• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

7 sherbime kerkimi qe duhet ti dije cdo perdorues i Google.

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Motorri i Google nuk perdoret vetem per te kerkuar, por edhe te per te llogaritur, parashikuar motin, etj. Ja shtate sherbime kerkimi qe cdokush duhet ti dije.

1. Makine llogaritese

N.q.s shkruan 3+2 ne Google, pasi te klikosh ëSearchë do te shfaqet rezultati (5 per ata qe se dine ). Ky sherbim mund te perdoret edhe per llogaritje me te komplikuara si ë3*(sqrt ^2=ë.

2. Gjej oren ne nje shtet/qytet.

Per te gjetur sa eshte ora ne keto momente psh. ne Londer duhet te shkruajme ëtime londonë, pra fjala ëtimeë pasohet me emrin e shtetit apo qytetit.

3. Parashiko motin

Per te parashikuar motin ne Londer (sic e shihni, e kam fiksim Londren), duhet te shkruajme ëweather londonë.

4. Akseso info rreth stock-eve te kompanive.

Te dhenat behen te mundura nga Google Finance. Thjesht shkruan ticker-in e kompanise, si psh. ëAAPLë (qe eshte tickeri i Apple Inc.)

5. Akseso info rreth termeteve ne kohe reale.

Shkruaj ëEarthquakeë dhe do te informohesh mbi termetet e fundit.

6. Konverto njesi te ndryshme.

Te shkruash ë10 inch in cmë ne Google do te shfaqet ë10 inch = 25.4 centimetersë. Gjithashtu mund te llogaritet edhe konvertimi i monedhave te ndryshme (ë10 euros in dollarsë psh.)

7. Gjej kuptimin e fjaleve.

Google mund te perdoret edhe si fjalor (Anglisht-Anglisht). Thjesht shkruaj ëdefineë e pasuar me fjalen e deshiruar.
 
Top