• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

23 vite pa takuar familjen, ndihem e humbur

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,308
Pikët
113
Raste të tilla nuk kam dëgjuar ndonjëherë.
Pikerisht e mbanin sekret edhe ne itali dhe askush nuk e merrte vesh. Ka patur raste jo pak, cifte serioze edhe me femij. Nuk po them se ishte fenomen i madh por ka patur raste.
 

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
2,180
Pikët
113
Kaci nuk te mjafton qe shan ameriken dhe angline dhe cdo shtet tjeter pervec turqise? Tani ofendon beratin , lushjen dhe fierin. Je shume impulsiv per mendimin tim.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Kaci nuk te mjafton qe shan ameriken dhe angline dhe cdo shtet tjeter pervec turqise? Tani ofendon beratin , lushjen dhe fierin. Je shume impulsiv per mendimin tim.
Problemi qendron me nivelin e ulet te inteligjences se shqiptareve ( disave te pakten).

Kur une '' shaj'' Angline dhe Daj Samin, e kam me oligarkine e fshehte qe sundon atje dhe implmenton politikat e tyre demoniake kudo, perfshi edhe Shqiperine, po ti kaq kupton.

Tani , ku e kam share une Beratin me Fierin?

QE thashe qe shumica e femrave vinin prej andej?

Ky eshte fakt statistikor, nuk e kam shpik, apo aq down je?
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,308
Pikët
113
Edit
Sa kurjoz jam te takoj sot disa femra shqiptare qe i kam njohur kur jetoja ne itali qe punonin ne rruge.
 
Last edited:

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
10,090
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Nuk ka ndodh ne gjithe Shqiperine.Zonat qe nuk lagen nga deti si Tropoja, Kukesi, Dibra, Elbasani, Korca, Tepelena, Mirdita etj jane gati te paprekura nga ky fenomen.Po edhe ato qe permende kane ndodh.edhe ajo eshte e papranueshme.Keta duhen gjetur kush jane, sepse ne fund te fundit edhe ato femra, cfare mamash mund te jene ato?Kupton cfare behet?Prandaj duhet te ishin nderrmar masat qe thashe une me lart.
Qe duhet te merrshin denim jam dakort me ty, por jo ti persekutohej gjithe fisi si ne komunizem. Nuk mund te vuajne 100 vete per shkak te nje legeni.
Korca edhe fshatrat e Korces kane qene te prekura, gjithashtu edhe Elbasani kryesisht me qytetin e Gramshit e fshatrat e tij qe ka pas nje nr goxha te larte vajzash te trafikuara.
Ka qene periudhe e veshtire, pa mundesi informacioni si sot. Flasim per minorene apo vajza nga zona te thella e te pa shkolluara qe mashtroheshin shume lehte ne ate periudhe.
Kur kundershtonin dhunoheshin e u beheshin presione nga me te ndryshmet qe mos benin denoncime.
Ka shume qe edhe jane vrare e qe nuk dihet ku jane, nese e mban mend emisionin "Njerez te humbur" ka pasur plot vajza te trafikuara qe sdihej me se ku ishin e qe su gjeten kurre.
E permenda me siper qe ne vitet 2000 ju be goxha jehone ketij fenomeni ne Itali e shteti atje filloj duke reaguar forte, denimi minimal per trafikantet fillonte nga 17 vite.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,308
Pikët
113
Problemi qendron me nivelin e ulet te inteligjences se shqiptareve ( disave te pakten).

Kur une '' shaj'' Angline dhe Daj Samin, e kam me oligarkine e fshehte qe sundon atje dhe implmenton politikat e tyre demoniake kudo, perfshi edhe Shqiperine, po ti kaq kupton.

Tani , ku e kam share une Beratin me Fierin?

QE thashe qe shumica e femrave vinin prej andej?

Ky eshte fakt statistikor, nuk e kam shpik, apo aq down je?
Fieri ka prodhuar edhe kriminelat me te rrezikshem ne shqiperi gjithashtu edhe banda e beratit kam degjuar se ka qene numer 1 ne shqiperi.
Kam pershtypjen qe ska te beje me njerzit e bute por elementi kriminal ka qene me i organizuar ne kto vende.
Fatkeqsisht edhe shkodra lezha laci edhe burreli pra ne veri kane patur ket fenomen.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
25,211
Pikët
113
Ti falendero Enverin qe te mbajti/ ta beri rup sup 50vjet. Jo se nuk kish kafshe atehere si puna e ketyre qe shisnin motrat, po just kish fut friken ne palce. Frika ruan vreshtin. Dmth boll na cave bidonat me 30vjet te erreta nga cifutet amerikan.
Te shitur nga te aferm nuk mund te thuhet, mund te kete pasur raste or nuk ka qene fenomen.


Zakonisht femrat e trafikuara ishin nga zonat e fierit, lushnjes dhe beratit, zona me njerez te bute dhe te dobet, dhe nga fshtara te varfer qe nuk e kishin ne zakon hakmarrjen.

Gjithsesi, ajo cka eshte kryesorja, eshte qe ato ngjarje qe ndodhen ne vitet 90 te mos perseriten me ne histori.

Asnje mase nuk eshte marr.

Keto lloj mgjarjesh nuk kishin ndodhur kurr me pare ne historine e shqiptareve.

Dhe ata kafshe qe i kryen, nese nuk jane vrare ende ndermjet tyre ose nga harkmarrja, edne jane gjall dhe biles mund te bejne edhe biznese.

Minimumi qe mund te behej ishte jo thjesht burgosja ose eliminimi i tyre, por shfarrosja e fares se tyre.

Pra duhej te ishte bere nje studim i thelle,qe kush ishin keta robqira qe bene veprime te tilla ( te pandodhura me pare ne historine tone) dhe nga kush fise apo prejardhjesh vinin, dhe te merreshin mqasa jo vetem kundrejt tyre por edhe kundrejt fiseve te tyre, qe fara e tyre te izolohej dhe te mos ndodhin me keto raste.

Prostitutat sllave kane qene teper te njohura gjate historise, lexo Tolstoin se cfare thoshte 200 vite me pare per femrat ruse, ne vitet 1900, 30% e grave ne Londer ishin prostituta, Parisi mbahej me kohe bordlloja e Europes, ne luften e dyte boterore, a mijra femra greke shkuan dhe bene seks me italianet, saqe Gjermanet e quajten kete degjenrim te thelle dhe e bene problem edhe ne Komanden e Larte Gjermane.

Por kjo nuk kishte ndodh kurr me pare tek Shqiptaret.

Prandaj po them qe duhet te ishte bere nje analize e thelle dhe duhet te ishin ndermar veprime ushtarake, gje qe nuk ka ndodh.

Edhe pse keto ngjarje tashme po bejne 2 dekada qe nuk jane me fenomen, une perseri them qe masta duhen marr si me siper, dhe fara e ketyre te shfarroset dhe te mos shtohet.

E kam perserit me kohe, qe keto 30 vite jane nder vitet me te errta te historise se kombit shqiptar ( ka ca leshko qe gexohen shume me ''shtetin'' e Kosoves), sepse edhe kur ne ishim pjese e perandorive multi etnike te medha, llafi bie ajo Osmane, ishim njerez me nder te larte, me ndikim te madh politik dhe shquheshim si politikane dhe luftetare, kishim reputacion nderkombetar gjithsesi.

Mund te them, qe ka pasur edhe nderhyrje te kilikave nderkombetare ne keto pune me lart, dhe e them kete sepse eshte e faktuar qe shume tutore ose trafikante femrash ruse, jane ne fakt cifute.

Mua mer ka ardh ne vesh per shembull, qe nder krijuesit kryesore te piramidave financiare ne Shqiperi, jane 3 cifuto-amerikane, dhe kur nje gazete shqiptare nxorri emrat e tyre ne 2000, ajo u mbyll pak me vone.

Keto 30 vite te ndritura me Daj Samin kane qene vertet te volitshem, rrofte kjo '' aleance '' qe na ka bere shume ndere.
 

derjansi

V.I.P
Anëtar
Nov 7, 2011
Postime
5,400
Pikët
48
vitet 90 dhe fillimi i viteve 2000, deri nga 2005 kan qon katastrofike per shqiptaret

Çdo shqiptar qe ka trafiku femna shqiptare duhet te egzekutohet publikisht ne sheshet e qyteteve perkatse, edhe familjet qe e kan pranu at lek duke e dit se si asht fitu duhet tu merret gjithcka dhe te cohen neper kampe. ska rensi se si e kan ndryshu jeten tani e sa koh ka kalu.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Qe duhet te merrshin denim jam dakort me ty, por jo ti persekutohej gjithe fisi si ne komunizem. Nuk mund te vuajne 100 vete per shkak te nje legeni.
Korca edhe fshatrat e Korces kane qene te prekura, gjithashtu edhe Elbasani kryesisht me qytetin e Gramshit e fshatrat e tij qe ka pas nje nr goxha te larte vajzash te trafikuara.
Ka qene periudhe e veshtire, pa mundesi informacioni si sot. Flasim per minorene apo vajza nga zona te thella e te pa shkolluara qe mashtroheshin shume lehte ne ate periudhe.
Kur kundershtonin dhunoheshin e u beheshin presione nga me te ndryshmet qe mos benin denoncime.
Ka shume qe edhe jane vrare e qe nuk dihet ku jane, nese e mban mend emisionin "Njerez te humbur" ka pasur plot vajza te trafikuara qe sdihej me se ku ishin e qe su gjeten kurre.
E permenda me siper qe ne vitet 2000 ju be goxha jehone ketij fenomeni ne Itali e shteti atje filloj duke reaguar forte, denimi minimal per trafikantet fillonte nga 17 vite.
Korca ka qene minimalisht e prekur.

Per Gramshin e di, por e kisha fjalen per Elbasanin.

Nr i femrave te prekura me statistika qe dolen ne 2007 mendohet se eshte mbi 5,000.

Disa organizata feministe duan te cojne ne 10,000 por nuk ka qene kaq.

Fara e ketyre duhet shfarros dhe duhet bere studim i thelle sesi ka mundesi qe dicka e tille ndodhi ( se nuk kishte ndodhur ndonjehere me perpara) dhe nga kush fisesh vinin keta.

Gishti i bere gangrene prihet nga dora.

Une nuk po them ti fusesh ne burg kushuririn e 3te.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Fieri ka prodhuar edhe kriminelat me te rrezikshem ne shqiperi gjithashtu edhe banda e beratit kam degjuar se ka qene numer 1 ne shqiperi.
Kam pershtypjen qe ska te beje me njerzit e bute por elementi kriminal ka qene me i organizuar ne kto vende.
Fatkeqsisht edhe shkodra lezha laci edhe burreli pra ne veri kane patur ket fenomen.
Lezha po ( Shkodra jo dhe aq shume), sepse fatkeqesisht, katoliket e Lezhes, nje pjese e konsiderueshme jane fare jo e mire, dhe e them me pergjegjesi kete gje....

Sic ta thashe, ne Shqiperi jane prek zonat afer me detin, perfshi edhe Lezhen me Zadrimen.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,308
Pikët
113
Leni llafet ju dy nalt:d

Kastro jam kurjoz nga vjen ky opinioni jot per katoliket e lezhez ne pergjithesi?!
 
Last edited:

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
2,180
Pikët
113
Problemi qendron me nivelin e ulet te inteligjences se shqiptareve ( disave te pakten).

Kur une '' shaj'' Angline dhe Daj Samin, e kam me oligarkine e fshehte qe sundon atje dhe implmenton politikat e tyre demoniake kudo, perfshi edhe Shqiperine, po ti kaq kupton.

Tani , ku e kam share une Beratin me Fierin?

QE thashe qe shumica e femrave vinin prej andej?

Ky eshte fakt statistikor, nuk e kam shpik, apo aq down je?

Keshtu thone statistikat qe lexon ti? Qe shumica e femrave vijne nga vende me njerez te dobet? Apo nga vende te varfra? Pastaj i fut nje te ofenduar dhe katolikeve te lezhes. Jam kurioz, sipas teje, cila zone e shqiperise ka njerez te forte e te pa lyer ne trafik? E di pse mendoj qe je impulsiv? Sepse sipas temes se diskutimit, fillojne ofendimet e tua. Ne kete rast jane te dobet fieraket, lushnjart e beratasit. Do vi nje teme ku do thuash maloket e kuksit ne londer, nqs nuk e ke thene tashme, e keshtu me radhe. Permbahu or burre.
 

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,581
Pikët
113
Kam jetu ne torino ne 94-95, isha shume i ri dhe me kujtohet njeher kur me kapi policia duke vjedhur ne dyqan dicka te vogel pa shume vlere dhe me futen ne paraburgim me 20-40 femra (prostituta) shqiptare. Pas gjithe nates aty ne nje dhome te madhe me to, ato rrinin ne rralle duke marr ne telefon pimpat dhe disa merrnin ne telefon familjet. Ne mengjes kur vjen nje autobuz i madh thashe me vehte boh cme gjeti mua tani do me kthejn ne shqiperi. Mbaj mend merzine dhe vetmine time si adoleshent gjate nates dhe ua kisha zili prostitutave sepse kishin lidhje te forta dhe nuk u merzteshin shume sespe e dinin qe do vinin perseri ne itali ndersa une kisha marre lek borxh per te ikur me skaf nga vlora dhe po perjetoja nje merzi vetmi skandaloze nen heshtje saqe kto vajzat mu dukeshin te shkathta dhe trimersha.
Kur hapet dera ne mengjes vihemi ne rresht te futemi ne autobuz nje polic me thote ti je i lire te ikesh se je i vogel dhe i pafajshem. Boh sa moment i gezuar kurr nuk e harroj. Kur hapen porten e burgut kam ecur kembe gjithe qytetin nga gezimi. Isha 16-17 vjec.
Qysh i pafajshem? Vodhe apo nuk vodhe?
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,542
Pikët
48
Leni llafet ju dy nalt:d

Kastro jam kurjoz nga vjen ky opinioni jot per katoliket e lezhez ne pergjithesi?!
Nje pjese e madhe e Lacit eshtee formuar nga katoliket e Lezhes dhe se per cfare mbahet Laci dihet.

Une lind e rrit jam ketu, i njoh krahinat.

Nuk dua te them histori tani se nuk ja vlen.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,308
Pikët
113
Qysh i pafajshem? Vodhe apo nuk vodhe?
Vodha, por vodha buk me ngrene sepse isha duke fjet jashte dhe nuk njihja asken ne torino sapo kisha ardh nje dy jave aty. Kisha shkuar vetem nga brindizi ne torino me tren.
Ne fakt tregon qe nuk jam hajdut i talentuar kur edhe nje cop djath me sallam qe u mundova te vjedh me kapi roja i supermarketit kurr nuk e harroj dhe kur lajmruan policine policave iu erdhi keq se isha ne turp. Me kishin mbaruar lekt qe kisha sjedh me vete nga shqiperia.
Kur policat me shoqeruan ne stacionin e policise flsinin anglisht me mua gjate rruges se nuk kuptoja italisht dhe kisha maru nje kurs anglishteje ne shkoder. Mbaj mend policat u sidhen shume mire me mua gjate rruges duke bere muhabet dhe me benin pyetje nese me pelqen italia cfar endrash ke etj etj
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
37,334
Pikët
113
Nuk e pash videon por e imagjinoj ...
Kto femra jan aq te vuajtura dhe duhet nje kohe sh e gjate per tu rehabilituar si shpirterisht edhe fizikisht ...very sad ...
 

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,581
Pikët
113
Vodha, por vodha buk me ngrene sepse isha duke fjet jashte dhe nuk njihja asken ne torino sapo kisha ardh nje dy jave aty. Kisha shkuar vetem nga brindizi ne torino me tren.
Ne fakt tregon qe nuk jam hajdut i talentuar kur edhe nje cop djath me sallam qe u mundova te vjedh me kapi roja i supermarketit kurr nuk e harroj dhe kur lajmruan policine policave iu erdhi keq se isha ne turp. Me kishin mbaruar lekt qe kisha sjedh me vete nga shqiperia.
Kur policat me shoqeruan ne stacionin e policise flsinin anglisht me mua gjate rruges se nuk kuptoja italisht dhe kisha maru nje kurs anglishteje ne shkoder. Mbaj mend policat u sidhen shume mire me mua gjate rruges duke bere muhabet dhe me benin pyetje nese me pelqen italia cfar endrash ke etj etj
Ti te keput shpirtin me kto histori sidomos kur e di qe si ti ka patur dhe ka shume femi te tjere qe emigrojn pa familje ne ato mosha. Cne italia aq pa kushte? Ne usa dhe canada ka shelters. Apo ndoshta nuk ishin te pregatitur atehere per aq numra te medhenj emigrantesh.
Nje gje qe me beri perahtypje ne shqipri kur pyesja 17-20 vjecar ca planesh kan per te ardhmen (pune, uni etc) shumica thoshin qe po planifikojn te ven ne angli, itali etc. Kushte te mira ne shpi dhe prap donin te iknin. Plani i jetes te shkojn ne angli posht nje maune me shpres te gjejn nje nuse per dokumentat. Rezikojn jeten, harxhojn dhe gjith ato lek per nje te ardhme te pa ditur. Un kte nuk e kuptoj. Pse nuk ven nr shkolle? Ka shume menyra te udhetosh neper bote si student pastaj me pune.
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
37,334
Pikët
113
Ka ikur koha e ktyre metodave te vjetra kan dal ca metoda te sofistikuara qe ta "kepusin" shpirtin fareee lol

Te shkosh atje si zoteri i vertet lol
 
Top