• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

23 vite pa takuar familjen, ndihem e humbur

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,581
Pikët
113
Ca metodash performer? Se un ne shqipri i degjoja kto ne 2017. Nuk kisha par dicka te till as nje here me para (por dhe nuk kam qene ne shqipri per shume vite). Nje rini e demoralizuar pa plane. Kur i pyesje pse nuk vete ne pune thoshin qe nuk paguajn mire. Pse nuk vete ne shkolle? Po ja do iki ne angli. Do shkosh ne shkolle atje? Jo do punoj ne ndertim/kamarjer etc. Wwwwwhy!?
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
37,334
Pikët
113
Nuk e di per tjeret po njeri psh shkoj ne Itali gjeti nje homeless man ne rruge e mbajti nje jav ne hotel gjithe shpenzimet e paguara e veshi mire i tha lahu rruhu etc lol e coi te bente pashaporten e i tha te vinte fotot e tija ke pashaporta e ja dha ketij e ky iku ne Angli si zotni lol se italianeve u lejohet me shkuar atje ndersa Shqipot me visa vetem..ai lypsi vazhdoj jeten i lumtur ne itali me ca lek qe i dha ky ..e kshu te gjithe jetuan te lumtur :d
Pra kto qe ke degjuar ti jan ata qe i shohin gjerat teper thjesht ..
Madje te jemi ne teme dhe kto femrat e shkreta kot jan perdorur sepse kan pasur alternativa shume me te mira ne jet ...(besoj ti je dakort me kte)
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
12,267
Pikët
113
une nuk kuptoj nje gje
pse ore kaq veshtire jane per tu kapur keta bimbot
ore mjafton te dalesh dhe i shikon , mjafton te anketosh se kush fshihet mbas atij qe qarkullon me lamburghini apo ferrarri,, sbesoj se me rroge mujore i kane blere ato makina
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
31,840
Pikët
113
une nuk kuptoj nje gje
pse ore kaq veshtire jane per tu kapur keta bimbot
ore mjafton te dalesh dhe i shikon , mjafton te anketosh se kush fshihet mbas atij qe qarkullon me lamburghini apo ferrarri,, sbesoj se me rroge mujore i kane blere ato makina
nuk e kan fajin vetem bimbot. ka bukurane qe i pelqen ti fitojn parate pa u djersitur
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,718
Pikët
113
Po edhe sot ne disa pjese te Shqiperis plot pimp ke, mu me ka ndodhe ket her qe isha ne nje shitore duke ble diqka, me pyet shitesi do femra, ja keto i kom per momentin mi tregojke ne tel, normal qe i thash jo, amo ka raste te prostitucionit te lart.
qysh e ka emrin ai dyqanja, ma kadhezo edhe rrugen :D se javen tjeter kur te ik tu Shqipria, shkoj blej buke ke dyqanja edhe pyes ate shitesin :D
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,718
Pikët
113
kur po them, Shqiperise i duhet lixhi me ligjin, qe nuk njeh Maliqin e as qetrin e qetrin, por te gjitheve ju bie turinjeve njesoj, per ato vepra kriminale te kryera, keta jo fajin e ka ai qetrie, e keta tjeret, jo ai qetri.

Sidomos per keto rastet e detyruara dhe te futura me dhune ne rrugen e prostituciont, o me lixh te ligjit, ua kisha bere qe lenda vjetersohet pas 80 viteve dhe do i kisha ndjekur sikur zagaret, qashtu te ngordhur ne pleqeri i kisha futur prapa grilave edhe atyre gardianeve do i urdheroja, sa here ti çoni buken i futni nje shqelm turinjeve.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,308
Pikët
113
Ti te keput shpirtin me kto histori sidomos kur e di qe si ti ka patur dhe ka shume femi te tjere qe emigrojn pa familje ne ato mosha. Cne italia aq pa kushte? Ne usa dhe canada ka shelters. Apo ndoshta nuk ishin te pregatitur atehere per aq numra te medhenj emigrantesh.
Nje gje qe me beri perahtypje ne shqipri kur pyesja 17-20 vjecar ca planesh kan per te ardhmen (pune, uni etc) shumica thoshin qe po planifikojn te ven ne angli, itali etc. Kushte te mira ne shpi dhe prap donin te iknin. Plani i jetes te shkojn ne angli posht nje maune me shpres te gjejn nje nuse per dokumentat. Rezikojn jeten, harxhojn dhe gjith ato lek per nje te ardhme te pa ditur. Un kte nuk e kuptoj. Pse nuk ven nr shkolle? Ka shume menyra te udhetosh neper bote si student pastaj me pune.
Kishte kisha katolike qe ushqenin njerz pa streh por nuk e dija ne ato ditet e para, plus qe kisha leket e mija deri ne ate pike qe mu mbaruan.
Edhe perse duket vuajtje ajo kohe ishte si neper filma per mua. Do ngelet periudha me e bukur romantike e jetes. Me e bukur se fiction.
Nga torino me vone i kam hyp trenit ilegalisht kuptohet, per na paris.edhe ne paris mu desh te vjedh ushqim se nuk kisha lek me. Ne paris shkova mbaj mend te fus letrat per azil dhe na dergusn ne nje shelter per ushqim qe ishte sketerre dhe nuk mu hante ushqimi dhe nuk doja te flina gjume ne nje dhome magazine me qindra njerz afrikan dhe cdo lloji neper toke keshtuqe pranova te rri jashte te vjedh ushqim dhe i lire. Pas nje muaji i hipa trenit per ne belgjike dhe aty u futa ne nje kamp te mire. Pastaj me derguan ne nje qytet te vogel ku kampi kishte kushte me mire se nje hotel i mire ku na dergonin edhe ne ekskursione cdo jave.
Haha, edhe aty nuk mu rrinte me pas 7-8 muajsh dhe ika oer angli. Gjitha kto i kam bere vetem pa paguar asnje lek apo ndihme.
Nuk kisha asnje frike sa me larg shqiperise qe largohesha aq me i lire ndihesha edhe pse kishte vuajtje ne adoleshence nuk ndjen anxiety/ankth. Moshta adoleshnte eshte mosha me e rrezikshme sepse nuk imagjinon dot rreziqet.
P.sh ne 93 kam marr trenin nga mali i zi ne beograd me nje shok femirije ku treni kalonte shume postoblloke lufte kur ishte kulmi i luftes ne kroaci dhe bosnje. Ishte koha qe merrinin shqiptar mysiman apo boshnjak dhe i fusnin me dhune ne fron lufte serbet, ose keshtu ishte spekulonin njerzit kudo ne ate kohe.
Por udhetimi per beograd ka qene per bizness aventure gjeniale dhe e thjeshte,lol
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,582
Pikët
113
Ti falendero Enverin qe te mbajti/ ta beri rup sup 50vjet. Jo se nuk kish kafshe atehere si puna e ketyre qe shisnin motrat, po just kish fut friken ne palce. Frika ruan vreshtin. Dmth boll na cave bidonat me 30vjet te erreta nga cifutet amerikan.
Para enverit tand grat merrnin rrugen prej Shkodret per ne Lezhe dhe nuk goxote kush me i prek.. kjo prej burrniet, sedrit, nderit dhe sigurishte adhe prej friget!

Lum si erdhi dita sot ku "nanat" jane te mundura me e shky femijen e tyne gjymtyre per gjymtyre ne mitrren e tyne,me ndihmen e "doktorrave" ne menyre qe kto "nana" ta kene mundesin te "jetojne"!

Rrofte perpaqimtaria
 
Top