• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

8 Arsye per te ngrene mengjes!

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to doOrganizmi yne vazhdon te konsumoje energji edhe ne gjume. Pas 8-10 oreshpa ushqim, ka nevoje te hidratohet, te fuqizohet dhe te marre dozen e duhur te glukozit.


1-Te lejon te furnizohesh me energji. Organizmi yne vazhdon te konsumoje energji edhe ne gjume.
Pas 8-10 oreshpa ushqim, ka nevoje te hidratohet, te fuqizohet dhe te marre dozen e duhur te glukozit.

2-Ndihmon te shperndaje sa me mire energjine per te gjithe pjesen tjeter te dites. Nese nuk hani mengjes do te ndieni te nevojshme te konsumoni porcione te tjera gjate dites, ose do te perqendroheni tek dreka. Nje konfirmim indirekt vjen nga statistikat ne pune dhe ne shkolle: jane me te shpeshte ne oret e paradites kur glukozi peson ulje.

3-Permireson perqendrimin. Disa studime ne shkolla thone se: kur hani mengjes permiresone nivelin e perqendrimit, kapacitetin e memories dhe gjithashtu rezistencen ne aktivitete fizike.


4-Sherben mire ne te gjithe organizmin. Kerkime te shumta tregojne se kush konsumon rregullisht mengjesin eshte me pak i prekshem nga obeziteti dhe nga rreziqe te tjera.


5-Eshte e keshillueshme edhe per ato qe jane ne diete. Pikerishte kush kerkon te pakesoje raportin energjitik duhet te kontrolloje ndjenjen e urise. Ne pergjithesi eshte e rendesishme cilesia e ushqimeve qe konsumohen ne mengjes. Me pas mund te zgjidhni mix me te lehte.


6-Eshte momenti ideal per te konsumuar qumeshtin. Qumeshti eshte i rendesishem ne raportin me kalciumin, i domosdoshem per kockat, mbi te gjitha gjate zhvillimit trupor.


7-Futni frutat ne menun e mengjesit. Nje ushqim i mire parashikon te pakten 2-3 fruta ne dite. Eshte mire qe te filloni qe ne mengjes pasi per shume persona eshte veshtire te hane fruta gjate dites. Eshte e preferueshme ta konsumoni te gjithe frutin. Nuk ju keshillojme te pini nje lenge frutash pasi te jep ndjenjen sikur ske ngrene asgje.


8-Eleminon kalorite. Konsumi i mengjesit gjithashtu eleminon kalorite e teperta, por kjo varet nga mosha, seksi, metabolizmi, aktivitetet e ndryshme gjate dites.Organizmi yne vazhdon te konsumoje energji edhe ne gjume. Pas 8-10 oreshpa ushqim, ka nevoje te hidratohet, te fuqizohet dhe te marre dozen e duhur te glukozit.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Titulli: 8 Arsye per te ngrene mengjes!

E di qe eshte e domosdoshme te hahet mengjes por cedo qe une asnjehere nuk kam deshire dhe kohe per te ngrene :(!
 

Firewall

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
124
Pikët
18
Vendndodhja
Tirane
Titulli: 8 Arsye per te ngrene mengjes!

gjithmon mjesin se kam len pas dore :) ushqim dhe atletik..
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Titulli: 8 Arsye per te ngrene mengjes!

S'po gjej 8 arsye te justifikuara per te mos ngrene ....! :(

Kafe me qumesht vetem !
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Titulli: 8 Arsye per te ngrene mengjes!

Une e kam fiksim mengjesin smundem pa ngrene , pak por dicka do e ha , shkolle pune kudo qe jam mengjesin do ha dicka sbej dot ndryshe ...
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
14,626
Pikët
113
Përgjigje e: 8 Arsye per te ngrene mengjes!

Mjes nuk haj asnjihere,vetem nja 2-3 tasa kafe me qumesht,dhe me mjafton per mengjesin.
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: 8 Arsye per te ngrene mengjes!

Kurse une deri para 3 Muajsh e kam pas praktike qe pa mengjes nuk dilja nga shpia.

Tani kushtet bejne te tyren .......
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
14,626
Pikët
113
Përgjigje e: 8 Arsye per te ngrene mengjes!

Kurse une deri para 3 Muajsh e kam pas praktike qe pa mengjes nuk dilja nga shpia.

Tani kushtet bejne te tyren .......
Ke hall se je shendoshur shume ti me duket? :D:p
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,488
Pikët
113
Përgjigje e: 8 Arsye per te ngrene mengjes!

eh menjgjez nuk ha kurr un ma mir nja kafe :p
 
Top