• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

9 shkallet e ferrit

Cila nga 9 rrathet e ferrit ju ben me shume pershtypje (sondazh vetem 30 dit)

 • Rrethi I - Gremina

  Votes: 0 0.0%
 • Rrethi II - Mekati

  Votes: 0 0.0%
 • Rrethi III - Makuteria

  Votes: 0 0.0%
 • Rrethi IV - Pangopesia

  Votes: 0 0.0%
 • Rrethi V - Zemerimi

  Votes: 0 0.0%
 • Rrethi VII - Dhuna, Barbaria

  Votes: 0 0.0%
 • Rrethi VIII - Mashtrimi

  Votes: 0 0.0%

 • Numri i votuesve
  2
 • Poll closed .

Le Chiffre

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 4, 2010
Postime
141
Pikët
0
Vendndodhja
Tirona - ku tjeter!


-Nje nga teorite filozofike me te prekura ne te gjithe shekujt jane edhe "9 RRATHET E FERRIT". Pershkrimi i tyre eshte bere ne menyre koincize nga Dante ne librin "FERRI"dhe pothuajse nuk ka anje filozof deri me sot ta kete hedhur poshte apo ta kete kritikuar kete liber.
Kush eshte mendimi juaj mbi keto rrathe, si i kuptoni ju, cfar ngelet e erret, cfar ndihme kerkoni ne kuptimin e tyre. Plotezimi me mendimet tuaja do ta bente shume terheqese kete teme.

Rrethi I - Gremina
Rrethi II - Mekati
Rrethi III - Makuteria
Rrethi IV - Pangopesia
Rrethi V - Zemerimi
Rrethi VI - Pabesia
Rrethi VII - Dhuna, Barbaria
Rrethi VIII - Mashtrimi
Rrethi IX - Tradhetia

Ne jeten shoqerore cdo qenje humane ben pjese ne nje nga rrathet e ferrit. Mbase ky forum do te na ndihmoi sadopak te zgjerojme njohurite tona per filozofine klasike, kuptimin filozofik dhe shoqeror te ketyre teorive dhe mbase na ndihmon te kuptojme ndikimin e ketyre rratheve ne drejtimin e shoqerise.

Mendoj qe do te ishte e drejte te postojme shkrime me pikpamje personale, por edhe te bejme pyetje per sqarime rreth kesaj filozofie.
Pjesmarrje te kendeshme!
 

Le Chiffre

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 4, 2010
Postime
141
Pikët
0
Vendndodhja
Tirona - ku tjeter!
Përgjigje e: 9 shkallet e ferrit

10th grade
As I sat there in class, I stared at the girl next to me. She was my so called "best friend". I stared at her long, silky hair, and wished she was mine. But she didn't notice me like that, and I knew it. After class, she walked up to me and asked me for the notes she had missed the day before and handed them to her. She said "thanks" and gave me a kiss on the cheek. I wanted to tell her, I want her to know that I don't want to be just friends, I love her but I'm just too shy, and I don't know why.

11th grade
The phone rang. On the other end, it was her. She was in tears, mumbling on and on about how her love had broke her heart. She asked me to come over because she didn't want to be alone, so I did. As I sat next to her on the sofa, I stared at her soft eyes, wishing she was mine. After 2 hours, watching movie, and three bags of chips, she decided to go to sleep. She looked at me, said "thanks" and gave me a kiss on the cheek. I want to tell her, I want her to know that I don't want to be just friends, I love her but I'm just too shy, and I don't know why.

Senior year
The day before prom she walked to me. My date is "sick" she said; he's not going to go well, I didn't have a date, and in 7th grade, we made a promise that if neither of us had dates, we would go together just as "best friends". So we did. Prom night, after everything was over, I was standing at her front door step. I stared at her as she smiled at me and stared at me with her crystal eyes. I want her to be mine, but she isn't thinking of me like that, and I know it. Then she said "I had the best time, thanks!" and gave me a kiss on the cheek. I want to tell her, I want her to know that I don't want to be just friends, I love her but I'm just too shy, and I don't know why.

Graduation Day
A day passed, then a week, then a month. Before I could blink, it was graduation day. I watched as her perfect body floated like an angel up on stage to get her diploma. I wanted her to be mine, but she didn't notice me like that, and I knew it. Before everyone went home, she came to me in her smock and hat, and cried as I hugged her. Then she lifted her head from my shoulder and said, "you're my best friend, thanks" and gave me a kiss on the cheek. I want to tell her, I want her to know that I don't want to be just friends, I love her but I'm just too shy, and I don't know why.

A Few Years Later
Now I sit in the pews of the church. That girl is getting married now. I watched her say "I do" and drive off to her new life, married to another man. I wanted her to be mine, but she didn't see me like that, and I knew it. But before she drove away, she came to me and said "you came!". She said "thanks" and kissed me on the cheek. I want to tell her, I want her to know that I don't want to be just friends, I love her but I'm just too shy, and I don't know why.

Funeral
Years passed, I looked down at the coffin of a girl who used to be my "best friend". At the service, they read a diary entry she had wrote in her high school years. This is what it read: "I stare at him wishing he was mine, but he doesn't notice me like that, and I know it. I want to tell him, I want him to know that I don't want to be just friends, I love him but I'm just too shy, and I don't know why. I wish he would tell me he loved me! "`
I wish I did too...I thought to my self, and I cried....
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: 9 shkallet e ferrit-Nje nga teorite filozofike me te prekura ne te gjithe shekujt jane edhe "9 RRATHET E FERRIT". Pershkrimi i tyre eshte bere ne menyre koincize nga Dante ne librin "FERRI"dhe pothuajse nuk ka anje filozof deri me sot ta kete hedhur poshte apo ta kete kritikuar kete liber.
Kush eshte mendimi juaj mbi keto rrathe, si i kuptoni ju, cfar ngelet e erret, cfar ndihme kerkoni ne kuptimin e tyre. Plotezimi me mendimet tuaja do ta bente shume terheqese kete teme.

Rrethi I - Gremina
Rrethi II - Mekati
Rrethi III - Makuteria
Rrethi IV - Pangopesia
Rrethi V - Zemerimi
Rrethi VI - Pabesia
Rrethi VII - Dhuna, Barbaria
Rrethi VIII - Mashtrimi
Rrethi IX - Tradhetia

Ne jeten shoqerore cdo qenje humane ben pjese ne nje nga rrathet e ferrit. Mbase ky forum do te na ndihmoi sadopak te zgjerojme njohurite tona per filozofine klasike, kuptimin filozofik dhe shoqeror te ketyre teorive dhe mbase na ndihmon te kuptojme ndikimin e ketyre rratheve ne drejtimin e shoqerise.

Mendoj qe do te ishte e drejte te postojme shkrime me pikpamje personale, por edhe te bejme pyetje per sqarime rreth kesaj filozofie.
Pjesmarrje te kendeshme!
Per cfare filozofie ke fjalen ti lol...komedia hyjnore e Aligerit eshte nje poeme, pra nje veper letrare e inspiruar nga bibla, ku ka perdorur shume alegorine.
Aligeri ka nje merite te padiskutueshme ne letersi dhe gjuhesi, nuk ka qene filozof, poet dhe fetar po.
 

Le Chiffre

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 4, 2010
Postime
141
Pikët
0
Vendndodhja
Tirona - ku tjeter!
Përgjigje e: 9 shkallet e ferrit

Per cfare filozofie ke fjalen ti lol...komedia hyjnore e Aligerit eshte nje poeme, pra nje veper letrare e inspiruar nga bibla, ku ka perdorur shume alegorine.
Aligeri ka nje merite te padiskutueshme ne letersi dhe gjuhesi, nuk ka qene filozof, poet dhe fetar po.
OK bud, nuk po debatoj...po ndone mendim nuk ke? Nuk eshte fjala per Komedine Hyjnore...por per pjesen e saj, "Ferri", Komedia hyjnore ka tre pjese, dhe eshte e tille dhe e shkruajtur pikerisht ne 1332 duke u mbeshtetur ne filozofine fetare te mesjetes...por nuk eshte kjo ideja e ketij postimi...une mendoj qe ndarja ne shtresa (rrathe i quan Dante) i shoqerise, eshte filozofike...dhe per me shume ajo nuk eshte vetem veper letrare! Aspak! Ajo i pershtatet shume realitetit... Udhekryqi qe ishte Dante ne ate kohe, eshte si udhekryqi qe jemi ne sot...endemi neper bote, mbarojme shkolla dhe nuk dime ku te shkojme...ku te qendrojme...Nuk e di cfar te them, por nuk ishte ajo ideja, thjesht mendoj qe "FERRI" eshte nje liber qe ja vlen ta lexosh...artistikisht ndertuar, por me shume te mendosh filozifikisht...(mendimi im ky....) Na sill ndonje mendim tendin...si e shikon, qofte edhe artistikisht! LOL
-shok-
 

malick

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 30, 2010
Postime
106
Pikët
0
Përgjigje e: 9 shkallet e ferrit

dhe une pikerisht per "ferrin" e kam fjalen si njera nga tre pjeset e komedise hyjnore(ferri, purgatori, parajsa).
kjo veper ne teresi e shkruar ne gjuhen volgare fiorentine(lingua volgare fiorentina) paraqet nje alegori imagjinare te pertej varrit kristian, dhe eshte nje kulm i vizionit fetar mesjetar te botes qe u zhvillua brenda kishes katolike.
por impakti nuk ishte vetem ne fe, por dhe ne gjuhesi...komedia hujnore pati menjehere sukses te jashtezakonshem dhe kontribuoi ne menyre percaktuese ne konsolidimin perfundimtar te DIALEKTIT TOSKAN(te Firenze-s) si gjuha standarte italiane.

ketu nuk behet fjale per filozofi, por per fe gjuhesi dhe letersi pike


ps.faleminderit per keshillen per te lexuar komedine hyjnore, por e kam bere me kohe, e kam lexuar ne origjinal.
 
Top