• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

A bën dëm heroina?!

karrotreci

V.I.P
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
5,224
Pikët
113
Efektet e saj me sa di une të çojnë në gjumë. Pastaj nëse e marrin nëpër party dhe pastaj flenë gjumë është mhb tjetër ai pastaj lol

Te paktën ca shifja unë në Athinë nga këtë të varurit nga heroina, të tërë barkas I kishe lol
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
27,974
Pikët
113
Efektet e saj me sa di une të çojnë në gjumë. Pastaj nëse e marrin nëpër party dhe pastaj flenë gjumë është mhb tjetër ai pastaj lol

Te paktën ca shifja unë në Athinë nga këtë të varurit nga heroina, të tërë barkas I kishe lol
Kokaina qe eshte stimulante, eshte per party, jo heroina e cila eshte sedative.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,386
Pikët
113
Vendndodhja
?
Do kesh pare punetore Llaci ti, Po varja. LoooL
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,386
Pikët
113
Vendndodhja
?
Ja pasojat e heroines aka gelqeres. ?
 

Nirvana

Rock Band
Banned
Anëtar
Sep 21, 2020
Postime
154
Pikët
28
Vendndodhja
Northern Hemisphere
Efektet e saj me sa di une të çojnë në gjumë. Pastaj nëse e marrin nëpër party dhe pastaj flenë gjumë është mhb tjetër ai pastaj lol

Te paktën ca shifja unë në Athinë nga këtë të varurit nga heroina, të tërë barkas I kishe lol

Heroinë, ose diacetylmorphine (INN), i njohur gjithashtu si diamorphine (BAN), është një drogë gjysmë-sintetike opioid sintetizohet nga morfina, një derivat i opiumit lulekuqe. Kjo është 3,6-ester diacetyl e morfinë (di (dy)-acetyl-morfinë). Formë të bardhë kristalor është zakonisht kripë hydrochloride diacetylmorphine hydrochloride, edhe pse shpesh duke falsifikuar dulling lustër dhe logjike nga ajo në një matte pluhur të bardhë, e që zakonisht është freebase heroinë.


Heroina
Ashtu si me opioids tjera, heroina është përdorur si një dhimbje dy-vrasës dhe një drogës rekreative dhe ka një potencial jashtëzakonisht të lartë për abuzim. Administrimin e shpeshtë dhe i rregullt është i lidhur me tolerancë, moderuar varësinë fizike, psikologjike dhe varësinë e ashpër e cila zhvillohet në varësisë.

Në nivel ndërkombëtar, heroina është kontrolluar sipas Oraret I dhe IV të Konventës së Vetme mbi Drogat Narkotike. [2] Kjo është e jashtëligjshme të prodhojë, posedon, ose shesin diacetylmorphine pa një licencë në Belgjikë, Danimarkë, Gjermani, Iran, Indi, Holandë, Shtetet e Bashkuara, Australi, Kanada, Irlandë, Pakistani, Mbretëria e Bashkuar dhe Swaziland.

Sipas diamorphine emrin, ajo është një drogë e përshkruar ligjërisht të kontrolluara në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo është në dispozicion për recetë për përdoruesit e afat-gjatë në Holandë, Britani të Madhe, Zvicra, Gjermania dhe Danimarka me këshillime për të penguar varësisë.
Të dhënat nga Lancet tregon heroinë të jetë më problematike dhe më të dëmshme të 20 barnave. [26]

Sistemi nervor qendror :

 • Qenët i përgjumur
 • Disorientation
 • Delirium
Neurologjike :

 • Analgesia
 • Tolerance
 • Addiction (Varësia fizike)
Kryesore pasojat afatgjata të përdorimit. [27]

Psikologjik :

 • Addiction (Psikologjike Varësia)
 • Anxiolysis
 • Konfuzion
 • Përgjumje
Kryesore efektet afat-shkurtër të përdorimit të heroinës. [27]

Kardiovaskulare dhe respiratore :

 • Bradycardia
 • Hypotension
 • Hypoventilation
 • Frymë cekët
 • Depresion i frymëmarrjes
Tretjes :

 • Përzierit
 • Vjella (zgjatur)
 • Kapsllëk
 • Mostretje
Musculoskeletal :

 • Analgesia
 • Ataxia
 • Spasticity muskujve
Skin :

 • Kruhet
 • Flushing / puçrra
Ndryshme :

 • Goja e thatë (Xerostomia)
 • Miosis, apo shtrëngim nxënës ("i vockël nxënësit")
 • Mbajtjes urinar
 
Top