• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

30 fakte psikologjike që duhet t’i dini

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
976
Pikët
63
Vendndodhja
Në shtëpi....
Këtu janë 30 fakte psikologjike që duhet t’i dini të cilat janë shumë te nevojshme për ju dhe disa do të ju lënë pa fjalë.

1575830207018.png

1.Truri juaj është më kreativ kur jeni të lodhur.
2.Rënia në dashuri ka një efekt të ngjashëm neurologjik sa rritja e kokainës.
3.Besimet optimiste për të ardhmen mund të mbrojnë njerëzit nga sëmundjet fizike dhe mendore.
4.Mbajtja e duarve me dikë që e doni mund të lehtësojë dhimbjen fizike, si dhe stresin dhe frikën.
5.Vullnetarët janë shumë më të kënaqur me jetën e tyre sesa jo vullnetarët.
6.Njerëzit me vetëbesim të ulët tentojnë të “përpiqen” dhe t’i poshtërojnë të tjerët.
7.Sa më shumë të jeshë i pasigurt, aq më shumë po i hapni dhe I mbroni idetë e tuaja.
8.Kujtimet treten me kalimin e kohës. Njeriu ka të paktën një pjesë të rreme të kujtesës.
9.Ne duket se injorojmë ata që na adhurojnë dhe i kushtojmë më shumë vëmendje atyre që na injorojnë.
10.Depresioni është rezultat i të menduarit mbi të. Mendja krijon probleme që as nuk ekzistojnë.
11.Të jesh me njerëz të lumtur të bën të lumtur.
12.Njerëzit e zgjuar nënvlerësojnë veten dhe njerëzit injorantë mendojnë se janë të shkëlqyeshëm.
13.Kur ju kujtohet një ngjarje e kaluar, ju kujtohet herën e fundit që kujtuat.
14.Kënga juaj e preferuar është ndoshta e preferuar, sepse ju e shoqëroni atë me një ngjarje emocionale në jetën tuaj.
15.Lloji i muzikës, që dëgjoni, ndikon në mënyrën se si e perceptoni botën.
16.Dashuria romantike është biokimikisht e padallueshme nga një çrregullim i rëndë obsesiv-kompulsiv.
17.Fobitë mund të jenë kujtime të kaluara nëpër gjenerata në ADN, sipas një studimi të ri.
18.Studiuesit po debatojnë për shtimin e varësisë në internet në listën e çrregullimeve mendore.
19.Truri trajton refuzimin si dhimbje fizike.
Rreth 68% e njerëzve vuajnë nga Sindromi Phantom Vibration, ndjenja se telefoni i telefonit po vibron kur nuk është.
21.Fëmija mesatar i shkollës së mesme sot ka të njëjtin nivel ankthi si pacienti mesatar psikiatrik në fillim të viteve 1950.
22.Praktikat fetare, si lutja dhe shërbimet e ndjekjes, lidhen me nivele më të ulta të shqetësimit psikologjik.
23.Askush i lindur i verbër nuk ka zhvilluar kurrë skizofreninë -(është një çrregullim kronik dhe i rëndë mendor që ndikon në mënyrën se si një person mendon, ndjen dhe sillet. Njerëzit me skizofreninë mund të duken sikur kanë humbur kontaktin me realitetin. Edhe pse skizofrenia nuk është aq e zakonshme sa çrregullimet e tjera mendore, simptomat mund të jenë shumë paaftësi).
24.Vendimet tuaja janë më racionale kur mendoni në një gjuhë tjetër.
25.Studimet e sjelljes njerëzore sugjerojnë se një person që humb telefonin e tyre përjeton një panik të ngjashëm me një përvojë të afërt me vdekjen.
26.Një përqafim më i gjatë se njëzet sekonda do të lëshojë kimikate në trupin tuaj që ju bëjnë të besoni personit që ju përqafoni.
27.Njerëzit janë më të ndershëm kur janë fizikisht të lodhur. Kjo është arsyeja pse njerëzit rrëfejnë gjëra gjatë bisedave të natës së vonë.
28.Çokollata shkarkon të njëjtën kimik në trupin tuaj që prodhohet kur filloni të bini në dashuri.
29.Lumturia, zemërimi, trishtimi, frika, neveria dhe habia janë gjashtë emocionet që shprehen universalisht.
30.Njerëzit kanë tendencë të jenë më të lumtur kur mbahen të zënë, pasi kjo i pengon ata të mendojnë për gjërat negative në jetë.


“Sot kemi provim të befasishëm!”, u tha profesori, por kur ata panë pyetjen s’u besonin syve!


1575829667008.png


Për habinë e të gjithëve, nuk kishte pyetje, por vetëm një pikë të zezë në qendër të faqes. Profesori lexoi tërësisht shprehjet e hutuara të të gjithëve dhe tha:
“Unë dua që ju të shkruani se çfarë shihni aty”.
Studentët e hutuar filluan të bënin atë që atyre iu kërkua.
Në fund të leksionit, profesori mori të gjitha fletat me përgjigjet dhe filloi të lexonte secilën prej tyre me zë të lartë para të gjithë studentëve. Të gjithë pa asnjë përjashtim përshkronin pikën e zezë, duke u përpjekur për të shpjeguar pozicionin e saj në mes të fletës, etj.
Pasi të gjitha përgjigjet ishin lexuar, klasa mbeti në heshtje ndërsa profesori filloi të shpjegojë:
Unë nuk do t’ju vlerësoj me notë në këtë provim! Doja thjesht t’ju jepja diçka për të cilën të mendoheni thellë. Askush nuk shkroi për pjesën e bardhë të fletës. Secili prej jush u përqëndrua në pikën e zezë dhe e njëjta gjë ndodh edhe në jetën tonë.
Kjo është pikërisht ajo që përfundojmë duke bërë me jetën tonë. Ne kemi një letër të bardhë për të mbajtur dhe për ta shijuar, por ne jemi kaq të zënë duke menduar rreth pikave të errëta që ndodhen atje.
Jeta jonë është një dhuratë e veçantë që na është dhënë me dashuri dhe përkujdesje. Ne gjithmonë kemi arsye për të festuar. Natyra që rinovon veten çdo ditë, miqtë tanë rreth nesh, puna që na siguron jetesën tonë, dashuria, familja, mrekullitë që shohim çdo ditë.
Megjithatë ne insistojmë të përqendrohemi vetëm në pikat e errëta: problemet shëndetësore që na shqetësojnë, paratë që duam të kemi, luksin që nuk e kemi, ndërlikimet në marrëdhënien me një anëtar të familjes, zhgënjimin nga një mik dhe kështu me radhë.

Pikat e errëta janë shumë të vogla krahasuar me gjithçka kemi në jetën tonë, por ato janë të parat që ndotin mendjet tona. Largojini sytë nga pikat e errëta në jetën tuaj. Gëzojuni çdo bekimi në jetën tuaj, çdo momenti që jeta ju jep!
Jini të lumtur dhe jetojeni jetën pozitivisht!

Ashtu siç po e shpjegonte profesori, jeta është një shportë me gjëra të mira dhe të këqija. Ne të gjithë përjetojmë ngjarje pozitive dhe negative në jetët tona, por ne duhet të përqendrohemi gjithmonë më së shumti në gjërat pozitive për një jetë të lumtur dhe të shëndetshme.
Jeta vazhdon pavarësisht gjithçkaje, ndaj mos e çoni kohën dëm duke menduar mbi gjërat negative!

 
Last edited:
Top