• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

23 vite pa takuar familjen, ndihem e humbur

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,000
Pikët
113
Vendndodhja
https://m.youtube.com/watch?v=YtOlB-N2uB0
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
10,133
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Fatkeqesisht ne vitet 90 ka plot femra qe jane shitur nga te aferm, jane trafikuar e dhunuar kafsherisht per te punuar ne rruge. Me te shumta kane qene nga fshatra ose qyetet te vogla. Nga vitet 2000 shteti Italian edhe policia kane ndihmuar shume prej tyre qe skishin guxim ti denonconin.
Ka bere nje dokumentar edhe Italia 1 per kete problem.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,384
Pikët
113
Kam jetu ne torino ne 94-95, isha shume i ri dhe me kujtohet njeher kur me kapi policia duke vjedhur ne dyqan dicka te vogel pa shume vlere dhe me futen ne paraburgim me 20-40 femra (prostituta) shqiptare. Pas gjithe nates aty ne nje dhome te madhe me to, ato rrinin ne rralle duke marr ne telefon pimpat dhe disa merrnin ne telefon familjet. Ne mengjes kur vjen nje autobuz i madh thashe me vehte boh cme gjeti mua tani do me kthejn ne shqiperi. Mbaj mend merzine dhe vetmine time si adoleshent gjate nates dhe ua kisha zili prostitutave sepse kishin lidhje te forta dhe nuk u merzteshin shume sespe e dinin qe do vinin perseri ne itali ndersa une kisha marre lek borxh per te ikur me skaf nga vlora dhe po perjetoja nje merzi vetmi skandaloze nen heshtje saqe kto vajzat mu dukeshin te shkathta dhe trimersha.
Kur hapet dera ne mengjes vihemi ne rresht te futemi ne autobuz nje polic me thote ti je i lire te ikesh se je i vogel dhe i pafajshem. Boh sa moment i gezuar kurr nuk e harroj. Kur hapen porten e burgut kam ecur kembe gjithe qytetin nga gezimi. Isha 16-17 vjec.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,000
Pikët
113
Vendndodhja
Fatkeqesisht ne vitet 90 ka plot femra qe jane shitur nga te aferm, jane trafikuar e dhunuar kafsherisht per te punuar ne rruge. Me te shumta kane qene nga fshatra ose qyetet te vogla. Nga vitet 2000 shteti Italian edhe policia kane ndihmuar shume prej tyre qe skishin guxim ti denonconin.
Ka bere nje dokumentar edhe Italia 1 per kete problem.
https://www.forum-al.com/showthread.php?t=32969
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Fatkeqesisht ne vitet 90 ka plot femra qe jane shitur nga te aferm, jane trafikuar e dhunuar kafsherisht per te punuar ne rruge. Me te shumta kane qene nga fshatra ose qyetet te vogla. Nga vitet 2000 shteti Italian edhe policia kane ndihmuar shume prej tyre qe skishin guxim ti denonconin.
Ka bere nje dokumentar edhe Italia 1 per kete problem.
Te shitur nga te aferm nuk mund te thuhet, mund te kete pasur raste or nuk ka qene fenomen.


Zakonisht femrat e trafikuara ishin nga zonat e fierit, lushnjes dhe beratit, zona me njerez te bute dhe te dobet, dhe nga fshtara te varfer qe nuk e kishin ne zakon hakmarrjen.

Gjithsesi, ajo cka eshte kryesorja, eshte qe ato ngjarje qe ndodhen ne vitet 90 te mos perseriten me ne histori.

Asnje mase nuk eshte marr.

Keto lloj mgjarjesh nuk kishin ndodhur kurr me pare ne historine e shqiptareve.

Dhe ata kafshe qe i kryen, nese nuk jane vrare ende ndermjet tyre ose nga harkmarrja, edne jane gjall dhe biles mund te bejne edhe biznese.

Minimumi qe mund te behej ishte jo thjesht burgosja ose eliminimi i tyre, por shfarrosja e fares se tyre.

Pra duhej te ishte bere nje studim i thelle,qe kush ishin keta robqira qe bene veprime te tilla ( te pandodhura me pare ne historine tone) dhe nga kush fise apo prejardhjesh vinin, dhe te merreshin mqasa jo vetem kundrejt tyre por edhe kundrejt fiseve te tyre, qe fara e tyre te izolohej dhe te mos ndodhin me keto raste.

Prostitutat sllave kane qene teper te njohura gjate historise, lexo Tolstoin se cfare thoshte 200 vite me pare per femrat ruse, ne vitet 1900, 30% e grave ne Londer ishin prostituta, Parisi mbahej me kohe bordlloja e Europes, ne luften e dyte boterore, a mijra femra greke shkuan dhe bene seks me italianet, saqe Gjermanet e quajten kete degjenrim te thelle dhe e bene problem edhe ne Komanden e Larte Gjermane.

Por kjo nuk kishte ndodh kurr me pare tek Shqiptaret.

Prandaj po them qe duhet te ishte bere nje analize e thelle dhe duhet te ishin ndermar veprime ushtarake, gje qe nuk ka ndodh.

Edhe pse keto ngjarje tashme po bejne 2 dekada qe nuk jane me fenomen, une perseri them qe masta duhen marr si me siper, dhe fara e ketyre te shfarroset dhe te mos shtohet.

E kam perserit me kohe, qe keto 30 vite jane nder vitet me te errta te historise se kombit shqiptar ( ka ca leshko qe gexohen shume me ''shtetin'' e Kosoves), sepse edhe kur ne ishim pjese e perandorive multi etnike te medha, llafi bie ajo Osmane, ishim njerez me nder te larte, me ndikim te madh politik dhe shquheshim si politikane dhe luftetare, kishim reputacion nderkombetar gjithsesi.

Mund te them, qe ka pasur edhe nderhyrje te kilikave nderkombetare ne keto pune me lart, dhe e them kete sepse eshte e faktuar qe shume tutore ose trafikante femrash ruse, jane ne fakt cifute.

Mua mer ka ardh ne vesh per shembull, qe nder krijuesit kryesore te piramidave financiare ne Shqiperi, jane 3 cifuto-amerikane, dhe kur nje gazete shqiptare nxorri emrat e tyre ne 2000, ajo u mbyll pak me vone.

Keto 30 vite te ndritura me Daj Samin kane qene vertet te volitshem, rrofte kjo '' aleance '' qe na ka bere shume ndere.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Ta kesh parasysh, qe jo cgo gje qe thueht neper media eshte e vertete.

Sot ke jevga nga Shqqiperia qe shkojne ne Itali per kete pune, noh une 5 raste.


Por qe ta kesh parasysh, qe me statistikat e shtetit italian, qe prej 2008, ne Itali, prostitutat nga Shqiperia ( qofshin jevge apo shqiptare) jane me pak se 3% e numrit te pergjithem.
Te prata jane nigerianet me rumunet, me pas vijne latinet, dhe me pas italianet, me pas sllavet.

Nga Shqiperia jen te fundit ne liste.

Jam duke fol per sot e keto 15 vite dhe jo per vitet 90.
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
10,133
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Te shitur nga te aferm nuk mund te thuhet, mund te kete pasur raste or nuk ka qene fenomen.

Zakonisht femrat e trafikuara ishin nga zonat e fierit, lushnjes dhe beratit, zona me njerez te bute dhe te dobet, dhe nga fshtara te varfer qe nuk e kishin ne zakon hakmarrjen.Gjithsesi, ajo cka eshte kryesorja, eshte qe ato ngjarje qe ndodhen ne vitet 90 te mos perseriten me ne histori.Asnje mase nuk eshte marr.Keto lloj mgjarjesh nuk kishin ndodhur kurr me pare ne historine e shqiptareve.Dhe ata kafshe qe i kryen, nese nuk jane vrare ende ndermjet tyre ose nga harkmarrja, edne jane gjall dhe biles mund te bejne edhe biznese.Minimumi qe mund te behej ishte jo thjesht burgosja ose eliminimi i tyre, por shfarrosja e fares se tyre.Pra duhej te ishte bere nje studim i thelle,qe kush ishin keta robqira qe bene veprime te tilla ( te pandodhura me pare ne historine tone) dhe nga kush fise apo prejardhjesh vinin, dhe te merreshin mqasa jo vetem kundrejt tyre por edhe kundrejt fiseve te tyre, qe fara e tyre te izolohej dhe te mos ndodhin me keto raste.Prostitutat sllave kane qene teper te njohura gjate historise, lexo Tolstoin se cfare thoshte 200 vite me pare per femrat ruse, ne vitet 1900, 30% e grave ne Londer ishin prostituta, Parisi mbahej me kohe bordlloja e Europes, ne luften e dyte boterore, a mijra femra greke shkuan dhe bene seks me italianet, saqe Gjermanet e quajten kete degjenrim te thelle dhe e bene problem edhe ne Komanden e Larte Gjermane.Por kjo nuk kishte ndodh kurr me pare tek Shqiptaret.Prandaj po them qe duhet te ishte bere nje analize e thelle dhe duhet te ishin ndermar veprime ushtarake, gje qe nuk ka ndodh.Edhe pse keto ngjarje tashme po bejne 2 dekada qe nuk jane me fenomen, une perseri them qe masta duhen marr si me siper, dhe fara e ketyre te shfarroset dhe te mos shtohet.E kam perserit me kohe, qe keto 30 vite jane nder vitet me te errta te historise se kombit shqiptar ( ka ca leshko qe gexohen shume me ''shtetin'' e Kosoves), sepse edhe kur ne ishim pjese e perandorive multi etnike te medha, llafi bie ajo Osmane, ishim njerez me nder te larte, me ndikim te madh politik dhe shquheshim si politikane dhe luftetare, kishim reputacion nderkombetar gjithsesi.Mund te them, qe ka pasur edhe nderhyrje te kilikave nderkombetare ne keto pune me lart, dhe e them kete sepse eshte e faktuar qe shume tutore ose trafikante femrash ruse, jane ne fakt cifute.Mua mer ka ardh ne vesh per shembull, qe nder krijuesit kryesore te piramidave financiare ne Shqiperi, jane 3 cifuto-amerikane, dhe kur nje gazete shqiptare nxorri emrat e tyre ne 2000, ajo u mbyll pak me vone.Keto 30 vite te ndritura me Daj Samin kane qene vertet te volitshem, rrofte kjo '' aleance '' qe na ka bere shume ndere.
Kjo ka ndodhur ne te gjithe Shqiperine, ndoshta nga Veriu disi me pak.
Ka pasur raste qe jane dhunuar e mashtruar, ashtu sic ka pasur raste qe kane ikur me deshire.
Ka plot shqipetare gjithashtu qe ato qe deri dje i kane pasur ne rruge sot i kane marre per gra e kane bere edhe femije, i kane marre nga frika sepse mjaftonte nje denoncim e kalbej 20 vjet ne burg.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
16,109
Pikët
113
Kjo ka ndodhur ne te gjithe Shqiperine, ndoshta nga Veriu disi me pak.
Ka pasur raste qe jane dhunuar e mashtruar, ashtu sic ka pasur raste qe kane ikur me deshire.
Ka plot shqipetare gjithashtu qe ato qe deri dje i kane pasur ne rruge sot i kane marre per gra e kane bere edhe femije, i kane marre nga frika sepse mjaftonte nje denoncim e kalbej 20 vjet ne burg.
I kanë marrë edhe nga frika e hasmërisë. Di unë raste. I kanë thënë tjetrit, e more do ta mbash për grua tani.
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
10,133
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
I kanë marrë edhe nga frika e hasmërisë. Di unë raste. I kanë thënë tjetrit, e more do ta mbash për grua tani.
Ka edhe raste te tilla.

Ne kohen ku jetojme gjithsesi duhet te jene shume te pakta rastet ku detyrohen, tani e bejne me deshire dhe 90% e atyre qe i nxjerrin neser do i marrin per gra.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
31,425
Pikët
113
Po edhe sot ne disa pjese te Shqiperis plot pimp ke, mu me ka ndodhe ket her qe isha ne nje shitore duke ble diqka, me pyet shitesi do femra, ja keto i kom per momentin mi tregojke ne tel, normal qe i thash jo, amo ka raste te prostitucionit te lart.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,384
Pikët
113
Kjo ka ndodhur ne te gjithe Shqiperine, ndoshta nga Veriu disi me pak.
Ka pasur raste qe jane dhunuar e mashtruar, ashtu sic ka pasur raste qe kane ikur me deshire.
Ka plot shqipetare gjithashtu qe ato qe deri dje i kane pasur ne rruge sot i kane marre per gra e kane bere edhe femije, i kane marre nga frika sepse mjaftonte nje denoncim e kalbej 20 vjet ne burg.
Jo vetem nga frika, ka patur jo pak raste ku nje cift kishin rene dakord bashke qe gruaja te punoje me plan qe te bejn ca lek dhe te ndertojn jeten me mire ne shqiperi.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Kjo ka ndodhur ne te gjithe Shqiperine, ndoshta nga Veriu disi me pak.
Ka pasur raste qe jane dhunuar e mashtruar, ashtu sic ka pasur raste qe kane ikur me deshire.
Ka plot shqipetare gjithashtu qe ato qe deri dje i kane pasur ne rruge sot i kane marre per gra e kane bere edhe femije, i kane marre nga frika sepse mjaftonte nje denoncim e kalbej 20 vjet ne burg.
Nuk ka ndodh ne gjithe Shqiperine.

Zonat qe nuk lagen nga deti si Tropoja, Kukesi, Dibra, Elbasani, Korca, Tepelena, Mirdita etj jane gati te paprekura nga ky fenomen.

Po edhe ato qe permende kane ndodh.

edhe ajo eshte e papranueshme.

Keta duhen gjetur kush jane, sepse ne fund te fundit edhe ato femra, cfare mamash mund te jene ato?

Kupton cfare behet?

Prandaj duhet te ishin nderrmar masat qe thashe une me lart.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
16,109
Pikët
113
Jo vetem nga frika, ka patur jo pak raste ku nje cift kishin rene dakord bashke qe gruaja te punoje me plan qe te bejn ca lek dhe te ndertojn jeten me mire ne shqiperi.
Raste të tilla nuk kam dëgjuar ndonjëherë.
 

BlueRose

Audere semper
Anëtar
Jul 20, 2011
Postime
6,415
Pikët
113
Si mund te pasurohesh ne kete forme, nuk e arrij ta konceptoj cfare lloj 'njerezish' ekzistojne.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Po edhe sot ne disa pjese te Shqiperis plot pimp ke, mu me ka ndodhe ket her qe isha ne nje shitore duke ble diqka, me pyet shitesi do femra, ja keto i kom per momentin mi tregojke ne tel, normal qe i thash jo, amo ka raste te prostitucionit te lart.
Ne Shqiperi prostitucioni eshte i vogel, me thene te verteten.

Raste ka, sidomos ne kastat e larta, por raste te vogla.

Bullgaria, rumania, Beogradi, Ukraina, Rusia, europe perendimore ne teresi kane shume me shume prostitucion.

Ne shqiperi diku tek 7 vite pati nje bum striptistesh serbe qe vinin ne Tirane, Durres dhe jug dhe benin punet e tyre atje, enda ka plot.

Kur kam hy ne kosove per here te pare para shume viteve, doganieri me ka pyetur, a do ndonje femer?
 
Top