• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

15 Web-Faqet qe kan Ndryshuar Boten !!!

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,592
Pikët
113
Vendndodhja
Ja lista:

1) www.eBay.com : U hap në vitin 1995 ve aktualihst ka 168 milion perdorues. Ankand, ku shitet gjithcka, nga armet e deri te kafshet.

2) www.wikipedia. com : E hapur në viti 2001 vizitohet nga 912 mijë vizitorë. Ky sajt ofron të dhëna enciklopedike falas. Cdokush është i lirë që të dërgojë shkrim për të ndryshuar tekstin.

3) www.napster. com : E themeluar në 1999, ky sajt ka mbledhur rreth vetes 500 mijë antarë. Ofron muzikë ilegale (pa autorizim të producentit), dhe kritikohet shumë nga këngëtarët dhe menaxherët e tyre. U mbzll në 2001' dhe më vonë pas ndryshimeve të bëra në sistemin e antarësimit u rihap.

4) www.youtube. com : Sajt për publikimin dhe shpënrndarjen e videove. U themelua në vitin 2005. Cdo ditë vizitohet nga përafërsisht 100 milion njerëz.

5) www.blogger. com : U themelua në vitin 1999 dhe ka gjithsej 18.5 milion vizitorë. Njerëzit shkruajnë ditaret dhe artikuj e tyre personale.

6) www.friendsunited. com : U themelua në vitin 1999. Ka 15 milion përdorues dhe synon t i mbledh ish-shoket dhe shoqet e klases.

7) www.drudgereport. com : Kjo faqe lajmesh u themelua në 1994 dhe cdo ditë ka nga 8-10 milion klikime. Ne vitin 1998, kjo faqe publikoi për herë të parë lajmin e skandalit të Monica Lewinsky-t.

8) www.myspace. com : E themeluar në vitin 2003, kjo faqe ka mbi 100 milion përdorues. Duke hapur faqen tuaj, ju arrini të takoheni dhe të njiheni me njerëz tjerë.

9) www.amazon.com : E themluar në vitin 1994, amazon ka klienë mbi 35 milion klientë nga 250 vdende të ndryshme të botës. Bën shitjen e librave, CD dhe DVD-ve.

10) www.slashdot. org : E themeluar nga Rob Malda në vitin 1997, slashdot vizitohet nga 5.5 milion viyitorë në muaj. Sajti ofron informacione rreth teknologjisë. Përvec saj, posedon edhe një forum të gjërë.

11) www.salon.com : E hapur në vitin 1995 cdo ditë vizitohet nga 3.5 milion persona. Ne faqe gjenden artikuj të temave të ndryshme.

12) www.craigslist. org : U hap ne vitin 1995. Cdo muaj paraqiten 4 miliardë faqe. Ofron shpallje dhe lajmërime gratis për ata që jetojne ne qytetet e mëdha.

13) www.google.com : U themelua në vitin 1998 nga Larry Page dhe Sergey Brin. Filloi si një tezë diplome dhe sot cdo ditë vizitohet nga rreth 1 miljardë njerëz. Aktualisht është faqja më e popullarizuar në botë.

14) www.yahoo.com : E themeluar në vitin 1994, Yahoo ka rreth 400 milion antarë. Sajti ofron e-mail, kërkim në internet dhe shërbime të medias.

15) www.easyjet. com : E themluar në vitin 1995, vitin e kaluar arriti t u ofrojë shërbim 30 milion pasagjerëve. Kjo faqe, bën shitjen e biletave me cmime të lira.
 
Top