• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Kulpra

A.
Anëtar
Jul 19, 2012
Postime
4,854
Pikët
0
Vendndodhja
Në syrin e ëndrrave
Shpirti i njeriut pas vdekjes rikthehet në një trup tjetër .Melodinë e vetë të parë amerikani gjenial, Zhermin Gardiner, nga Baltimori, e ka interpretuar në piano kur i kishte vetëm 13 muaj! Pas një viti ekzekutonte Bethovenin, ndërsa, posa i ka mbushur tri vjet, kompozon kompozimin e vetë të parë! A është ky vetëm talent i rrallë, apo diç më tepër?!!

Nëse e konsultojmë fjalorin terminologjik, do të vërejmë se, me gjeni nënkuptojmë “shkallën më të lartë të prirjes së individit në formë talenti për një lëmi të caktuar”, ndërsa, në anën tjetër, me talent nënkuptojmë: “aftësinë e jashtëzakonshme të lindur të dikujt për një veprimtari të caktuar”. Duket s çdo gjë është e qartë, por… jo edhe aq?!!!
Disa interpretues spiritist shkojnë më larg dhe këtë e lidhin me një fenomen edhe më të thellë… me mundësinë e transformimit të shpirtit të dikujt pas vdekjes te trupi tjetër.

Procesi i transformimit të shpirtit, nga një trup në tjetrin, quhet REINKARNIM.Mundësitë

Reinkarnimin si proces, e kanë njohur dhe besuar shumë popuj që nga civilizimet e lashta, e deri në Lindje, ku budizmi si religjion më i përhapur, procesin e transformimit të shpirtit nga një jetë në tjetrën, e ka si princip bazë, mbi të cilin ndërtohet. Okultizmi si urtësi e fshehtë e civilizimit të lashtë njerëzor, njeriun si qenie e shpjegon me konstruksion shtatëfishor. Niveli më i ulët i këtij konstruksioni është niveli fizik (si trup). Tri nivelet e para, sipas kësaj urtësie të lashtë, e ndërtojnë personalitetin tonë dhe ato zhduken me vdekjen fizike, kurse katër nivele tjera në vazhdim, e ndërtojnë individualitetin dhe ato ekzistojnë në sferat më të larta hyjnore. Nëse qenësia e njeriut si shtatëfishësi gjatë jetës në realitetin objektiv ka arritur pastërtinë shpirtërore, ai pas vdekjes, si individualitet, ekziston dhe vazhdon të jetojë në përhershmërinë hyjnore. Nëse jo, atëherë shpirti transformohet në jetën tjetër, duke vazhduar sërish të ekzistojë si tërësi e re shtatëfishore. Kështu, ky proces gjithnjë përsëritet në vazhdimësi, derisa të arrihet pastërtia e duhur shpirtërore. Më në fund, pasi të arrihet ky fisnikërim, shpirti i kthehet krijuesit të vet – ZOTIT. Në anën tjetër, dy religjione tjera më të përhapura në botë, Islamizmi dhe krishterimi, nuk e predikojnë reinkarnimin e shpirtit, por për veprat e bëra gjatë ekzistimit në realitetin objektiv-fizik, e njohin ditën e gjykimit dhe dënimit meritor, me qëndrimin në Ferr, për veprat e bëra të liga gjatë jetës, ose në Parajsë, për vepra të mira. Neve të edukuar, brez pas brezi me dominimin e njërës prej këtyre dy religjioneve, vërtetë do të jetë e vështirë që me bindje të plotë ta pranojmë reinkarnimin, por, kohën e fundit, reinkarnimi si fenomen mistik, me të madhe e sfidon edhe shkencën bashkëkohore, posaçërisht, pas njohjes zyrtare dhe aplikimit të hipnozës eksperimentale nëpër qendra të ndryshme kërkimore-shkencore të botës.
Nga këto hulumtime, edhe pse jashtë kureshtjes së opinionit të gjerë, dalin në dritë shumë raporte fascinuese të hulumtuesve të ndryshëm me hipnozë, ku mediumi i caktuar, përmes sugjestioneve sillet në fëmijërinë e hershme. Me të marrë urdhëresën se është në moshën pesë vjeçare, ai fillon të eksponojë sjellje infantile që e karakterizojnë atë moshë. Me këso eksperimentesh, disa hulumtues kanë shkuar edhe më larg, sa që, gjatë transit hipnotik, mediumin e kanë transferuar deri në kohën para lindjes. Nga shumë raste të evidentuara, disa mediume, kanë filluar të flasin me ndonjë gjuhë tjetër dhe të tregojnë për ekzistencën e tyre në një hapësirë dhe kohë shumë më të hershme.
Jeta nuk përfundon me vdekje
Dymbëdhjetëvjeçarja Jelena Mvarkard, nga Berlini pas një traume të rëndë, ka filluar të flasë rrjedhshëm në gjuhën italiane, të cilën gjuhë, më parë, nuk ka pasur mundësi ta njohë. Vajza pandërprerë deklaronte se emri i saj është Rozeta Kasteljani, se ka lindur në Itali në vitin 1887 dhe vdekur më 1917. Hulumtuesit, lehtë e verifikojnë deklaratat e Jelenës dhe drejtohen menjeherë në adresën e duhur.
Derën e hyrjes së kësaj familje e hap një grua e moshuar, të cilën Jelena (Rozeta), e identifikon kështu: “Ja bija iem Franse!”.
Dhe, vërtet, Fransea ishte e bija e Rozetës që kishte vdekur më vitin 1917.
Raste të këtilla të evidentuara nga hulumtuesit e ndryshëm ka mjaft. Shumica prej nesh së paku një herë në jetë e kemi përjetuar fenomenin e njohur në psikologji “DEZHAVU”, kur me ndonjë person, me të cilin takohemi për herë të parë në jetë, na duket se veç jemi njohur më parë, ose kur kemi qenë në ndonjë qytet apo situatë të caktuar dhe atë e përjetojmë sikur na ka ngjarë edhe më herët.
Parapsikologjia dhe hulumtuesja e fenomeneve paranormale nga Rusia, Varvara Ivanova, në laboratorin e Shoqatës shkencore të kërkimeve radioelektronike të Rusisë, me një grup shkencëtarësh të mirëfilltë, intensivisht ka zhvilluar eksperimente rreth mundësisë së dëshmimit shkencor të bartjes së shpirtit pas vdekjes, nga një person i vdekur në tjetrin. Pas hulumtimeve shumëvjeçare në këtë fushë, ajo publikisht ka deklaruar se i beson reinkarnimit dhe gjatë hulumtimeve të saja të bëra, ka arritur në rezultate të lakmueshme në këtë drejtim. Si metodë kërkimore, Ivanova, më së shumti ka përdorur regresionin e transit të shkaktuar hipnotik përmes metodës së hipnozës. Në një prononcim të saj bërë para mediave, ajo haptas dhe tejet guximshëm ishte shprehur:
Për botën dhe realitetin tonë objektiv ne dimë shumë pak. Që tani mund të deklaroj me plotë përgjegjësi se pas vdekjes fizike të trupit, jeta jon nuk zhduket në tërësi. Ata, të cikët frikohen ta përdorin termin shpirt, ju sugjeroj le ta përvetësojnë nocionin tim origjinal për këtë definim: “kompleksi individual energoinformativ.
Esenca nuk është në terminologji, por në thelbin e saj se jeta nuk fillon me lindje dhe as që mbaron me vdekje. Në realitet, kemi të bëjmë me një varg reinkarnime – të ndërrrimit të mbështjellësit tonë fizik, i cili në vete ruan diçka që nuk mund të shkatërrohet – e kjo diçka është fillimi i përhershëm!.
Njohja dhe pranimi i ekzistimit të reinkarnimit – vazhdon Ivanova – do të kishte dhe rëndësinë e hapjes së mundësive të shërimit të mjaft sëmundjeve, veçanërisht që kanë prejardhje psikike. Si shembull për këtë, ajo tregon rastin, se si me këtë metodë, për qëllime eksperimentale, ka arritur deri te shërimi i një pacienti me fobi (frikë):
- “Një inxhinier dyzet e pesë vjeçar, gjithnjë, kur hetonte se rrugës pas tij vinin dy apo tre persona të panjohur, ai ndjente dhembje të papëshkrueshme të shpinës. Analizat e bëra laboratorike-medicinale dëshmonin se praktikisht ai nuk vuante nga asnjë sëmundje. Me përdorimin e metodës së regresionit përmes hipnozës, këtë person e ktheva në kohën para lindjes dhe zbulova se ai në jetën e përparshme ishte vrarë me revole pas shpine nga personat e panjohur. Kur e njoftova për këtë realitet, ai u bind dhe nga ky moment, kurrë më nuk kishte dhembje. Ishte i shëruar tërësisht!” Nëse u besojmë të dhënave statistikore të gjendje kolektive shpirtërore të popujve që, sipas bindjeve religjioze, reinkarnimin e konsiderojnë si proces të pashmangshëm të shpirtit, atëherë tregohet se këta janë më pak agresiv, shpirtërisht më të qetë, më të moralshëm dhe shumë pak vuajnë nga sëmundjet psikike. Ata e kanë përballuar në vete frikën nga vdekja dhe kjo i bën që të jenë edhe më të suksesshëm në jetë.

http://www.alien.al/2011/02/a-rikthehet-shpirti-pas-vdekjes-trupit-tjeter.ufo

***
Ps. Mua me ka intriguar gjithmone mesimi i Sokratit mbi riciklimin e shpirtit. Po ju si mendoni, a riciklohet shpirti? A jeni dakord me kete teori?
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
44,255
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

teme interesante, kete pyetje gjithemine e kam ne mendje :/
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,071
Pikët
63
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

*

"Procesi i transformimit, prej trupit ne trup, quhet Reinkarnim"

Shpirti nuk ka forme dhe prandaj nuk transformohet por mbetet i njejti...
Pasi ta braktise bartesin (trupin fizik te njeriut) e vet, pret ne radhe...deri ne trupin tjeter...

Reinkarnimi eshte fakt. Nuk luan kurrfare roli nese ndokush e beson apo nuk e beson kete. Nuk eshte ceshtje besimi sa eshte ceshtje faktike.

*
 

Kulpra

A.
Anëtar
Jul 19, 2012
Postime
4,854
Pikët
0
Vendndodhja
Në syrin e ëndrrave
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Pra ti TerraN e beson kete "transport" te shpirtit nga nje trup tek tjetri? (Cudi, se ti pergjithesisht je kunder ideve te mia :p) Dikur kam shkruar nje tregim mbi kete tematike "Mbi algen re" (ende nuk e kam botuar.) por ky shkrim ma terhoqi vemendjen pasi i perputhet shume personazhit qe kisha pas krijuar une (referoju paragrafit te pare, apo shembujve konkrete).
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,071
Pikët
63
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Pra ti TerraN e beson kete "transport" te shpirtit nga nje trup tek tjetri? (Cudi, se ti pergjithesisht je kunder ideve te mia :p) Dikur kam shkruar nje tregim mbi kete tematike "Mbi algen re" (ende nuk e kam botuar.) por ky shkrim ma terhoqi vemendjen pasi i perputhet shume personazhit qe kisha pas krijuar une (referoju paragrafit te pare, apo shembujve konkrete).
Me vie keq, per ndonje keqkuptim mbase...
Une nuk jam ketu as kunder/versus e as per/pro dikujt.

Une kete ceshtjen e shpirtit nuk e besoj por e di...
...sepse ka te beje me evolucionin e mirefillte...

*
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

pse edhe me shpirtin merret shkenca?-mos-

duhet te pyesim ndonjë varrmihës.
 

Kulpra

A.
Anëtar
Jul 19, 2012
Postime
4,854
Pikët
0
Vendndodhja
Në syrin e ëndrrave
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Me vie keq, per ndonje keqkuptim mbase...
Une nuk jam ketu as kunder/versus e as per/pro dikujt.

Une kete ceshtjen e shpirtit nuk e besoj por e di...
...sepse ka te beje me evolucionin e mirefillte...

*
E di qe je "dele individualiste" (kuptim metaforik), per kete te kam respektuar gjithmone.
Nuk kisha parasysh te ishe pro apo versus meje, thjesht se idete ne pergjithesi i kemi shume te kunderta, ne individualizimin shprehes te tyre.
Kur te shkoj ne shtepi, po nuk harrova, do ta sjell ate paragrafin ku Sokrati e ka trajtuar kete. Edhe une e di qe eshte e vertete.
 

Kulpra

A.
Anëtar
Jul 19, 2012
Postime
4,854
Pikët
0
Vendndodhja
Në syrin e ëndrrave
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

pse edhe me shpirtin merret shkenca?-mos-

duhet te pyesim ndonjë varrmihës.
Ti ngele duke qene ateist e duke bere kryqin! :p

Tamam si ai: Zot, te falenderoj qe me bere ateist.

Po ke shkenca dhe jeta e futa si teme o plaku, se tek feja nuk ben, s'ka lidhje per menyren si trajtohet
 

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
27,002
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Ekziston vetem nje stacion ne te cilin mund te depozitohen shpirtrat.Nese vezorja perben lenden primare te pjeses se mishte.Pra trupin.Ajo lenda tjeter veshtullore e quajtur sperme duhet te jete lenda shpirterore.Ne baze te gjykimit tim.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,071
Pikët
63
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

E di qe je "dele individualiste" (kuptim metaforik), per kete te kam respektuar gjithmone.
Nuk kisha parasysh te ishe pro apo versus meje, thjesht se idete ne pergjithesi i kemi shume te kunderta, ne individualizimin shprehes te tyre.
Kur te shkoj ne shtepi, po nuk harrova, do ta sjell ate paragrafin ku Sokrati e ka trajtuar kete. Edhe une e di qe eshte e vertete.
Po, ashtu eshte sa iu perket ideve... Sejcili njeri perjeton dic tjeter nga ai tjetri dhe nga keto perjetime/eksperienca i krijon botekuptimet, te cilat dikush i quan ide... -mendon-
Nejse, une s'kam nevoje per material a paragrafe ne kete drejtim. Kam me shume se duhet. Ndoshta per ndoke tjeter eshte me interesant ai paragraf...

*
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Ti ngele duke qene ateist e duke bere kryqin! :p

Tamam si ai: Zot, te falenderoj qe me bere ateist.

Po ke shkenca dhe jeta e futa si teme o plaku, se tek feja nuk ben, s'ka lidhje per menyren si trajtohet
mire e ke bere se këto te çojnë ne MEKE per humultime`dance`
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

***
Ps. Mua me ka intriguar gjithmone mesimi i Sokratit mbi riciklimin e shpirtit. Po ju si mendoni, a riciklohet shpirti? A jeni dakord me kete teori?
ti dhe sokrati keni nje problem te madh lol, definicionin e shpirtit.
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Per teorine e rimisherimit flitet ketu?! Se pertova te lexoj artikullin :p
 

unreal

e38 fanatic
Anëtar
Jan 28, 2014
Postime
1,150
Pikët
0
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Një inxhinier dyzet e pesë vjeçar, gjithnjë, kur hetonte se rrugës pas tij vinin dy apo tre persona të panjohur, ai ndjente dhembje të papëshkrueshme të shpinës. Analizat e bëra laboratorike-medicinale dëshmonin se praktikisht ai nuk vuante nga asnjë sëmundje. Me përdorimin e metodës së regresionit përmes hipnozës, këtë person e ktheva në kohën para lindjes dhe zbulova se ai në jetën e përparshme ishte vrarë me revole pas shpine nga personat e panjohur.
Edhe kjo besohet!
Definitivisht, antenat e thyera.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
24,859
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Perdore edhe kete foto Kulpra, se te nevojitet per kete teme :)

 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Çfarë ndodhë me shpirtin tonë pas vdekjes?

Po pse jo vetem une po e fut ne kete tollovi dhe Sokratin?
e fut sepse as nuk eshte definuar, as eshte provuar ekzistenca e nje entiteti te quajtur shpirt.
nese shpirti trajtohet si nje sinonim poetik per mendjen, atehere po.
 
Top