• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

10 këshilla të dobishme për të zgjedhur domenin që është i duhuri për ju

hostinkos

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 18, 2021
Postime
9
Pikët
3
Ashtu si kur zgjedhni një emër për kompaninë tuaj, ju duhet të mendoni pak për emrin e domenit të webfaqes tuaj. Në këtë artikull, ju do të mësoni 10 këshillat më të dobishme për të arritur në emrin e përsosur të domain-it.

# 1 - Krijoni një emër domain unik
Asnjëherë mos zgjedhni një emër domeni që është i shkruar gabimisht ose versioni shumës i një domeni që është i krijuar tashmë ose është në pronësi të dikujt tjetër. Padyshim, nuk do të donit që webfaqja juaj të ngatërrohej me një faqe interneti të famshme ose ndonjë faqe tjetër për të njejtën çështje. Në mënyrë që të shmangni drejtimin e njerëzve në një webfaqe të gabuar, bëjeni emrin tuaj të domain sa më unik.

# 2 - Zgjedhni një emër domain .com ose .net
Nëse dëshironi të krijoni një faqe interneti që do të jetë e suksesshme për një kohë të gjatë, këshillohet të zgjedhni një prapashtesë domain-i që është më i popullarizuar nga njerëzit. Domenet .com ose .net mund të konsiderohen si më të njohurit për publikun e gjerë dhe mund të çojnë në nivele më të larta të trafikut të webfaqes dhe njohjen e markës.

# 3 - Bëni të lehtë shkruarjen e emrit të domain-it
Marka juaj do të ndikohet negativisht nëse emri i domain-it të webfaqes së kompanisë suaj kërkon që njerëzit të kalojnë një kohë të konsiderueshme dhe vëmendje vetëm për ta shtypur atë në mënyrë të saktë. Nuk rekomandohet ta bëni emrin e domenit shumë të gjatë ose të vështirë për t’u shkruar.

# 4 - Mbani emrin e domain të shkurtër
Në lidhje me këshillën e mëparshme, duhet të mbani të shkurtër emrin e domain të uebfaqes, për ta bërë më të lehtë për tu mbajtur mend dhe shkruar. Për më tepër, një emër i shkurtër i domenit do të përshtatet mirë në kartat tuaja të biznesit.

# 5 - Zgjedhni një emër domeni që është i lehtë për tu mbajtur mend
Mbani në mend se fjala nga goja luan një rol të madh në marketing dhe markë. Ju ndoshta tashmë e dini që nëse domeni është i lehtë për tu mbajtur mend, do të jetë gjithashtu më e lehtë për njerëzit që ta ndajnë atë me miqtë e tyre. Më e pakta që do të dëshironit është një webfaqe në të vërtetë interesante për të cilën njerëzit nuk mund t'u tregojnë miqve të tyre vetëm sepse emri i domenit është i vështirë për tu mbajtur mend.

# 6 - Mendoni për fjalët kyçe [keywords]
Nëse nuk keni absolutisht asnjë ide se ku të filloni, këshillohet të mendoni të paktën 5 fjalë kyçe që do të përshkruajnë më së miri faqen tuaj të internetit ose atë që ka të bëjë me biznesin tuaj. Pasi të keni dalë me një listë të fjalëve kyçe, filloni t'i bashkoni ato me fjalë të tjera, derisa të gjeni përshtatjen më të mirë.

# 7 - Mos përfshini numra dhe viza në emrin tuaj të domain
Numrat dhe vizat lidhëse thjesht do ta bëjnë emrin e domain-it tuaj më të vështirë për tu shtypur dhe shpërndarë verbalisht, prandaj është më mirë të mos i përfshini ato. Për më tepër, nuk rekomandohet të përfshini numra të shkruar dhe numra romakë në domenin tuaj. Arsyeja kryesore për këtë është se njerëzit mund ta gabojnë atë me një tjetër ose ta bëjnë konfuz emrin e domenit.

# 8 - Mos ndiqni vetëm trendin aktual
Ka shumë faqe interneti në ditët e sotme që kanë viza ('-') të shumta ose mbiemra jointeresantë që janë shumë të shkurtër. Edhe pse këto mund të duken si tendencat e fundit kur bëhet fjalë për emrat e domain-eve, ato në fakt nuk janë zgjidhjet më të mira. Vetëm se të gjithë të tjerët po e bëjnë nuk do të thotë se është një strategji e përshtatshme. Përsëri, mbani në mend këshillën e parë: "Krijoni një emër domeni unik".

# 9 - Zgjedhni një emër domeni që do t'u japë vizitorëve tuaj të mundshëm një ide në lidhje me webfaqen
Për qëllime të markës, rekomandohet të zgjidhni një emër domeni që do t'ju lejojë vizitorëve tuaj të mundshëm të parashikojnë me saktësi se për çfarë bëhet fjalë në webfaqe edhe para se ta hapni. Kjo gjithashtu do ta bëjë webfaqen tuaj më të lehtë për tu mbajtur mend.

# 10 - Mos bëni shkelje të së drejtës së autorit
Ndonjëherë, njerëzit pa dashje kryejnë shkelje të së drejtës së kopjimit kur zgjedhin një emër domeni. Thjesht për të qenë të sigurt, shkoni te copyright.gov dhe bëni kërkimin tuaj para se të blini një emër domeni.

Ky është një artikull i botuar më parë në blogun e Hostinkos.

Ne nuk kemi asnjë lidhje me ndonjë nga produktet ose shërbimet e përmendura më lartë dhe ju gjithmonë duhet të hulumtoni plotësisht dhe në mënyrë të pavarur opsionet tuaja për të vendosur se çfarë është më e mira për ju.
 
Top