• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po behet dhe me

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po behet dhe me mish qingji ose vici )

Per 4-persona

- 1 kg qepe te vogla

-4 kokra domate qe jane ne kuti

-vere te bardhe guzhine 2 goda 1/2

- nje koker hudher te madhe e grijme ne copa te vogla

- piper ,,arre muskat,, rigon ,, krip ,,

-dy luge vaj ulliri ,, dafine 5 gjethe

PERGATITJA

Marrim skuqim mishin ne zjare te avashem,mbasi eshte skuqur mishi hedhim qepet.

I skuqim mire edhe qepet sa te behen ne gjyre te verdhe,pastaj hedhim domatet qe jane ne kuti nga ato kuti 400 gr.Iperziejme mire mire qe gjella te dale ne lyre.

Pastaj hedhim te gjitha erezat qe jane shenuar ne flete,pastaj hedhim veren e baredhe dhe e leme deri sa te avulloje ,Mbasi ka avulluar edhe vera i shikojme qepet qe kane zjere apo jo,ne qoftese nuk kane zjere atehere i hedhim 1 gode 1/2 uje te ngrohte dhe e leme sa te nxjere lyren . Dhe kjo gjelle eshte gati per tu servirur. Kjo gjelle behet edhe ne tave duke e pjekur ne furre.

Po ju shpjegoje me poshte si pergatitet per ne furre.

Marrim thellezat dhe e skuqim mire pastaj i hedhim vere te bardhe deri sa ti mbulojme.

i leme te ziejne sa te shterohet i gjithe lengu.Pastaj i marrim dhe i vendosim ne tave.

Ne tenxhere vendosim qepet e qeruara koker po te jene te medhaja do ti ndajme ne kater pjese. I skuqim ne zjarre te avashem deri sa te skuqen mire pastaj i hedhim domatet sa te dalin ne lyre. Pastaj i hedhim te gjitha erezat ,dhe i perziejme. Marrim veren dhe e hedhim mbi qepe deri sa te mbulohen i leme 10minuta te ziejne. Mbasi kane zjer 10 minuta i hedhim ne taven ku kemi thellezat . Pastaj e vendosim taven ne furre ne temperaturen 200 grad c. Duhet te kemi parasysh qe mos te na digjen qepet edhe thellezat do ti kthejme gjate pjekjes. Kur ta vendosim ne furre ti hedhim 1gode1/2 uje do ti hedhim e kripe qe ta marri mire shijen. Kjo lloje tave behet me te gjitha llojet e shpendeve sidomos me lepur te eger
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

Sea, kur do me ftosh ndonje dite per dreke? :D
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

dbh haha sedi kismet :p ..mua me pelqen çomlek me mish qingji ose viçi... :p njammm
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

dbh haha sedi kismet :p ..mua me pelqen çomlek me mish qingji ose viçi... :p njammm
Kurse mua me pelqen me te dyja llojet e mishit, jam tip i thjesht, e ha mishin pa dallim rrace. :D
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

dbh nuk e kam provuar me mish lepuri prandaj :) haha une dalloj mishin e derrit :p
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

dbh nuk e kam provuar me mish lepuri prandaj :) haha une dalloj mishin e derrit :p
Njeriu duhet te jete i hapur ne jete per eksperienca te reja. :D Une te sjell lepurin dhe ti beje comlek.

Derrin ta haj kush te doje tjeter!

:D
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

oke sille ti lepurin se e bejme :)) hmm
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

Na kujtove femijerine qe hanim comlek me qepe me lepur te eger dhe berxolla nga mish derri te eger. Kishim nje komshi qe ishte gjahtar, qe na jepte gjithmone sa here kapte gjah.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,809
Pikët
113
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

dbh haha sedi kismet :p ..mua me pelqen çomlek me mish qingji ... :p njammm
Cna hape oreksin....lol
Po e provoje nje here ne fundjave,m.gj-se nuk ka ate shijen e shelegeve ne AL.
PS: me ka marre malli per nje qingj te pjekur ne hell.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,809
Pikët
113
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

Cna hape oreksin....lol
Po e provoje nje here ne fundjave,m.gj-se nuk ka ate shijen e shelegeve ne AL.
Po me pelqen cfar kam gatuar,por si guzhunier jam ZERO.
Nejse copat e qingjit u blene tek turku.
Mbase sma ka hedhur......
mjam.mjam!
 

Irfan CANA

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 16, 2011
Postime
1,855
Pikët
0
Përgjigje e: ÇOMLEK ME QEP E MISH LEPURI OSE SHPENDESH SI thelleza,mellenja,etj.( po

Tash po e shoh se nuk je kërkah.Ke nisur vetvetes t'i përgjigjesh?!Habi e madhe!
 
Top