• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

25 romanet më të mirë në botë të vitit 2008

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
25 romanet më të mirë në botë të vitit 2008!!!

Revista “The Christian Science Monitor” ka botuar listën e 25 romaneve më të mira dhe më të njohura për vitin 2008. Kjo listë përfshin librat e publikuara vitet e fundit disa prej të cilave kanë fituar çmime të ndryshme kombëtare e ndërkombëtare. Gjithashtu në listën e librave më të mirë prej vitit 1923 janë përfshirë vetëm librat e shkruar në gjuhën angleze. Listës së romaneve më të suksesshme i bashkëngjitet numri i faqeve të secilit roman dhe çmimi i tyre. Pjesa më e madhe e romaneve mund të bëhen pjesë e bibliotekës së gjithkujt vetëm për 24 dhe 25 dollarë. Ndërkohë dhe çmimin më të lartë e ka romani “Njeriu më i kërkuar” i cili kushton 28 dollarë. Spiunime, terrori i luftës, dhe dështime personaliteti, në romanin më të fundit triller të shkrimtarit John Le Carre. Ngjarjet vendosen në Hamburg dhe flitet për vërshimin e refugjatëve çeçenë në qytet dhe rrethanat e vështira të krijuara në atë kohë.
Ndërsa romani më çmimin më të ulët prej 15-dollarësh, por me një vlerë të madhe emocionale është “Eleganca e iriqit” ku flitet për një vajzë të vogël, e cila mendon për jetesën e pasur dhe të begatë në apartamentet e ndërtuara Parisiene. Vepra origjinale e autorit Muriel Barbery, publikua në Francë vitin e shkuar. Ky libër u prit si një fenomen në Francë dhe fitoi çmimin “French Booksellers Prize”.

Përzgjedhja:
Kritikët e revistës “The Christian Science Monitor”, kanë bërë një listë të romaneve më të suksesshme, më të mira dhe më të vlerësuara për vitin 2008. Disa autorë janë të njohur, shkrimtarë të një sërë romanesh të njohura, të njohur si bestseller, dhe që këtë vit vijnë me publikime të reja surpizuese. Kështu vjen
pas gati tre dekadash të kaluara në heshtje, David Rhodes, me një nga surprizat më të mëdha të prezantuara. Në romanin “Lëvizshmëri” të sjellë më së fundmi Rhodes flet për historinë e gati gjysmës së banorëve të një qyteti të vogël, portretizime dhe ngjarje interesante.

Qëllimi i listës:
Lista si kjo kanë gjithmonë dy qëllime, gjithnjë sipas kritikëve, të “The Christian Science Monitor”. Njëri është informimi. Tjetri, pa dyshim, që është nxija e shkrimtarëve për vepra të paharrueshme. Të njihesh me autorët më të vlerësuar të vitit dhe veprat më të suksesshme, padyshim që është diçka shumë interesante për lexuesin. Kësaj liste i bashkëngjiten një sërë romanesh me tematikë të ndryshme, ku ndërthuren ndryshimet e personalitetit, ndjenjat, katastrofat natyrore, lufta, sëmundjet dhe ekzistenca.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: 25 romanet më të mirë në botë të vitit 2008

1.Mosha e Artë
Numri i faqeve: 288
Çmimi 24.95 dollarë

Mosha e artë
Romani i autorit nga Bangladeshi Tahmima Anam. Në roman flitet për një grua të ve, e cila përpiqet t’i mbrojë fëmijët e saj gjatë luftës për pavarësi në Bangladesh. Pjesët më të bukura i përshkon dashuria e Anamit për atdheun.

2.Konkanët
Numri i faqeve: 320
Çmimi 25 dollarë

Konkanët
Romani më i fundit i Tony D’Souza. Biondja Denise, përkthyese në një korporatë për paqen, martohet me një fshatar indian, pasi ajo është dashuruar me këtë vend. Por ata kthehen në USA, duke krijuar probleme identiteti për fëmijët e tyre. Histori të viteve 1960 dhe 1970, në Indi dhe Chikago.

3."Jim the Boy"
Numri i faqeve: 304
Çmimi 23.99 dollarë

Në këtë roman Tony Earley, flet për një adoleshent të njohur ne nofkën “Jim the boy”, një adoleshent i cili është rritur me dashuri nga nëna e tij e ve dhe tre xhaxhallarët, në prag të Luftës së Dytë Botërore. Një roman i rrallë për vlerat që përcjell.

4
Numri i faqeve: 266
Çmimi 21.95 dollarë

Gjithçka do të jetë mirë; dhe gjithçka do të jetë mirë; të gjithë stilet e rrobave do të jenë më mirë
Romani i Tod Wodicka flet për Bert Hecker një 60-vjeçar, i cili pyet vazhdimisht për rrobat dhe këpucët, refuzon të konsumojë kafenë, apo çokollatën, sepse janë jashtë mode. Një roman me nota komike, ku Bert Hecker kërkon të fitojë dashurinë e fëmijëve.


5.Kaq i fuqishëm, i ri dhe i pashëm
Numri i faqeve: 285
Çmimi 24 dollarë

Kaq i fuqishëm, i ri dhe i pashëm
Është ky titulli i romanit të cilësuar ndër më të suksesshmit për vitin 208, i shkrimtarit Leif Enger. Romani flet për një kriminel të arratisur dhe në kërkim. Gjithçka flet për sharmin dhe simpatinë e tij. rrëfimet e shpejta fillojnë në Amerikën perëndimore në vitet 1900.


6.Murtaja e pëllumbave.
Numri i faqeve: 311
Çmimi 25.95 dollarë

Murtaja e pëllumbave
E shkuara dhe e tashmja, pafajësia dhe gabimi, ndërthuren në romanin më të fundit të Louise Erdrich. Ngjarje të vendosura në një qytet të trilluar, ku gjithçka flet për dhunën dhe rrugët e mundshme të shpëtimit prej saj përgjatë tre gjeneratave.

7.Historia e Edgar Sawtelle.
Numri i faqeve: 566
Çmimi 25.95 dollarë

Historia e Edgar Sawtelle
Jehona e Hamletit ndihet në këtë roman të shkruar nga David Wroblewski. Në të flitet për një djalë shurdhmemec dhe qenin e tij. Ngjarjet e këtij romani të vendosura në fshatin Wisconsin, të bëjnë ta lexosh këtë libër si një njohje të historisë së jetës.

8.Amerika, Amerika.
Numri i faqeve: 458
Çmimi 27 dollarë

Amerika, Amerika
Romani i Ethan Canin, i cilësuar si më i përkryeri, flet për qytetet e vogla amerikane. Historia e një djaloshi provincial të verbuar nga politika, të krijon përshtypjen se e një dyshe saga-baladë dhe një vështrim melankolik për epokën idealiste.

9.Hollanda.
Numri i faqeve: 256
Çmimi 23.95 dollarë

Hollanda
Në këtë roman Josef O’Neill, na shfaqet më trishtueshëm, por gjithsesi zemërgjerë dhe me një libër nganjëherë komik, lidhur me sportin kriket për afërsinë e karaktereve. Romani “Hollanda” analizon dhe shpjegon ndikim e tragjedisë dhe rrjedhojat në jetën njerëzore.


10.Telex nga Kuba.
Numri i faqeve: 336
Çmimi 25 dollarë

Telex nga Kuba
Romani i Rachel Kushner tregon për perspektivat e dy adoleshenteve, të për përfshira në fushën e infermierisë, dhe një kërcim ekzotik në krahët e dashurive të tyre. Flitet për jetën e amerikanëve në Kuba në kohën kur filloi revolucioni.
10.Telex nga Kuba.
Numri i faqeve: 336
Çmimi 25 dollarë

Telex nga Kuba
Romani i Rachel Kushner tregon për perspektivat e dy adoleshenteve, të për përfshira në fushën e infermierisë, dhe një kërcim ekzotik në krahët e dashurive të tyre. Flitet për jetën e amerikanëve në Kuba në kohën kur filloi revolucioni.

14.Qyteti i strehimit.
Numri i faqeve: 403
Çmimi 24.95 dollarë

Qyteti i strehimit
Tom Piazza, një gazetar dhe shkrimtar i cili jeton në New Orleans për gati një dekade ka mbledhur detaje për historinë e dy familjeve, për mbijetesën pas uraganeve dhe stuhive. Një roman triller, ku natyra të rrëmben në pasionin dhe egërsinë e saj.


15.Kur do vijnë lajme të mira?
Numri i faqeve: 400
Çmimi 24.99 dollarë

Kur do vijnë lajme të mira?
Autorja skoceze Kate Atkinson fitoi çmim me romanin e tretë dhe më të fundit të serive misterioze të fokusuara në jetën e detektivit Jackson Brodie. Këtu, Brodie investigon për zhdukjen në mënyrë misterioze të doktor Edinburgh-ut dhe vogëlushes së tij.
Numri i faqeve: 288
Çmimi 24.95 dollarë

16.Shtëpia.
Numri i faqeve: 325
Çmimi 25 dollarë

Shtëpia
Fituese e çmimit Pulitzer Prize, autorja Marilynne Robinson kthehet në qytetin Iowa dhe flet për historinë e një djali dorëlëshuar, ku së pari ka shkruar rreth Gilead. Këtë herë, gjithsesi, ajo përshkruan Jack Boughton nga syri i familjarëve të tij.

17.Dita e caktuar.
Numri i faqeve: 720
Çmimi 27.95 dollarë

Dita e caktuar
Dennis Lehane kthehet sërish në Boston, në kohën e fundit të Luftës së Parë Botërore, për ndërthurjen e goditjeve policore, izolimin, basketbollin, udhëtimet, dhe klasat shoqërore në një roman ambicioz, i cili evokon një periudhë të errët në historinë amerikane.


18.Njeriu më i kërkuar
Numri i faqeve: 322
Çmimi 28 dollarë

Njeriu më i kërkuar
Spiunime, terrori i luftë, dhe dështime personaliteti, në romanin më të fundit triller të shkrimtarit John Le Carre. Ngjarjet vendosen në Hamburg dhe flitet për vërshimin e refugjatëve çeçenë në qytet dhe rrethanat e vështira të krijuara në atë kohë.

19.Porta e muzikës
Numri i faqeve: 432
Çmimi 24.99 dollarë

Porta e muzikës
Romani që mban këtë titull, i shkrimtarit Ian Rankin, është cilësuar ndër më të mirët për vitin 2008. Rankin na prezanton heroin e ti, një muzikant xhazi, me këngën e mjellmës dhe karakterin e tij studioz e të qetë, ku herë-herë vërehen trishtime të vogla.

20.Lëvizshmëri
Numri i faqeve: 429
Çmimi 24 dollarë

Lëvizshmëri
Pas gati tre dekadash të kaluara në heshtje, David Rhodes vjen me një nga surprizat më të mëdha të prezantuara. Në këtë roman të sjellë më së fundmi Rhodes flet për historinë e gati gjysmës së banorëve të një qyteti të vogël, portretizime dhe ngjarje interesante.

21.Eleganca e iriqit
Numri i faqeve: 325
Çmimi 15 dollarë

Eleganca e iriqit
Një vajzë e vogël mendon për jetesën e pasur dhe të begatë në apartamentet e ndërtuara Parisiene. Vepra origjinale e autorit Muriel Barbery, publikua në Francë vitin e shkuar. Ky libër u prit si një fenomen në Francë dhe fitoi çmimin “French Booksellers Prize”.

22.Deti i lulëkuqeve
Numri i faqeve: 515
Çmimi 26 dollarë
Deti i lulëkuqeve
Autori më i pëlqyer Amitav Ghosh, vjen këtë herë më një rrëfenjë shumë tërheqëse, të pasur në detaje dhe përshkrime. Në këtë roman flitet për grumbullimin e ekuipazhit që kishte hipur në anijen “British” në shekullin e nëntëmbëdhjetë. Një roman tepër interesant.

23.A Mercy
Numri i faqeve: 176
Çmimi 23.95 dollarë
A Mercy
Toni Morrison fitoi çmimin e romanit me botimin e tij më të fundit. Ky është romani që mban titullin “A Mercy”, i cili flet për historitë jetësore të katër grave amerikane, të cilat janë në kërkim të rritjes së vlerave të trashëgimisë kulturore.

24.Serena
Numri i faqeve: 384
Çmimi 24.95 dollarë

Serena
Ledi Makbeth nuk përcjell asgjë tek Serena, por protagonizmi i saj përcjell çmenduri. Në romanin e Ron Rash përcillet ideja e një historie njerëzore ku zë vend “epoka e depresionit”. Një roman intrigant dhe tepër tërheqës, i cili ngjall emocione dhe kureshtje.

25.Të shoh kudo
Numri i faqeve: 304
Çmimi 24.95 dollarë

Të shoh kudo
Julia Glass me publikimin e romanit të saj më të fundit u shpall fituese e çmimit “National Book Award”. Në këtë triller flitet për ndjenjat, komplektistetin dhe ndryshueshmërinë e tyre. Dashurinë midis motrave dhe një seri ngjarjesh tërheqëse dhe mbresëlënëse.
 
Top