• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Östlund merr Ariun e Artë në Berlin për filmin e shkurtër

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
561
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Regjisori suedez Ruben Östlund meritoi Ariun e Artë në kategorinë e filmit të shkurtër në Bierlinalen e 60-të për filmin e tij “Händelse vid bank”, në filmin e realizuar vetëm në një dhomë flitet për një ngjarje të kohëve tona, njofton NOA.


Në motivimin e çmimit është thënë: “Filmi i tij është një reflektim real i kohëve tona dhe rolit të luajtur nga media. Ajo është filmuar me vetëm një kamera pa asnjë prerje të vetme në zoom in dhe out, imazhet e përdorura nga kamera CCTV.

Dialogët janë perfektë dhe humanizmi është i shpjeguar me shumë humor”.

Ariu i argjendtë shkoi për regjisorin izraelit Shaija Mexhinska për filmin “Hayerida”, e cila flet për një familje e cila e ka ndërtuar jetën e saj në një vend që është si monument, nën dhe.

Të tjerë filma që janë vlerësuar ka qenë dhe filmi “Colivia” i rumunes Adriana Sitarua dhe “Venus vs Me” i belges Natali Tirlin. Mbrëmjen e të dielës do jenë çmimet e mëdha të filmit artistikForum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top