• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë mendoni per “Open Ballkan”?

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,999
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Ahmadinexhati ka qene taman burre shteti, nje nga lideret me te mire ne bote, mos e krahaso me kto liderat tane. Ai jetonte dhe jeton ne nje banese apartment te thjeshte ne tehran, kur ishte president i iranit dilte cdo mengjes dhe rrinte ne rradhe te qumshtit dhe bukes ja sidhte gruas dhe familjes pastaj shkonte ne pune si president.
Kur vinte ne amerike dhe jepte intervista ai ishte njieriu me i kezetshme prandaj jam bere tifoz i tij we atehere,lol per mua do ngelet nga liderat me te medhenj,lol
Krahasimi qe bej une eshte metafore. Nuk ka lidhje me Ahmadinexhatin si individ,por me mentalotetin oriental te Rames dhe fallcitetin e tij kur vlet per vlera euroatlantike. Por jam i sigurte qe Ahmadinexhat eshte 100 here me i ndershem e parimor se sa ky babe myslymi jone
 
Last edited:

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,918
Pikët
113
Por une skam votuar kurr as ne amerike as ne shqiperi, cfar rendesie ka kjo,lol
Haha akoma nuk e besoj sw dicka e tille eshte e vertete edhe pse ma shpjeguat,lol
Ti nuk e beson, po une gjeta patronazhisten time ne shqiperi, pasi talla lesht cik ne fejsbuk, ne fund u bera pishman qe u talla se kuptova se ishte studente e deshperuar me nevoja te tmerrshme ekonomike. Nuk e mesova dot sa lek i jepnin kta rilindasit, por dicka duhet ti jepnin se kishte ne patronazh dhe 15 veta te tjere.

U pendova qe u talla se mendova, me mire qe ben kete pune sesa te shkoje te beje sex me para qe te mbaroje shkollen.

Linkun si te gjeje patronazhisten e solli par dhe Mandi ketu ne forum.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,999
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Ti nuk e beson, po une gjeta patronazhisten time ne shqiperi, pasi talla lesht cik ne fejsbuk, ne fund u bera pishman qe u talla se kuptova se ishte studente e deshperuar me nevoja te tmerrshme ekonomike. Nuk e mesova dot sa lek i jepnin kta rilindasit, por dicka duhet ti jepnin se kishte ne patronazh dhe 15 veta te tjere.

U pendova qe u talla se mendova, me mire qe ben kete pune sesa te shkoje te beje sex me para qe te mbaroje shkollen.

Linkun si te gjeje patronazhisten e solli par dhe Mandi ketu ne forum.
Nje forme prostitucioni eshte edhe patronazhizmi. Keshtu jemi katandis, popull qe shitet per nje thes miell
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,918
Pikët
113
Nje forme prostitucioni eshte edhe patronazhizmi. Keshtu jemi katandis, popull qe shitet per nje thes miell
Eshte dicka jashtezakonisht e shemtuar. Jane te ngjashem me deshmitaret e jehovahut, trokasin dere me dere, por shume me te rrezikshem se keta, sepse dine me shume te dhena per ty, dine ekzakt ku te te bejne presion te te bejne votues te tyre.
Prandaj rilindasit jane nje sekt i felliqur, me keto metoda nuk eshte aspak cudi te rrine ne pushtet per 50 vjet. Nuk e ke degjuar se shallvare ramazoni do mandatin e katert!!!!Ka ne plan te sundoje sa te kete jete shqiperine. Nuk eshte aspak cudi ta sundoje.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,127
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Ata vetëm luftëra nuk kanë bërë asnjëherë. Masakra po por luftëra kurrë. Njerëzit shajnë Ahmet Zogun që u largua në 7 Prill. Nuk dua ti hyjë këtij debati por doja të thoja se kjo është asgjë më atë që bënë serbët gjatë Luftës së Parë Botërore. Ata e quajnë golgota Shqiptare. Nuk ka bërë vaki kurrë që Mbreti me gjithë Oborrin, Qeveria e plotë, Ushtria, qindra mijëra njerëz t'ja mbathin dhe të braktisin vendin siç kanë bërë serbët në atë rast.

Varet si e sheh ti luftën. Sidomos luftën pushtuese. Unë nuk kam dëgjuar që është zhvilluar luftë pushtuese me trëndafilë, manushaqe, vjollca... pa masakra.

Ç'të hyri në punë King Zogu, o King Badhyli?
Ne po flasim për "Open Balkan" e jo për "Opel Kadett". :D

*
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
16,153
Pikët
113
Varet si e sheh ti luftën. Sidomos luftën pushtuese. Unë nuk kam dëgjuar që është zhvilluar luftë pushtuese me trëndafilë, manushaqe, vjollca... pa masakra.

Ç'të hyri në punë King Zogu, o King Badhyli?
Ne po flasim për "Open Balkan" e jo për "Opel Kadett". :D

*
Une e di qe lufterat kane edhe masakra. Por une di qe ata kane qejf te mburren por ne historine e tyre nuk di qe ata te kene bere nje lufte. Kur ka ardhur momenti per lufte ata jane dorezuar ose ja kane mbathur. Spastrimet etnike jane masakra dhe jo lufte.
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,918
Pikët
113
Juno, e degjova Marin Memen vetem disa minuta, nuk kisha me nerva sepse eshte diletant, me mungesa njohurish te thella historike. Luan rolin e viktimes, shqiptaret jane shkombetarizuar ketu e atje, duke u lene fajin vetem te huajve, pa gjetur pergjegjesit shqiptare te tragjedise shqiptare.
Shkurt fare.
Qe pas Skenderbeut( qe mos i futem une perandoreve ilire qelbesira te romes qe punuan per romen dhe pretorianet ilire) ne kemi eksperience te gjate duke i dhene vezire dhe pashallare turqve. Ketyre vezireve nuk u plaste bytha hic per shqiperi. E megjithate arrin nje moment qe austriaket te dhurojne pa merite nje cope shtet shqiptar, dhe pse donin ta dhuronin te gjithin por s'munden. Ndodh qe kur austriaket ishin gati te shuanin gjithe ushtrine serbe, kete ushtri e shpetojne ca kerma krere shqiptare. Pastaj kemi Toptanin e serbeve, Haxhi Qamilin e bab sulltanit, enver hoxhen e titos, sali berishen e damir fazllicit, dhe sot kemi edvin shallvaren e vucicit. Nuk jemi aq te pafajshem ne shqiptaret. Thote Marin Mema se shkupi ishte qyteti me i madh shqiptar, por a i di arsyet pse ne shkup shqiptaret jane ne minorance sot!!!Po manastiri(bitola) qe nuk ka asnje shqiptar te vetem sot, e di Marini kush e beri masakren e manastirit? Cili shqiptar kishte dore aty qe u vrane gjith prijesat shqiptare.

Nese mendoni se kombi shqiptar ka vetem nje plere si rama qe do ti jape territore kosovare Vucicit, gaboheni. Shqiptaret kane shume rama ne historine e tyre. Prandaj shqiptaret tkurren e tkurren vazhdimisht. Tashme ky shkerdhata i sotem rilindas po merr masa te sjelle bangladeshas ne shqiperi, shqiptaret po i perze, qindra mijera kane ikur nga shqiperia keto 8 vjet. Dhe Marini cuditet pse Shkupi nuk ka me shqiptare!!!
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,918
Pikët
113
Tani tju tregoj dicka per Manastirin, masakren kunder shqiptareve aty dhe shpopullimin me pas.
Perpara reformes se tanzimatit te turqve, feudalet shqiptare te toskerise ishin bere shume te fuqishem dhe nuk i paguanin asnje takse turqise, pothuaj toskeria ishte e pavarur. Kishte garnizone te vogla turke ne shqiperi te mbyllura neper fortesa, gjithmone nen sulmet e feudaleve shqiptare. Nje nder keta feudale ishte Zenel Gjoleka, por kete e fali sulltani dhe e lajmeroi paraprakisht mos shkonte ne Manastir, aty ku do kryhej masakra e 500 prijsve shqiptare. C'beri Zenel Gjoleka nga Kuci i vlores????
Jo vetem qe nuk njoftoi prijesat shqiptare per masakren qe do ndodhte ne Manastir, por pas masakres luftoi per Sulltanin. Pas masakres se manastirit, ushtria turke spastroi komplet qytetin nga shqiptaret dhe e mbushi me bullgare( te cilet sot vetquhen maqedonas).

Dhe vjen koha qe ai budallai Bamir Topi kur ishte president dekoron Zenel Gjoleke tradhetar otomanin, Nuk ishte vetem Zeneli tradhetar, ishin dhe ca prijesa te tjere( tip Celo Picari) por s'ja vlen ti permend.

E ja kshu, Marin, ka dhe nje bust Zeneli sot ne mes te Kucit te Vlores.

Ne toskeri ishte situata shume e ngjashme me revolucionin grek, vecse greket ja dolen mbane me anen e arvaniteve, feudalet toske u tradhetuan nga vete shqiptaret. Ishte shanc i madh qe shqiperia te behej e pavarur si greqia qe ne 1820. Turqit ishin mjaft te dobet ne ato kohe.
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,851
Pikët
113
Por une skam votuar kurr as ne amerike as ne shqiperi, cfar rendesie ka kjo,lol
Haha akoma nuk e besoj sw dicka e tille eshte e vertete edhe pse ma shpjeguat,lol
O Kurt ata ta shpjegojnë sipas versionit Lul Bashist. 🤣
Ata që këta i quajn me përçmim "patronazhist" janë njerëz vullnetar që njohin zonën e tyre zgjedhore dhe bëjnë një vlersim paraprak të votuesve të çdo qëndre votimi sipas njohjeve të tyre, sa jan votues (potencial) të PS, sa jan votues të PD, sa nuk paraqiten në zgjedhje, sa jan jashtë shtetit dhe nuk vin për të votuar etj, etj...
Bie fjala për ty nëse je në listat e votimit (po ke nënshtetësinë shqiptare je) shkruajn përbri emrit tënd "jashtë shtetit, Amerikë" dmth si çdo parti politike në çdo vënd të botës bëjnë sondazhet e tyre parashikuese.
Për ata që jan (sipas vlersimit të tyre) të lëkundur, që nuk jan të vendosur për kë të votojnë apo nuk duan të paraqiten në votime shkojnë dhe u çojnë flet palosje propagande, u premtojnë për ndonjë gjë që ata janë të pa kënaqur e gjëra si këto që i bëjnë rëndom edhe aty te ju dhe kudo kur ka fushata elektorale.
Po më dëgjove mua mos u merr me crux me profesionin sharës. 😜
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,918
Pikët
113
O Kurt ata ta shpjegojnë sipas versionit Lul Bashist. 🤣
Ata që këta i quajn me përçmim "patronazhist" janë njerëz vullnetar që njohin zonën e tyre zgjedhore dhe bëjnë një vlersim paraprak të votuesve të çdo qëndre votimi sipas njohjeve të tyre, sa jan votues (potencial) të PS, sa jan votues të PD, sa nuk paraqiten në zgjedhje, sa jan jashtë shtetit dhe nuk vin për të votuar etj, etj...
Bie fjala për ty nëse je në listat e votimit (po ke nënshtetësinë shqiptare je) shkruajn përbri emrit tënd "jashtë shtetit, Amerikë" dmth si çdo parti politike në çdo vënd të botës bëjnë sondazhet e tyre parashikuese.
Për ata që jan (sipas vlersimit të tyre) të lëkundur, që nuk jan të vendosur për kë të votojnë apo nuk duan të paraqiten në votime shkojnë dhe u çojnë flet palosje propagande, u premtojnë për ndonjë gjë që ata janë të pa kënaqur e gjëra si këto që i bëjnë rëndom edhe aty te ju dhe kudo kur ka fushata elektorale.
Po më dëgjove mua mos u merr me crux me profesionin sharës. 😜
-qesh- po i tregon kurtit se cfar ndodh ne amerike. Total brain damage te ka shkaktuar edi rama. Te jesh i sigurt se kurtin nuk e ka kapur njeri ti mbushe mendjen per ke te votoje, flete palosje propagande nuk ka pare kurre, dhe as mitingje.
Ketu partite kane nje fare ideje sa elektorat kane, vetem permes sondazheve telefonike. Telefonuesi nuk di asgje per ty, nuk kerkon as te te mbushe mendjen per ke te votosh, do vetem te kuptoje per ke voton. Por nje ne 10 mije amerikane merret ne telefon, dhe ky komplet i rastesishem. Po te kesh 10 mije jete, ne njeren prej tyre te rastis dikush qe te telefonon, hej si e ke mendjen per ke voton, republikan apo demokrat. Shancet qe te marresh nje telefonate te tille jane afer zeros.

Ore seriozisht beson ti se amerika funksionon me patronazhiste????? Boooooo, si ore beson cdo gomarllik qe nxjerr nga goja ai rampalla yt? Kulmi.

Zoterimi i te dhenave personale nga nje parti politike eshte skandal i stermadh.
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,851
Pikët
113
-qesh- po i tregon kurtit se cfar ndodh ne amerike. Total brain damage te ka shkaktuar edi rama. Te jesh i sigurt se kurtin nuk e ka kapur njeri ti mbushe mendjen per ke te votoje, flete palosje propagande nuk ka pare kurre, dhe as mitingje.
Ketu partite kane nje fare ideje sa elektorat kane, vetem permes sondazheve telefonike. Telefonuesi nuk di asgje per ty, nuk kerkon as te te mbushe mendjen per ke te votosh, do vetem te kuptoje per ke voton. Por nje ne 10 mije amerikane merret ne telefon, dhe ky komplet i rastesishem. Po te kesh 10 mije jete, ne njeren prej tyre te rastis dikush qe te telefonon, hej si e ke mendjen per ke voton, republikan apo demokrat. Shancet qe te marresh nje telefonate te tille jane afer zeros.

Ore seriozisht beson ti se amerika funksionon me patronazhiste????? Boooooo, si ore beson cdo gomarllik qe nxjerr nga goja ai rampalla yt? Kulmi.
Po kur bën ti sikur je patronazhisti i gjith botës. :p
Unë e di se i kam par vet me syt e mi aty, nuk kam pse të dëgjoj as ça thot Edi Rama as ça thua ti (ti në fakt në shumë gjëra je jashtë orbitës fare)
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,918
Pikët
113
Po kur bën ti sikur je patronazhisti i gjith botës. :p
Unë e di se i kam par vet me syt e mi aty, nuk kam pse të dëgjoj as ça thot Edi Rama as ça thua ti (ti në fakt në shumë gjëra je jashtë orbitës fare)
Ok, terhiqem, ta ka ber trurin byth edvin rama, ca paske par ne amerik ti mer -qesh-

Patronazhiste si ne shqiperi????? Muahahahah
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,851
Pikët
113
Ok, terhiqem, ta ka ber trurin byth edvin rama, ca paske par ne amerik ti mer -qesh-

Patronazhiste si ne shqiperi????? Muahahahah
Ju jo vetëm që ju bëjnë propogandë por mbani edhe të ngjitur në gjoks votoni filanin apo fistekun kur ka fushata elektorale. :p
Ore mos banon në ndonjë shpellë gjëkundi ti se s'ka mundësi? 🤣
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
13,834
Pikët
113
Tani tju tregoj dicka per Manastirin, masakren kunder shqiptareve aty dhe shpopullimin me pas.
Perpara reformes se tanzimatit te turqve, feudalet shqiptare te toskerise ishin bere shume te fuqishem dhe nuk i paguanin asnje takse turqise, pothuaj toskeria ishte e pavarur. Kishte garnizone te vogla turke ne shqiperi te mbyllura neper fortesa, gjithmone nen sulmet e feudaleve shqiptare. Nje nder keta feudale ishte Zenel Gjoleka, por kete e fali sulltani dhe e lajmeroi paraprakisht mos shkonte ne Manastir, aty ku do kryhej masakra e 500 prijsve shqiptare. C'beri Zenel Gjoleka nga Kuci i vlores????
Jo vetem qe nuk njoftoi prijesat shqiptare per masakren qe do ndodhte ne Manastir, por pas masakres luftoi per Sulltanin. Pas masakres se manastirit, ushtria turke spastroi komplet qytetin nga shqiptaret dhe e mbushi me bullgare( te cilet sot vetquhen maqedonas).

Dhe vjen koha qe ai budallai Bamir Topi kur ishte president dekoron Zenel Gjoleke tradhetar otomanin, Nuk ishte vetem Zeneli tradhetar, ishin dhe ca prijesa te tjere( tip Celo Picari) por s'ja vlen ti permend.

E ja kshu, Marin, ka dhe nje bust Zeneli sot ne mes te Kucit te Vlores.

Ne toskeri ishte situata shume e ngjashme me revolucionin grek, vecse greket ja dolen mbane me anen e arvaniteve, feudalet toske u tradhetuan nga vete shqiptaret. Ishte shanc i madh qe shqiperia te behej e pavarur si greqia qe ne 1820. Turqit ishin mjaft te dobet ne ato kohe.
Sqaroje pak këtë muhabet, po deshe hap temë, që të marrim vesh, se unë për herë të parë po e degjoj
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,918
Pikët
113
Ju jo vetëm që ju bëjnë propogandë por mbani edhe të ngjitur në gjoks votoni filanin apo fistekun kur ka fushata elektorale. :p
Ore mos banon në ndonjë shpellë gjëkundi ti se s'ka mundësi? 🤣
Shikon shum tv ti se s'ka mundesi, sheh ca kapele make america great again dhe del ne perfundimin se amerika o si shqiperia e rampall rames.
Ka qelluar qe pervecse kam te gjithe koleget amerikane kam dhe goxha miq amerikane. Nuk di gje per asnje prej tyre per ke ka votuar. Te flasesh per politike ne muhabete pune apo midis miqsh del komplet gomar. Por varja e kuptoj qe je komplet i indoktrinuar dhe patronazhizmin e quan fenomen pozitiv. Esht kulmi mer, nje parti politike te dine te dhenat personale te shtetasve.
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,851
Pikët
113
. Esht kulmi mer, nje parti politike te dine te dhenat personale te shtetasve.
Kur them unë je jashtë orbite ti nuk them kot.
Cilat të dhëna personale po flet?
Listat zgjedhore bëhen publike nga KQZ qysh një muaj a më parë para zgjedhjeve dhe atje veç emrit ke edhe numrin ID të çdo personi.
Dhe ça aksesi ke ti në Shqipëri nëse di emrin tim dhe numrin ID? Ke vetëm aksesin e leshit me qime se me asgjë nuk është e lidhur me jetën apo privatësinë e personit ai numër, null, nix, zero...me Gjufkë sigurisht. :p
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
17,918
Pikët
113
Kur them unë je jashtë orbite ti nuk them kot.
Cilat të dhëna personale po flet?
Listat zgjedhore bëhen publike nga KQZ qysh një muaj a më parë para zgjedhjeve dhe atje veç emrit ke edhe numrin ID të çdo personi.
Dhe ça aksesi ke ti në Shqipëri nëse di emrin tim dhe numrin ID? Ke vetëm aksesin e leshit me qime se me asgjë nuk është e lidhur me jetën apo privatësinë e personit ai numër, null, nix, zero...me Gjufkë sigurisht. :p
Ore, me ke llafosesh ti o?? C'pune ka partia te dije karten time te identitetit, numrin e telefonit apo per ke votoj apo nuk votoj une???? Vota eshte krejtesisht e fshehte ne demokraci.

Ky dokument eshte i partise tende te dhjere, detyrat e patronazhistit dhe te deleguarit( kryefuksit).

auto_dokumenti11618592958.jpg
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,851
Pikët
113
Ore, me ke llafosesh ti o?? C'pune ka partia te dije karten time te identitetit, numrin e telefonit apo per ke votoj apo nuk votoj une???? Vota eshte krejtesisht e fshehte ne demokraci.

Ky dokument eshte i partise tende te dhjere, detyrat e patronazhistit dhe te deleguarit( kryefuksit).

View attachment 110707
Ti as që e kupton fare atë copën e letrës që ke vën aty.
Ta shpjegova njëherë dhe po ta përsëris prap...lista zgjedhore botohet nga KQZ dhe akses në të kan të gjithë se është PUBLIKE, mjafton tek ajo faqe të fusësh emër, mbiemër dhe të del e afishuar Emri, Mbiemri, Atësia, Numri ID, Qëndra e votimit ku ti voton, Numri rendor që ti mban në atë listë.
E ça pastaj se e mori vesh partia apo patronaleshi numrin tënd ID, ça ndodhi, ça e keqe të kaploi ty? Asgjë të thash, asgjë sepse në Shqipëri nuk është si te ju, këtu ai numër edhe ta afishosh në mes të qytetit me gërma të mëdha nuk ndodh asgjë sepse nuk mund të bësh asgjë edhe po e dite.
Kupton dot kaq shqip ti apo jo?
P.s. Provoje vet që aty nga Amerika kur të ket zgjedhje në Shqipëri, futu te faqja e "KQZ Lista Zgjedhore" shkruaj emrin tënd te kutitë përkatëse dhe shiko ça do nxjeri për ty.
 
Top