• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ç'po ndodh me koronavirusin?!

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,868
Pikët
113
Shkencëtarët kanë frikë nga vala e katërt ose e pestë.

Si e sheh shkenca situatën? Në disa raste, dikush flet jo vetëm për valën e tretë, por edhe për valën e katërt ose të pestë. Në çdo rast, sipas infektiologut Clemens Wendtner nga Klinika e Mynihut Schwabing supozon se do të duhet.... të mësohemi me idenë e rritjeve të mëtejshme të infeksioneve, të paktën për sa kohë që nuk ka ende vaksinim të popullatës. Ai mbron vaksinimin praktikisht në vremena...... akord.

FAZITI.....pra TRESHIN e KEMI....MRENA,
oder
Wir sind am Beginn der dritten Welle.....

Im MDR...... Beginn der dritten Corona-Welle steht bevor....
Bei der Deutschen Welle.... Rollt die dritte Corona-Welle auf Deutschland zu?.
Der Tagesspiegel.......Anzeichen für die dritte Welle.
Die FAZ fragt.....Baut sich langsam die dritte Welle auf?

PS....nuk me duket se jane media ruse....JU kokMUTER me flamur.
FAZITI...do MALLKOJ veten,n.q-se me del parashkimi i TRETE,qe e kam bere para do muajsh.
fred qako para MEJE eshte.................mi HALESH,dhe me falni per arrogancen e TEPRUAR.
TSCHYSS....Volk.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,284
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Ja dhe ky vemja i biznesit farmecautik
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,173
Pikët
113
Spitalet Covid plot, shqiptarët drejt Kosovës : Këtu mjekët nuk na kërkojnë lekë
kur them une qe kosova eshte mesim dhe shembull, jo vetem per shqiprine dhe vendet e ballkanit,
por dhe per ameriken dhe europen, nuk me beson njeri,
tani, duhet kosova te pranoje ose jo, EU, dhe jo e kunderta,
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,173
Pikët
113
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,869
Pikët
113
kur them une qe kosova eshte mesim dhe shembull, jo vetem per shqiprine dhe vendet e ballkanit,
por dhe per ameriken dhe europen, nuk me beson njeri,
tani, duhet kosova te pranoje ose jo, EU, dhe jo e kunderta,
Para 2 vjete, me 2019, Kuvendi Kosoves miratoi ligjin per dyfishimin e pagave te personelit mjekesor.
Nje rroge e mire i ka 2 t'mira :
- Mjeku s'kishte me aresye te largohej nga Kosova, dhe
- Moralisht (dhe jo vetem moralisht) nuk duhej te pranonte "ryshfet" nga pacientet.

Ja edhe tabela e pagave ne vitin 2019 :

Pagat.jpg
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,173
Pikët
113
Nje rroge e mire i ka 2 t'mira :
nje rroge e mire fshataro, ka 3 te mira jo vetem ato te dyja,
3 - rregullon gjendjen shpirterore dhe ndergjegjen e njeriut,

digjo plakun, jo kta llapaqenat e shqiprise dhe trumpistet e goditur te amerikes,
kosova eshte europe e kaluar europes, per 15 vjet shtet, ia kaloi shqiprise dhe ter vendeve te ballkanit,
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
22,517
Pikët
113
I keni mushkëritë e ngarkuara nga Covid/ Mjeku: Ja instrumenti që duhet të fryni që të shpëtoni

18:51, 18/02/2021


Fizioterapisti, Erion Hiluku, ka dhënë rekomandime të fizioterapisë respiratore dhe ushtrimeve fizike për personat e prekur nga Covid-19.

Ai gjithashtu ka treguar, gjatë një interviste në “TV Klan”, dhe një ushtrim me anë të një instrumenti me të cilin personat e prekur nga Covid-19 mund të pastrojnë mushkëritë e tyre nga sekrecionet e shkaktuara nga koronavirusi.

Gazetarja: Ku konsiston aktiviteti fizik për personat e prekur nga Covid-19? Si fillon për ta rikuperimi përsa i përket aktivitetit fizik?


Erion Hiluku: Fatmirësisht shumica e njerëzve nuk kanë nevojë për fizioterapi respiratore apo aktivitet fizik sepse e kalojnë fazën e parë të sëmundjes pa dëme të mëdha. Kjo është pjesa më e madhe e njerëzve, pastaj kur virusi prek aparatin respirator fatkeqësisht mund të prekë edhe organe të tjera atëherë është e nevojshme që pacienti të aktivizohet, të kryejë disa aktivitete fizike të thjeshta në shtëpinë e tij. Sigurisht në faza më të avancuara dhe të rënda fizioterapia respiratore ndiqet nga fizioterapistë të specializuar në qendrat spitalore apo në reanimacion, por shpresojmë që të mos shkojmë në ato faza.

Gazetarja: A mund të demonstrojmë disa nga këto ushtrime sepse jam e sigurt që ka kuriozitet?

Erion Hiluku: Kemi dizajnuar disa ushtrime që i ndajmë nëpërmjet kolegëve tanë, nëpërmjet mjekëve dhe me disa lëvizje shumë të thjeshta mund të fillojë të aktivizohet aparati i frymëmarrjes. Në fillim fillohet me ushtrime të lehta të cilat konsistojnë në rregullimin apo në një frymëmarrjen të vullnetshme, ku bëhet inspirimi me hundë ku e përsërit 5 herë, pushon pak dhe nis sërish. Pacienti duhet të akumulojë një sasi të madhe oksigjeni në mushkëri sepse i detyron ato të bëjnë hapje kostale.

Mjeku ka demonstruar edhe disa ushtrime me instrumente që çdo njeri mund t’i përdore dhe mund t’i gjejë lehtësisht në treg.

Erion Hiluku: Është një instrument që quhet triflou dhe gjendet lehtë në treg. Përdorimi i tij bën që pacienti të bëjë një hapje të mushkërive në dy drejtime. Mund të bëjë një hapje kostale të brinjëve që është frymëmarrja jonë e natyrshme ose frymëmarrje diafragmatike që e bën me anën e barkut. Është një aparaturë tepër e thjeshtë, por që është për mushkëritë si të thuash peshat për muskujt, është jashtëzakonisht i domosdoshëm.

Gazetarja: Po për të sëmurët të cilët kanë sekrecione pulmonare cilat janë disa ushtrime që duhet të bëjnë?

Erion Hiluku: Marr një shishe gjysmë litërshe dhe e mbushim me ujë deri në gjysmë me një tub të vogël. Pacienti e fut në gojë dhe fillon i fryn ngadalë, ky është një ushtrim që ndihmon në eliminimin e sekrecioneve. Konsiston në nxjerrjen e ngadaltë dhe përmbajtur të frymës dhe në këtë mënyrë sekrecionet që janë të gjendura e të shpërndara në mushkëri. Sekrecionet nuk qëndrojnë si copëza të mëdha, qëndrojnë si bulëza, si pjesë mikroskopike, si mbetje bakteriale apo viroza dhe janë mbetje mikroskopike. Duke i dhënë një ekspulsioni të lehtë të frymëmarrjes këta do të drejtohen nga alveolët, nga qendrat më të vogla të mushkërisë, do të drejtohen drejt tubave apo enëve më të mëdha dhe kur grumbullohen në pjesën trakiale me anë të kollës eliminohet.© SYRI.net
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
43,968
Pikët
113
Vendndodhja
🌑

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,487
Pikët
113
Vendndodhja
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
9,064
Pikët
113
gjynah
nje shef i math i guzhines franceze me tituj, kishte vrare veten nga kriza
 
Top