• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Çfarë pamje do të ketë zoti/perëndia?

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Unë nuk kam ndonjë besim fetar të caktuar. Më pëlqen spiritualiteti dhe e praktikoj, por nuk besoj në ekzistencën e ndonjë zoti. Me pak fjalë; jam ateist. Meqënse unë jam ateist dhe nuk besoj në zot, nuk kam ndonjë ide sesi mund të jet ai. Ju si e imagjinoni zotin? Çfarë pamje mund të ketë ai? A mund të fliste? A mund të ecte? A mund të prekte? Kush do të ishte natyra e zotit?

Zoti nuk ka ndonje besim fetar te caktuar. Ai nuk e njeh fjalen spiritualitet per arsye se shpirti dhe trupi nuk jane te ndare ne boten e TIJ. Ai nuk praktikon spiritualitet dhe nuk beson ne ekzistencen tende. Me pak fjale ai eshte BESIMTAR. Ne qofte se ne kemi nevoje te besojme ne ZOT edhe AI ka nevoje te besoje tek ne. Meqenese ZOTI eshte besimtar POR nuk beson tek ti, AI e ka idene se kush eshte imazhi i njerezve te tij te besuar POR nuk e ka idene se cfare imazhi ke ti. Kjo do te thote se nqs ZOTI nuk njeh fytyren tende dhe imazhin tend, ti nuk ekziston ne boten e tij.

Une nuk kam nevoje te imagjinoj ZOTIN. Po te duash me pyet PSE?

Ne qofte se ne jemi njerez dhe te ndertuar me imazhin e ZOTIT atehere AI eshte MBINJERI. Dhe si i tille AI ka natyre te MBINATYSHME dhe te MBINJEREZORSHME.

Ne qofte ne shohim fytyra te bukura rreth e rrotull, atehere sa here me i bukur eshte ZOTI?!

El
 

BABAYAGA

Super Anëtar
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
295
Pikët
43
Per mua Zoti i ngjan familjes dhe atdheut! Nuk besoj ne gjera me te bukura se keto !
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
500
Pikët
43
Zoti është diçka e pakapshme per ne. Në bazë të asaj që na rrethon
dhe gjërave si rrjedhin mund të vijmë vetëm në konkluzion se gjithëçka
ëshë e krijuarë dhe kaq. Kur shohim veprat e tona, shohim se akoma
jemi "primitivë", dhe jemi duke mësuarë hapat e parë të ecjes... ;)
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,407
Pikët
113
Imagjimo nje qelize ne gjakun tone nga trilliona e trilliona qeliza qe egzistojn ne trupin tone, selica qelize funksionin individualist e programuar, dmth ka trunin e vet. Tani imagjino nje qelize nga kto trilliona ta dije cfar po mendoj une tani dhe pse po shkruaj ne forum-al, apo ta dalloje ajo qelize ftyren time ne nje grup foto. kaq e kemi edhe ne kapacitetin te dijm si duket Zoti.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,114
Pikët
113
Imagjimo nje qelize ne gjakun tone nga trilliona e trilliona qeliza qe egzistojn ne trupin tone, selica qelize funksionin individualist e programuar, dmth ka trunin e vet. Tani imagjino nje qelize nga kto trilliona ta dije cfar po mendoj une tani dhe pse po shkruaj ne forum-al, apo ta dalloje ajo qelize ftyren time ne nje grup foto. kaq e kemi edhe ne kapacitetin te dijm si duket Zoti.
Mu nkan thon qe osht simpatik -qesh-
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Per mua Zoti i ngjan familjes dhe atdheut! Nuk besoj ne gjera me te bukura se keto !
Ali Pasha merr nje leter nga ambasadori i Egjiptit i cili e ve ne dijeni se sa mire ecnin punet ne Egjipt. Ali Pasha i'u pergjigj duke i thene se ne Shqiperi kishte probleme te medha sepse te gjithe donin te ishin PASHA.

El
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,544
Pikët
113
Kjo merr leksione nga Ali Pasha dhe propagandon mbi shkollen (e jetes). Fakt!
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Kjo merr leksione nga Ali Pasha dhe propagandon mbi shkollen (e jetes). Fakt!

Koken ne Stamboll, bishtin ne Janine, apo jo?

Te kesh dubel ekzistence. E vura MBIEMRIN para emrit.

El
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
2,544
Pikët
113
Koken ne Stamboll, bishtin ne Janine, apo jo?

Te kesh dubel ekzistence. E vura MBIEMRIN para emrit.

El
Po te bej nje dhurate qe sapo e bera. Mbase te ngjan ndopak kjo figure feminile. Eshte projektimi i nje ideje qe me erdhi sot ne mendje pasi pashe nje enderr shume te keqe, makth i vertete.
Girl Color.jpg
 

Xhenet

Amoureus ❤️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
2,588
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Kur behet fjale per Zotin aq shume emocionohem sa qe nuk arije ta pershkruaj, munde te ju theme kerkoni ne momente gezimi, hidherimi, semundje... Ndoshta do ta ndjeni edhe ju😊
 
Top