• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

3 fjale te Jezusit drejtuar kesaj bote

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,687
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
6Jezusi, duke e parė shtrirė dhe duke ditur se prej shumė kohe ishte nė atė gjendje, i tha: ``A dėshiron tė shėrohesh?``.
8Jezusi i tha: ``Ēohu, merr vigun tėnd dhe ec!``.
14Mė vonė Jezusi e gjeti nė tempull dhe i tha: ``Ja, ti u shėrove; mos mėkato mė qė tė mos tė tė bėhet njė gjė mė e keqe``.
Gjoni 5 :1-15


Bota jone sot eshte e sfiduar, mjeksia gjithashtu dhe vete religjioni. Madje edhe bota shkencore eshte e sfiduar.
Ne kete kohe eshte normale te kete shqetesime dhe frikera. Ajo qe dua tu drejtohem juve anetare te Forum-Al..Com eshte.
Mos ki frike. Nuk eshte koha per panik. Por per te degjuar keto tre fjale te Jezusit sot per boten dhe per ty. Perendia na do, djalli vjen per te vrare per te vjedhur dhe per te shkaterruar. Jezusi vjen per te dhene jete. COVID 19 nuk eshte nga Perendia por nga satani. Perendia do te perdore kete situate per te na bere serish mire. Djalli e perdor kete situat per te shtene ne zemer ty mosbesimin dhe rebelimin, kjo eshte arma e tij, vrasja. Perendia ka nje arme te fuqishme, te jape jete.

A do te sherohesh?
Cohu dhe beso Fjalen e Jezusit
Mos mekato me.

Bota jone ka kohe qe vuan nga nje pandemi tjeter. Mekati.
Mekati eshte rebelimi ndaj Perendise dhe ligjeve te Tij.
Vrasja, vjedhja, imoraliteti, thashethemet, thika mbas shpine, akuza te rreme, shpifjet, ligesia, planet dinake, tallja, tradhetia bashkeshortore jane me keq se COVID 19.

Vetmia, Depresioni, Mendimet e vetvrasjes, humbja e familjes jane gjithashtu me keq se Coronavirusi. ne mes te ketyre gjerave Jezusi ju thote:-

1. A do te sherohesh?
2. COhu dhe beso fjalen e Jezusit
3. Mos mekato me.

A do te sherohesh, cohu nga vetmia jote dhe beso , cohu nga depresioni dhe beso, cohju nga mekati jot dhe beso
Mos mekato me.

Jezusi te do.

Ktheje fytyren tende sot drejte qiellit dhe beso tek Perendia.
COVID 19 do te kaloje, edhe bota vete do te kaloje por Fjale e Jezusit mbetet perjete.... A do te sherohesh? COhu dhe beso. Mos mekato me.

Zoti ju bekofte ne kete situate te veshtire, une po lutem per ju. Ka shume te tjere qe po luten per ju gjithashtu.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
4,522
Pikët
113
Habitem me ju besimtaret e krishtere,... edhe e doni shume kete profet, edhe e quani Je Zeus, pra i vini nje emer te nje "zoti" pagan, perse??
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
4,522
Pikët
113
Po ti, ate pyet se pse??? 😱
Pse? A nuk eshte ai besimtar katolik apo ortodoks?
Mendoj qe njeriu nuk duhet te ndjeke besimet shabllon, por te ulet dhe te studioje vete, sidomos kur ka ngacmime te jashtme idesh si kjo qe solla une psh. Te me tregoje se perse e quajne Je-Zeus?
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
22,447
Pikët
113
Pse? A nuk eshte ai besimtar katolik apo ortodoks?
Mendoj qe njeriu nuk duhet te ndjeke besimet shabllon, por te ulet dhe te studioje vete, sidomos kur ka ngacmime te jashtme idesh si kjo qe solla une psh. Te me tregoje se perse e quajne Je-Zeus?
S’pari kena nevoj per miser, manej per dije.
 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
14,715
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Habitem me ju besimtaret e krishtere,... edhe e doni shume kete profet, edhe e quani Je Zeus, pra i vini nje emer te nje "zoti" pagan, perse??
Ata e quanin Jezus jo si do ti Je Zeus!!!
Po ka edhe emra të tjerë Isai varet në atë kohë çfarë gjuhe flitej e këndohej.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
4,522
Pikët
113
Ata e quanin Jezus jo si do ti Je Zeus!!!
Po ka edhe emra të tjerë Isai varet në atë kohë çfarë gjuhe flitej e këndohej.
Te tregova ate qe di. Edhe Isa ka nje qellim te ngjashem, Is'ha (Isha) -prania e Zotit ne toke (sipas pretendimit te tyre)
 

Ghostrider

V.I.P
Anëtar
Jul 5, 2019
Postime
2,538
Pikët
113
Isa a.s e kemi ne muslimanet dhe thjesht ësht profet, i dërguar jo Zot siç pretendojnë të krishterët
 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
14,715
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Te tregova ate qe di. Edhe Isa ka nje qellim te ngjashem, Is'ha (Isha) -prania e Zotit ne toke (sipas pretendimit te tyre)
Ti di atë që sdi asgjë ata që thua ti Je zeus ne shqip se kanë pas thirrur fare Jezus por Kristos

Jezusi (nga greqisht: Ἰησοῦς, 8-2 p.e.s. - 29-36 p.e.s. i njohur edhe si Jezusi i Nazaretit; në gjuhën arabe: عيسى بن مريم Isa ibën Merjem) është autor dhe figurë qëndrore e krishtërimitdhe një profetKrishtërim, në lidhje me të cilin ai është i njohur si Krishti, (nga greq.hristós - "i mirosuri, i vajisuri" duke përkuar me termin hebraik "messiah") historia e të cilit është e padiskutueshme përmes dëshmive të Krishtit të Besëlidhjes së Re (BR) si edhe nëpërmjet shënimesh të histori-shkruesit hebraik Flavius Josephus (lindur vitin 37/38vdekur në vitin 100) dhe të histori-shkruesit romak Cornelius Tacitus (53-120).
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
4,522
Pikët
113
Ti di atë që sdi asgjë ata që thua ti Je zeus ne shqip se kanë pas thirrur fare Jezus por Kristos

Jezusi (nga greqisht: Ἰησοῦς, 8-2 p.e.s. - 29-36 p.e.s. i njohur edhe si Jezusi i Nazaretit; në gjuhën arabe: عيسى بن مريم Isa ibën Merjem) është autor dhe figurë qëndrore e krishtërimitdhe një profetKrishtërim, në lidhje me të cilin ai është i njohur si Krishti, (nga greq.hristós - "i mirosuri, i vajisuri" duke përkuar me termin hebraik "messiah") historia e të cilit është e padiskutueshme përmes dëshmive të Krishtit të Besëlidhjes së Re (BR) si edhe nëpërmjet shënimesh të histori-shkruesit hebraik Flavius Josephus (lindur vitin 37/38vdekur në vitin 100) dhe të histori-shkruesit romak Cornelius Tacitus (53-120).
Krishti eshte perseri ne shpjegimin e gjuhes qe flet rastesisht, e cila jep cilesine e gjithckaje. Kri-shti, pra jep mend, eshte mendimtar, i ditur. Ai qe ofendon ndjehet gjithmone i rrezikuar perball tjetrit ;)
 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
14,715
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Krishti eshte perseri ne shpjegimin e gjuhes qe flet rastesisht, e cila jep cilesine e gjithckaje. Kri-shti, pra jep mend, eshte mendimtar, i ditur. Ai qe ofendon ndjehet gjithmone i rrezikuar perball tjetrit ;)
Të des unë u vrave -hug-
Të thash kto gjuhë nuk kan lidhje me shqipen që i përkthen ti.
Tjetër ku duhet ta rahësh çekanin jo ke emri ;)
Ditlindja përshembull shif kërko aty mund të gjesh ndonjë pagan si Horos.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
4,522
Pikët
113
Të des unë u vrave -hug-
Të thash kto gjuhë nuk kan lidhje me shqipen që i përkthen ti.
Tjetër ku duhet ta rahësh çekanin jo ke emri ;)
Ditlindja përshembull shif kërko aty mund të gjesh ndonjë pagan si Horos.
Po su hap shqipja nuk kemi gje ne vije. Pasi eshte testamenti i vetem qe kemi te zberthejme veten dhe boten. Mua keshtu me kane mesuar ta filloj nga ajo qe flas ;)
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
4,522
Pikët
113
Hap një teme per kte qe mos tja bejm temen corap njerzve ktu.
Pse ne forum do i flasim keto ne? Duhet me u mbledh komision ne Jeruzalem edhe t'ia shkoqisim fet e fet se boll na kane tallur, e perbuzur, e vjedhur, e perqeshur, e rrrembyer tokat e pasurine :)
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,687
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Pse ne forum do i flasim keto ne? Duhet me u mbledh komision ne Jeruzalem edhe t'ia shkoqisim fet e fet se boll na kane tallur, e perbuzur, e vjedhur, e perqeshur, e rrrembyer tokat e pasurine :)
Kisha Ungjillore te ka vjedhur gje ty?
 
Top