• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë është personaliteti?

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,334
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
A mund të quhen persona njerëz që njeh në Forum? Po miqtë që të shtohen si kërpudhat në Facebook a janë persona? Nëse po, si ua vesh personalitetin këtyre njerëzve dhe ç'lloj vartësie a mbështetjeje krijon ti si person mbi këto personalitete virtuale?

Që t'i bie muhabetit shkurt: cilat janë dallimet e personave që njohim në jetën virtuale nga personat që njohim në jetën e vërtetë (kur i dëgjojmë, i prekim, i shohim, i ndjejmë)? A na plotësojnë ndopak "njerëzit" e jetës virtuale?
 
Last edited:

Si Bora

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
22,961
Pikët
113
Me duket me teper filozofike kjo tema!

Varet ti si i sheh dhe si i konsideron ata/ato qe lexon neper rrjete.

Personalisht, lexoj vetem informacionin pa hyre me thelle se si eshte ne realitet ai/ajo qe shkruan.

Po te flasim per antaret e forumit meqe ketu e ke shtruar si teme, ath duke qene se njihemi vite me shumicen jemi bere dhe si te shtepise si i thone popullorçe, do thoja se edhe ketu varet se si e sheh dhe e lexon nje antare..

Dallimi midis njerezve real dhe sts qe lexon ne rrjete sociale eshte se njerzit real kur i takon nuk sheh apo lexon sec kane ne mendjen e tyre ne ate moment, pra aty shkemben nje realitet, si shkon, si i shkon puna, si i ka femijet, familjen, etc ne ndryshim me rrjetet sociale lexon mendjen e njerezve pa problematikat e tyre .. eshte facade fcb, Forum-al, etc... ne jeten reale je ti me problemet e tua...
 

Jetmira

V.I.P
Anëtar
Apr 19, 2014
Postime
3,832
Pikët
113
Perderisa marrim fryme e jemi qenie humane normal qe jemi njerez,qofte e per njerezit qe njohim apo lexojm ne virtualitet.
Une nuk mund te njoh apo te parashikoj karakterin e askujt nepermjet dy postimeve.
Me kohet qe kane ardhur po kemi me mire shoqeri e muhabet me njerezit qe nuk i njohim personalisht,sesa me njerezit qe kemi vite qe jetojme bashke.
Dallimi eshte ky se njerezit ne virtualitet mund te shprehin nje ane qe nuk e kane ne jeten reale.
Nuk mendoj se na plotesojne,perkundrazi mund te them se shoqeria e tyre na ben te ndjehemi mire.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
16,812
Pikët
113
Kur lexova titullin e temes mendova te them se eshte ajo gjeja qe del ne pah kur je duke u fundosur.

Por gjerat qenkan disi me te komplikuara e nuk po i futem.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,334
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Alitete te ndryshme te personit
Kete pershtypje kam edhe une. Ne virtualitet nuk njeh njerezit, por efektet e ndryshme te personalitetit. Ketu, e thene ndryshe, nuk jemi persona, por hije te X & Y personi.

Pyetja tani eshte se sa shume rendesi duhet treguar ndaj hijeve te te tjereve dhe sa e thelle apo e ceket eshte hija e njerit apo tjetrit ne virtualitet.
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
4,029
Pikët
113
Per tema te ndryshme shfaqen personalitete te ndryshme pasi personaliteti vetem ne forum eshte i pakkompletuar. Po keshtu ndryshojne mendimet, idete, keqkuptimet, mburrjet e idioteve, paaftesite e tyre, personalitete qe i genjen mendja, parrallinj kokeboshe, spiune, mosmarreveshjet, shpifjet, cudirat, hallet, mosha, semundjet.


p.s. Pra sic shkruan (thote) Gi-ja edhe presja ngaterron dynjane, apo ka personalitet.
 

Beaute

👸
Banned
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,667
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
A mund të quhen persona njerëz që njeh në Forum? Po miqtë që të shtohen si kërpudhat në Facebook a janë persona? Nëse po, si ua vesh personalitetin këtyre njerëzve dhe ç'lloj vartësie a mbështetjeje krijon ti si person mbi këto personalitete virtuale?

Që t'i bie muhabetit shkurt: cilat janë dallimet e personave që njohim në jetën virtuale nga personat që njohim në jetën e vërtetë (kur i dëgjojmë, i prekim, i shohim, i ndjejmë)? A na plotësojnë ndopak "njerëzit" e jetës virtuale?

Për mua Jo . Zen vendin e tyre vetem ne virtualitét po kaq.
Nuk mund Ti perziesh dmth sado qe mund Te kesh afrimitet me ta .
Kjo maredhenie sot Eshte neser jo !
 

Si Bora

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
22,961
Pikët
113
Kete pershtypje kam edhe une. Ne virtualitet nuk njeh njerezit, por efektet e ndryshme te personalitetit. Ketu, e thene ndryshe, nuk jemi persona, por hije te X & Y personi.

Pyetja tani eshte se sa shume rendesi duhet treguar ndaj hijeve te te tjereve dhe sa e thelle apo e ceket eshte hija e njerit apo tjetrit ne virtualitet.
Nqs e kthen kete pyetje nga vetja shif sa hije e thelle je apo e ceket..

ca mendimi pret ti kur e konsideron veten hije lol

Njerez si ti jane edhe keta mbrapa ekranit dhe varet per ca qellimesh e perdor internetin.

Pastaj thua rendesi? Minimumin plako, lexo ca te duhet dhe mos lexo ato qe ste duhen .. vetem vartes mos u be i rrjeteve sociale se te mori lumi ty dhe ne bashke.. qe eshte dhe do ngelet utopi kjo po!
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,334
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Nqs e kthen kete pyetje nga vetja shif sa hije e thelle je apo e ceket..

ca mendimi pret ti kur e konsideron veten hije lol

Njerez si ti jane edhe keta mbrapa ekranit dhe varet per ca qellimesh e perdor internetin.

Pastaj thua rendesi? Minimumin plako, lexo ca te duhet dhe mos lexo ato qe ste duhen .. vetem vartes mos u be i rrjeteve sociale se te mori lumi ty dhe ne bashke.. qe eshte dhe do ngelet utopi kjo po!
Ketu dhe ne Facebook, per njerezit qe nuk me kane njohur personalisht mbetem nje hije :mad:

Le te jap nje shembull konkret.

Kisha nje kolege te puna. Ishte shume e femer e bukur, por fatkeqesisht bashkeshorte e dikujt tjetri :p

Ajo amerikane e martuar, une shqiptar ne boten time, por kishim nje fare simpatie per njeri tjetrin. Nuk ishte dashuri, se ajo flinte me burrin dhe mua me zinte gjumi pa e menduar kolegen, por nje dite kolegia e la punen. Isha mesuar ta shikoja dy vjet rresht, te nderronim ndonje bisede te vogel, dhe packa se pervec simpatise nuk ndieja asgje tjeter per te, me erdhi si bombe kur iku nga puna. Po vrisja mendjen qe X person nuk do e shikoj me, nuk do bejme me asnje shaka me njeri tjetrin, nuk do ia shikoj buzeqshjen, syte dhe qendrimin e bukur, nuk do ia degjoj me zerin, etj.

E preseris qe nuk besoj se eshte dashuri kjo qe ndiej per kolegen, thjesht per nje moment i thashe vetes qe X person do me mungoje.

Tani, te ky forum, ne forume te tjera, dhe ne Facebook, une kam njerez qe i njoh ketu dhe pese vjet. E bej ndonje bisede edhe me ata, ua shikoj fotot, por nese ata per njeren apo per tjetren arsye zhduken nga jeta virtuale, nuk besoj se do me vije te plas nga inati, si diten kur iku kolegia nga puna.

Nese ndonjehere me duket sikur do plas nese nuk me flet ndonjeri apo ndonjera online, kjo do te thote qe une ate dite nuk jam zgjuar mire, nuk kam pire kafe, ose jam ne nje stres aq te madh sa te kem krijuar vartesi ne internet. Pra ajo ndjenja e deshperimit eshte pothuajse nje hije e deshperimit te vertete per njerez qe kemi njohur nga afer.

Qe ta mbyll, raportet virtuale me duken me shume si substitute e raporteve te verteta me persona te vertete. Po te flasim per addiction ndaj internetit pastaj, kemi te bejme me nje ceshtje akoma me serioze.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
10,722
Pikët
113
Persona quhen mo. Asnje dallim nuk shoh. Jemi larg nuk mund te takohemi, dhe kaq. Biles ne shume vite komunikim ketu, mund te gjesh shpirtin binjak me shume se ne jeten reale.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,653
Pikët
113
A mund të quhen persona njerëz që njeh në Forum? Po miqtë që të shtohen si kërpudhat në Facebook a janë persona? Nëse po, si ua vesh personalitetin këtyre njerëzve dhe ç'lloj vartësie a mbështetjeje krijon ti si person mbi këto personalitete virtuale?

Që t'i bie muhabetit shkurt: cilat janë dallimet e personave që njohim në jetën virtuale nga personat që njohim në jetën e vërtetë (kur i dëgjojmë, i prekim, i shohim, i ndjejmë)? A na plotësojnë ndopak "njerëzit" e jetës virtuale?

Ata si persona e mbajne veten. Per kete pyet edhe Personen. Por kjo nuk duhet domosdoshmerisht te te beje te mendosh se ata jane te tille. Ti mund t'i mendosh se ata jane "ushqim" per t'u ngrene dhe ne rast se kete lloj ushqimi ti nuk e gjen ne tjeter vend atehere ti krijon nje lloj varesie nga keto personalitete virtuale te Forumit.

Njerezit e vertete mund te te zhgenjejne ndersa personalitet virtuale te cilet ti nuk i sheh mund te te plotesojne ose ne te kunderten mund t'i plotesosh. Kjo do te thote se ti mund te marresh dicka prej tyre dhe ata dicka prej teje. Nqs ndihesh i ngopur u ke marre dhe ne qofte se jo atehere te kane marre.

Personat e botes virtuale mund t'i mendosh si bukuroshe. Ata te shpifurit, per te kompensuar bukurine fizike, mesojne shume dhe i gjene te punesuar. Kurse ketu ke te besh me nje kategori njerezish te cilet jane aq te bukur ose e mendojne veten aq te bukur sa qe bota qe i rrethon u duket e shpifur dhe e papergatitur per te perballuar shkelqimin bukuror te tyre. Ndaj edhe pjesa me e madhe e komenteve eshte nje pordhe e madhe mendore.

Morali i historise: Mukajeti te le pa martuar.


Atena
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
5,930
Pikët
113
Ketu dhe ne Facebook, per njerezit qe nuk me kane njohur personalisht mbetem nje hije :mad:

Le te jap nje shembull konkret.

Kisha nje kolege te puna. Ishte shume e femer e bukur, por fatkeqesisht bashkeshorte e dikujt tjetri :p

Ajo amerikane e martuar, une shqiptar ne boten time, por kishim nje fare simpatie per njeri tjetrin. Nuk ishte dashuri, se ajo flinte me burrin dhe mua me zinte gjumi pa e menduar kolegen, por nje dite kolegia e la punen. Isha mesuar ta shikoja dy vjet rresht, te nderronim ndonje bisede te vogel, dhe packa se pervec simpatise nuk ndieja asgje tjeter per te, me erdhi si bombe kur iku nga puna. Po vrisja mendjen qe X person nuk do e shikoj me, nuk do bejme me asnje shaka me njeri tjetrin, nuk do ia shikoj buzeqshjen, syte dhe qendrimin e bukur, nuk do ia degjoj me zerin, etj.

E preseris qe nuk besoj se eshte dashuri kjo qe ndiej per kolegen, thjesht per nje moment i thashe vetes qe X person do me mungoje.

Tani, te ky forum, ne forume te tjera, dhe ne Facebook, une kam njerez qe i njoh ketu dhe pese vjet. E bej ndonje bisede edhe me ata, ua shikoj fotot, por nese ata per njeren apo per tjetren arsye zhduken nga jeta virtuale, nuk besoj se do me vije te plas nga inati, si diten kur iku kolegia nga puna.

Nese ndonjehere me duket sikur do plas nese nuk me flet ndonjeri apo ndonjera online, kjo do te thote qe une ate dite nuk jam zgjuar mire, nuk kam pire kafe, ose jam ne nje stres aq te madh sa te kem krijuar vartesi ne internet. Pra ajo ndjenja e deshperimit eshte pothuajse nje hije e deshperimit te vertete per njerez qe kemi njohur nga afer.

Qe ta mbyll, raportet virtuale me duken me shume si substitute e raporteve te verteta me persona te vertete. Po te flasim per addiction ndaj internetit pastaj, kemi te bejme me nje ceshtje akoma me serioze.
Nuk i bere add ne fejsbuk ish-koleges?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,940
Pikët
113
@ do vije pranvera.....
Kisha nje kolege te puna. Ishte shume e femer e bukur, por fatkeqesisht bashkeshorte e dikujt tjetri :p

Ajo amerikane e martuar, une shqiptar ne boten time, por kishim nje fare simpatie per njeri tjetrin. Nuk ishte dashuri, se ajo flinte me burrin dhe mua me zinte gjumi pa e menduar kolegen, por nje dite kolegia e la punen. Isha mesuar ta shikoja dy vjet rresht, te nderronim ndonje bisede te vogel, dhe packa se pervec simpatise nuk ndieja asgje tjeter per te, me erdhi si bombe kur iku nga puna. Po vrisja mendjen qe X person nuk do e shikoj me, nuk do bejme me asnje shaka me njeri tjetrin, nuk do ia shikoj buzeqshjen, syte dhe qendrimin e bukur, nuk do ia degjoj me zerin, etj.

E preseris qe nuk besoj se eshte dashuri kjo qe ndiej per kolegen, thjesht per nje moment i thashe vetes qe X person do me mungoje.

I VETMI dallim....ishte RUSE ajo QETRA.
Nje TJETER DALLIM....natroshe HYRJEN me DALJEN.
Apo nje DALLIM PA te tjera=YLL dhe INTELIGJENTE ne MAKSIMUM,sipas te menduarit dhe KENAQESISE DYpaleshe te te....VEPRUARIT.
KAQ.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,062
Pikët
113
Personaliteti eshte frut i fatit ne jete. Eshte kaq e thjeshte. Si ne virtualitet dhe ne jeten reale kemi te bejme me personalitete te ndryshme, me fate te ndryshme njerzish.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,940
Pikët
113
Personaliteti eshte frut i fatit ne jete. Eshte kaq e thjeshte. Si ne virtualitet dhe ne jeten reale kemi te bejme me personalitete te ndryshme, me fate te ndryshme njerzish.
Se po fitoj simpati.
Mos ji pishmon KURRE per disa gjona.
Shnet Kurto.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,334
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Nuk i bere add ne fejsbuk ish-koleges?
Kam nja 600 miq ne Facebook, sa me shume me shtohen aq me shume me iken deshira per te postuar... po te shaj baby-boomers qe votojne konservativet ne nje kohe qe bota po karbonizohet, do te merziten plakat amerikane, po te shaj te rinjte do te merziten farefisi, po te hedh ndonje kenge dashurie, jam i sigurt se kater fremra ne listen e miqve do kujtojne se e kam me ato, po hodha ndonje koment per politiken gjejne shansin te me kundervihen disa snobista... nga lista nuk heq do askend se nuk dua te ofendohen.... keshtuqe varja edhe fejsbukut. Njerezit aty jane si fantazma dhe keta te Shqiperise e hedhin cdo jave ndonje foto me ndonjerin qe vdiq. As vete nuk e di perse nuk e kam mbyllyr Facebookun akoma, mbase e mbaj hapur per nja 5 veta qe merren me artin dhe nuk dua te humbas kontakt.

Shoqja pastaj do te hedhe ndonje foto me bikini, ndersa burri i ka hedhur doren rreth belit... keshtuqe muhabet koti fejsbuku.
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
8,426
Pikët
113
Vendndodhja
Planet earth
A eshte i lindur apo i fituar eshte çeshtja.

Une mendoj se pjeserisht i lindur pjeserisht i fituar
 
Top