• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!


Festa më e njohur e këti muaji ndër shiptarët është 1 Maji - Dita e punëtorëve (Dita e proletaratit) e cila në kohën e sistemeve komuniste në teritoret shqiptare kishte një rëndësi të veçantë.

Arsye pse e hapa kete tem ,eshte se 1 maji ne Shqiperi.. nga dita e punetorit eshte shenderruar ne fest,pra shumica e shqiptarve per 1 maj,dalin,festojn, kalojne diten.
Pra me thoni se cfare po ndodhe me kete popull,kjo dihet fare mire qe nuk eshte feste,kjo dite e shte dita e punetorit ku punetoret kerkojne te drejtat e tyre,me ana te protestave apo dicka te ngjashme.
Pra ne jemi deshmitare,qe ne mbare boten,me 1 Maj shum qytetare dalin ne demonstrata dhe protestojne dhe kerkojne drejtat e tyre,pra dihet mire se cfare standarde i kem ne ne krahasim me shtet tjera.
Pra si te shpjegohet kjo,kur ne shtet qe jan shum te te zhvilluara ekonomikisht se ne protestojne dhe kerkojen drejtat e tyre siq jan:Gjermani,Franca,Zvicra etj.
Kurse ne shqiptaret festojme ,ku eshte problemi mund te me tregoje dikush?!
........................................

Gjithesi Gezuar festat atyre qe jan ne pune ..
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: 1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=FzZRoXHHccM"]YouTube- 1 Maji, protesta ne Kosove
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: 1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=pkfN9YCp1jQ"]YouTube- 1 Maji, PD koncert, Berisha: Shqiperia sot e lire!
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: 1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=W5JmEPit7_w"]YouTube- 1 Maji, trazira ne Greqi
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: 1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!

1 Maji shënohet me protesta nëpër botë

Sot në botë kryesisht me protesta shënohet 1 Maji.
Protesta masovike priten në Greqi për shkak të masave të qeverisë për të luftuar krizën e borxheve.
Kryeministri George Papandreu tha se nevoiten rritje të taksave dhe kufizime të reja.
Në shumë qytete të Gjermanisë gjithashtu janë paralajmrëuar protesta, kurse policia në Berlin i ka shtuar masat e sigurisë.
Në Stamboll, për të parën herë pas 33 vitesh 1 Maji do të shënohet në sheshin Taksim, ku në protestat e vitit 1977 e humbën jetën 34 njerëz.
Në Rusi, opozita paralajmëroi protesta antiqeveritare në Moskë dhe Shën Petersburg.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: 1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!

:mad: Diku feste e diku proteste dhe arrijme ne extrem

Rezistenca paqësore e PS degjeneron në akte dhune
Në ditën e dytë të grevës së urisë së 22 deputetëve të grupit parlamentar socialist dhe rreth 180 militantëve të kësaj force politike, kryesocialisti Rama ka lajmëruar se rezistenca do të vijojë pambarimisht deri në përmbushjen e kërkesës së tyre. Duke folur përpara turmës së protestuesve Rama ka deklaruar se protesta do të përshkallëzohet në të gjithë Shqipërinë. Por fjala e tij duket se i dha fund tubimit në Tiranë, pasi lajmëroi rikthim të protestuesve në një moment tjetër, të cilin ai nuk e bëri të ditur.
Kreu i Selisë Rozë ka vizituar dhe grevistët e urisë, por nuk ka pranuar t’u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve, nëse ka marrë mesazhe nga ndërkombëtarët ne lidhje me grevën e urise dhe rezistencën paqësore, siç e ka quajtur ai protestën. Por rezitenca paqësore e socialistëve ka degjeneruar në akte dhune ndaj policisë e qytetarëve të thjeshtë.
Dhe reagimi i tyre duket se nuk është rastësi e sporadik, duke parë edhe nxitjen e disa deputetëve socialistë, të cilet, para njerëzve kanë hedhur parrulla, si “Ja vdekje, ja Liri”
Sajmir Tahiri "Ka ardhur koha e parrullës “Ja vdekje, Ja liri”
Militantët socialistë nuk janë mjaftuar me kaq, pasi i kanë vënë flakën edhe flamurit të NATO–s, pikërisht përballë tendave ku janë ngujuar grevistët e urisë.
E as kjo nuk duket çudi, për vetë faktin se socialistët protestuan edhe kur Shqipëria firmosi zyrtarisht anëtarësimin e saj në aleancën e Atlantikut të Veriut.
 

Ksanthi

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 15, 2010
Postime
177
Pikët
0
Përgjigje e: 1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!

Ashtu na mesoi xhaxhi Dulla qe 1 majin ta festojme .Ne si te izoluar qe ishim gezonim se te them te drejten nuk kishim dhe shume festa.
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
14,806
Pikët
113
Përgjigje e: 1 Maji Feste,apo dite e punetorit?!

Ditlindja ime :)

Ne kohen e xhaxhit u benin parakalimet,tani protesta,nje zot e di se çdo sajojne ne vitet e ardhshme:(
Shpresoj qe shqiptarve mos tju mari koka ere dhe tju shkoj nga mbrapa ketyre me protesta,por te dalin dhe te festojne me familjet e tyre,se te gjithe çfar jane politikane ne shqiperi ,nuk ju bie ndermend per ate popull si e kalojn jeten me halle plot stres...etj,por ato mendojn sesi ti mbushin xhepat e tyre sa me shume
Ne gjith vendet e botes behet vetem 1 dite demostrat ,kurse ne shqiperi behet me dite,jave ose muaj ..........pse jemi kaq popull i çuditshem ne?
 
Top