• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë dinë në Internet rreth jush?

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
562
Pikët
28
Vendndodhja
ForumWhatTheInternetKnowsAboutYou është një faqe i cila ju zbulon një pjesë të jetës “private” tuaj në internet. Prej shumë kohësh flitesh për informacionet që Google mbledh edhe ruan në databazën e saj. Këto informacione shfrytezohen për një rreklamë të caktuar. Madje është përfolur që ne na shikojnë në të gjitha lëvizjet që bëjmë në internet. A është kjo gjë e drejtë? A kanë të drejtë të tjerët të shohim se cilat janë faqet që ne vizitojmë?

Besoj që shumica prej jush janë me mendimin tim që duhet të ketë një internet privacy edhe jo të gjithë të marrin vesh aty ku lundrojmë, fundja është zgjedhja jonë se cilat faqe hapim apo jo. Për të të kuptuar sa e lehtë është të zbulohet “pëlqimi” jonë në internet atëher shihni faqen WhatTheInternetKnowsAboutYou, një faqe e cila në bazë të cookies të ruajtura në shfletues e të kronologjisë së parjes së faqeve na tregon faqet e fundit që janë vizituar.

Nëse ne nuk kemi impostuar mirë disa opsione të shfletuesit (vetëm pak veta din ta bëjnë) atëher kjo faqe na nxjerr të gjitha…. Pra ju nëse keni një kompjuter publik edhe aty hyn shumë perona, ju mund të shihni të gjitha faqet e vizituara nga të tjerët… A nuk është kjo një thyerje e të drejtave tona?

Kshu që KUJDES…. Vëllai i madh po ju shikon ehehehehehehehe

Cfare din Internet rreth jush është një postim nga: RomeoLab.Com
Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Cfare din Internet rreth jush

Mendoj se eshte nje Site i cili merr Cookiez te Browserit tuaj dhe mer faqet qe jane hapur me shpesh ! :D
 
Top