• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

7 këshilla për t’ju ndihmuar të shkruani një blog suksesshëm

hostinkos

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 18, 2021
Postime
7
Pikët
3
Bazuar në kërkimet e fundit, përdoruesit kalojnë 2 – 3 sekonda për të vendosur nëse do të lexojnë një artikull. Edhe nëse klikojnë, ka shumë gjasa që do të braktisin një postim pa e lexuar të tërin. Sipas hulumtimeve të mëtejshme, 70% e vizitorëve nuk do të kthehen më në webfaqen tuaj.
Edhe pse kjo duket e ashpër, është realiteti i kulturës sonë të menjëhershme të kënaqmërisë. Me gjithçka të disponueshme në majë të gishtave tonë, ju si publikues duhet ta bëni përmbajtjen tuaj të spikasë për t’u siguruar që lexuesit tuaj ta konsiderojnë atë si një investim të mirë të kohës së tyre të çmuar.

Si të shkruani një blog
Si publikues, ju e dini se atë çfarë keni për të thënë është e vlefshme dhe doni ta ndani atë me botën. Pra, si i ktheni shfletuesit pa interes në lexues besnikë, të rregullt? Shikoni këshillat tona më poshtë për mënyrën se si të shkruani një blog që përdoruesit do të dëshirojnë të lexojnë.

1. Audienca
Hapi i parë në krijimin e përmbajtjes është të dini se me kë po flisni. Njohja me audiencën tuaj do t’ju ndihmojë të kuptoni se si të shkruani një blog me të cilin lexuesit mund të lidhen. Kjo nuk është domosdoshmërisht aq e thjeshtë sa të kuptosh se kush dëshiron të lexosh postimet e tua. Përdorni analizën e të dhënave për të zbuluar se kush ka të bëjë me përmbajtjen tuaj dhe fjalët kyçe (ang. keywords) që po kërkojnë për të inkurajuar klikimet.

2. Vëmendja
Shkrimi i titujve tërheqës është çelësi për një blog të suksesshëm. Siç u përmend më lart, përdoruesit zakonisht kalojnë nën 3 sekonda për të vendosur nëse do të lexojnë postimin tuaj, kështu që nëse titulli juaj nuk tërheq vëmendjen, përdoruesit thjesht lëvizin nëpër postimet e tjera.

3. Nëntitujt (Subheadings)
Askush nuk dëshiron të lexojë një paragraf të gjatë, veçanërisht në një pajisje të vogël. Është e pakëndshme për sytë dhe vizitorët nuk do të vazhdojnë të lexojnë nëse përmbajtja nuk duket miqësore me përdoruesit. Përdorimi i nëntitujve ndihmon në ndarjen e përmbajtjes dhe u jep lexuesve një ide se për çfarë bën fjalë postimi juaj para se ta lexojnë atë siç duhet.

4. Bullet points
Në mënyrë të ngjashme, me nëntitujt, bullet points e ndajnë postimin tuaj dhe u japin syve një pushim. Kini kujdes që të mos i përdorni me tepri, megjithatë, mbajini të thjeshtë dhe si mini-tituj.

5. Imazhet
Truri i njeriut është i mërzitshëm lehtësisht, ndaj thyej përmbajtjen tënde me imazhe që i japin vlerë shkrimit tënd.

6. SEO
Megjithëse SEO nuk duhet të jetë konsiderata juaj e vetme kur shkruani një post në blog pasi kjo mund ta bëjë shkrimin tuaj të duhet i panatyrshëm, ju kurrë nuk duhet të shkruani një postim pa i kushtuar vëmendje fjalës kyçe dhe rëndësisë semantike.

7. Thirrja për veprim
Sigurohuni që postimet tuaja të përfshijnë një ‘Thirrje për veprim’ të qartë siç është kërkimi nga lexuesit të ‘komentojnë’, ‘pëlqejnë’ ose ‘ndajnë’ për të rritur angazhimin dhe për t’i bërë ata të ndihen pjesë e diçkaje. Nëse jeni duke shitur një produkt, inkurajojini ata të blejnë ose ‘abonohen’ nëse produkti juaj nuk është një artikull fizik.

Merrni emrin e duhur të domenit
Në rritjen e blogerëve nga të gjitha llojet, marrja e emrit të duhur të domain-it është thelbësore për kthimin e lexuesve herë pas here. Në hostinkos.com mund të gjeni emrin e domain-it i cili është perfekt për blogun apo kompaninë tuaj dhe të krijoni email adresa të personalizuara.
 
Top