• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

“Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,261
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

- Sapo u konfirmua edhe k'tu qe falimentoi, edhe pse Agjensia Shqiptare e Fluturimeve k'tu " Alban Travel" akoma nuk e pranon dicka te tille, Shame!

Ps.....paskan refuzuar edhe ti rregullojne pasagjeret me linje tjeter sepse ju kane kerkuar 100 Euro extra per pasagjer! Shume bashkeatdhetar qe deshen te ikin per festat e fund vitit ne Atdhe k'te vit, ju iku mundesia ....Shame!
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 19, 2010
Postime
1,018
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

sot pashe ne website te belleair, qe kane pezulluar fluturimit.. gjithsesi ne find te faqes kane vene linkun e blu panorama qe ben fluturime low nga italia per ne shqiperi..
dihej qe belleair do te falimentonte.. ketu ne rome agjencite e udhetimeve kishte kohe qe nuk pranonin te benin bileta me belleair
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,261
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

sot pashe ne website te belleair, qe kane pezulluar fluturimit.. gjithsesi ne find te faqes kane vene linkun e blu panorama qe ben fluturime low nga italia per ne shqiperi..
dihej qe belleair do te falimentonte.. ketu ne rome agjencite e udhetimeve kishte kohe qe nuk pranonin te benin bileta me belleair
- Sa mire- K'tu jua kane thare leket gjer tani vone......
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,687
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

pse ore me traget do iki une!!!
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,218
Pikët
83
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

Lulit te vocerr po i fut uje gjithanej.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,687
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

ska gje se i mbyll me tap ai:)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,414
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

- Sapo u konfirmua edhe k'tu qe falimentoi, edhe pse Agjensia Shqiptare e Fluturimeve k'tu " Alban Travel" akoma nuk e pranon dicka te tille, Shame!

Ps.....paskan refuzuar edhe ti rregullojne pasagjeret me linje tjeter sepse ju kane kerkuar 100 Euro extra per pasagjer! Shume bashkeatdhetar qe deshen te ikin per festat e fund vitit ne Atdhe k'te vit, ju iku mundesia ....Shame!
Mirembrema Zana.
Ne mos gabohem keta kishin flote ajrore me <moderne> se Lufthansa???
Cne falimentuan?
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,733
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

- Sa mire- K'tu jua kane thare leket gjer tani vone......
qef i madh qe falimentoj.

çfare injorance:((

une nuk am udhetuar asnjehere ,por kam miq dhe familjare qe jetojne ne Itali.

partia ime me e mire se e jotja.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
55,831
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

Nuk duket si faliment, por si mashtrim financiar
(dhe një info për 2 menaxherë me mbiemrin Basha)
Dje kompania “Belle Air”, njoftoi pezullimin e të gjithë aktivitetit të saj. E bëri këtë veprim ndërsa rreth 500 pasagjerë të saj kishin ngecur nëpër aeroporte dhe nuk dinin nga të shkonin. Sorollatja e pasagjerëve nuk është ndonjë risi për këtë kompani, por dje kompania ka kryer dhe një sërë veprimesh të tjera që flasin jo thjesht për një falimentim, por ndoshta për një nga skemat mashtruese më të rënda të aplikuara në aviacionin civil shqiptar. Problemi i parë janë pasagjerët që enden në aeroporte. Ata kanë prerë biletën por avionët e kompanisë nuk duken askund. Një tjetër kompani i kishte kontaktuar këta pasagjerë dhe u kishte thënë se duhej të shtonin dhe 200 euro të tjera për t’i ndihmuar me transportimin. Më pas këtë kompani doli që e sugjeroi mbrëmë dhe “Belle Air” tek udhëtarët e saj të mbetur në rrugë. Kjo ishte një gafë, pasi kompania s’mund të kompensojë udhëtarët e saj duke u sugjeruar një kompani tjetër( që në fakt mund të jetë dhe vetë “Belle Air” por me emër tjetër) Problemi i dytë janë miliona lekë prenotime të kryera kohët e fundit dhe që janë prenotime që arrijnë deri dhe datën 23 Mars 2014. Kush do i kompensojë për pagesat e kryera në paradhënie? Vetë kompania “Belle Air” ka aplikuar javët e fundit një skemë të jashtëligjshme të qarkullimit të të ardhurave. Si rregull klientët shkojnë në një agjenci turistike apo udhëtimi dhe bëjnë pagesën për biletën. Më pas agjencia bën xhirimin e lekëve në bankë ku pjesa përkatëse i shkon dhe kompanisë “Belle Air”. Por për disa javë kompania në fjalë ka operuar me lekë “cash” në raport me agjencitë e udhëtimit, çka është shkelje flagrante e ligjit. Dje kompania pretendonte se i kishte llogaritë e bllokuara por kjo nuk është e vërtetë, pasi Gjykata Administrative ja ka zhbllokuar llogaritë pasi Zyra e Taksave kishte bërë një bllokim. Kompania dyshohet se nuk ka asnjë avion të regjistruar sipas ligjit, por ka operuar gjithnjë me disa kontrata të ndërmjetme duke trukuar dokumentacionin. Nga ana tjetër rezulton se në 9 muajt e fundit kompania nuk ka paguar asnjë detyrim, as në zyrën e taksave , as në kompanitë private që operojnë në Aeroport etj. Dyshohet se borxhi i akumuluar mund të shkojë diku tek 15 milionë euro. Nga ana tjetër kjo kompani gjithnjë ka pasur një fluks udhëtimesh me një realizim kapaciteti me pasagjerë gjithnjë mbi 70 për qind. Pra në një avion me 200 vende kompania kishte gjithnjë më tepër se 140 pasagjerë. Ky është një koificent shumë i mirë për realizimin e të ardhurave, ku shkuan lekët? Një tjetër fakt është se kompania ka kryer gjithnjë veprimtarinë e saj në kushte thuajse monopol dhe në 8 vitet e fundit ka pas të gjithë përkrahjen e autoriteteve më të larta shtetërore, madje kompania ka sjellë dhe studentë shqiptarë jashtë vendit me çmime konkurruese kur ishin zgjedhjet, nisma këto në funksion të mbështetjes së Partisë Demokratike. Por duket se me një dokumentacion të dyshimtë dhe provizor, me borxhe disa miliona euro dhe me të gjitha avantazhet që të ofron konjuktura politike, kjo kompani asnjëherë nuk diti të triumfonte në treg. Kishte gjithnjë mangësi gjithnjë probleme, dukej qartë që ata që e drejtonin ishin biznesmenë të emëruar dhe jo biznesmenë që triumfonin falë aftësive në treg. Ndoshta nuk është krejt pa lidhje fakti që dy menaxherët kryesorë të kësaj kompanie në Itali(i cili është dhe trgu më i madh i saj) janë shtetasit Arben dhe Ornela Basha. Janë dy kushërinjtë e parë të Lulzim Bashës. Ky i fundit është përfolur ngaherë për lidhjet me këtë kompani. Pra kemi të bëjmë me një kompani që iu dhurua tregu, iu falën të gjitha gabimet dhe mangësitë e përsëritura, iu toleruan dokumentet thuajse të falsifikuara, një kompani së cilës qeveria i krijoi luksin për t’i falimentuar dhe “kompanitë rivale”, e përsëri kjo kompani nuk diti dot të bënte sukses. Falimentoi. Por është një “falimentim në dukje”, pasi një hetim është i domosdoshëm, pasi realisht është një skemë 8 vjeçare mashtrimi financiar, është një krim. Ndaj dhe duhet hetuar, pa humbur kohë.
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,218
Pikët
83
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

qef i madh qe falimentoj.

çfare injorance:((

une nuk am udhetuar asnjehere ,por kam miq dhe familjare qe jetojne ne Itali.

partia ime me e mire se e jotja.
Po Edhe noi qef i modh te monopolizosh komplet tregun ku konkurenca ishte zero nuk eshte.

Edhe noi qef i modh te pagush 40% me shume se cmimi tregut nuk eshte.

Edhe noi qef te mashtrosh dhe mos rimbursosh qytetaret sic bente bell air nuk eshte.

Kshu qe hallven i bje ta gatush vete drago meqense t.vika kaq keq :D
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,550
Pikët
48
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

Lul Basha
Ti bitch me patente,ç'të kap pragu i shpis,me gjithe pemën e familjes,e gjithë farefisi mar e prap.
Shko vish atë jelekun si ai karaputanka tjetër.
U bone ti mi lavire e të vjedhësh lekët e robve të shkret,mer rracë e degjenerume.

Shkërdhatë femër,se mashkull ske shonc me qen ti
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,733
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

ju rrushat e vegjel shifni vetem bardhezi.
peshku i madh e han te voglin.kapitalizmi nuk njeh kufi.

ps.kur ke le ti Endri i kom thon babes tat,te rroje djali
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,414
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

une kam pagu kur isha beqar si Admirali 900.000 lireta

milano-tirane qe dmth 450 euro
Nuk kam fluturuar me Belle Air!
Me Malev,nen 400 euro.
Me Alitalia nen 350 euro(kurre me)
Me Austrian Airlinies nen 450 euro.
Me Lufthansa diku 420 euro!
PS: ta pronotoj(apo rezervoj aktualisht) me kushton 280 euro,per ne Gusht 2014!
Adria Air,ose dhe te tjeret.
Nuk me kujtohet me Swissair
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,733
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

Nuk kam fluturuar me Belle Air!
Me Malev,nen 400 euro.
Me Alitalia nen 350 euro(kurre me)
Me Austrian Airlinies nen 450 euro.
Me Lufthansa diku 420 euro!
PS: ta pronotoj(apo rezervoj aktualisht) me kushton 280 euro,per ne Gusht 2014!
Adria Air,ose dhe te tjeret.
Nuk me kujtohet me Swissair
ka qene me alitalien shoku. Swissair po ashtu ka qene.

une shoh interesin tim dhe nuk me ha palla per sali e rame
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,414
Pikët
113
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

ka qene me alitalien shoku. Swissair po ashtu ka qene.

une shoh interesin tim dhe nuk me ha palla per sali e rame
Okay
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,218
Pikët
83
Përgjigje e: “Belle Air” drejt falimentit, pezullon fluturimet

ju rrushat e vegjel shifni vetem bardhezi.
peshku i madh e han te voglin.kapitalizmi nuk njeh kufi.

ps.kur ke le ti Endri i kom thon babes tat,te rroje djali
Paske msu sarkazmen eee :D. Bravo Drage ``fumato``
 
Top