• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

7 Mënyra Për Të Optimizuar Reklamat "Locale "Për Të Ardhura Më Të Larta

Hoxy

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 6, 2016
Postime
25
Pikët
3
Reklamat e biznesit vendor janë një zgjedhje popullore për botuesit, sepse ato ofrojnë një përvojë më të mirë të përdoruesit dhe, në shumë raste, shitje totale më të larta. Kombinuar me mjedisin në të cilin shfaqen, reklamat vendase ndihmojnë reklamuesit të kapërcejnë verbërinë e flamurit dhe në fund të fundit ndihmon botuesit të marrin më shumë nga faqet e tyre të internetit. Business Insider Intelligence raporton se kostot e reklamimit të brendshëm do të arrijnë në 20 miliardë dollarë deri në vitin 2018. Një rritje në 24-27 miliard dollarë pritet në vitin 2020. Reklamimi i brendshëm shoqëror, siç shihet në Facebook dhe Twitter, përbën pjesën më të madhe të të ardhurave lokale të reklamave. Është e rëndësishme të mësoni se si të zgjedhni reklamat tuaja në mënyrë që të fitoni më shumë para tani dhe në të ardhmen. Nëse nuk i kuptoni plotësisht reklamat lokale, shihni postimin tonë të fundit.


1. Maksimizoni rëndësinë e reklamave që dëshironi më shumë për lexuesit tuaj.


Nëse klientët që vendosin reklama lokale kanë të drejtë, reklamat e tyre dëshirojnë që ata t'i ndihmojnë ata të fitojnë para dhe të promovojnë markën e tyre. Sidoqoftë, ju dëshironi që kjo reklamë të jetë veçanërisht e rëndësishme për audiencën tuaj të synuar. Nëse keni shkruar një kopsht, shikuesit tuaj nuk presin që të shfaqen reklamat e apartamenteve. Ky lloj reklamash nuk funksionon siç duhet dhe dëmton besueshmërinë e përdoruesve të vendosur në faqen tuaj të internetit. Aderimi çon në besim dhe rritje të të ardhurave. Edhe pse është joshëse për të shfaqur reklama natyrore në faqen tuaj të internetit, duhet të siguroheni që ato të jenë të rëndësishme për përmbajtjen tuaj. Si e kontrolloni rëndësinë e reklamës? Shfaqeni si përdorues të faqes tuaj të internetit. Shikoni reklamën tuaj dhe shihni nëse është e rëndësishme për përmbajtjen e prodhuar ose për nevojat e grupit tuaj të synuar. Gjithmonë rekomandohet të testoni rrjete të ndryshme reklamash për të gjetur rrjete reklamash që ofrojnë reklama në shtëpi shumë të rëndësishme.


2. Luajni rrjete reklamash të shumta Me kalimin e kohës,

Vizitorët bëhen të verbër për pozicionet dhe prodhuesit e reklamave që janë përcaktuar, duke rezultuar në më pak klikime për reklamuesit dhe të ardhura më të ulëta për botuesit. Për shkak të kësaj, reklamuesit dihet që bëjnë disa reklama në mënyrë që fushatat e tyre të mos jenë kurrë të mërzitshme. Si botues, një shumëllojshmëri e rrjeteve të ndryshme të reklamave janë mënyra më e mirë për të inkurajuar angazhimin me audiencën tuaj. Lexuesit e faqes tuaj do të njoftohen për reklamat që janë të reja ose të rëndësishme për nevojat e tyre. Nëse një reklamë shfaqet në bloget me profil të lartë në të gjithë Facebook, përdoruesit tuaj mund të kenë parë atë dhe kanë ndihmuar botuesit e tjerë të gjenerojnë të ardhura. Whatfarë rekomandojmë? Përdorni disa rrjete lokale reklamimi menjëherë. Kaloni midis rrjeteve për t'i mbajtur reklamat tuaja të azhurnuara. Përdorimi i rotacionit të reklamave kufizon aftësinë e përdoruesve të verbër për të arritur reklama vetëm sepse e kanë parë atë.


3. Shmangni mashtrimin e lexuesve tuaj.

Reklamat lokale duhet të përzihen me përmbajtjen tuaj. Ato janë shtrirje të përmbajtjes tuaj për të informuar ose argëtuar lexuesit. Shtë mizore të mashtrosh përdoruesit që të klikojnë në këto reklama. Lexuesit tuaj janë gjaku i jetës së internetit tuaj. Nëse i mashtroni, ata nuk do të kthehen në faqen tuaj - ose të paktën jo të gjithë ata. Si botues, shpjegoni reklamën tuaj në shtëpi bazuar në përmbajtjen e faqes tuaj të internetit. Kjo tingëllon kundërproduktive sepse reklamat origjinale funksionojnë aq mirë, veçanërisht nëse ato janë të rëndësishme për përmbajtjen e faqes tuaj të internetit. Sidoqoftë, ju nuk dëshironi që përdoruesit tuaj të ndjehen sikur klikojnë në lidhjen tuaj për të kontaktuar reklamuesit. Kjo mund të rezultojë në konvertime një herë, por gjithashtu mund të rezultojë që më pak vizitorë të kthehen në faqen tuaj të internetit. Konsideroni faqen tuaj te internetit për sa i përket vizitorëve. Nëse një reklamë keqinterpretohet kur një lexues klikon rastësisht mbi të, duhet të provoni mundësi të ndryshme të vendosjes së reklamave (së shpejti do ta diskutojmë këtë). Reklamimi i ushqimit është shkaku më i zakonshëm kur mashtroni lexuesit. Nëse një reklamë përputhet me pamjen e përmbajtjes, e cila vendoset aq mirë, është e lehtë të kuptohet pse lexuesi klikon në reklamë.4. Përdorni automatizimin e optimizimit të reklamave për të optimizuar reklamat tuaja në faqen e internetit, në mënyrë që të shihni se cili funksionon më mirë për audiencën tuaj të synuar. Jo, nuk po flasim për mashtrim. Automatizimi në formën e një provë ndarjeje është mënyra më e mirë për të zbuluar se çfarë funksionon për faqen tuaj. Secila faqe në internet ofron një mundësi unike për të optimizuar dhe maksimizuar të ardhurat lokale të reklamimit. Një formë e zakonshme e automatizmit që shpesh injorohet nga botuesit është titulli i testit të përbashkët. Kompanitë e mëdha dhe faqet e lajmeve shpesh provojnë dy ose më shumë tituj tregimesh duke përdorur automatizimin. Sistemi zgjedh automatikisht titujt që marrin më shumë klikime për t’u shfaqur, duke rezultuar në seanca më të gjata dhe angazhim më të lartë në reklama. Automatizimi mund të jetë një mjet i fuqishëm në procesin e optimizimit. Mund të provoni variantet e ngjyrave dhe shkronjave të reklamave, si dhe titullin dhe autorin e tyre. Nëse kjo është bërë automatikisht,


5. Optimizimi i paraqitjes së njësive të reklamave Paraqitjet e ndryshme të reklamave japin rezultate më të mira. Testimi i të gjitha këtyre paraqitjeve ose vendosjeve mund të jetë një detyrë e frikshme - veçanërisht në vendet e mëdha. Me automatizim, mund të: Testoni vendosjet e paracaktuara të reklamave. Testoni madhësi të ndryshme dhe njësi reklamimi. Ndiqni sjelljen e përdoruesit bazuar në secilin plan urbanistik. Provoni, provoni dhe vazhdoni të provoni. Si rezultat, botuesit fitojnë më shumë para me secilën njësi reklamimi. Me automatizim, mund të gjeni paraqitjen që i përshtatet më së miri audiencës suaj. Optimizimi i nxitur nga mësimi i makinerisë tani është më i fortë se kurrë. Bazuar në sjelljen e përdoruesit, ky sistem i automatizuar mund të vazhdojë të përmirësojë faqen tuaj.


6. Përdorni një sistem rekomandimi të përmbajtjes. Reklamat për Feed mund të funksionojnë mirë për faqen tuaj të internetit, por shtimi i më shumë tregimeve mund të garantojë rritje më të mirë të shitjeve për faqen tuaj të internetit. Kjo nuk do të thotë të postoni më shumë përmbajtje, ai ofron më shumë mënyra për t'i bërë përdoruesit të lundrojnë në faqen tuaj të internetit. Taboola dhe OutBrain janë dy shembuj, dhe këtu janë disa sisteme të rekomandimit të përmbajtjes. Këto vegla shpesh vendosen direkt nën përmbajtjen dhe lejojnë shikuesit të gjejnë histori të rëndësishme ose të lidhura nga faqja e internetit tuaj, si dhe histori të sponsorizuara. Për shembull, një kub me 4 foto mund të etiketohet poshtë postimit, ku 2 histori kubike vijnë nga faqja juaj dhe 2 histori të tjera kubike janë të sponsorizuara. Kjo funksionon për: Menaxhimin e shitjeve direkte përmes mundësive të reja të reklamimit. Merrni lexuesit në faqet e tjera në faqen tuaj të internetit. Gjithmonë është më mirë që lexuesit të qëndrojnë në faqen tuaj sesa të shtypni "x" dhe kalojmë në diçka tjetër. Duke menaxhuar qasjen në faqet e tjera që lidhen me faqen tuaj të internetit, ju mund të fitoni më shumë para. Artikujt e sponsorizuar gjithashtu performojnë shumë mirë me të ardhura nga klikimi. Këto rrjete janë vizualisht tërheqës dhe ofrojnë një dizajn pa probleme që përputhet me pamjen e faqes tuaj të internetit.7. CPC vs CPM vs CPA kundër Testit të Shitjes Direkte Për të gjitha reklamat tuaja, duhet të provoni lloje të ndryshme të reklamave për të parë se cilat prodhojnë më shumë të ardhura. Kjo mund të bëhet si më poshtë: CPC: Modeli kosto-për-klikim funksionon mirë për shumë faqe në internet me kuptim të mirë. Uebfaqet me imazhe ose video janë më të mira se modelet CPM. ECPM: Kjo i referohet një rritjeje në 1000 përshtypje. Modeli i pagesës CPM është një mënyrë e shkëlqyeshme për të fituar para edhe kur përdoruesit nuk reklamojnë. Kjo është ideale për faqet e internetit më të mëdha me trafik të lartë të të dhënave. CPA: Kostoja për veprim shpesh shoqërohet me marketing bashkëpunëtor. Ju mund t'u kërkoni vizitorëve të regjistrojnë mostra falas të produkteve për zbardhjen e dhëmbëve që ju rekomandoni dhe të fitoni para duke dërguar informacionin e tyre në kompani. Shitja e drejtpërdrejtë e hapësirës së reklamave te botuesit është opsioni më fitimprurës për botuesit. Nëse shesni reklamë direkt, mund të negocioni kushte. Në shumicën e rasteve, vendosjet me bazë CPM shiten. Sidoqoftë, ju gjithashtu mund të zgjidhni CPA ose CPC. Duke kombinuar mënyrat e ndryshme për të cilat paguhen për reklama, ju mund të maksimizoni të ardhurat tuaja totale dhe të merrni çdo qindarkë të trafikut. Reklamat e shtëpive janë të njëjta me reklamat e tjera ku testimi është shumë i rëndësishëm për shitjet tuaja të përgjithshme. Dallimi i madh është se si ju do ta bëni atë.


Përkthyer në Shqip ( hoxy ) burimi :Faqja smartzonedaily
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
447
Pikët
43
Punë e mirë që e ke perkthyer vetë, por një sugjerim, mos perkthe fjalë per fjale pasi nuk ka kuptim fjalia ne shqip. Gjuhë dhe kultura te ndryshme kane nje stil te shprehuri qe nuk tingellon mirë edhe ne gjuhet e tjera.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,593
Pikët
113
Degjo hoxy, nuk ve ne dyshim se perkthimi yt eshte i sakte dhe anglishtja jote eshte shume e mire. Kam nje verrejtje te vogel. Perdorimi i fajales REKLAMA.
Ne anglisht eshte reclamation, qe do te thote, to claim something back or to reassert a right. Une qe merrem me ca etimologjira dhe di dhe latinisht shume mire di dhe origjinen e fjales, eshte latine, reclamare, e cila perbehet nga re=addietro apo di nuovo dhe rrenjen e fjales clamare e cila ne italisht eshte chiamare.
Pra reklame eshte fjale e huaj, por e perkthyer totalisht gabim ne shqip nga ty....
Atehere del problemi ku ta gjejme nje fjale shqip? Hic mos u lodh, merr nje fjale tjeter te huaj, PUBLICITET, dhe kjo fjale me prejardhje latine eshte por te pakten perdorimi do ishte i sakte.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,593
Pikët
113
Punë e mirë që e ke perkthyer vetë, por një sugjerim, mos perkthe fjalë per fjale pasi nuk ka kuptim fjalia ne shqip. Gjuhë dhe kultura te ndryshme kane nje stil te shprehuri qe nuk tingellon mirë edhe ne gjuhet e tjera.
Mendoj qe e ka perkthyer mire.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,593
Pikët
113
Gjithashtu perdorimi i fjales optimizuar, eshte nje shqiperim i sforcuar i fjales latine optimus, eshte superlativ apo shkalle siperore e te mires, ne italisht ben si ottimo dhe ottimizare. Do shkonte me mire permiresuar se optimizuar lol.


Tani ndoshta do thuash, un kam harxhuar gjith kte kohe qe perkthej, kta me cajn trapin, jo lol, e vleresoj cfar ke bere. Thjesht ndonje gje e vogel te behet me mire.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
37,362
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ti na bere lemsh 🧐

So Does he mean advert or claiming smth back ? Reklama as advert / advertising ?
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
447
Pikët
43
Mendoj qe e ka perkthyer mire.
Për këtë fjali
Për shembull, një kub me 4 foto mund të etiketohet poshtë postimit, ku 2 histori kubike vijnë nga faqja juaj dhe 2 histori të tjera kubike janë të sponsorizuara.
mua më duhet një interpretues. Dhe si kjo janë dhjetra fjali më lartë. Unë ndoshta nuk di latinisht, por di shqip. Dhe formulimin e fjalive këtu nuk e kuptoj. Do ishte më mirë gabime drejtshkrimore se sa këto.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,593
Pikët
113
Për këtë fjali mua më duhet një interpretues. Dhe si kjo janë dhjetra fjali më lartë. Unë ndoshta nuk di latinisht, por di shqip. Dhe formulimin e fjalive këtu nuk e kuptoj. Do ishte më mirë gabime drejtshkrimore se sa këto.
As une nuk e kuptoj.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
37,362
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Yep reklama as advert..... it's totally wrong.
po ti Po e Ben confused .. me k’te réclamation. 👻
He is ok se Ashtu e njohin te tere Shqip..Reklama.
 
Top