• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

20 ushqimet qe largojne semundjet, ja cduhet te kemi ne tavoline

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Jemi mesuar te perdorim vetem produkte “tipike” te perhereshme per tryezat tona. Shume produkte te llojeve te ndryshme nuk i bejme pjese te dietes sone te perditshme. Ja disa produkte me "tipike" dhe disa alternativa te tjera te cilat mund te zevendesojne keto produkte. Nje udhezues per te kuptuar me mire ate qe i duhet tryezes tone.

Xhenxhefili
Permban gingerol dhe mbrojtje anti-inflamatore, pasi frenon veprimin e nje enzime te quajtur cyclooxygenase 2. Vepron mbi qelizat e ndryshuar dhe te demtuara,duke i shkaterruar. Sipas studimeve te fundit eshte shume i dobishem per oreks te dobet, ku ke te perziera, te ze makina, per mostretje, fryrje, lodhje mendore dhe fizike apo seksuale. Eshte mire qe te perdoret dhe nga personat qe vuajne nga reumatizma.

Papaja
Permban papain e cila ndihmon ne tretjen e ushqimit. Stimulon largimin dhe asgjesimin e mbeturinave dhe te substancave duke pastruar gjakun, duke bere edhe pastrimin e zorre. Ajo gjithashtu ndihmon per te reduktuar mbipeshen sepse ndikon pozitivisht ne funksionimin e metabolizmit. Gjithashtu ka veti antioksidante, vepron kunder radikaleve te lire dhe stimulon sistemin imunitar. Keshillohet per parandalimin e influences se virusit H1N1.

Jonxhe apo bime mjekesore
jane te pasura me cumestrolo. Jane rezervuar te rendesishme te cumestani, isoflavones, acidet fenolike, substanca te ngjashme me hormonet qe veprojne natyrisht per rregullimin e funksionimin e trupit. Te pasura me vitamina, minerale, aminoacide dhe elementet gjurme, jonxha eshte e dobishme per rigjallerimin e nje trup te lodhur, por edhe per te forcuar thonjte dhe floket.

Fare liri
Vaji me fara liri permban 50-60% esenciale yndyrore Omega-3, i njohur si acid linolenic ose acidi alfa-linolenic, dhe 18-20% omega-6. Eshte thelbesore per te futur keto acide ne trupin tone, sepse trupi yne nuk eshte ne gjendje per te prodhuar ato. Jane te rendesishme per efektet e tyre metabolike hipotensive, antitrombotik dhe anti-inflamator. Ndihmoje ne uljen e presionit te gjakut dhe nivelit te ulet te kolesterolit te keq si dhe per aftesine e tij per te mbrojtur kunder kancerit.

Shafran i Indise
Permban curcumin, nje substance me veti anti-inflamatore, sepse ndalon veprimin e nje enzime pergjegjese per inflamacion, i quajtur cyclooxygenase-2. Gjate dekades se fundit eshte vene re se ngadaleson perparimin e HIV-it. Dhe akoma, sipas nje studimi te SHBA, eshte ne gjendje per te frenuar rritjen e kancerit te lekures (melanoma).

Karcofi
Zvogelon kolesterolin, trigliceridet ne gjak, ka nje efekt laksativ te bute dhe nxit rritjen e bifidobacterieve pozitive. Inulina, nje nga komponentet qe permban kjo bime, perdoret per te permiresuar tretje dhe eshte i pershtatshem per reduktimin e gazrave ne zorre. Gjithashtu inulina ndihmon per diabetiket, pasi prodhon shume karbohidrate ne menyre te pavarur nga insulina(per kolle).

Susami
Mbi 25% e fares se susamit perbehet nga proteina te kualitetit te larte, e pasur me amino acide, me kalcium, i mire per shendetin e kockave. Permban zink i cili mbron kunder infeksionit, selen per te luftuar radikalet e lira, fosfor, kalium dhe magnez. Pervec kesaj, ka 69% yndyre: yndyrnat omega-6 (acid linoleic) dhe omega-3(acid linolenic), ndihmon ne mbrojtjen kunder semundjeve kardiovaskulare dhe plakjes. Gjithashtu kane vitamina A, E, B6.

Mango
Permban shume vitamine A dhe eshte gjithashtu nje burim i mire i vitamines C. Kjo eshte treguar ne rast te mungeses se vitaminave dhe per anemiket. Konsumi nuk rekomandohet per ata qe vuajne nga semundje te veshkave, diabetit dhe zorreve, pasi permban shume sheqer.

Shege
Nje shege permban 10% te vitaminave dhe eshte e pasur me kalium: mbi 300 mg ne 100 g fruta. Permban antioksidante te fuqishem te cilet jane efektive ne vrasjen e qelizave te kancerit dhe ne ngadalesimin e shpejtesise se tyre per rigjenerim.

Specat djeges
Nje nga erezat me te perdorura ne Etiopi per te pergatitur pjata tradicionale, me fuqine e saj per te ndaluar rritjen e kolonive te Salmonellas dhe coliformas, pergjegjes per semundje te renda te zorreve. Vitaminat qe permban: C, A, E, riboflavin, niacin, acid pantotenik, acidit folik.

Dafine
Eshte perdorur gjeresisht ne kuzhine.sheron gjymtyret e lenduar, perdoret si qetesues kunder kollitjes dhe bronkitit. Eshte perdorur ne mbare boten ne prodhimin e kremrave farmaceutik

Qepe
Nga perdorimi i saj fitohet bukuri dhe kujdes per trupin. Ndihmon ne mosrenien e flokeve, ne zbutje te lekures, duke larguar papastertite. Ajo eshte perdorur edhe si nje sherues aktiv ne disa kremra.

Brokoli
Pervec se ka nje arome te kendshme, eshte ushqim me cilesi te jashtezakonshme. Efektive ne trajtimin e kancerit (leukimi dhe kancerin e gjirit), ne reduktimin e nivelit te kolesterolit ne gjak, stimulim te sistemit imunitar, vecanerisht kunder viruseve.

Majdanozi
Perdorimi i saj kryesor eshte i copetuar. Eshte i pasur me vitamine C, A, B, kalcium dhe hekur. Njihet per efekte pozitive ne mitre, per rregullimin e ciklit menstrual dhe lehtesim te dhimbjeve.

Kungulli
Permban vitamine A, hekuri, kalium dhe kalcium, duke perfshire minerale dhe fibra. Vetem 100 gram kungull jep 18 kalori dhe mbi 600 mikrogram vitamine A, qe eshte kerkese e perditshme per nje grua, ndersa per nje burre merr 700 mikrogram. 94% te ketij perimi perbehet nga uji. Kungulli ndihmon te mbaje lekuren te shendetshme dhe tere, parandalon rrudhave, zbut lekuren, lufton radikalet e lira dhe, ne saje te pranise se fibra ndihmon ne rregullimin e funksionimit te zorreve. Ndihmon ne tretjen e ushqimit, nxit urinimin, per inflamacion te rrugeve urinare, per veshkat, kapsllekun, semundje te zemres dhe diabetit,gjithashtu nxit gjumin.

Portokalli
Eshte i pasur me vitamine C. Kjo vitamine mbron nga ndotja e ajrit, rrit imunitetin dhe, pervec nje efekt pozitiv mbi nivelet e kolesterolit, tensionit te gjakut dhe aterosklerosez, mund te zvogeloje rrezikun e kancerit. Kontribuon ne formimin e kolagjenit, e cila eshte proteina qe formon pjesen me te madhe indeve lidhese.(t.observer).
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: 20 ushqimet qe largojne semundjet, ja cduhet te kemi ne tavoline

Cfare jane xhenxhefili, fare liri, karcofi dhe shafran i Indise?! Njihen keto ne guzhinen shqiptare?
 

anisababi

Anëtar i ri
Anëtar
May 17, 2012
Postime
1
Pikët
0
Përgjigje e: 20 ushqimet qe largojne semundjet, ja cduhet te kemi ne tavoline

One apple a day keeps the doctors away!!!!
 
Top