• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ç'po ndodh me koronavirusin?! (17)

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
3,024
Pikët
113
Vetem sot ne durres, sipas statistikave, kishte 10 te infektuar me corona virusin
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
16,979
Pikët
113
Vetem sot ne durres, sipas statistikave, kishte 10 te infektuar me corona virusin
Pjeter, lexo ick ca behet ne Kosove,

‘Mjekët më thanë se halla vdiq nga Covid’/ Gazetari plas ‘bombën’, zbulon të vërtetën e autopsisë
22:10, 12/09/2020

Gazetari Vehbi Kajtazi ka akuzuar shtetin në Kosovë për vdekjen e hallës së tij 73 vjeçare, ndërsa rrëfen edhe se si mjekët e kanë gënjyer.
Ai shkruan se tamponet që i janë bërë hallës së tij e kanë nxjerrë vazhdimisht negative ndaj COVID-it, por kur halla e tij ka ndërruar jetë mjekët i kanë thënë se ajo vdiq për shkak të koronavirusit.

Gazetari ka kërkuar që hallës së tij t’i bëhej autopsia, që ka treguar se ajo nuk ishte e infektuar. Ai akuzon shtetin se po i lë njerëzit të vdèsin si kafshët, pa u ofruar trajtimin mjekësor që duhet.“Rasti i djeshem i raportuar ne media ka te beje me vdèkjen e halles sime. Mjeket Vazhdimisht me kane thene se eshte negativ, deri diten e vdèkjes. Dje me thane se ka dale dy here pozitiv. Une kam insistu ti behet autopsia. Rezultati i sotem per Covid 19 del te jete negativ.


Ky rezultat deshmon se njerezit jane duke vdèkur sikurse kafshet, pa trajtim te duhur, pa ilaçe, me neglizhence. Halla ime mbase do te mbijetonte po te pranohej me kohe ne njeren prej klinikave te specilizuara. Por, ajo u la ne Mjekesi Sportive derisa ra ne koma.
Diten e transferimit nga Peja ne Prishtine per me shume se tri ore nuk eshte pranuar ne asnje klinike. Pas praninit ne mjekesi sportive, mjeku i me emrin Benjamin me ka lutur qe te bej çmos per ta transferuar ne Infektive apo Pulmologji. Tek pasi ka ra ne koma, tri dite me vone eshte transferuar ne Intensive, ku ka pasur kujdes te madh nga dr Naim Kuqi. Por, tashme ishte vone. Halles sime mbase nuk kemi mundur t’ia ndalim vdèkjen, por asaj i ka munguar kujdesi i duhur. Rezultati i sotem i Mjekesise Ligjore me detyron te dyshoj ne trajtim te duhur. Per kete arsye une, Vehbi Kajtazi, akuzoj shtetin per vdèkjen e saj!”, shkruan gazetari.


© SYRI.net
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
8,629
Pikët
113
Të hënën në shkollë, çantës së madhe ju shtua edhe një çantëz me dizifektant për duart, peceta të njoma e të thata ose kartopeceta dhe maska, portamaska për maskën që sjell nga shpia , portamaska dhe për maskën rezervë.
Ndërkohë që qeveria deklaron se ç'do nxënës do paiset me maskë në hyrje dhe ka shpenzuar miliona, drejtoria thotë skena fonde....
Pare e madhe në xhiro ... do ngjyhet gishti pa tjetër në mos të dy krahët
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
21,019
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Të hënën në shkollë, çantës së madhe ju shtua edhe një çantëz me dizifektant për duart, peceta të njoma e të thata ose kartopeceta dhe maska, portamaska për maskën që sjell nga shpia , portamaska dhe për maskën rezervë.
Ndërkohë që qeveria deklaron se ç'do nxënës do paiset me maskë në hyrje dhe ka shpenzuar miliona, drejtoria thotë skena fonde....
Pare e madhe në xhiro ... do ngjyhet gishti pa tjetër në mos të dy krahët
Kohe te arta per spekulantet.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,359
Pikët
113
Vendndodhja

73ka

Super Anëtar
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
525
Pikët
28
coronaislam.jpg

Perqa e sundo! Mjafton me shikju sesi njerzit majne distance nermjet njani tjetrit sikurse jena virus per njani tjetrin dhe jo nji burim shprese, ndihme, force dhe mbeshtetje!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
39,645
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Edhe k’tu kane filluar qe tani qe ti mbyllin shkollat/klasat me grupe ... kot pa lidhje.

Virus qorr pa baza dhe thelb te qarte shkencor.... dhe kontradiktor , definitisht a human purposely error .
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,377
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Të hënën në shkollë, çantës së madhe ju shtua edhe një çantëz me dizifektant për duart, peceta të njoma e të thata ose kartopeceta dhe maska, portamaska për maskën që sjell nga shpia , portamaska dhe për maskën rezervë.
Ndërkohë që qeveria deklaron se ç'do nxënës do paiset me maskë në hyrje dhe ka shpenzuar miliona, drejtoria thotë skena fonde....
Pare e madhe në xhiro ... do ngjyhet gishti pa tjetër në mos të dy krahët
Ketu ne Shqiperi pervec atyre duhet te printosh nje formular prej tre faqesh ku te deklarosh te dhenat tuaja shendetesore dhe te femijes.
Nje kosto e perditshme qe mua me shkonte deri ne 10 euro ne muaj vetem per kete formular.
I'u shkruajta qe e kam kaluar familjarisht dicka te tille duke u'a vertetuar me dekument te ISSH por drejtorite e shkollave mu pergjigjen qe nuk I njohin vertetime te tilla.
Kulmi shteti nuk njeh te dhenat shteterore.
I'u ktheva pergjigjen qe nuk harxhoj asnje kacidhe per vertetime te tilla, prandaj do ua dergoj me w-up.
Dhe ashtu bera dje dhe do bej ne vazhdim.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
8,629
Pikët
113
Ketu ne Shqiperi pervec atyre duhet te printosh nje formular prej tre faqesh ku te deklarosh te dhenat tuaja shendetesore dhe te femijes.
Nje kosto e perditshme qe mua me shkonte deri ne 10 euro ne muaj vetem per kete formular.
I'u shkruajta qe e kam kaluar familjarisht dicka te tille duke u'a vertetuar me dekument te ISSH por drejtorite e shkollave mu pergjigjen qe nuk I njohin vertetime te tilla.
Kulmi shteti nuk njeh te dhenat shteterore.
I'u ktheva pergjigjen qe nuk harxhoj asnje kacidhe per vertetime te tilla, prandaj do ua dergoj me w-up.
Dhe ashtu bera dje dhe do bej ne vazhdim.
Mos u mërzit... ngado është një kaos i pa parë
 
  • Like
Reactions: par

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,377
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
27,316
Pikët
113
E them gjithmone faleminderit. Helmut Kohl
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,559
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Uroj te jeni mire te gjithe
Shoh nje tendence te lehte ne renie te rasteve krahasuar me ate qe isha mesuar te shihja ne fund te korrikut dhe periudha e gushtit. Shpjegimi mund te jete qe jane me pak raste ose qe rastet shmangin spitalin dhe marrin trajtim ambulatorial dhe ndiqen ne shtepi nga mjeket. Kete gje do ta shihja si dicka pozitive per 2 arsye: 1. rastet mund te trajtohen ne shtepi per momentin qe kapen. 2. Rastet nuk jane te asaj rendese sa te paraqiten ne spital dhe kur them paraqiten ne spital flas per ata qe jane ne insuficience respiratore.
Tani duhet te shohim sa jane te qendrueshme keto perceptime si dhe ne 3-4 javet e ardhshme do shohim efektin e hapjes se shkollave. Uroj qe mos te kete shtim te rasteve

Stima jozyrtare te Durresit vleresojne nje shperndarje mbi 10% te popullates e cila mund ta kete kaluar por te dhenat mund te kene arritur deri ne 20-25% duke llogaritur fluksin e muajve te kaluar dhe graden e infektivitetit qe paraqet. Per cdo person te infektuar duhen konsideruar te pakten 5-10 persona te tjere shtese te prekur, me apo pa simptoma dhe kjo varet edhe nga R0 qe jemi aktualisht (te cilen nuk e kemi absolutisht nen 1)

Do kishte qene interesante te kihej nje stime e sakte e personave qe kane shfaqur simptoma dhe imazheri pozitive qe nga marsi dhe te kishim nje database por keto te dhena mungojne. Dmth te dhenat qe merren jane ato te tamponeve te kryer qe kane rezultuar pozitiv!

Do kishin qene interesante sondazhe ne popullate ose meane te FB por ne skemi as nerva te plotesojm sondazhet 😄
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
10,464
Pikët
113
Kina ja lëroi botës...
Ja kjo po ndodh....
Sipas këtyre TV tona, Ministri Italian i Shëndetësisë ishte shprehur në Parlament më duket që në pranverën e 2021 virusi do të jetë zhdukur përfundimisht nga Italia. Ke dëgjuar gjë andej në lidhje me këtë?
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
21,019
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Uroj te jeni mire te gjithe
Shoh nje tendence te lehte ne renie te rasteve krahasuar me ate qe isha mesuar te shihja ne fund te korrikut dhe periudha e gushtit. Shpjegimi mund te jete qe jane me pak raste ose qe rastet shmangin spitalin dhe marrin trajtim ambulatorial dhe ndiqen ne shtepi nga mjeket. Kete gje do ta shihja si dicka pozitive per 2 arsye: 1. rastet mund te trajtohen ne shtepi per momentin qe kapen. 2. Rastet nuk jane te asaj rendese sa te paraqiten ne spital dhe kur them paraqiten ne spital flas per ata qe jane ne insuficience respiratore.
Tani duhet te shohim sa jane te qendrueshme keto perceptime si dhe ne 3-4 javet e ardhshme do shohim efektin e hapjes se shkollave. Uroj qe mos te kete shtim te rasteve

Stima jozyrtare te Durresit vleresojne nje shperndarje mbi 10% te popullates e cila mund ta kete kaluar por te dhenat mund te kene arritur deri ne 20-25% duke llogaritur fluksin e muajve te kaluar dhe graden e infektivitetit qe paraqet. Per cdo person te infektuar duhen konsideruar te pakten 5-10 persona te tjere shtese te prekur, me apo pa simptoma dhe kjo varet edhe nga R0 qe jemi aktualisht (te cilen nuk e kemi absolutisht nen 1)

Do kishte qene interesante te kihej nje stime e sakte e personave qe kane shfaqur simptoma dhe imazheri pozitive qe nga marsi dhe te kishim nje database por keto te dhena mungojne. Dmth te dhenat qe merren jane ato te tamponeve te kryer qe kane rezultuar pozitiv!

Do kishin qene interesante sondazhe ne popullate ose meane te FB por ne skemi as nerva te plotesojm sondazhet 😄
Dmth edhe une qe kam qene shtruar ne spital dhe me kane dale tamponat negative rezultoj si rast negativ?Pse nuk i regjistrojne te dhenat keta,cfare kerkojne te mbulojne?
 
Top