrërinë e tij” me ato bushtrat e theatrit ju keni dashtë me përfshi edhe Gratë e Vajzat e nderueme të Shkodres, që u masakruen dhe u përdhunuen të lidhuna me vargoj anijesh ndër tavolinat e hetuesisë së atyne kriminelave të pamoral e Atdhe, si, Hilmi Seiti, Ahmet Suji, Ferit Mandija, Iljaz Fishta, Nevzat Haznedari, Dhimiter Shkodrani, Xheudet Miloti, kolonel Mehdi Bylbyli, Feqorr Shehu...etj..?
Ju, Enver Kushi, shkrueni: “Gjithashtu do të gabonim akoma më shumë nëse figurës së tij do t’i vishnin mëkatet e diktaturës komuniste. Gjeneral-major Hilmi Seiti nuk u bë pjesë asnjëherë i atyre njerëzve që me veprimet dhe instiktet e tyre shtazarake, lyen duart me gjak.
Unë nuk do të rreshtoj të pushkatuemit apo të torturuemit nga duert e Hilmi Seitit, por do të shkruej dy fakte që i kam jetue në vitët 1958 dhe 1959, jashtë tek kinema “Republika”…
Ndaj tre klerikve katolik shqiptar, të cilët nuk pranuen me firmue Statutin e Kishës, që pat përpilue shteti komunist në vitin 1950 – 51, sigurimi i shtetit pat sajue skenarët e zhdukjes së tyne, tue montue “ngjarje” të cilat Don Ejëll Kovaçin dhe Don Dedë Malaj i çuen në pushkatim, ndërsa, At Konrrad Gjolaj, vuejti burg të randë. Sajimi, organizimi, shpifjet, arrestimi, torturat, hetimet, dhunimet, gjyqet e deri tek ekzekutimet e tyne, janë vepra kriminale të Hilmi Seitit. Në vitin 1958, asht ky Hilmi, që bashkë me kolonel Mehdi Bylbylin, arrinë me detyrue me pranue Don Ejllin akuza të pandigjueme ndonjëherë në traditat shqiptare, ose ndryshej, “do të vras këtu, në sytë e motres sate…” dhe, asht pikërisht, e motra, ajo që këte e denoncon në gjyq, tue i thanë të vëllait: “Trego o Don Ejëll, sësi e ke pranue akuzen…kur Hilmia të kishte futë revolen në gojë dhe të thonte se, po nuk e pranove do ti derdh trutë këtu ndër sytë e motres sate e, ti, firmove..”.
Ndolli ajo që nuk pritej…e, mbarë Shkodra, e ndigjoi në altoparlanta të rrugve…
Pa kalue një vit, një Hero tjetër ngrihet nga rradhët e Klerit Katolik Shqiptar, e Ky ishte djali trim i Selcës, ishte i pathyeshmi nga torturat e masakrat që kishin ba mbi trupin e Tij bash tre katilët e sigurimit, Hilmi Seiti, Nevzat Haznedari dhe Xheudet Miloti, ishte Trimi Don Dedë Malaj…bashkë me shokun e vet të të gjithë jetës At Konrrad Gjolaj, që ishin rritë bashkë në bankat e shkollës së Don Alfons Trackit, në Velipojë, ishte Ai At Konrrad, të cilin pata fatin me e njohtë afër në vitin 1995 pikërisht, ajo kohë kur Ky At Konrrad, po përfundonte së shkruemi librin e Tij historik “Çinarët”, kushtue dy figurave të Mëdha, Mësuesit dhe Shokut të vet.
Po ato ditë kur Hilmi Seiti, pushkatoi Don Ejllin organizon dhe zhdukjen misterioze të Meshtarit të rinj Don Matish Lisna, i cili vdes nga helmatisja, vetëm se, “fjala e Tij kishte arritë me elektrizue shpirtin e masakruem” nga ideologjia marksiste të Rinisë Heroike Shkodrane!
Asnjëherë Shkodra nuk harron qendrimin Burrnor të At Florian Berishës SJ., At Leonard Shajakut dhe At Marjan Prelës, të cilët, vetëm, pse nuk pranojnë “me kallxue Rrëfimin” vuejtën sa vite interrnimi e burgje nga dëshira për zhdukjen e Tyne nga krimineli Hilmi Seiti, i cili me ato krime kërkonte me u veshë në spaleta gjeneralësh tue krijue simpatinë tek anadollaku mason i francezve Enver Hoxha, sherbëtor i shovenistve sllav e oriental deri ditën e ngordhjes së tij që, pa kursim për hirë të kolltukut ndihmohej nga Ramiz Alia dhe grupi servil i byrosë politike.
Lexoni vetëm atë liber dhe, shihni kush asht kenë krimineli katil Hilmi Seiti, kujt i ka shërbye, pse erdhi në Shkoder dhe, cili asht kenë qendrimi i tij gjakatarë ndaj popullsisë katolike!
– Po, cilës “diktaturë” i përkasin këta shtazë për të cilët shkrueni ju, Enver Kushi, kur dihet botnisht se sigurimi i shtetit asht kenë vegla ma terroriste, e besueshme dhe e pashpirtë që, i ka shërbye me gjithë vullnetin e vet partisë komuniste dhe udhëheqësit diktator të saj e, kur, pa këte sigurim vetë komunizmi asht i detyruem me falimentue, mbasi pa terror e gjak ai vdes?
– Pse, ju, kërkoni me çveshë pikërisht, ideatorët, autorët dhe faktet e atyne krimeve ma të shëmtueme që njeh historia njerzore e shekullit XX, të kryeme në Shkoder, nga fanatizmi anadollak komunist kundër inteligjencës, njerzve të ndershëm e Atdhetarë Shkodranë. .? – Cili asht misioni i shkrimit tuej, kur, me paturpësi flisni në emnin e një brezi dhe mijra çamëve, tue deklarue: “Për brezin tim si dhe mijëra çamër të vdekur e të gjallë, gjeneral Hilmi Seiti ishte dhe është pikë referimi i burrërisë, krenarisë, dinjitetit, besës dhe fisnikërisë çame.”….
Kush jeni ju, që njollosni gjakun e Atdhetarve Çam dhe dhunoni vorrezat e Tyne..?

– Kjo shprehje e jueja më ban me mendue shumë… e, sidomos, për Ata Shqiptarë, që në vitin 1923 – 24 ngritën zanin e Tyne kundër masakrave të grekve që banin mbi Popullin Çam, dokumenta, të cilat, Katolikët e Shkodres e Kleri i Tij i ka pasqyrue në gazetën “Ora e Maleve” e, sot, për hirë të një trathtari komunist e katil si Hilmi Seiti, shkojnë huptas të gjitha! Turp!
Mos ndoshta, edhe ju, mendoni me e rreshtue katilin Hilmi Seiti, me kriminelat tjerë që Presidenti po na i quen edhe “nderi i kombit”, edhe pse janë vrasës e spijunë t’ Ardhetarve?
– Nëse, me mendimin tuej sot, pajtohet “brezi i rinj” dhe mijra çamër, unë, do ta quejshe me të vërtetë një tragjedi kombëtare për fatin e Popullit Shqiptar e, kryesisht për Çamërinë e masakrueme! Nëse Rinia Shqiptare ka pikë referimi katilët, kasapët, terroristët, torturuesit, vrasësit, mashtruesit, dhunuesit, përbuzësit, hetusit, gjykatësit, hajdutët, falsifikatorët, amoralët, trafikantët dhe trathtarët e Atdheut, që kanë luftue dhe punue gjithë jetën e tyne tash 65 vjet, si vegla të shituna për kolltukët e tyne, për të gjithë armiqtë shekullor të Popullit Shqiptar dhe Atdheut Shqipni, tue fillue që nga gjyshat e tyne në sherbim të Turqisë dhe, tue përfundue në pinjollët bastardh e të paskrupull si Hilmi Seiti me shokë, e edhe ata, pasues që, sot, pajtohen me mendimin tuej, atëherë, nuk asht e largët dita që edhe ju, do të merrni mallkimin e Asaj Plakës Shkodrane që me shkarpa në dorë, ecte e zdathun tek fabrika e makaronave drejt Pazarit vjetër dhe, nësa, po ruhej nga një makinë “gas” që, po fluturonte nga shpejtësia, u hap dera dhe u ndigjue një za i panjohtun: “Vishi nëne, vishi pantoflet, se do ftohësh e nuk do të sherojë Zoja e Shkodres!” dhe, Plaka, që po shkonte në Kishën e Zojës së Këshillit të Mirë, brinjë Kalasë Rozafat, me 25 Prill 1960, rreth orës 10.00 paradreke për Meshën e orës 11.00, iu përgjigjë atij zani bastardh pa pritë e pa e mendue fare: “Zoja e Shkodres jarebi deri nesër, të theftë qafen..!”
Një rasë e rrallë dhe i veçantë po, me të vërtetë, ndolli:
Me datën 26 Prill 1960, papritmas u hap lajmi në Shkoder…Ka vdekë Hilmi Seiti..!
Flitej, se, sigurimi kishte kërkue me gjetë cila kje Ajo Plakë gojëmjaltë, siç, e quejti gjithë Populli i Shkodres, por nuk mujti me i ra në te… “Fjala e Saj në vesh të Përendisë..!”.

– Kjo shprehje e jueja më ban me mendue shumë… e, sidomos, për Ata Shqiptarë, që në vitin 1923 – 24 ngritën zanin e Tyne kundër masakrave të grekve që banin mbi Popullin Çam, dokumenta, të cilat, Katolikët e Shkodres e Kleri i Tij i ka pasqyrue në gazetën “Ora e Maleve” e, sot, për hirë të një trathtari komunist e katil si Hilmi Seiti, shkojnë huptas të gjitha! Turp!
Mos ndoshta, edhe ju, mendoni me e rreshtue katilin Hilmi Seiti, me kriminelat tjerë që Presidenti po na i quen edhe “nderi i kombit”, edhe pse janë vrasës e spijunë t’ Ardhetarve?
– Nëse, me mendimin tuej sot, pajtohet “brezi i rinj” dhe mijra çamër, unë, do ta quejshe me të vërtetë një tragjedi kombëtare për fatin e Popullit Shqiptar e, kryesisht për Çamërinë e masakrueme! Nëse Rinia Shqiptare ka pikë referimi katilët, kasapët, terroristët, torturuesit, vrasësit, mashtruesit, dhunuesit, përbuzësit, hetusit, gjykatësit, hajdutët, falsifikatorët, amoralët, trafikantët dhe trathtarët e Atdheut, që kanë luftue dhe punue gjithë jetën e tyne tash 65 vjet, si vegla të shituna për kolltukët e tyne, për të gjithë armiqtë shekullor të Popullit Shqiptar dhe Atdheut Shqipni, tue fillue që nga gjyshat e tyne në sherbim të Turqisë dhe, tue përfundue në pinjollët bastardh e të paskrupull si Hilmi Seiti me shokë, e edhe ata, pasues që, sot, pajtohen me mendimin tuej, atëherë, nuk asht e largët dita që edhe ju, do të merrni mallkimin e Asaj Plakës Shkodrane që me shkarpa në dorë, ecte e zdathun tek fabrika e makaronave drejt Pazarit vjetër dhe, nësa, po ruhej nga një makinë “gas” që, po fluturonte nga shpejtësia, u hap dera dhe u ndigjue një za i panjohtun: “Vishi nëne, vishi pantoflet, se do ftohësh e nuk do të sherojë Zoja e Shkodres!” dhe, Plaka, që po shkonte në Kishën e Zojës së Këshillit të Mirë, brinjë Kalasë Rozafat, me 25 Prill 1960, rreth orës 10.00 paradreke për Meshën e orës 11.00, iu përgjigjë atij zani bastardh pa pritë e pa e mendue fare: “Zoja e Shkodres jarebi deri nesër, të theftë qafen..!”
Një rasë e rrallë dhe i veçantë po, me të vërtetë, ndolli:
Me datën 26 Prill 1960, papritmas u hap lajmi në Shkoder…Ka vdekë Hilmi Seiti..!
Flitej, se, sigurimi kishte kërkue me gjetë cila kje Ajo Plakë gojëmjaltë, siç, e quejti gjithë Populli i Shkodres, por nuk mujti me i ra në te… “Fjala e Saj në vesh të Përendisë..!”.
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Cameria

-Camet kane nje te mete shume te madhe-----Ata si komunistet kane nje urrejtje te pajustifukuar kundrejt te majtes shqiptare, dhe trashegimise se saj komuniste.---
--Ne fakt camet komunizmi i ndihmoi me aq sa mundi----Sepse kur camet erdhen ne Shqiperi , Shqiperia ishte totalisht e shkateruar nga lufta , dhe Enveri me aq sa mundi i sistemoi camet te gjithe ne vendet me te mira te Shqiperise, ne Bregdet---
-----Se mund ti kishte cuar edhe nepr fshatra ne malesi ku jetesa ishte jashtezakonish te veshtire----------Ndersa camet tani pas 20 vjet demokraci vetem shajne Enverin
---Po ca tu bente Enveri cameve ?---Camet i ndoqi greku me miratimin e Anglise--dhe Enveri nuk mund te bente azgje.-
-------Biles Greqia, me miratimin e Anglise , sulmoi edhe Shqiperine ne 1949 ne menyre qe te merte Jugun tone---Ndaj Enveri nuk mund te bente azgje me shume per camet ,ndersa camet sot tregohen jashtezakonisht te ulet kur flasin kunder Enverit i cili ishte ne nje pozicion politik jashtezakonisht te veshtire
-
---------Sepse sot ka 20 vjet demokraci dhe ne kemi USA ne krahun tone,dhe po te permendim edhe faktin qe para 4 vjtesh zonja Klinton kerkoi nje seance degjimi per krimet qe jane bere kunder cameve --dhe asnje nga politika shqiptare nuk vajti qe te fliste ne favor te cameve---------dhe camet nuk thone asnje fjale kunder ketyre qe kemi sot ne krye --por vazhdojne te flasin kunder Enverit -------
--Une nuk e kuptoj cfare lloj njerezish qenkan keta?--Po cuditem me armiqesine e tyre ndaj te majtes shqiptare , qe eshte gjysma e popullsise shqiptare , kur e djathta shqiptare ne keto 20 vjet nuk ka thene asnje fjale pro cameve ne forumet nderkomebetare
-----------Kjo tregon nje cilesi shume te dobet te karkaterit te tyre --dhe nga an tjeter tregon nje Injorance te pafund te tyre
-Nga ana tjeter camet keto 20 vjet nuk e kane kuptuar akoma se Saliu tallet me ta dhe i perdor vetem per interesa elektorati ...---
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Cameria

-Camet kane nje te mete shume te madhe-----Ata si komunistet kane nje urrejtje te pajustifukuar kundrejt te majtes shqiptare, dhe trashegimise se saj komuniste.---
--Ne fakt camet komunizmi i ndihmoi me aq sa mundi----Sepse kur camet erdhen ne Shqiperi , Shqiperia ishte totalisht e shkateruar nga lufta , dhe Enveri me aq sa mundi i sistemoi camet te gjithe ne vendet me te mira te Shqiperise, ne Bregdet---
-----Se mund ti kishte cuar edhe nepr fshatra ne malesi ku jetesa ishte jashtezakonish te veshtire----------Ndersa camet tani pas 20 vjet demokraci vetem shajne Enverin
---Po ca tu bente Enveri cameve ?---Camet i ndoqi greku me miratimin e Anglise--dhe Enveri nuk mund te bente azgje.-
-------Biles Greqia, me miratimin e Anglise , sulmoi edhe Shqiperine ne 1949 ne menyre qe te merte Jugun tone---Ndaj Enveri nuk mund te bente azgje me shume per camet ,ndersa camet sot tregohen jashtezakonisht te ulet kur flasin kunder Enverit i cili ishte ne nje pozicion politik jashtezakonisht te veshtire
-
---------Sepse sot ka 20 vjet demokraci dhe ne kemi USA ne krahun tone,dhe po te permendim edhe faktin qe para 4 vjtesh zonja Klinton kerkoi nje seance degjimi per krimet qe jane bere kunder cameve --dhe asnje nga politika shqiptare nuk vajti qe te fliste ne favor te cameve---------dhe camet nuk thone asnje fjale kunder ketyre qe kemi sot ne krye --por vazhdojne te flasin kunder Enverit -------
--Une nuk e kuptoj cfare lloj njerezish qenkan keta?--Po cuditem me armiqesine e tyre ndaj te majtes shqiptare , qe eshte gjysma e popullsise shqiptare , kur e djathta shqiptare ne keto 20 vjet nuk ka thene asnje fjale pro cameve ne forumet nderkomebetare
-----------Kjo tregon nje cilesi shume te dobet te karkaterit te tyre --dhe nga an tjeter tregon nje Injorance te pafund te tyre
-Nga ana tjeter camet keto 20 vjet nuk e kane kuptuar akoma se Saliu tallet me ta dhe i perdor vetem per interesa elektorati ...---


Po ç'pret ti o Vlonjat?!Mos vallë ke dëshirë të lëvdojmë sundimin tiran të E.H.A po e lexon kohëve të fundit biografinë e tij apo jo?Vetëm ata të verbër dhe të shurdhër mund të thonë fjalë të mira për diktatorin shqiptar E.H.!Po sa njerëz ka marr në qaf more duke i ekzekutuar direkt,ai dhe shokët e tij më të ngushtë.Krejt ato të bëmet e atij rexhimi nuk mundemi dhe nuk guxojmë t'i anashkalojmë,e as historia nuk do t'i harroj kurrë.
Pse gjuani gur e dru mbi çamët pa arësye?!Ata nuk e meritojnë atë sepse,kanë kaluar dhe kanë përjetuar katrrahurat e hatashme nga rexhimi fashist Grek!Edhe ca vendet e Europës kanë gisht në kreimin e fatit të tyre.Diktatori shumë pak ka bërë që të çoj zë për ata,në nivele më të larta,konferenca Europiane.Po të ishte angazhuar si duhet,çështja e çamëve do të zgjidhej më shpejt dhe nuk do të ishte kjo që është sot.

Edhe te ne në Kosovë,gjegjësisht në Ferizaj, ka të tillë që e përkrahin.Ata kanë mbetur borxh të tregojnë,pse po e bëjnë atë?!Meritojmë të dijmë sëpaku arësyen,nëse ekziston!
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Cameria

-Camet kane nje te mete shume te madhe-----Ata si komunistet kane nje urrejtje te pajustifukuar kundrejt te majtes shqiptare, dhe trashegimise se saj komuniste.---
--Ne fakt camet komunizmi i ndihmoi me aq sa mundi----Sepse kur camet erdhen ne Shqiperi , Shqiperia ishte totalisht e shkateruar nga lufta , dhe Enveri me aq sa mundi i sistemoi camet te gjithe ne vendet me te mira te Shqiperise, ne Bregdet---
-----Se mund ti kishte cuar edhe nepr fshatra ne malesi ku jetesa ishte jashtezakonish te veshtire----------Ndersa camet tani pas 20 vjet demokraci vetem shajne Enverin
---Po ca tu bente Enveri cameve ?---Camet i ndoqi greku me miratimin e Anglise--dhe Enveri nuk mund te bente azgje.-
-------Biles Greqia, me miratimin e Anglise , sulmoi edhe Shqiperine ne 1949 ne menyre qe te merte Jugun tone---Ndaj Enveri nuk mund te bente azgje me shume per camet ,ndersa camet sot tregohen jashtezakonisht te ulet kur flasin kunder Enverit i cili ishte ne nje pozicion politik jashtezakonisht te veshtire
-
---------Sepse sot ka 20 vjet demokraci dhe ne kemi USA ne krahun tone,dhe po te permendim edhe faktin qe para 4 vjtesh zonja Klinton kerkoi nje seance degjimi per krimet qe jane bere kunder cameve --dhe asnje nga politika shqiptare nuk vajti qe te fliste ne favor te cameve---------dhe camet nuk thone asnje fjale kunder ketyre qe kemi sot ne krye --por vazhdojne te flasin kunder Enverit -------
--Une nuk e kuptoj cfare lloj njerezish qenkan keta?--Po cuditem me armiqesine e tyre ndaj te majtes shqiptare , qe eshte gjysma e popullsise shqiptare , kur e djathta shqiptare ne keto 20 vjet nuk ka thene asnje fjale pro cameve ne forumet nderkomebetare
-----------Kjo tregon nje cilesi shume te dobet te karkaterit te tyre --dhe nga an tjeter tregon nje Injorance te pafund te tyre
-Nga ana tjeter camet keto 20 vjet nuk e kane kuptuar akoma se Saliu tallet me ta dhe i perdor vetem per interesa elektorati ...---
Pjesa me e madhe e çameve kan qene te persekutuar ne kohen e Enverit,ishin pothuajse te gjithe me "biografi te keqe"...Shume prej tyre sa erdhen ne Shqiperi perfunduan burgjeve...U keqtrajtuan e u burgosen pa te drejte.
Ne kohen kur erdhen,qytetet kishin nevoje per krah punetore,prandaj nuk i çuan neper fshatra.
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Cameria, kjo plage e kombit qe vazhdon te lengoje.
Do të lëngojë edhe shumë mote deri sa udhëheqësit vendas,Europian e botërorë i mbyllin sytë qëllimisht dhe shtihen si të shurdhër e të verbër!
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Cameria

Pjesa me e madhe e çameve kan qene te persekutuar ne kohen e Enverit,ishin pothuajse te gjithe me "biografi te keqe"...Shume prej tyre sa erdhen ne Shqiperi perfunduan burgjeve...U keqtrajtuan e u burgosen pa te drejte.
Ne kohen kur erdhen,qytetet kishin nevoje per krah punetore,prandaj nuk i çuan neper fshatra.


Cam je ti ? Nuk e kuptoj cila eshte arsyeja qe ti genjen ?
Po pse u keqtrajtuan camet ?--Si ka mundesi ? Ata vinin nga Greqia

Dhe Enveri kur vajti ne konferencen e Parisit ne 45 e ngriti ceshtjen came ne Konference duke kerkuar te drejtat e cameve

---Kete e theksoi tani se fundi edhe profesor Pellumb Xhufi

Nuk ka asnje arsye te mendohet se jane keqtrajtuar camet,sepse camet nuk kishin fare lidhje me luften e klasave

--Ndaj nuk te vjen turp ty qe genjen ne menyre kaq te ulet ?

------Ata biles u cuan ne qytet me te mira te Shqiperise , ne Bregdet -

Se nqs Enveri do i kishte keqtrajtuar ata mund ti conte ne qytet e veriut ku gjendja ishte shume e keqe ,apo ne qytet malore
-
-Porse Enveri i coi ata ne qytetet bregdetare qe kishin klime te bute dhe mundesi me te mire jetese...
Ju dha shtepi falas, sherbim shendetosr falas, arsimin falas dhe punesim sipas afttesive

----E-ndersa gjithe rinia shqiptare ne fshatra punonte dhe hapte toke te reja
ne malesi dhe thante kenetat e Myzeqese ,camet jetonin brenda ne qytet bregetare dhe mereshin me pune brenda ne qytet --Tamam te favorizuar per ate kohe

---Cfare duhej te bente me teper per camet Enveri ?
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Cameria

Po ç'pret ti o Vlonjat?!Mos vallë ke dëshirë të lëvdojmë sundimin tiran të E.H.A po e lexon kohëve të fundit biografinë e tij apo jo?Vetëm ata të verbër dhe të shurdhër mund të thonë fjalë të mira për diktatorin shqiptar E.H.!Po sa njerëz ka marr në qaf more duke i ekzekutuar direkt,ai dhe shokët e tij më të ngushtë.Krejt ato të bëmet e atij rexhimi nuk mundemi dhe nuk guxojmë t'i anashkalojmë,e as historia nuk do t'i harroj kurrë.
Pse gjuani gur e dru mbi çamët pa arësye?!Ata nuk e meritojnë atë sepse,kanë kaluar dhe kanë përjetuar katrrahurat e hatashme nga rexhimi fashist Grek!Edhe ca vendet e Europës kanë gisht në kreimin e fatit të tyre.Diktatori shumë pak ka bërë që të çoj zë për ata,në nivele më të larta,konferenca Europiane.Po të ishte angazhuar si duhet,çështja e çamëve do të zgjidhej më shpejt dhe nuk do të ishte kjo që është sot.

Edhe te ne në Kosovë,gjegjësisht në Ferizaj, ka të tillë që e përkrahin.Ata kanë mbetur borxh të tregojnë,pse po e bëjnë atë?!Meritojmë të dijmë sëpaku arësyen,nëse ekziston!

E ate pres qe keta camuket ta mburrin Enverin ,sepse kur keta erdhen ne Shqiperi ,Shqiperia ishte totalisht e shkateruar nga gjermanet
--Gjithe qytetet e fshatrat ishin bere shkrumb e hi --Dhe Enveri megjithse kishte gjithe ato probleme mevendin tone te shkateruar nga lufta ,
Ai i regulloi camet icoi te jetonin ne qytet metemira te Shqiperise ,ne bregdet
Ju dha cameve shtepi falas, ju dha arsim falas, ju dha sherbim shendetsor falas, ju dha pune t e lehta brenda ne qytet -

----------Se po ti kishte inat camet i conte atje ne malesi ku rinia fshatare punonte
ne kushte jashtezakonisht te veshtira per te thare kenetat, per te ndertuar ruge, e per te hapur toka te reja etj pune te veshtira te fshatit .....

--Po ti nuk i din keto ndaj mos fol para kohe --Se edhe ti qe flet sot shqip ,flet si pasoje e politkes atdhetare qe ndiqte Enveri , duke e detyruar Titon tre hapte universitetin ne gjuhe shqipe

--Dhe me vone pastaj Enveri dergoi ne universitetin tuaj profesore shqiptare sic eshte psh ish presidenti Rexhep Mejdani etj fizikante,gjuhetare,kimiste ,qe jepnin mesim ne universitetin tuaj

----Ne 50 vjet te Enverit nuk jane vrare as 3 mije veta-Dhe te gjithe ata qe jane vrare jane vrare me gjyq sipas ligjeve ne fuqi ,

-Ndersa sot vetem ne 1997 u vrane 6 mije veta,dhe per dite vriten nga dy tre vete

Ne Shqiperi Enverin e perkrah gjithe populli shqiptar--

-Gjithe populli ,nga jugu ne veri e duan Enver Hoxhen se Enveri e beri Shqiperine shtet dhe ne kohe te tij nuk i merte dot njeri neper kembe shqiptaret sic bejne sot

____Nje pakice shume e vogel eshte kunder Enverit dhe ata jane ose Ballista qe jane turpi i historise se Shqiperise dhe Europes.
,ose spiunet e grekut.,
ose camet qe jane njerez me ligesi akrepi qe urejne pa asnje arsye,se jane krijesa me shpirt te krimbur

----Per kundershtaret e Enverit populli shqiptar nuk ka asnje kenge te vetme ,
asnje fare -
-----Keta jane ne ate pjese te memories se kombit shqiptar ku gjendet ......--Perbuzja & Neveria --


---Per Enver Hoxhen kenget dhe vallet e popullit shqiptar jane te pafundeme dhe me te bukura se bukuria vete-

-Populli duke derdhur ne ato kenge dashurine e tij te pafund per Enverin
--e ka gdhendur Ate ne zemren e tij per jete ......
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
VLONJAT i nderuar,

Që në fillim,e morra vesh se je pak i ngritur intelektualisht,d.m.th.nuk di të kuptosh si duhet historinë siç do të duhej ta kuptoj njeriu i shkolluar ama ai i zellshmi.Për çudi është, që po dëgjoj se po e lëvdon një Diktator!(emri iu harroftë përgjithmonë).Nga idetë etij vazale,kopjuese të Stalinit Rus, kanë hjekë edhe shqiptarët e Ulqinit,Preshevës.. çamërisë,Kosovës etj.etj.A t'u kanë mëshelë sytë a?!Pse po bëhesh daltonist dhe nuk di të dallosh të mirën nga e keqja?!Mirë ia bënë kurr iu pshurrën në trup me rastin e rrëzimit të trupit të tij midis Tiranës!Nuk është mirë që i thua ato fjalë sot,dhe nuk është mirë që po të lexon brezi i ri!Cili do diktator qoftë Vlonjat i nderuar,e ka t'njejtin shpirt katil dhe gjakpirës,andaj si po e sheh të arsyershme E.H. ta lëvdoshë.Në përgithësi, duhet ne të gjithë sëbashku të luftojmë të keqen që i sillet popullit,pa marr parasyshë nga kush i vie.Historia po e dënon E.H. dhe të tjerët Diktator,që me bashkëpunëtorët e vetë M.Sh. etj, ekzekutonin në vend,pa gjyq" n'emër t'popullit"!Pyeti pleqët tua nëse i ke,a kanë qenë të lirë të bëjnë bisedë të lirë në shtëpi në kohë të këtij Diktatori.?Ake guxuar të ndezish qiri për festa e ceremoni tjera pa marr leje tek ai?...Ftohe kryet se kërkah s'je,rradhitu në anën e të gjithëve,të gjykojmë malltretimet e popullit,kush do që t'i ket bërë ato.Tung.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Cameria

Cam je ti ? Nuk e kuptoj cila eshte arsyeja qe ti genjen ?
Po pse u keqtrajtuan camet ?--Si ka mundesi ? Ata vinin nga Greqia

Dhe Enveri kur vajti ne konferencen e Parisit ne 45 e ngriti ceshtjen came ne Konference duke kerkuar te drejtat e cameve

---Kete e theksoi tani se fundi edhe profesor Pellumb Xhufi

Nuk ka asnje arsye te mendohet se jane keqtrajtuar camet,sepse camet nuk kishin fare lidhje me luften e klasave

--Ndaj nuk te vjen turp ty qe genjen ne menyre kaq te ulet ?

------Ata biles u cuan ne qytet me te mira te Shqiperise , ne Bregdet -

Se nqs Enveri do i kishte keqtrajtuar ata mund ti conte ne qytet e veriut ku gjendja ishte shume e keqe ,apo ne qytet malore
-
-Porse Enveri i coi ata ne qytetet bregdetare qe kishin klime te bute dhe mundesi me te mire jetese...
Ju dha shtepi falas, sherbim shendetosr falas, arsimin falas dhe punesim sipas afttesive

----E-ndersa gjithe rinia shqiptare ne fshatra punonte dhe hapte toke te reja
ne malesi dhe thante kenetat e Myzeqese ,camet jetonin brenda ne qytet bregetare dhe mereshin me pune brenda ne qytet --Tamam te favorizuar per ate kohe

---Cfare duhej te bente me teper per camet Enveri ?
E para, nuk njeh çamet,e dyta nuk njeh Shqiperin,e treta qe eshte me e rendesishmja nuk njeh Enverin.
1)Camet e ardhur nga genocidi grek,i perkisnin nje brezi te pasuruar,ishin te kamur,çamet kane qene nga njerezit me punetor ne Shqiperi,ishin zanaxhinjt me te mire.Vetem kete mundesi pune u dha regjimi,nuk u dha mundesin e shkolles se larte,sepse ishin me biografi te keqe..etj etj.
2)Ne veri,hiq Shkodren,Laçin,Lezhen qe eshte veriu bregdetar,nuk kishte kerkese te krahut punetor.Edhe ne kohet e voneshme te komunizmit nuk ka pasur ndonje qytetar shqiptar qe te ket shkuar per pune ne veri,hiq inxhinierat e minierave,oficerat,te burgosurit e te pernjekurit,e me vone ndertimet e hidroçentraleve,qe jane shume vite me mbrapa te ardhjes se çameve.Per kete çamet u vendosen kryesisht ne Tirane,Durres,e Vlore.Fshati nuk kishte nevoje per krah punetore.
3)Enveri e ka quajtur gjithmone çamerin "thike mbas shpine",nga ku rrjedh edhe propaganda komuniste e futur ne disa te popullin injorant qe çamet jane te pabese.Jo vetem qe i ka persekutuar por dhe i ka fyer gjithe jeten.

Kjo ishte ne vija te pergjitheshme,se eshte e kote te shpegoj se kush ka qene Enveri,kur nuk e ke kuptuar nuk ja vlen as shpegimi.
Njeh vetem nje lagje çame ne Vlore,mundohu te njohesh edhe shume gjera te tjera.
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Sqarim të mirë dhe Serafim,goxha të argumentuar,nuk mund ta kuptoj veç ai që është ......
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Cameria

E para, nuk njeh çamet,e dyta nuk njeh Shqiperin,e treta qe eshte me e rendesishmja nuk njeh Enverin.
1)Camet e ardhur nga genocidi grek,i perkisnin nje brezi te pasuruar,ishin te kamur,çamet kane qene nga njerezit me punetor ne Shqiperi,ishin zanaxhinjt me te mire.Vetem kete mundesi pune u dha regjimi,nuk u dha mundesin e shkolles se larte,sepse ishin me biografi te keqe..etj etj.
2)Ne veri,hiq Shkodren,Laçin,Lezhen qe eshte veriu bregdetar,nuk kishte kerkese te krahut punetor.Edhe ne kohet e voneshme te komunizmit nuk ka pasur ndonje qytetar shqiptar qe te ket shkuar per pune ne veri,hiq inxhinierat e minierave,oficerat,te burgosurit e te pernjekurit,e me vone ndertimet e hidroçentraleve,qe jane shume vite me mbrapa te ardhjes se çameve.Per kete çamet u vendosen kryesisht ne Tirane,Durres,e Vlore.Fshati nuk kishte nevoje per krah punetore.
3)Enveri e ka quajtur gjithmone çamerin "thike mbas shpine",nga ku rrjedh edhe propaganda komuniste e futur ne disa te popullin injorant qe çamet jane te pabese.Jo vetem qe i ka persekutuar por dhe i ka fyer gjithe jeten.

Kjo ishte ne vija te pergjitheshme,se eshte e kote te shpegoj se kush ka qene Enveri,kur nuk e ke kuptuar nuk ja vlen as shpegimi.
Njeh vetem nje lagje çame ne Vlore,mundohu te njohesh edhe shume gjera te tjera.
--1 Nuk ka rendesi fare nese ti ishe i [pasur apo jo ne Greqi --Kur ti ke ardhur ne Shqiperi ,ti ke qene me robat etrupit dhe me nje thes hedhur krahve ,
sepse greket te perzune me dhune --Ata erdhen dhe ju moren shpi me shpi me dhune

--Ju nuk kishit asnje lloj zanati, ishit jashtezakonisht injorante, E vetmja gje qe benit ju ishte tregetia,por ne komunizem ajo eshte e ndaluar
Ne fakt ne ate kohe ishin te gjithe injorante --ndaj edhe u hapen kurse e shkolla profesionale

---Kur keni ardhur ju ne fillim--ju nuk ishit aspak te etiketuar rnga Enveri si te deklasuar-,sepse ju nuk ishit pjese e Klasave balliste dhe zogiste te Shqiperise te cilat Enveri i etiketoi te deklasuar

------ Shkollat fillore dhe te mesme ishin me detyrim per te gjithe dhe ishin falas
Ndersa shkolla e larte jepej sipas mesatares se notave -dhe ju jepej te gjitheve duke permbledhur edhe juve , me perjashtim te atyre qe kishin origjine balliste apo zogiste

--Edhe ketyre here ju jepej dhe here jo,sepse nganjehre lufta e klasave zbutej -
-PSh nje komshija ime , dhe nje tjeter qe ishte notare me emer ne Vlore ,megjtihse nga famil je te persekutuara ballistesh atomoren burse per shkolle te larte

-Ndersa camet nuk kishin asnje pengese per burse , ndaj mos genje kot duke menduar se ne nuk i dijme keto gjera
Une biles kam dy miq came ku njeri ka mbaruar per mjek dhe tjetri per inxinjeri -
-Qe te dy kane ,mbaruar universitetin ne kohe te Enverit pa asnje problem

Biles Camet kishin edhe nje gjeneral te larte ne nomeklaturen e Enverit te cilin me vone Enveri e likuidoi sic likuidoi gjithe ish gjeneralet e larte --
dy nga te cilet kane qene edhe kusherinj te afert te babait tim

--2- Ne lidhje me krahun e punes --Ka pasur shume kerkesa ne veri per te ndertuar gjithe ato hidrocentrale qe jane vepra gjigante ,
dhe vajti gjhithe jugu atje per te ndertuar Hidrocentralet Marks, dhe Engels --Hidrocentrali i Shkopetit, Ulezes e pastaj Hidrocentralet gjigande ne Koman ,Vau i Deejs dhe i Fierzes
Ndertimi i Uzines gjigante te telave ne Shkoder etj ---Kombinati gjigant i Superfosfatit ne Lac etj

------Po ashtu ka pasur nevoje per pune krahu ne gjithe Myzeqene nga Lezha deri ne Vlore ,sepse ishte zone kenetore dhe duhej thare keneta
--pervec kesaj duhej thare edhe kenta ne Maliq te Korces-apo Kombinati i panxharsheqerit ne Korce --dueshin ndertuar ruge te reja kalimi ne Males ite veriut dhe te jugut ,sepse Shqiepria kishte vetem ruge per kafshet por jo per makinat
--Hapej toke e re kudo ne malesi dhe behej edhe pyllezimi ne te njejtn kohe
--Ndertohej hekurudha--Ndertoheshin shkolla e qendra shendetsore ne cdo fshat---U ndertua nje sistem kanalesh vaditje dhe uji te pishem
ne cdo fshat te Shqiperise
-Ndertohej rjeti elektrik per gjithe fshatrat e Shqieprise gje qe beri qe ne vitin 1970
--Shqiperia te ishte vendi i pare ne EUROPE me nje elktrifikim total ,
edhe ne fshatrat
me te largeta vajti Energjia elektrike per here te pare --As ne Angli nuk kishte atehere elektrifkim te tille --thote Wikipedia


Dhe te gjitha keto ndertoheshin per here te pare -------Shqiperia malore nuk kishte njerez mjaftueshem per keto vepra pune gjigante
dhe Enveri e zgjidhi kete duke perdorur punen vullnetare
te te te rinjve te nga cdo qytet -te cilet shkonin ne aksione vullnetare
per vite me radhe duke punuar ne malesi per hapjen e rugeve te reja ,
per hapejn e tokave te reja dhe per tharjen e kenetave ,per ndertimin e hidrocentraleve gjigante etj etj .........

-----Ne ato vite ndertohej cdo gje nga fillimi ,se Shqiepria ishte me keq se Afganistani dhe nevoja perkrah pune ishte e jashtezakoneshme, ndaj edhe rinia shkonte e punonte ne aksione .....

--Prinderit tane kane punuar ne aksione pune ne malesi te everiut dhe te jugut ,ne tharje kenetash etjetj

--Ndersa ju cameve Enveri ju favorizoi ,ju coi ne breget dhe ju sistemoi atje me te gjitha cfare ju nevojitej per nje jete si gjithe te tjeret
Se atehre te gjithe jetonin njelloj

--Absolutisht ai ju favroizoi ju duke ju vendosur ne zonen bregdetare,se ai e pa qe ju ishit te goditur nga Greqia dhe donte tua lehtesonte dhimbjen...... duke ju vendos ne vende te ngroheta , e duke ju dhene shpi,shkolle,pune ..falas

--Dhe Enver Hoxha i ka thyer hundet Greqise sa here i eshte dhene mundesia

--Biles 4 vjet pasi Greqia deboi camet ,ata sulmuan Shqiperine qe te pushtonin Jugun tone
--Por Enveri ua theu hundet grekve ,biles gjeneralet e tij u drejtuan te pushtonin Janinen ,por Enveri i ktheu nga ruga,sepse pas ushtareve greke qendronin oficeret angelze...Anglia donte shkakte pushtonte Shqiperine qe ti jeptej ugun Greqise ...

3- Ate shprehjen Cam i pabese nuk e ka hapur Enveri -- se Enveri nuk ishte racist aspak
-Nuk ka komunist racist ---Ndaj ajo qe thua ti eshte nje shpifje injorante

--Por ate nam per ju ne kohe te Enverit une kam pershtyp[jen qe e kane perhapur spiunet e grekut --sidomos ata qe ishin nga bregu --

Se ata ishin shume njerez te ligj --Ishin shume shprt-zinj dhe benin politken e grekut --

--Sot kuptohet qe vetem ata kishin interes te shanin camet ,sepse ata jane spiunet me te ndyre te grekut -
-Biles edhe minoritaret vete nuk kane aq shume ligesi sa kane ata fshataret e bregut nga Himara

Ata nga Himara e kane perhapur ne popull kete shprehje kunder cameve,
e cila zuri vend edhe per shkakt e sjelljes jo te mire te disa individeve rugece qe ishin came,
por edhe nga tendenca qe kemi ne shqiptaret per te share njeri tjetrin

--Pra ,ajo sharja per ju nuk ka apsak Lidhje me Enverin , Enveri nuk bente kurre dallime te tilla raciste....
Ne Shqiepri kishte evgjite ,cifute,minoritare etj --Enveri kurre nuk ka thene nonje fjale raciste per ndonje

Ne komunizem nuk ka racizem --Dhe ne fund dote thosha --Une ju njof ju shume mire ,--Biles Kam edhe pronat e gjyshit ne kufi me JU
E njof Enver Hoxhen shkelqyer dhe Historine e Shqiperise duke hequr dore nga modestia e
e njof me mire se cdo shqiptar i gjalle ......Asnje shqiptar i gjalle nuk e njef historine e Shqiperise ne cdo etape te saj, me mire se une ...

Ndaj mos fol para kohe
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Cameria

--1 Nuk ka rendesi fare nese ti ishe i [pasur apo jo ne Greqi --Kur ti ke ardhur ne Shqiperi ,ti ke qene me robat etrupit dhe me nje thes hedhur krahve ,
sepse greket te perzune me dhune --Ata erdhen dhe ju moren shpi me shpi me dhune

--Ju nukkishit asnje llojzanati, ishit jashtezakonisht injorante, E vetmja gje qe benti ju ishte tregetia,por ne komunizme ajo eshte e ndaluar dhe ju punonit qe te gjithe karoxhinj

---Kur keni ardhur ju ne fillim--ju nuk ishit aspak te etiketuar rnga Enveri si te deklasuar-,sepse ju nuk ishit pjese e Klasave balliste dhe zogiste te Shqiperise te cilat Enveri i etiketoi te deklasuar

------ Shkollat fillore dhe te mesme ishin me detyrim per te gjithe dhe ishin falas
Ndersa shkolla e larte jepej sipas mesatares se notave -dhe ju jepej te gjitheve duke permbledhur edhe juve , me perjashtim te atyre qe kishin origjine balliste apo zogiste

--Edhe ketyre here ju jepej dhe here jo,sepse nganjehre lufta e klasave zbutej -
-PSh nje komshija ime , dhe nje tjeter qe ishte notare me emer ne Vlore ,megjtihse nga famil je te persekutuara ballistesh atomoren burse per shkolle te larte

-Ndersa camet nuk kishin asnje pengese per burse , ndaj mos genje kot duke menduar se ne nuk i dijme keto gjera
Une biles kam dy miq came ku njeri kambaruar per mjek dhe tjetri per inxinjeri -
-Qe te dy kane ,mbaruar universitetin ne kohe te Enverit pa asnje problem

Biles Camet kishin edhe nje gjeneral te larte ne nomeklaturen e Enverit te cilin me vone Enveri e likuidoi sic likuidoi gjithe ish gjeneralet e larte --
dy nga te cilet kane qene edhe kusherinj te afert te babait tim

--2- Nelidhje mekrahun e punes --Ka pasur shume kerkesa ne veri per te ndertuar gjithe ato hidrocentrale qe jane vepra gjigante , dhe vajti gjhithe jugu atje per te ndertuar Hidrocentralet Marks, dhe Engels --Hidrocentrali i Shkopetit, Ulezes e pastaj Hidrocentralet gjigande ne Koman ,Vau i Deejs dhe i Fierzes
Ndertimi i Uzines gjigante te telave ne Shkoder etj ---Kombinati gjigant i Superfosfatit ne Lac etj

------Po ashtu ka pasur nevoje per pune krahu ne gjithe Myzeqene nga Lezha deri ne Vlore ,sepse ishte zone kenetore dhe duhej thare keneta
--pervec kesaj duhej thare edhe kenta ne Maliq te Korces-apo Kombinati i panxharsheqerit ne Korce --dueshin ndertuar ruge te reja kalimi ne Males ite veriut dhe te jugut ,sepse Shqiepria kishte vetem ruge per kafshet por jo per makinat
--Hapej toke e re kudo ne malesi dhe behej edhe pyllezimi ne te njejtn kohe
--Ndertohej hekurudha--Ndertoheshin shkolla e qendra shendetsore ne cdo fshat---U ndertua nje sistem kanalesh vaditje dhe uji te pishem
ne cdo fshat te Shqiperise
-Ndertohej rjeti elektrik per gjithe fshatrat e Shqieprise gje qe beri qe ne vitin 1970
--Shqiperia te ishte vendi i pare ne EUROPE me nje elktrifikim total ,
edhe ne fshatrat
me te largeta vajti Energjia elektrike per here te pare --As ne Angli nuk kishte atehere elektrifkim te tille --thote Wikipedia


Dhe te gjitha keto ndertoheshin per here te pare -------Shqiperia malore nuk kishte njerez mjaftueshem per keto vepra pune gjigante
dhe Enveri e zgjidhi kete duke perdorur punen vullnetare
te te te rinjve te nga cdo qytet -te cilet shkonin ne aksione vullnetare
per vite me radhe duke punuar ne malesi per hapjen e rugeve te reja ,
per hapejn e tokave te reja dhe per tharjen e kenetave ,per ndertimin e hidrocentraleve gjigante etj etj .........

-----Ne ato vite ndertohej cdo gje nga fillimi ,se Shqiepria ishte me keq se Afganistani dhe nevoja perkrah pune ishte e jashtezakoneshme, ndaj edhe rinia shkonte e punonte ne aksione .....

--Prinderit tane kane punuar ne aksione pune ne malesi te everiut dhe te jugut ,ne tharje kenetash etjetj

--Ndersa ju cameve Enveri ju favorizoi ,ju coi ne breget dhe ju sistemoi atje me te gjitha cfare ju nevojitej per nje jete si gjithe te tjeret
Se atehre te gjithe jetonin njelloj

--Absolutisht ai ju favroizoi ju duke ju vendosur ne zonen bregdetare,se ai e pa qe ju ishit te goditur nga Greqia dhe donte tua lehtesonte dhimbjen...... duke ju vendos ne vende te ngroheta , e duke ju dhene shpi,shkolle,pune ..falas

--Dhe Enver Hoxha i ka thyer hundet Greqise sa here i eshte dhene mundesia

--Biles 4 vjet pasi Greqia deboi camet ,ata sulmuan Shqiperine qe te pushtonin Jugun tone
--Por Enveri ua theu hundet grekve ,biles gjeneralet e tij u drejtuan te pushtonin Janinen ,por Enveri i ktheu nga ruga,sepse pas ushtareve greke qendronin oficeret angelze...Anglia donte shkakte pushtonte Shqiperine qe ti jeptej ugun Greqise ...

3- Ate shprehjen Cam i pabese nuk e ka hapur Enveri -- se Enveri nuk ishte racist aspak
-Nuk ka komunist racist ---Ndaj ajo qe thua ti eshte nje shpifje injorante

--Por ate nam per ju ne kohe te Enverit une kam pershtyp[jen qe e kane perhapur spiunet e grekut --sidomos ata qe ishin nga bregu --

Se ata ishin shume njerez te ligj --Ishin shume shprt-zinj dhe benin politken e grekut --

--Sot kuptohet qe vetem ata kishin interes te shanin camet ,sepse ata jane spiunet me te ndyre te grekut -
-Biles edhe minoritaret vete nuk kane aq shume ligesi sa kane ata fshataret e bregut nga Himara

Ata nga Himara e kane perhapur ne popull kete shprehje kunder cameve,
e cila zuri vend edhe per shkakt e sjelljes jo te mire te disa individeve rugece qe ishin came,
por edhe nga tendenca qe kemi ne shqiptaret per te share njeri tjetrin

--Pra ,ajo sharja per ju nuk ka apsak Lidhje me Enverin , Enveri nuk bente kurre dallime te tilla raciste....
Ne Shqiepri kishte evgjite ,cifute,minoritare etj --Enveri kurre nuk ka thene nonje fjale raciste per ndonje

Ne komunizem nuk ka racizem --Dhe ne fund dote thosha --Une ju njof ju shume mire ,--Biles Kam edhe pronat e gjyshit ne kufi me JU
E njof Enver Hoxhen shkelqyer dhe Historine e Shqiperise duke hequr dore nga modestia e
e njof me mire se cdo shqiptar i gjalle ......Asnje shqiptar i gjalle nuk e njef historine e Shqiperise ne cdo etape te saj, me mire se une ...

Ndaj mos fol para kohe
E para nuk jam çam.E dyta duhet te pyesesh çamet,edhe ata te tregojne seç kan hequr ne kohen e komunizmit.
(Shkolla e mesme ne Shiperi nuk ishte me detyrim,uje te pishem nuk kishte çdo fshat..etj,etj...).
E mbyllim me kaq:Se duke mos njohur Enverin eshte e pamundur te njohesh historin e Shqiperis komuniste o socialiste,ashtu siç duhet,jo si ta kan treguar o lexuar
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
15,543
Pikët
113
Përgjigje e: Çamëria

Vlonjat qenke ne rregull mor djale... te rroni vete..
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Përgjigje e: Çamëria

Është trevë për të cilën duhet të brengoset secili prej neve.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
15,543
Pikët
113
Përgjigje e: Cameria

Cam je ti ? Nuk e kuptoj cila eshte arsyeja qe ti genjen ?
Po pse u keqtrajtuan camet ?--Si ka mundesi ? Ata vinin nga Greqia


Dhe Enveri kur vajti ne konferencen e Parisit ne 45 e ngriti ceshtjen came ne Konference duke kerkuar te drejtat e cameve

---Kete e theksoi tani se fundi edhe profesor Pellumb Xhufi

Nuk ka asnje arsye te mendohet se jane keqtrajtuar camet,sepse camet nuk kishin fare lidhje me luften e klasave

--Ndaj nuk te vjen turp ty qe genjen ne menyre kaq te ulet ?

------Ata biles u cuan ne qytet me te mira te Shqiperise , ne Bregdet -

Se nqs Enveri do i kishte keqtrajtuar ata mund ti conte ne qytet e veriut ku gjendja ishte shume e keqe ,apo ne qytet malore
-
-Porse Enveri i coi ata ne qytetet bregdetare qe kishin klime te bute dhe mundesi me te mire jetese...
Ju dha shtepi falas, sherbim shendetosr falas, arsimin falas dhe punesim sipas afttesive

----E-ndersa gjithe rinia shqiptare ne fshatra punonte dhe hapte toke te reja
ne malesi dhe thante kenetat e Myzeqese ,camet jetonin brenda ne qytet bregetare dhe mereshin me pune brenda ne qytet --Tamam te favorizuar per ate kohe

---Cfare duhej te bente me teper per camet Enveri ?
Qe thua ti vlonjati qe di gjithçka..
Ne ate kohe fjala "çam" ishte sinonim i "kulak" ndonjehere "reaksionar" por edhe "evgjit" dhe e di pse.. sepse vendin e kishin ne dore dhjaret dhe fisniku me dhjarin nuk shkon asnjehere..
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Cameria

Qe thua ti vlonjati qe di gjithçka..
Ne ate kohe fjala "çam" ishte sinonim i "kulak" ndonjehere "reaksionar" por edhe "evgjit" dhe e di pse.. sepse vendin e kishin ne dore dhjaret dhe fisniku me dhjarin nuk shkon asnjehere..
Ate sharjen e cameve e shpjegova njehere me lart.....


Komunistet drejtues ne shumice ishin nga familje te pasura ---psh Manush Myftiu qe ishte anetar i byrose politike te Enverit,eshte familja me e pasur e Vlores---Tokat me te mira te Vlores jane prone e tij
Kunati i Hysni Kapos, eshte pronari i ligjeshem i gjithe bregetit te Vlores --
Nuk po hidhem ne zona te tjera te Shqiperise se nuk ja vlen, por ti thashe keto vetem per kuriozitet .........

Por duhet te dish ti se ne demokraci jane te gjithe njelloj dhe njeriu nuk respektohet nga prona por nga kultura qe ka ....
Megjithse varja , se ti s'i kupton keto gjera,pasi nga menyra si arsyeton paske nivel shume te uletNje sqarim: ___Ato qe them une ketu per historine e Shqiperise jane
sipas librit te Historianit amerikan Edvin Jacque,libri i te cilit __Historia e Shqiperise__ gjendet ne Bibloteken e Kongresit Amerikan
dhe eshte liber reference
nga Kongresi kur diskutohet per Shqiperine.....
 

DeuS

Authentic
Anëtar
Dec 5, 2011
Postime
125
Pikët
0
Vendndodhja
..Relaxing!
Përgjigje e: Çamëria

Rreziku i nje raprezaljeje nga bandat shoviniste te Zerves i ben me te vetedijshem nacionalistet came qe te ngulnin kembe ne pikepamjen e tyre se rruga e bashkimit te tyre ishte rruga e bashkimit te forcave politike shqiptare.
Edhe pse Marreveshja e Mukjes (gusht 1943) ishte denoncuar nga PKSH ne menyre te njeanshme, nacionalistet came i referoheshin asaj si e vetmja rruge per te zgjidhur ceshtjen kombetare shqiptare.
Per kete ata bene disa here thirrje per te shmangur luften vellavrasese dhe per bashkimin e te gjitha forcave per mbrojtjen e ceshtjes kombetare, ne kete kuader dhe ate te Camerise.
Ne nje leter qe Nuri Dino i dergonte me 21 shkurt 1944 Shefqet Pecit, konstatonte se ne Greqi po beheshin perpjekje pe bashkimin e dy forcave kryesore

politike te EAM-it dhe EDES-it me synimin qe "greket te shkaterrojne Shqiperine edhe nen masken komuniste...". Dhe me tej ai i kujton Sh. Pecit se "mjaft gjak shqiptari vaditi token tone, mjaft larg u degjua afshi i popullit tone per liri dhe kjo mjafton per te nesermen, por e nesermja duhet te na gjeje te bashkuar me shume se kurre".
Thelbin e kesaj letre e perbente kerkesa kembengulese per bashkim "per hir te gjakut qe na bashkon dhe te zakonit qe s'mund te na ndaje".
Ai kerkonte mendimin per bazat e bashkimit, por me "kusht qe te mos preken parimet tona dhe karakteri kombetar".
Perballe bashkimit te armiqve te kombit shqiptar, nje qendrim i tille per bashkimin e forcave politike shqiptare ishte me se i justifikuar.
Por nje gje e tille nuk ndodhi, sepse denoncimin e Mukjes e kishte sanksionuar edhe Konferenca Nacionalclirimtare e Labinotit (shtator 1943).
Ne anen tjeter, popullsia came gjendej perballe veprimtarise se ethshme antishqiptare te EDES-it te Zerves, i cili e kercenonte ate me raprezalje dhe shfarosje. Zerva u perpoq ta perdorte popullsine came si force kunder ELLAS-it. Kjo manover djallezore synonte se pari ta fuste popullsine shqiptare ne kurthin e luftes midis forcave politike ne Greqi, se majtes ekstreme dhe se djathtes ekstreme, me synimin qe cilido te ishte rezultati i konfrontimit politik ne Greqi, te krijohej preteksti dhe konjuktura e pershtatshme politike per shfarosjen dhe debimin e saj.
Se dyti, te shtonte forcat per te goditur EAM-in kundershtar, pra ta perdorte popullin shqiptar si mish per top.
Ne bisedimet e zhvilluara ne fshatin minine ne 3-6 korrik 1944, te derguarit e Zerves i parashtruan popullsise came keto kushte:
1-Carmatimin e plote
2-Mobilizimin e pergjithshem te popullsise came ne radhet e EDES-it si dhe te pranonin pushtetin e EDES-it ne Cameri.
Populli cam u gjend ne pozita te veshtira. Ai nuk pranoi te futet ne luften midis forcave rivale ne Greqi dhe si ndeshkim Zerva filloi ndaj kesaj popullsie sulmin e pergjithshem te 8 korrikut 1944 qe ka patur ato konseguenca qe dihen.
Ky fakt pohohet dhe ne letren e Keshillit Antifashist te Camerise derguar: Qeverise greke te Bashkimit Kombetar, Shtabit te Pergjithshem te Mesdheut, Qeverive te Fuqive te Medha, Komitetit Qendror te EAM-it, Guvernatorit te Epirit, Komitetit Panepirot te EAM-it.
Ne arkivat e Shqiperise ruhen shume deshmi te emigranteve came lidhur me krimet e forcave zerviste.
Pozita e Camerise dhe e cameve gjate Luftes se Dyte Boterore Por perpara masakres se korrikut, forcat e EDES-it kishin kryer nje vale tjeter masakrash ne qershor. Gjithashtu, pas veres pasoi nje fushate tjeter ne tetor te vitit 1944 e cila beri te plote spastrimin etnik te Camerise.
Rezultatet e ketij spastrimi kane qene me te vertete tragjike. Nga nje popullsi prej 35000 vetesh qe ishte para luftes mbeten vetem disa dhjetera familje. Vetem ne tragjedine e Filatit dhe te Paramithise qe u zhvillua ne qershor dhe tetor te vitit 1944, rezultati ishte: 2000 te vrare, gra, femije, pleq dhe burra te paarmatosur, te masakruar ne menyren me cnjerezore nga bandat zerviste.
Ne fshatrat e Paramithise, Gardhites, Dhrahumit, Karbunarit, Veliat, Filatit, Galbaqit dhe Spatarit u grabiten 4949000 oke drithe, 2217500 oke tershere dhe elb, 361500 oke djathte, 457700 oke vaj ulliri, 12850 oke gjalpe, 27020 krere bageti te imta, 18500 oke duhan, 26800 oke oriz, 37000 oke bajame, 2500-3000 shtepi te djegura dhe deme te tjera te prones qe arrinin ne 84700 frs.
Nje pjese e mire e historiografise greke te pasluftes di dhe diplomacia greke gjate periudhes se luftes se ftohte, por edhe sot, kane mbrojtur tezen absurde se populli cam (an blok) ishte bashkepunetor i nazisteve dhe fashisteve dhe u largua me ta per ne Shqiperi ne fund te luftes.
Por si qendron e verteta ? Eshte rasti te (konfirmohet) pohohet se ne luften antifashiste popullsia shqiptare e Camerise inkuadroi ne formacionet luftarake shqiptare dhe greke mbi 1000 luftetare, pa llogaritur qindra te tjere qe punonin ne terren.
Vetem ne radhet e ELAS-it dhane jeten 68 partizane came. Eshte tashme e provuar se masakrat dhe debimin e dhunshem te popullsise shqiptare te Camerise i kreu Zerva, i cili ishte dhe bashkepunetor i gjermaneve.
Pikerisht ketu mendojme se duhen rikujtuar disa dokumenta qe provojne bashkepunimin e tij me gjermanet dhe keshtu do te mbetet absurd pretendimi grek se nje aleat i gjermaneve ka debuar nga trojet etnike nje popullsi te tere pse ishte ne bashkepunim me aleatet e tij.

Bashkepunimi i Zerves me gjermanet eshte i provuar nga dokumentat gjermane si dhe nga shtypi grek i kohes dhe i pasluftes, i cili ka dhene dhjetera deshmi ne kete drejtim.
Nga arkivat sekrete te Vermahtit gjerman per greqine, zbulohet nje marreveshje bashkepunimi midis Zerves dhe pushtuesve gjermane qe te godiste greket e tjere. Autori qe ka publikuar kete marreveshje shprehet se "ekzistonte ne thellesi nje miqesi me ujkun".
Ne dokumentin gjerman thuhet: "Gjate nate«s se 1-2 shkurtit 1944, Zerva i arashtroi Komandes se Korparmates XXII malore, me anen e nje oficeri te plotfuqishem propzimin per bashkepunim mbi bazat qe vijojne: armepushim, bashkepunim ne luften kunder ELAS-it ne azhornim te vazhdueshem mbi qellimet e tij, mbi vete poziten e tij si dhe mbi forcat armike".
Propozimi i Zerves iu parashtrua dhe te Plotfuqishmeve te Posacem te Rajhut per Evropen Juglindore, ministrit Nojbaher. Pergjigja ishte: te vazhdojme traktativat deri sa te merret vendimi perfundimtar.
Me 9 shkurt 1944 u arrit aprovimi per marreveshje lokalisht te perkufizuar...
Kjo situate vazhdoi deri ne fillim te korrikut 1944.
Forcat e Zerves ne mars 1944 rreth 10000 luftetare. Sipas marreveshjes me autoritetet gjermane duhej te mbetej e lire nga ushtria e Zerves nje rrip bregdetar prej 10 km.
Mirepo me 3 korrik 1944, trupat e Zerves e pushtuan zonen bregdetare prane Parges.
Po ashtu, gjate nates 6-7 korrik filluan ne befasi veprimet luftarake te trupave te Zerves kunder reparteve gjermane ne perendim te Artes dhe ne rruget Janine-Arte dhe Janine-Gumenice.
Sic shpjegohet ne dokument "ndryshimi i qendrimit te Zerves nga marreveshja e arritur me gjermanet ndodhi si rezultat i nderhyrjes se oficereve te nderlidhjes aleate, te cilet moren persiper vete udheheqjen e ushtrise se Zerves.
Madje thuhet se edhe urdhrin per sulm kunder gjermaneve e dhane oficeret nderlidhes te aleateve.
Nisur nga ngjarje te tilla as edhe gjermanet nuk ishin te qete per marreveshjen qe nenshkruan. Lajmet e sherbimeve sekrete gjermane konstatonin qe ne rast zbarkimi te aleateve, EDES-i do te luftoje kunder gjermaneve, duke iu referuar dheheqesit te EDES-it papajoanu. Ne gusht 1944 forcat zerviste arrinin rreth 21000 vete.

Ne vitin 1947, pavaresisht nga deshira e amerikaneve, qe qeveria greke te mbeshtetej mbi nje koalicion sa me te gjere, Departamenti i Shtetit shfaqi hapur pakenaqesine e tij ndaj kandidatures se Zerves si minister i Puneve Publike, duke e akuzuar ate hapur si bashkepunetor te gjermaneve.
Ky qendrim parimor i Departamentit te Shtetit ishte aq i vendosur saqe ai shkonte deri atje sa te kercenonte udheheqesit greke se, ne rast te kundert, do te terhiqte misionin ushtarak.
Ambasadori amerikan ne Athine Macveagh i deklaroi hapur N. Zervos se si shtypi, ashtu edhe publiku ne SHBA ne shumice ka opinionin se ai ka tendenca diktatoriale dhe fashiste qe jane ne kundershtim me idealet e demokracise sone".
Keshtu, atij iu be e qarte se nuk meritonte besimin si anetar i ndonje qeverie qe propozohej te bashkepunonte ngushte me SHBA.
Po keshtu, nje personalitet tjeter me peshe, Guvernatori Grisuold, duke refuzuar ta priste Zerven, i deklaronte sekretarit te tij te njejten gje, se ekzistonte nje opinion i forte publik, i cili ishte kunder Zerves ne SHBA dhe ne vendet e tjera si Franca dhe Anglia, te cilat ishin mike te Greqise dhe se ai e ndjente se per keto arsye ne qofte se Zerva do te behej minister i Rendit Publik, kjo do te ishte nje fatkeqesi e madhe per Greqine dhe mund te permbyse punen qe po ben Misioni Amerikan per te". Bashkepunimi i Zerves me gjermanet, ishte deshmuar edhe ne Senatin Amerikan nga oficeri i ushtrise amerikane me origjine greke Kouvras me 31 mars 1947, duke e cilesuar ate si nje kolaboracionist te tipit te Mihaillovicit te Jugosllavise.
Kouvaras i paraqiti Senatit nje dokument shume kompromentues, i cili provonte marreveshjen qe ekzistonte midis forcave te armatosura gjermane ne Epir dhe EDES-it te Zerves.
Ky dokument ishte nje memorandum i Shtabit te Pergjithshem te Korpusit te 22 te Ushtrise Gjermane.
Tezen greke e hedhin poshte edhe dokumentat diplomatike angleze te kohes, te cilat nuk mund te dyshohen per ndonje tendence antigreke, por perkundrazi per tolerance ndaj aleateve te tyre dhe ne radhe te pare ndaj forcave te se djathtes, te cilat ishin pikembeshtetja e tyre.
Keshtu, sipas deshmive te njerit nga zyrtaret e larte te misionit anglez ne Shqiperi, majorit Palmer, i cili kreu nje udhetim eksplorues ne Greqine e Veriut pohohet se "Forca 399" kishte percaktuar deri ne 2000 veta qe bashkepunuan "me gjithe zemer me gjermanet", por ai nuk mohonte faktin qe pati edhe rreth 700 veta qe luftuan ne radhet e ELLAS-it kunder gjermaneve.

Terheq vemendjen nje fakt se shifra qe jep Palmeri, perkon me numrin e te denuarve nga gjyqi famekeq i Janines, i ashtuquajtur "Gjyqi i kolaboracionisteve", i zhvilluar ne vitin 1945-1946, i cili denoi ne mungese 1930 shqiptare te Camerise.
Palmeri, i cili eshte mbeshtetur sic e thote dhe vete ne te dhenat e pales greke e konkretisht te majorit Sarandis, i cili-thote Palmeri- "pranoi pergjithesisht veprimet e kryera prej grekeve kuner minoritetit shqiptar" hedh paksa drite edhe mbi nje ceshtje tjeter mjaft te rendesishme, e cila ka te beje me faktin se c'vend paten gjermanet ne genocidin qe kryen forcat ultrashoviniste dhe fashiste greke kunder popullsise shqiptare, te cilin Palmeri, pa u shqetesuar per tragjedine e dhimbshme te kesaj popullsie, me gjakftohtesi e quan thjesht nje "situate grindjesh".
Ai pohon sidoqofte, nje te vertete se ky akt "padyshim ishte i inkurajuar nga gjermanet".
Genocidin zervist per spastrimin etnik ne Cameri e konfirmonte edhe koloneli Monague @oodhouse, ish kryetar i Misionit Anglez ne Greqi, i cili thotë se "Zerva i ndoqi camet nga shtepite e tyre ne 1944...
Debimi u krye me gjakderdhje te madhe.
Qellimi ishte debimi i popullsise s padeshirueshme shqiptare nga vendi i vet". Madje kete genocid ndaj shqiptareve te Camerise e ka pohuar vete N. Zerva.
Ne letren derguar me 4 gusht 1953, Jani Dani Popovitit e porosiste: "Te marre persiper detyren e sqarimit te bashkeatdhetareve (grekeve) se kush e pastroi Camerine nga shqiptaret".
Kete fakt e deshmojne edhe dokumentat e Komitetit Antifashist Nacionalclirimtar te refugjateve came ne Shqiperi.
Ne nje memorandum te ketij Komiteti derguar Ministrave te Jashtem ne Moske i cili u publikua ne gazeten "Bashkimi" dhe pastaj edhe ne "Pravda", pohohej se "Para shpartallimit te gjermaneve, monarkistet greke dhe faashistet, bashke me Gestapon, sulmuan popullsine dhe shkaktuan emigrimin e minoritetit shqiptar ne territorin e Shqiperise.

Ajtet e autoriteteve greke ishin ne kontradikte te qarte me Karte«n e Atlantikut dhe me vendimet e Jaltes dhe te Potsdamit".
Poziten e gjermaneve lidhur me genocidin e bandave zerviste kunder popullsise came e kompromenton me tej nje dokument tjeter qe vjen nga nje ditar i njerit prej nacionalisteve came, Rexhep Dino, i cili shpjegon dhe nje enigme tjeter, se si hyri Zerva ne Cameri, kur populli cam ishte i armatosur.
Ky dokument provon se Zerva nuk guxonte te hynte ne Cameri, sepse i trembej konfrontimit me popullsine came, e cila ishte e vendosur te vetembrohej.
Prandaj, ai nderhyri prane autoriteteve gjermane te pushtimit qe ata te benin carmatimin e saj dhe ia arriti ketij qellimi.
Carmatimi i popullsise u krye nga gjermanet me nje urdher direkt te Hitlerit.
Autori i lartpermendur pohon se gjermanet ne kete rast nuk perfillen as lutjet e nacionalisteve shqiptare came, qe kishin besim tek ata per te realizuar aspiratat e tyre, per bashkimin kombetar.
Me pas Zerva hyri ne Cameri dhe kreu krimet monstruoze qe tashme dihen.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
15,543
Pikët
113
Përgjigje e: Cameria

Komunistet drejtues ne shumice ishin nga familje te pasura ---psh Manush Myftiu qe ishte anetar i byrose politike te Enverit,eshte familja me e pasur e Vlores---Tokat me te mira te Vlores jane prone e tij
Kunati i Hysni Kapos, eshte pronari i ligjeshem i gjithe bregetit te Vlores --
Nuk po hidhem ne zona te tjera te Shqiperise se nuk ja vlen, por ti thashe keto vetem per kuriozitet .........
Ku qendron kurioziteti ketu !!??

Por duhet te dish ti se ne demokraci jane te gjithe njelloj dhe njeriu nuk respektohet nga prona por nga kultura qe ka ....
Megjithse varja , se ti s'i kupton keto gjera,pasi nga menyra si arsyeton paske nivel shume te ulet
Aha s'me kuptove... me sa duket nuk ia di kuptimin as "DHJAR" e as "FISNIK" keto terma nuk perdoren per te treguar si e ke xhepin por si e ke shpirtin..
Ja psh. mund te jesh sekretar i pare dhe perseri je dhjar, mund te jesh edhe bos po prap djar ngelesh ... eshte pune "brumi"
Prandaj çamet nuk i deshen komunistet se ishin "brum" dhjaresh.
 
Top