• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

10 qytetet me te lira ne Europe

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
European Backpacker Index ka perzgjedhur qytetet me te lira ne Europe per vitin 2013.
Eshte llogaritur shuma qe shpenzohet per nje dite te vetme duke fjetur ne hostel, duke ngrene 3 vakte te lira, duke pire 3 birra vendase, duke bere 2 udhetime me transport publik dhe duke paguar hyrjen per nje atraksion turistik.
Keto jane 10 qytetet me te lira.

10. Zagrebi - 30€ (222 Kuna)


9. Varshava - 27€ (109 Zlotych)


8. Budapesti - 24,5€ (7.130 Forint)


7. Beogradi - 20€


6. Riga - 19€ (14 Lat)


5. Kievi - 19€ (209 Hryvni)


4. Sarajeva - 19€


3. Krakova - 18€ (77 Zlotych)


2. Sofja 18€ - (36,4 Leva)


1. Bukureshti - 18€ (78,57 Leu)
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,482
Pikët
83
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

po te kisha kohë do ti kisha vizitue Zagrebin edhe Budapestin .
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,482
Pikët
83
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

per fat te keq, nder keto qytete kam vizituar vetem njerin. budapestin.
Zagrebi asht qytet shum i bukur , kam jetu ne Zagreb edhe e kam njoft shum mirë , por ka kalue nje koh e gjat , ma teper se 22 vjet..me siguri ka edhe ndryshime te mdhaja ..
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,482
Pikët
83
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

Budapestin kam deshiren ta vizitoj se i njoh disa Rockera Hungarez , veq me pi nga nje birr edhe mu shetit neper qytet ..
 

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

Lista e plote eshte kjo:
1.Bukuresht
2.Sofje
3.Krakove
4.Sarajeve
5.Kiev
6.Riga
7.Beograd
8.Budapest
9.Varshave
10.Zagreb
11.Bratisllave
12.Prage
13.Stamboll
14.Shen Pleterburg
15.Moske
16.Tenerife
17.Talin
18.Ibiza
19.Lisbone
20.Berlin
21.Athine
22.Bryzh
23.Madrid
24.Reikiavik
25.Napoli
26.Firence
27.Barcelone
28.Hamburg
29.Dublin
30.Dubrovnik
31.Luksemburg
32.Nice
33.Mynih
34.Rome
35.Milano
36.Paris
37.Vjene
38.Edimburg
39.Kopenhagen
40.Bruksel
41.Londer
42.Amsterdam
43.Helsinki
44.Stokholm
45.Venecia
46.Oslo
47.Zyrih
 

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

Budapestin kam deshiren ta vizitoj se i njoh disa Rockera Hungarez , veq me pi nga nje birr edhe mu shetit neper qytet ..
ia vlene te vizitohet si qytet. une e kam vizituar para 5-6 muajsh.
ka qene me i bukur nga se prisja.
vetem se eshte shume i shtrire dhe prandaj i veshtire per tu shetitur ne kembe.
metroja eshte shume e vecante. metroja me e vecante qe kam pare ndonjehere.
p.s. ne kroaci vetem nje here kam qene. ne dubrovnik.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
48
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

(Po qytete turistik afrikan pse nuk ka ? Ne Tirane fle me pak lek,ha dhe qofte po me pak lek,tre birra vendi i pi,dy xhiro me kallaballik edhe me autobuz,dhe mund te hipesh tek piramida Enverit si aktraksion edhe pa lek.)

Keshtu shum qytete duken te lira,por kur leviz;o nuk ja di vleften lekut,o ke ngaterru qytet e shtet.
Riga Letoni qenka e lire.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,482
Pikët
83
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

ia vlene te vizitohet si qytet. une e kam vizituar para 5-6 muajsh.
ka qene me i bukur nga se prisja.
vetem se eshte shume i shtrire dhe prandaj i veshtire per tu shetitur ne kembe.
metroja eshte shume e vecante. metroja me e vecante qe kam pare ndonjehere.
p.s. ne kroaci vetem nje here kam qene. ne dubrovnik.
Dubrovniku asht i bukur edhe ka shumë monomente historike ..
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,389
Pikët
83
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

The admiral, pa keqkuptime, aka vend qe nuk ke qene ?
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,558
Pikët
38
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

tem e bukur..
bravo admiral..

po mir sa admirala kan dal ne forum se na bet lemsh..
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,580
Pikët
113
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

tem e bukur..
bravo admiral..

po mir sa admirala kan dal ne forum se na bet lemsh..
Po vetem nji mer brar...
Budapesti eshte shume i bukur por duhet te kesh kohe.
 

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

The admiral, pa keqkuptime, aka vend qe nuk ke qene ?
haha. ka shume vende qe nuk kam qene, por me pelqen te udhetoj dhe sa here qe kam kohe i hipi avjonit. ne 27 shtete kam qene.
sic thashe edhe me lart qe nder 10 qytetet e hapjes se temes, kam vizituar vetem budapestin. ne 9 qytetet e tjera nuk kam qene akoma.

tem e bukur..
bravo admiral..

po mir sa admirala kan dal ne forum se na bet lemsh..
Po vetem nji mer brar...
Budapesti eshte shume i bukur por duhet te kesh kohe.
jo jo. ai tjetri me foton e bud spencer nuk jam une.
une kete emer kam pasur edhe tek forumi tjeter dhe nuk e kam ndryshuar ketu. jam regjistruar edhe ne kete forum perpara atij.
ai personi tjeter nuk e di kush eshte dhe nuk e di pse ka zgjedhur te njejtin nickname si une (vetem pa "the").
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,580
Pikët
113
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

jo jo. ai tjetri me foton e bud spencer nuk jam une.
une kete emer kam pasur edhe tek forumi tjeter dhe nuk e kam ndryshuar ketu. jam regjistruar edhe ne kete forum perpara atij.
ai personi tjeter nuk e di kush eshte dhe nuk e di pse ka zgjedhur te njejtin nickname si une (vetem pa "the").
Kerkoj falje se kam vene re!
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,972
Pikët
0
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

ne 27 shtete kam qene.
Mirë është që të bësh edhe fotografi nëpër vendet që shkon, se sado që t'i ruash në kujtesë, fotografia i ruan më mirë. Ndoshta ti ke bërë, po ne këtu s'kemi parë, s'na ke treguar.

Qytete evropiane si ato në listë, me stil gotik/barok, kam parë plot dhe s'kam më kureshtje të shikoj, se të gjitha janë pak a shumë njësoj. E vetmja kureshtje që kam tani është të shikoj ndonjë vend të Lindjes së Largët, sidomos Kinën.
 

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

Mirë është që të bësh edhe fotografi nëpër vendet që shkon, se sado që t'i ruash në kujtesë, fotografia i ruan më mirë. Ndoshta ti ke bërë, po ne këtu s'kemi parë, s'na ke treguar.

Qytete evropiane si ato në listë, me stil gotik/barok, kam parë plot dhe s'kam më kureshtje të shikoj, se të gjitha janë pak a shumë njësoj. E vetmja kureshtje që kam tani është të shikoj ndonjë vend të Lindjes së Largët, sidomos Kinën.
eshte e vertete. prandaj bej jashte mase shume foto bato. ne udhetimin e fundit ne lindje te larget kam bere rreth 2.000 foto ne 3 jave.
pak kam sjellur ne forum.

sdq kina eshte edhe per mua vendi qe do deshiroja me shume te vizitoja. nuk kam qene asnjehere.
para gati 2 vitesh desha te shkoja ne kine per 3 jave. po planifikoja cdo gje. vendet qe duhen vizituar; udhetimet e brendshme me avjon, me tren, me autobuz; hotelet e hostelet per te fjetur etj, por per 3 jave nuk arrija dot te beja gjithe ato gjera qe kisha deshire dhe e lash ate pune.
perseri ne lindje te larget shkova, por ne nje vend tjeter.

p.s. deri diku eshte e vertete ajo qe the per europen, por une perseri gjej kenaqesine per te vizituar nje qytet te ri.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,997
Pikët
113
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

Mire tha Batoja, Evropa na e ka sjelle ne maje te hundes! Ndonje Azi a Amerike Latine duhet te shikojme tani.
 

Dardan.Ks

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 30, 2012
Postime
1,196
Pikët
0
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

Lista e plote eshte kjo:
1.Bukuresht
2.Sofje
3.Krakove
4.Sarajeve
5.Kiev
6.Riga
7.Beograd
8.Budapest
9.Varshave
10.Zagreb
11.Bratisllave
12.Prage
13.Stamboll
14.Shen Pleterburg
15.Moske
16.Tenerife
17.Talin
18.Ibiza
19.Lisbone
20.Berlin
21.Athine
22.Bryzh
23.Madrid
24.Reikiavik
25.Napoli
26.Firence
27.Barcelone
28.Hamburg
29.Dublin
30.Dubrovnik
31.Luksemburg
32.Nice
33.Mynih
34.Rome
35.Milano
36.Paris
37.Vjene
38.Edimburg
39.Kopenhagen
40.Bruksel
41.Londer
42.Amsterdam
43.Helsinki
44.Stokholm
45.Venecia
46.Oslo
47.Zyrih
Tiranen edhe Prishtinen si paskan fute fare ne liste.

Zagrebi dhe Srajeve nuk jane edhe aqe lire sidomos Sarajeva e cila ka numer te vogel te hotelev per ndryshe une heren e fundit ne Zagreb kam paguar 65 euro naten ne Hotel, gjithashtu edhe ne Splite kame paguar 50 euro naten ndersa kishte edhe me nga 25 euro ne shtepi private tipe hosteli por aty problem ishte parkingu nuk gjeje parkinge per makin dhe per me parku makinen poshte te qendra te pakingii madhe kushtonte dita mbi 20 euro,
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,972
Pikët
0
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

Elushe said:
Mire tha Batoja, Evropa na e ka sjelle ne maje te hundes! Ndonje Azi a Amerike Latine duhet te shikojme tani.
Vendet e Amerikës Latine nuk janë shumë të sigurta. Pastaj unë nuk besoj se ka gjë për të parë, veç ndonjë rrënojë nga qytetërimi antik i majave.
Ngaqë kane qenë koloni spanjolle e portugeze, kanë një stil të vakët barok nëpër qytete, ndërsa pjesa tjetër janë baraka.
Pashë një ditë një emision për Brazilin që tregonte qendra qytetesh me ndërtime të bukura, e menjëherë pas tyre shtriheshin geto gjigante me baraka.


Dardan.Ks said:
Tiranen.... se paskan fute fare ne liste.
Mirë kanë bërë që s'e kanë futur. Ku të vijnë turistët, apo të turpërohemi?
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,965
Pikët
0
Përgjigje e: 10 qytetet me te lira ne Europe

Tiranen edhe Prishtinen si paskan fute fare ne liste.
Kjo teme ben fjale per vende te lira me nivel te ulet jetese

Tirana dhe Prishtina jane shum nalt
 
Top