• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohëraveëdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. Për disa janë veprat, për disa të tjerë aseti më i madh janë thëniet në letër. Shumë prej tyre janë sfiduese, frymëzuese dhe interesante, optimiste, por vetëm të vërtetat, ato që i rezistojnë brezave janë më të vlefshmet. Cilat janë batutat për të qeshur të kryeministrit britanik, Churchillë Cilat prej thënieve të Platonit vlejnë edhe në ditët e sotmeë A vlejnë leksionet e Bonapartit për miqtë dhe armiqtë edhe në luftërat e ditëve të sotmeë Lexoni 100 thëniet më argëtuese dhe gazmore që politikanë, shkrimtarë, filozofë dhe aktorë kanë thënë.


Albert Ajnshtajn

ëE vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi.
ëPër sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin.
ëLogjika praktike është mbledhja e paragjykimeve të përfituara në moshën 18-vjeëare.
ëëlirimi i energjisë atomike nuk ka krijuar një problem të ri. Ka bërë më urgjente nevojën për të zgjidhur një ekzistues.
ëNëse jeni në botë të përshkruani të vërtetën, lërjani elegancën rrobaqepësit.
ëNuk e di se me cilat armë do të bëhet Lufta III Botërore, por Lufta IV Botërore do të luftohet me shkopinj dhe gurë.
ëMarrëzia: të bësh të njëjtën gjë përsëri dhe përsëri dhe të presësh rezultate të ndryshme.
ëSekreti i krijimtarisë është të dish të fshehësh burimet.
ëVendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është relativitet.
ëNëse faktet nuk përputhen me teorinë, ndrysho faktet.
ëKushdo që sëka bërë asnjë gabim nuk ka provuar asgjë të re.


Mark Twain

ëKujdes kur të lexoni libra shëndeti. Mund të vdisni për një gabim shtypi.
ëUnë nuk mora pjesë në funeral, por dërgova një letër të këndshme kur thuhej se e miratova.
ëNuk e kam lejuar asnjëherë shkollimin të ndërhyjë me arsimimin.
ëNjeriu që nuk lexon libra të mirë nuk ka asnjë avantazh ndaj atij që sëmund tëi lexojë.
ëëPërse rrini heshtur me pamjen e një zarfi pa adresë sipërëë
ëProblemi me këtë botë nuk është se njerëzit dinë shumë pak, por se dini kaq shumë gjëra që sëqëndrojnë.
ëështë shumë e lehtë ta lësh duhanin. Unë e kam bërë me qindra herë.
ëBlini tokë. Askush sëe prodhon më.
ëNga të gjitha gjërat që kam humbur, më ka marrë malli më shumë për mendjen.
ëVera gjermane dallohet nga uthulla nga etiketa.
ëMos u sillni rrotull duke thënë se bota ju detyron jetesën. Bota nuk ju detyron asgjë. Ishte këtu para jush.
ëGjithmonë falini armiqtë, asgjë sëi mërzit më shumë.
ëMund tëi rezistoj gjithëkaje, përveë tundimit.


Voltaire

ëAsnjë flokë bore në një ortek nuk ndjen se ka përgjegjësi.
ëTriumfi i vërtetë i arsyes është se ne aftëson të vazhdojmë rrugën me ata që nuk e kanë.
ëKa njerëz që nuk mendojnë më thellë se një fakt.
ëGjithkush që ka pushtetin të të bëjë të besosh absurditete ka pushtetin të të bëjë të marrësh përsipër padrejtësi.
ëëdo gjë shumë koti për tëu thënë këndohet.
ëMe anë të vlerësimit, e bëjmë përsosmërinë e të tjerëve pronën tonë.
ëQeveritë duhet të kenë edhe barinj edhe kasapë.
ëKur bëhet fjalë për paratë, të gjithë kanë të njëjtën fe.
ëParagjykimet janë ato që budallenjtë përdorin për arsye.
ëNëse Perëndia nuk do të ekzistonte, do të ishte e nevojshme ta shpiknim.
ëëdo njeri është fajtor për të gjitha të mirat që sëka bërë.


Napoleon Bonaparti

ëDuhet të qeshim me njeriun që të mos qajmë për të.
ëSëduhet të luftoni shumë shpesh me një armik, përndryshe do tëjua mësojë të gjitha marifetet e luftës.
ëKurrë mos e ndalni armikun kur po bën një gabim.
ëAftësia nuk ka shumë vlerë pa mundësinë.
ëHistoria është versioni i ngjarjeve të kaluara për të cilat njerëzit kanë vendosur të bien dakord.
ëNë politikë, absurditeti nuk është handikap.
ëNjerëzit e famshëm e humbasin dinjitetin kur i sheh nga afër.
ëKushtetuta duhet të jetë e shkurtër dhe e paqartë.
ëNjë lider është një tregtar me shpresë.
ëNjë njeri do të luftojë më shumë për interesat se sa për të drejtat.
ëThroni është vetëm një stol i mbuluar nga kadifja.


Winston Churchill

ëështë thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, përveë gjithë të tjerave që janë provuar.
ëNjë komb që i vë taksë vetes për prosperitetin është si një njeri brenda në kovë, që përpiqet ta ngrejë veten nga doreza.
ëNjë paqësor është dikush që ushqen një krokodil, me shpresën se do të jetë i fundit që do të hahet
ëGënjeshtra ka bërë gjysmën e rrugës rreth e qark botës, kur e vërteta sapo është nisur.
ëKeni armiqë Mirë. Kjo do të thotë se keni luftuar për dikë dikur në jetën tuaj.
ëArgumenti më i mirë kundër demokracisë është një pesë-minutësh muhabet me një votues të zakonshëm.
ëTë përmirësosh do të thotë të ndryshosh; të jesh i përsosur do të thotë të ndryshosh shpesh.
ëPolitika është aftësia për të parashikuar atë që do të ndodhë nesër, javën tjetër, muajin tjetër dhe vitin tjetër. Dhe të kesh aftësinë që më pas të shpjegosh pse nuk ndodhi.
ëNgrënia e fjalëve kurrë nuk më ka shkaktuar mostretje.
ëMë pëlqejnë shumë derrat. Qentë na shohin me sy ngritur. Macet na shohin me sytë poshtë. Derrat na konsiderojnë si të barabartë.
ëKam marrë më shumë nga alkooli, nga sa ka marrë alkooli nga unë.
ëNë luftë mund të vritesh vetëm një herë, por në politikë shumë herë.


George Carlin

ëëPa komentë është një koment.
ëNëse një person buzëqesh gjatë gjithë kohës, me siguri po shet diëka që sëpunon.
ëArsyeja pse e quajnë ëëndrra amerikaneë është se duhet të jesh në gjumë ta besosh.
ëSi ka mundësi që nuk e kuptojmë asnjëherë kur fillon dashuria, por gjithmonë e dimë kur mbaron
ëAh, ata francezët. Kanë një fjalë të ndryshme për gjithëka!
ëAzia: Katër shkronja të vogla, tre miliardë njerëz të vegjël.
ëUnë nuk i dalloj ngjyrat. Njerëzit më thonë se jam i bardhë dhe unë u besoj, sepse policët më thërrasin ëzotërië.
ëGjithkush do të kishte besim tek vetja me një kokë plot me flokë. Por një qeros plot besim ë ky është diamanti i dorës së parë.
ëNëse një grua ju thotë se është njëzet dhe duket gjashtëmbëdhjetë vjeë, është dymbëdhjetë. Nëse ju thotë se është njëzet e gjashtë dhe duket si njëzet e gjashtë, është afër të dyzetave.
ëE gjithë bota ëmendet kur reperi më i mirë është i bardhë, lojtari më i mirë i golfit është i zi, më i gjati në ëNBAë është kinez, zviceranët fitojnë Kupën e Botës, Franca akuzon SHBA-në për arrogancë dhe Gjermania sëdo të shkojë në luftë.


Benjamin Franklin

ëNëse do të kuptosh të metat e një vajze, lavdëroje tek shoqet.
ëBirra është prova se Perëndia na do dhe dëshiron që të jemi të lumtur.
ëKa vetëm tre miq besnikë, një grua e vjetër, një qen i vjetër dhe para në dorë.
ëEksperienca është një mësuese e dashur dhe vetëm budallenjtë mësojnë nga gjëra të tjera.
ëTë zgjuarit nuk kanë nevojë për këshillat. Vetëm budallenjtë nuk duan tëi marrin.
ëTragjedia e jetës është se plakemi shpejt dhe bëhemi të urtë shumë vonë.
ëMiqtë, ashtu si peshku, fillojnë tëu vijë erë pas tri ditëve.
ëBëjini sytë katër para martese, dhe mbajini gjysmë mbyllur pas martese.

Platoni

ëKy qytet është ai që është sepse qytetarët tanë janë ata që janë.
ëKurajoja është të dish se ëfarë mos të kesh frikë.
ëVlera e një burri është ajo që bën me pushtetin.
ëVëmendja ndaj shëndetit është pengesa më e madhe në jetë.
ëNjë prej dënimeve për refuzimin e pjesëmarrjes në politikë është se përfundon e qeverisesh nga inferiorët.
ëMund të zbulosh më shumë për atë person në një orë lojë se në një vit bisedash.


George Bernard Shaw

ëNuk luajmë më sepse plakemi. Plakemi sepse nuk luajmë më.
ëGazetat duket se e kanë të pamundur të diskriminojnë mes një aksidenti me biëikletë dhe kolapsit të një qytetërimi.
ëKërcimi: Shprehja vertikale e një dëshire horizontale të legalizuar nga muzika.
ëSikur të gjithë ekonomistët në botë të ishin vënë njëri pas tjetrit, nuk do të arrinin asnjë konkluzion.
ëRregulli i artë është se nuk ekzistojnë rregullat e arta.
ëNjë jetë e kaluar me gabime jo vetëm që është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë.
ëKoha është një mësues i mirë, por i vret të gjithë nxënësit e saj.
ëRinia është e mrekullueshme. Sa krim që shpenzohet më kot tek fëmijët.
ëMartirizimi është e vetmja mënyrë si një njeri mund të bëhet i famshëm pa aftësi.
ëNëse sëe hiqni qafe një skelet të familjes, mund ta bëni të kërcejë.


Fredrick Nietzsche

ëAh, gratë. Ato i bëjnë lartësitë më të larta dhe ultësirat më të sheshta.
ëMashkulli i vërtetë do dy gjëra: rrezikun dhe lojën. Për këtë arsye ai do gruan, si lojën më të rrezikshme.
ëMënyra më e mirë për të korruptuar një të ri është ta udhëzosh të ketë mendim më të lartë për ata që mendojë si ai se sa ata që mendojnë ndryshe.
ëëfarë është djallëzi. ëfarëdo që del nga dobësia.
ëShumë janë kokëfortë në kërkim të rrugës që kanë zgjedhur, pak në kërkim të qëllimit.
ëArma më e mirë kundër një armiku është një tjetër armik.
ëAvantazhi i një kujtese të keqe është se mund të shijosh disa herë të njëjtën të mirë si për herën e parë.
ëNuk vritet me zemëratë, por me qeshje.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Ka njerëz që nuk mendojnë më thellë se një fakt.
Paragjykimet janë ato, që budallenjtë përdorin për arsye.
Voltaire

Ngrënia e fjalëve, kurrë nuk më ka shkaktuar mostretje.
Winston Churchill

Nuk vritet me zemëratë, por me qeshje.
Fredrick Nietzsche

Aftësia nuk ka shumë vlerë pa mundësinë.
Napoleon Buonaparti
Ok !
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
4,247
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Koha është një mësues i mirë, por i vret të gjithë nxënësit e saj. Platoni
“Përse rrini heshtur me pamjen e një zarfi pa adresë sipër?” Voltaire¨Unë nuk i dalloj ngjyrat. Njerëzit më thonë se jam i bardhë dhe unë u besoj, sepse policët më thërrasin “zotëri”.Benjamin franklin
Koha është aleati, shoku më i mirë i të drejtit.Pindari
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,178
Pikët
113
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Thuaj gjithmone te verteten se askush nuk e beson?
Mbase Marku i tunxhajve!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Mund të zbulosh më shumë për atë person në një orë lojë se në një vit bisedash. 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

1 shprehje nga Une (jo filozofe...nje njeri i thjeshte)

Mos gjykoni te tjeret me Optiken Tuaj, "Syri" i njeriut eshte mjaft i nderlikuar...Pasqyrimi dhe reflektimi i "drites" qe hyn brenda tij.....merr "ngjyrat qe vete duam" dhe jo ate te Diellit...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Pervoja me e mire eshte ..Pësimi. (shprehje e mencur popullore , pak e moderuar)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Pervoja te ben te jesh mendje "Urte"
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,178
Pikët
113
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Jeta eshte nje loje,fiton apo humb.
Sa mire qe paskemi psikologe qe per nje dite e gjejne zgjidhjen.
IQ tek ne ka arritur maximumin.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Vete Psikologu eshte 'pacienti" i pare i Nje Psikologu
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Miku i/e mire eshte ai/ajo qe "harron" per nje cast ditet e tij/saj te veshtira....dhe mendon e kupton te tjetrit mik/mike...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Mos u ankoni nga gjurmet qe mbeten nga "e rrahura"...ne fund del "bilanci pozitiv" ehe keshtu eshte po po....
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
4,247
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
11. Gjithmone do kete njerez qe do te te lendojne, keshtu qe ti ke nevoje te vazhdosh te besosh, thjesht ki kujdes.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Nevoja dhe kujdesi nuk shkojne mire bashke....
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: 100 shprehjet më filozofike të te gjitha kohërave

Beju mendje hapur, kur thua se je zemergjere...
Prano tjetrin sic eshte...Njerezit i bejne rregullat, Njeriu i flak tutje...
Larg predikimeve....

p.s.shumica e filozofeve kane qene te "marrë"
 
Top