• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ç'po ndodh me koronavirusin?! (16)

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
14,543
Pikët
113
Greqia shtyn edhe me dy javë bllokimin e kufirit me Shqipërinë
TREGUVËZHGIM
Nga Klodiana 1 orë më herët0

Qeveria greke ka vendosur shtyrjen e memorandumit për bllokimin e kufirit me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Turqinë deri në datën 14 gusht.
Kujtojmë se deri në datën 14 gusht do të lejohet kalimi vetëm për kategoritë që lejoheshin më parë, pra personat që kanë leje qëndrimi, shtetasit grekë dhe anëtarët e familjeve të tyre.
Njoftim mbi lëvizjen nëpërmjet Pikave të Kalimit Kufitar me Greqinë: Policia e Shtetit sqaron qytetarët se sipas njoftimit zyrtar të bërë nga autoritetet policore greke, në zbatim të vendimit të qeverisë greke, kufiri tokësor me Greqinë do të jetë i hapur vetëm nga Pikat e Kalimit Kufirit Kakavijë dhe Kapshticë.
Shtetasit shqiptarë e të huaj me leje qëndrimi greke, shtetasit grekë dhe minoritarët që dëshirojnë të udhëtojnë drejt Greqisë duhet që brenda 48 orëve para udhëtimit të plotësojnë online formularin PFL (Passenger Locator Form).
Pas plotësimit të formularit online, secili qytetar do të marrë ne e-mail një konfirmim me një barcode, të cilin do ta paraqesë para autoriteteve në pikën hyrëse të kalimit në Greqi.
Në rast se një qytetar nuk disponon konfirmimin me barcode, nuk do të lejohet të kalojë kufirin Qytetarët e vendeve të BE-së apo të vendeve të treta nuk lejohen të kalojnë kufirin.
Testimi për COVID-19 do të kryhet me përzgjedhje algoritmike dhe shtetasit që do t’i nënshtrohen testimit do të izolohen në adresën e deklaruar prej tyre deri në daljen e rezultatit. Në rast se qytetari rezulton pozitiv me COVID-19 do të karantinohet për 14 ditë në adresën e deklaruar.
Lëvizja e automjeteve të transportit të mallrave vazhdon normalisht, si në hyrje edhe në dalje, por edhe shoferët e kamionëve duhet të plotësojnë formularin online.
Ndërsa Pikat e Kalimit Kufitar Tre Urat Përmet dhe Qafë Botë Sarandë janë të mbyllura nga pala greke. Në këto pika nuk lejohet as lëvizja e shtetasve dhe as e automjeteve.
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
17,243
Pikët
113
Ta pime apo te bejme dush?
Ja do shtojme dushin do e bejme 2 here ne jave 😂
E kam pasur nje parandjenje se ne lidhje me ujin virusi e humb fuqine ,pra zhduket...ishte akoma Mars atehere e shiko tani si doli e vertet.

Ne fakt mund te duket qesharake por mendoj se gjate gjithe kesaj kohe ne vecse e kemi pasur ilacin,por nuk e dinim ose kush ta mendonte qe do ishte kaq e thjeshte....ose ndoshta e dinin por qellimi eshte te nxjerrin vaksinen....ehu sa interesa ekonomike luhen ketu...
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,698
Pikët
113
Po behen me te shumte te njohurit qe po e kalojne se ata qe nuk u preken akoma. Shumica me terapi te lehte ne shtepi.

Mbipesha po del te jete problem serioz. Nje bashkepunetor u be per respirator shume shpejt. Numri i atyre qe po e mbijetojne respiratorin ketu fatkeqesisht eshte shume i vogel.
une nuk e kam nje te njohur te semure ama ata me tw cilet komunikoj e kane,,, cudi
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,527
Pikët
113
une nuk e kam nje te njohur te semure ama ata me tw cilet komunikoj e kane,,, cudi
Rreth 60 % e kolegeve punes, gjysma e kaluan dhe tjeret jane afer. Vellau me gruan e tij e kaluan kete jave, nena si duket e kishte ne fund te muajit shkurt por ne ate kohe nuk beheshin tamponet. Ishte 7 dite ne spital me keto simptoma. Ne farefis e shoqeri cdo i dyti.. ose e kaluan ose e kane per momentin.

Ne lagjen ku jetoj jane 6 familje te izoluara, po flas per keta qe i kam shume afer.

Ketu ka marr shume vrull dhe numri i testeve qe behet eshte qesharak. Shumica as nuk po aplikojne per testim sepse edhe kur aplikon nuk te vjen radha 10 dite.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,698
Pikët
113
Rreth 60 % e kolegeve punes, gjysma e kaluan dhe tjeret jane afer. Vellau me gruan e tij e kaluan kete jave, nena si duket e kishte ne fund te muajit shkurt por ne ate kohe nuk beheshin tamponet. Ishte 7 dite ne spital me keto simptoma. Ne farefis e shoqeri cdo i dyti.. ose e kaluan ose e kane per momentin.

Ne lagjen ku jetoj jane 6 familje te izoluara, po flas per keta qe i kam shume afer.

Ketu ka marr shume vrull dhe numri i testeve qe behet eshte qesharak. Shumica as nuk po aplikojne per testim sepse edhe kur aplikon nuk te vjen radha 10 dite.
me duket se te ju eshte me I perhapur infeksioni si ka mundesi
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,235
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
une nuk e kam nje te njohur te semure ama ata me tw cilet komunikoj e kane,,, cudi
Vjehrrit të motrës i doli analiza pozitive me covid në një qytet të Shqipërisë dhe i izoluan, ndërkohë e kanë sjellur në ambulancë në Tr ku pas 48 orësh analiza për covid 19 i del negative, është i shtruar në spital në gjëndje të qëndrueshme ndërkohë që thuajse e gjithë familja janë me probleme temprature dhe dhimbje gjoksi e grykësh.
E bija e martuar ka qënë në një fatkeqsi dhe përgjatë një vizite tek prindërit u'a solli virusin.
Pavarsisht propogandës dhe zhurmës mediatike, virusi eksziston dhe po përhapet me shpejtësi në Shqipëri.
E kalofshim sa më lehtë dhe me pak viktima
 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,749
Pikët
113
Rreth 60 % e kolegeve punes, gjysma e kaluan dhe tjeret jane afer. Vellau me gruan e tij e kaluan kete jave, nena si duket e kishte ne fund te muajit shkurt por ne ate kohe nuk beheshin tamponet. Ishte 7 dite ne spital me keto simptoma. Ne farefis e shoqeri cdo i dyti.. ose e kaluan ose e kane per momentin.

Ne lagjen ku jetoj jane 6 familje te izoluara, po flas per keta qe i kam shume afer.

Ketu ka marr shume vrull dhe numri i testeve qe behet eshte qesharak. Shumica as nuk po aplikojne per testim sepse edhe kur aplikon nuk te vjen radha 10 dite.
Ku jeton ti Rex?
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,843
Pikët
113
po shteti , pse nuk e rimburson te pakten ne masen 50% kete sherbim, shtet koti,
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,843
Pikët
113
Qeveria hollandeze i drejtohet popullit te saj qe mos mbaje mask me detyrim pasi ska asnje prove se maskat parandalojne perhapjen e corona virusit.
sot kete lajm e kishte dhe shtypi belg, dhe qysh ne mengjez duke iu thene puntorve emigrante, qe jetojne vetem per te ngrene dhe dhjere 😁
dhe duke iu treguar gazeten dhe lajmin, dhe veç kur nje nga shefat belg, me thote se po iu beja nje propagande te keqe puntorve,
dhe se po i ngatarroja ata, kur shumica e eksperteve ishin per mbajtjen e maskave `dance`
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
24,510
Pikët
113
@Pjer Thomas, lexova ketu qe Belgjika ka numrin me te madh te vdekjeve ne bote, a eshte e vertete?

 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,843
Pikët
113
lexova ketu qe Belgjika ka numrin me te madh te vdekjeve ne bote, a eshte e vertete?
bo vaki, per 100 mij njerez ndoshta ka numrin me te madh te vdekjeve,
tani nuk i ndjek mo statistikat, u ngopa me lloj-lloj lajmesh te çuditeshme,
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
37,476
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Po na lene te kuptojme ...that we will never be virus free anymore .
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
886
Pikët
63
Vendndodhja
Në shtëpi....
Vietnami i varfër evakuon 80,000 turistë brënda 4 ditëve për shkak të shfaqjjes së disa rasteve të Cov.19 në një qytet bregdetar turistik Danang-kjo ndodhi para disa ditëve....Shikoni se si funksionon një shtet normal që ia kalon edhe shteteve industriale...

 
Last edited:

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,749
Pikët
113
Vietnami i varfër evakuon 80,000 turistë brënda 4 ditëve për shkak të shfaqjjes së disa rasteve të Cov.19 në një qytet bregdetar turistik Danang-kjo ndodhi para disa ditëve....Shikoni se si funksionon një shtet normal që ia kalon edhe shteteve industriale...

Ore ty te lumte qe degjon me lakmi lajme rreth shtetit komunist te Vietnamit. Si edhe Kina, Vietnami mund te nxjerre nga shtepia apo hoteli te gjithe banoret, jo vetem 80mi.
 
Top