• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A duhet te kete limit per imazhet shokuese te trasmetuara nga tele-ja e media...

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
A duhet qe kanalet televisive e media te perdori imazhe shokuese, si psh vrasje, dhune, aksidente, apo ekzekutime...? Nese po.. A nuk duhen limituar ato..?
Cfare pasojash mund te kene keto imazhe per femijet, dhe personat e ndjeshem?
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: A duhet te kete limit per imazhet shokuese te trasmetuara nga tele-ja e

Nje imazh sekondar apo nje video sekondare e cila tregon nje vrasje, nje akt dhune apo dicka tjeter, nuk ndikon negativisht. Pasi truri i femijeve ndahet ne nje forme ku me shume i fusin ne memorien afat-shkurter, dhe jo ne ate afat-gjate, qe ngelet ne kujtesen e femijes dhe krijon crregullime karakteri. Tek femijet ndikojn filmat me dhune, dokumentaret qe kalojn limitin e 1 ore. Sjellja prinderve, aktet e shemtuara qe ndodhin brenda familjes. Keto ndikojn automatikisht negativisht tek femijet 3 - 14 vjec, ku femija me pas fillon dhe sillet negativisht, apo ka krijuar karakterin e tij nen imazhin e ketyre pamjeve aspak te kendshme.
 

juveforever

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 25, 2010
Postime
26
Pikët
0
Vendndodhja
itali
Përgjigje e: A duhet te kete limit per imazhet shokuese te trasmetuara nga tele-ja e

sigurisht qe shkakton crregullime ne frymemarrje, ne rrahjet e zemres, etj si ketu.
cold fusion, jam dakort me ty, per sa i perket femije, por mos harro se edhe ato qe jane me pak se 3 vjec kuptojne dhe si. ka disa vite qe ne top chanel sa here qe japin nje fil vendosin topa me ngjyre jeshile, te verdhe dhe te kuqe, dhe kjo eshte nje dicka qe parandalon shikushmerin ee disa filmave per nje kategori.

pergjigja eshte jo.
 

Jolene

⌛️
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,412
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: A duhet te kete limit per imazhet shokuese te trasmetuara nga tele-ja e

Kam ven re qe televizionet shqipetare transmetojn ca sekuenca qe me vertet te trondisin, mua me ka ndodh te shoh shpesh viktimat ne mes te rruges te mbuluara me batanije, shume tronditese.
Jo vetem ne lidhje me krimet por cdo lajm jepet me shume detaje nga nje her edhe me shume sec duhet.Kjo besoj qe ndodh sepse esht vend vogel me nje numer te madh mediash.
 

juveforever

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 25, 2010
Postime
26
Pikët
0
Vendndodhja
itali
Përgjigje e: A duhet te kete limit per imazhet shokuese te trasmetuara nga tele-ja e

roxy, ti me sa shohe i referohesh lajmeve qe televizioneve shqiptare i vijne nga reuters (agjensi lajmesh amerikane), qe kane kontrate me ate kompani, dhe ketu ke te drejte. por mos harro se dhe ketu ne itali, jepen te tilla gjerash, nuk eshte vetem ne shqip. por besoj ne te gjithe europen. gjithsesi ke mese te drejte per ete duke pare nivelin e shqipris etj si ketu.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: A duhet te kete limit per imazhet shokuese te trasmetuara nga tele-ja e

Pamje qe thua nuk jane te mira per shendetin mendor te njerezve sepse njerezit keshtu familjarizohen me vdekjen dhe mund ta sjellin me lehte tek vetja apo tek te tjeret ne nje moment dobesie .

Psh nese dikush me bindje vetevrasese do shihte trupin e dikujt qe e ka kryer aktin , kjo do ishte nje shtyse me shume per te .
 
Top