• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

BARAT

tăl'ithu kyOO'mI
Anëtar
Nov 17, 2012
Postime
669
Pikët
28
Vendndodhja
Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
FESTA E DIONISIT
Realisht kjo është festa e perëndisë iliro-trake, Dionisit. Fesat e verës ku Dionisi e kthen ujin në verë, ashtu si Jezusi bëri kohë më pas... ‘Epi-fani’, apo edhe ‘theo-fani’, fjalë me prejardhje nga greqishtja e vjetër, kanë si bazë FANItjen, apo vegimin, shfaqjen – një fjalë kjo e përdorur gjerësish në shqipen e sotme.

FANITET vetv.
(zakonisht me një trajtë të shkurtër të përemrit vetor në r. dhanore). Më shfaqet papritur si hije; më del si në vegim, më përhihet. I fanitej fytyra e tij.
(FJALOR I GJUHËS SË SOTME SHQIPE)

EPIPHANY (n.)
early 14c., "festival of the manifestation of Christ to the gentiles" (celebrated Jan. 6; usually with a capital -E-), from O.Fr. epiphanie, from L.L. epiphania, neuter plural (taken as feminine singular), from late Gk. epiphaneia "manifestation, striking appearance" (in New Testament, "advent or manifestation of Christ"), from epiphanes "manifest, conspicuous," from epiphainein "to manifest, display," from epi "on, to" (see epi-) + phainein "to show" (see phantasm). Of divine beings other than Christ, first recorded 1660s; general literary sense of "any manifestation or revelation" appeared 1840, first in De Quincey.
etymonline.com (online etymology dictionary)

Gëzuar ditën e ujit të bekuar apo festën dionisake të verës!
nga ‘Thënie për shqiptarët’

~Dionis, Perendia iliro-trake~
Pra, kishte një fis ilir, Brygi, një fis Trak, Bryges, dhe, në kohën Strabonit një fisi të quajtur Dardanë, për më tepër i njohur si ilir, që jetonin pranë me fisin trakas Besi (në vendin e të cilëve ndodhej Orakulli më i vjetër i Dionisit), ishin me gjasa po aq trak sa edhe ilirë. Të gjitha fiset trake dhe ilire bënin luleboje mbi lëkurë (tatuazhe), duke u dalluar në këtë mënyrë nga fiset kelte. (Encyclopaedia Britannica)

Për grekët, Trakia ishte një vend i egër dhe i papunuar, shtëpia e të dyve, si të egrit Ares edhe Dionisit, perëndisë së verës që frymëzonte harbimin dhe vrazhdësinë te adhuruesit e tij. (Roger D. Woodard)
 

The.Mask

Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
504
Pikët
18
Vendndodhja
Dibër
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

Prej gjith ato qytetet qe e festuan vetem pogradecaret kishin dal me flamurin tone kombetare. Respekt!

 

The.Mask

Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
504
Pikët
18
Vendndodhja
Dibër
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

TiraneDurrësElbasanBeratFier


VlorëKorçë

 

The.Mask

Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
504
Pikët
18
Vendndodhja
Dibër
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

ErsekëSarandë

 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,467
Pikët
113
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

Dita e ujit te Bekuar nuk ka pse te politizohet. As me flamuj nuk mendoj se duhet bere zakon te dilet sepse hyn ne veprim-provokim. Eshte nje ritual shume i hershem edhe mendoj se eshte me mire te vazhdohet pa e ndryshuar rendesine e nje feste fetare apo aq me mire sic e ka sjelle informacionin edhe Barat ne postimin e pare.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,228
Pikët
113
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

A eshte kjo festa e ujit te bekuar, keshtu perfaresisht ? nga kurreshtja thjeshte, ku di gjo, ndoshta edhe eshte meqe e pash nje vidjojen e bekuar me uje. ``fumato``

Pse nuk ka ndonje sçarim se çfare behet ne kete dite, sepse nuk mjafton vetem me eshte festa e Dionisit, vellaut te Trakasit, e ku di tjetr kush eshte dhe qe kishte shtepine ketu e jetonte ne fshatin tjeter, informacion i manget eshte ky.


 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,467
Pikët
113
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

Une do te te pergjigjem me ate pakez informacion qe kam te dhene nga gjyshi im ( i ndjere). Nuk dua te futem e te kerkoj online per te te dhene nje pergjigje "te sakte" pasi traditat nuk njohin "saktesi" por merren ashtu sic pasohen nga me te vjetrit.

Kur kam qene e vogel, mbaj mend qe ne daten 5 Janar ne mbremje , na porosiste gjyshi perpara se te flinim . (kur flas ne shumes dua te nenkuptoj veten dhe 3 motrat e mija me te medha) .

"Neser eshte dita e Ujit te Bekuar, do te ngriheni ne mengjes dhe duke mos thene asgje , edhe po ju pyeten per dicka, fjala nuk duhet te dale nga goja juaj, do te shkoni ne burim . Aty do te lani fytyren tre here dhe do te pini uje. Mbusheni nga nje shishe dhe mbajeni per rastet qe do t'ju duhet gjate gjithe vitit! "

Sipas tij, ne dt. 6 Janar, njeri nga dishepujt (tani s'po me kujtohet emri por do pyes prindrit dhe do ta "update" infon ) e Krishtit, doli ne nje koder dhe e bekoi ujin qe del nga toka. Gjithashtu bekoi edhe njerezit qe e pijne dhe uroi qe ai uje te pastroje edhe semundjet nga trupi i tyre.

Ne kete date, per te manifestuar diten e Ujit te Bekuar, behet nje "rit" fetar ne pjesen e shqiptareve Ortodokse te shqiperise se jugut. Prifti i zones hedh ne lume nje kryq dhe burrat hidhen per ta kerkuar ate ne tabanin e lumit. Ai qe e gjen dhe e nxjerr quhet si njeri me fat per vitin ne vazhdim.

Kam degjuar qe ne Berat behet shume i madh si aktivitet , por edhe ne Permet ishte goxha event kjo dite.

. Nuk di sa i kenaqshem eshte shpjegimi , gjithsesi te solla ketu vetem ate qe simbolizon per mua (personalisht) kjo dite .
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
41,702
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

Ne Shqiperi kjo feste nuk besoj se ka asnje element te perkujtimit dhe riperteritjes se ndonje riti e feste Ilire.
Ajo thjeshte eshte marre krejt si imitim dhe me se shumten e rasteve qe nga fillimi e deri ne fund te saj ka gjuhe, levizje dhe portretizon menyren se si Kisha Greke e organizon.......Kishe kjo qe financon dhe drejton levizjen e Kishes se adhurimit te vertete te vetkryesuar te Shqiptareve.
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,467
Pikët
113
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

Ne Shqiperi kjo feste nuk besoj se ka asnje element te perkujtimit dhe riperteritjes se ndonje riti e feste Ilire.
Ajo thjeshte eshte marre krejt si imitim dhe me se shumten e rasteve qe nga fillimi e deri ne fund te saj ka gjuhe, levizje dhe portretizon menyren se si Kisha Greke e organizon.......Kishe kjo qe financon dhe drejton levizjen e Kishes se adhurimit te vertete te vetkryesuar te Shqiptareve.


Ne fakt mesa kam ndjekur nepermjet medias, festimet apo celebrimet fetare po marrin nje tjeter forme qe prej zhytjes gjithmone e me shume te asfalise greke ne damaret kryesore (pothuaj te gjithe) te besimit ortodoks. Me keqardhje them se sa me shume shoh shenja te huaja neper manifestime, aq me te larget e ndjej veten (me pa te drejte ) nga besimtaret e fese qe prindrit e mi mbartin.

Ndoshta pse jam larguar shume shume heret dhe kjo distance (me shume se 20 vjet) me ka bere t'i dalloj edhe me shume predikimet e athta, te shtirura dhe krejt bajate te Janull-Krie-pisit .

Me dhimbsen drite shkurtrit qe i mbajne ison..
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,228
Pikët
113
Përgjigje e: 6 janari apo Epifania, dita e shenjtë e Ujit të Bekuar

Te falemnderit per sqarimin Leaf. :)

ma mori mendja qe sigurisht kishte ndonje domethenje te rendesishme. Ne janar dhe ne ate uje ftohte, sigurisht qe nuk i futen lumit per tu freskuar :D
 
Top