• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë pamje do të ketë zoti/perëndia?

Lucida Sidera

Super Anëtar
Anëtar
Apr 26, 2020
Postime
91
Pikët
28
Unë nuk kam ndonjë besim fetar të caktuar. Më pëlqen spiritualiteti dhe e praktikoj, por nuk besoj në ekzistencën e ndonjë zoti. Me pak fjalë; jam ateist. Meqënse unë jam ateist dhe nuk besoj në zot, nuk kam ndonjë ide sesi mund të jet ai. Ju si e imagjinoni zotin? Çfarë pamje mund të ketë ai? A mund të fliste? A mund të ecte? A mund të prekte? Kush do të ishte natyra e zotit?
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
12,208
Pikët
113
Je kontradiktor: ose je ateist dhe Zoti nuk egsizton fare, ose je skeptik dhe kerkon te tjeret ta pershkruajne pak a shume, e ti ndoshta ndryshon mendjen, se ka Zot, apo jo.

Tani cilli je ti, ateist apo skeptik? Aq me teper qe thua se je spiritualist. Kjo nuk te ben aspak ateist, se ti ndoshta nuk beson ne Fè, por beson ne frymen e shenjte, ose nje lloj energjie te shenjte.

Ndertoje edhe nje here pyetjen qe ke bere.
 
Last edited:

Lucida Sidera

Super Anëtar
Anëtar
Apr 26, 2020
Postime
91
Pikët
28
Je kontradiktor: ose je ateist dhe Zoti nuk egsizton fare, ose je skeptik dhe kerkon te tjeret ta pershkruajne pak a shume, e ti ndoshta ndryshon mendjen, se ka Zot, apo jo.

Tani cilli je ti, ateist apo skeptik?

Ndertoje edhe nje here pyetjen qe ke bere.
Ti ose nuk e kupton ose nuk do që ta kuptosh se unë po shfaq një sjellje mirëkuptuese. Mund të flas me ty dhe të tjerët nga mëngjesi deri në darkë për ekzistencën e zotit dhe nuk lodhem e të mbaj qendrimin tim. Por nuk dua të debatoj për këtë gjë, dhe i lë njerëzit të zgjedhin çfarë të duan. Po të duan të besojnë po të duan jo. Ajo çfarë po përpiqem të bëj këtu është që po kërkoj perceptimet e të tjerëve mbi këtë çështje sepse nuk e di si të tjerët do e mendonin...
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,502
Pikët
113
Si pamje nuk e di si eshte por e shohe te merzitur shume nga ekzistenca e tij e pafund, pa fillim e pa mbarim, pa arsye e pa qellim.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,199
Pikët
113
Unë nuk kam ndonjë besim fetar të caktuar. Më pëlqen spiritualiteti dhe e praktikoj, por nuk besoj në ekzistencën e ndonjë zoti. Me pak fjalë; jam ateist. Meqënse unë jam ateist dhe nuk besoj në zot, nuk kam ndonjë ide sesi mund të jet ai. Ju si e imagjinoni zotin? Çfarë pamje mund të ketë ai? A mund të fliste? A mund të ecte? A mund të prekte? Kush do të ishte natyra e zotit?

O luCi, po ty kush te fali keshtu si njeri ?
Pse nuk harron te marish fryme e ta shohish Zotin, he ?
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,502
Pikët
113
Thjeshtë për kuriozitet.
Nese ka nje Zot atehere Ai eshte bota vete.
Ne jemi te bere/ndertuar sipas shembelltyres se saj. Menyra si eshte e perbere, si funksionon, ciklet qe ndjeke etj perseriten ne menyre analoge te sejcili prej nesh,, ne cdo njesi te kesaj bote. Prandaj ai ndodhet kudo brenda nesh dhe jashte nesh, kudo.
 

BlueRose

Audere semper
Anëtar
Jul 20, 2011
Postime
6,453
Pikët
113
Edhe une si hapesi i temes mendoj qe s’ka hic. As nuk e imagjinoj dhe nuk dua ta imagjinoj.
 

Free`dahhh

Pik!!
Anëtar
Jan 31, 2020
Postime
10,538
Pikët
113
Vendndodhja
777
Ne shqiperi kishim nje ikone te madhe ne shtepi. Dmth nje panorame ne mur. Ishte nje burre me floke te gjate, me mjekerr, dhe me nje dicka blu te hedhur ne trup. Dhe ghithmone thoja ai eshte zoti. Dhe ashtu e mendoja dhe me ka ngelur ajo ikone ne mendje. Sa here mendoj per zotin e kujtoj ashtu. ?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
9,909
Pikët
113
Ci keni keto mo, apo s'keni me ca te merreni :rolleyes: E thote nje fjale te bukur ajo Firda, sa te papune qe jeni ?
 

Ajana87

V.I.P
Anëtar
Nov 26, 2013
Postime
8,148
Pikët
113
Ti si e menndon shpirtin tende, trurin tend qe ke ne koke, po mendjen si e mendon, a do te ecte a do te fliste,
Po trrupi jot pa shpirtin a do te mund te prekte?

Disa gjera esbte e kote te mendohen, sepse mendjet tona jan te programuara deri sa te mendojm. Ose fantazojm.
Ne mund te shofim deri ne vijen e horizontit me tutje jo.
Keshtu qe cdo mendim apo analiz e tepert ty e mua na fundos shume thell ne mendime saqe na bene te bejm bajram me veten.

Po frymen qe e mer cdo sekond, si e mendon, si duket?
 
Last edited:
Top