• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A duhet uruar per festat fetare?

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
A duhet te urojme njeri tjetrin per festat fetare?

A ka rendesi besimi i bashkekombasit per te bere nje urim te thjeshte?

Pse e gjithe bota uron dhe kerkon afrim? Mos valle ne jemi pak me ndryshe nga te tjeret?
 

God'o

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 7, 2010
Postime
173
Pikët
0
Vendndodhja
Ireland
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Nuk uroj asnje perderisa besoj se kjo puna e zotit eshte perralle.
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Gezuar naten e madhe.se sot eshte kandil..po duhet te urojme njeri tjetrin si ne bajram dhe ne ramazan dhe ne netet e kandilit!qe keto jane 3 muajt para se te vij muaji ramazanit..mendoj se çdo njeri ka mendimet e veta per te besuar ne allah apo jo! varet a trashigohet dhe ne familje...dhe mjedisi ku jeton...por çdo gje mbaron tek njeriu nese do apo jo!

Mendoj se besimi ben familjen me te lidhur me njeri tjetrin/Ju uroj shendet!
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

SEa cfare sinjifikojne netet e Kandil ? nese mund te pyes...
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

SEa cfare sinjifikojne netet e Kandil ? nese mund te pyes...
Para se te vij muaji Ramazanit dmth ne muajin qe agjerohet... 3 muaj para jane netet e kandilit ...dmth çdo muaj ka nje nate te madhe...Si psh sot nate e miraç kandilit ..mbas kesaj Mevlyt kandili dhe mbas saj vjen berat kandili..kur njerezit luten bej dua dhe nese agjeron keto dite te kandilit te quhet sevap...por ne kete vape pak si zor..kaq di une meri :) kiss
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

`thankyou` SEa

e lexova me vemendje, fjale per fjale....!
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

-paqe- nope kiss sa te di ti them..kur te duash ti :)
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Ketu ku jam dhe se praktikoj shume si Ramazanin dhe agjerimin e Fese Ortodokse po ama urime bej se kemi njerez kudo e mendoj se eshte Shenje respekti dhe un duke qen e perzier i Telefonoj dhe i Uroj per te dyja festat e ska asgje te keqe ..Bravo atyre qe arrijne dhe kane mundesi dhe i praktikojne pa kaluar ne extremitete :)
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Te uroj dhe une qe ke nje zemer te tille!! Se te besosh nuk eshte extreme!! extremet i bejne njerezit vete duke perdorur fene per arsye politike dhe arsye vetjake...
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Te uroj dhe une qe ke nje zemer te tille!! Se te besosh nuk eshte extreme!! extremet i bejne njerezit vete duke perdorur fene per arsye politike dhe arsye vetjake...
Eshte Mese normale SEa dhe shum e vertet kjo qe permenda sepse mua me ka ndodhur personalisht mbase te sqaroj me mire diku tjeter :) dhe nga normaliteti kan kaluar ne extremitet Feja duhet respektuar ose me sakte Zoti e cdo gje brenda mundesive ..se asnje seshte i detyruar ti bej..e ti praktikoje po ama te di ti Respektoje e cdo gje brenda normave :)
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Po mi zemer...Besimi eshte ne mes njeriut dhe zotit!! jo mes atij/ketij e te tjerve..por disa e kane per mode..disa per arsye tjera...se ky muhabet ska fund :D kiss
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Besimi eshte kombinimi mes Respektit e Deshires dhe Dashurise qe ti fal ..Extremizmin e krijon nese vertet e deshiron ... dhe kjo s'hyn ne gjerat normale po elementare te cdokujt qe e ka si passion apo se di me i pelqen cmendurite ..gje qe e kalon ne Anormalitet
Muahh SEa mire qe sna ka kap ajo vale dhe ne :)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Cdo gje qe fillon me DUHET...nuk eshte aspak e mire ne kete rast, aq me teper per te bere nje Urim, qe ne kuptimin me normal eshte shprehje e vullnetshme e Deshires se Mire.

S`ia kam idene pergjigjes drejtperdrejte.Duhet ose JO ?!
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,236
Pikët
113
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Po i uroj . C'fare do lloje feje te jete .
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Per mua eshte shpesh hipokrizi kur urojne njerez qe nuk besojne fare apo qe i njeh se çfare jete bejne , qe eshte ne te kundert me parimet e besimit . Pra gjestet qe behen per tu dukur jane te perçmueshme edhe para vete Perendise . Jini te zellshem ne fshehtesi dhe do ju jepet lavd ne sy te botes -meson Zoti ne Bibel , kurse duke qene te zellshem per urime boshe dhe nga ana tjeter , ne jeten private gjithe sjellje te keqija , kjo eshte hipokrizi per te hedhur hi syve . A mos pandeh kush te mashtroje Zotin qe do te tregohet ne raste festash simbolike ?

Uroj shume rralle besimtaret e sinqerte te krishtere pasi te pakte jane .
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

...Po kur "krimi" i veshur me petkun e pendeses i drejton syte nga Zoti dhe predikon porosite e tij, cfare mendon se eshte daniel00 ?
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Meri te me falesh nese zgjatem qe po ndaj keto vargje qe jane nder vargjet Bibles qe me pelqejne me shume , eshte atehere kur Jezusi i flet hapur turmes ( siç e kam edhe une ne natyre ) dhe ja si u flet per ata njerez qe me pyete :

Mateu Kapitulli 23

Atëherë Jezusi u foli turmave dhe dishepujve të vet,

2

duke thënë: ``Skribët dhe farisenjtë ( mesues fetare )ulen mbi katedrën e Moisiut.

3

Zbatoni, pra, dhe bëni gjithçka t`ju thonë të zbatoni; por mos bëni si bëjnë ata, sepse thonë, por nuk e bëjnë.

4

Por lidhin barrë të rënda që barten me vështirësi, dhe ua vënë mbi kurrizin e njerëzve; Por ata nuk duan të luajnë vetë as me gisht.

5

Por të gjitha veprat e tyre i bëjnë për t`u dukur nga njerëzit; i zgjërojnë filateritë e tyre dhe i zgjatin thekët e rrobave të tyre.

6

Duan kryet e vendit në gostira dhe vendet e para në sinagoga,

7

si edhe përshëndetjet në sheshe dhe të quhen rabbi, rabbi (mesues) nga njerëzit.

8

Por ju mos lejoni që t`ju quajnë rabbi, sepse vetëm një është mësuesi juaj: Krishti, dhe ju të gjithë jeni vëllezër.

9

Dhe përmbi tokë mos thirrni askënd atë tuaj, sepse vetëm një është Ati juaj, ai që është në qiej.

10

As mos lejoni që t`ju quajnë udhëheqës, sepse vetëm një është udhëheqësi juaj: Krishti.

11

Dhe më i madhi prej jush le të jetë shërbëtori juaj.

12

Sepse kush do të lartësojë veten, do të poshtërohet; dhe kush do të përulë veten, do të lartësohet.

13

Por mjerë ju, o skribë dhe farisenj hipokritë! Sepse mbyllni mbretërinë e qiejve para njerëzve; sepse as ju nuk hyni, as nuk i lini të hyjnë ata që janë për të hyrë.

14

Mjerë ju, o skribë dhe farisenj hipokritë! Sepse gllabëroni shtëpitë e të vejave dhe për sy e faqe bëni lutje të gjata; për këtë arsye ju do të pësoni një dënim më të rreptë.

15

Mjerë ju, o skribë dhe farisenj hipokritë! Sepse përshkoni detin dhe dheun për të bërë prozelitë (ndjekes) , dhe kur ndokush bëhet i tillë, e bëni bir të Gehenas (ferrit) dhe dy herë më të keq se ju!

....

23

Mjerë ju, skribë dhe farisenj hipokritë! Sepse ju llogaritni të dhjetën e mëndrës, të koprës dhe të barit të gjumit, dhe lini pas dore gjërat më të rëndësishme të ligjit: gjyqin, mëshirën dhe besimin; këto gjëra duhet t`i praktikoni pa i lënë pas dore të tjerat.

24

Udhëheqës të verbër, që sitni mushkonjën dhe kapërdini devenë!

25

Mjerë ju, skribë dhe farisenj hipokritë! Sepse pastroni anën e jashtme të kupës dhe të pjatës, ndërsa përbrenda janë plot me grabitje dhe teprime.

26

Farise i verbër! Pastro më parë përbrenda kupën dhe pjatën, që edhe përjashta të jetë e pastër.

27

Mjerë ju, o skribë dhe farisenj hipokritë! Sepse u ngjani varreve të zbardhuara (me gëlqere), që nga jashtë duken të bukur, por brenda janë plot eshtra të vdekurish dhe gjithfarë papastërtish.

28

Kështu edhe ju nga jashtë u paraqiteni njerëzve si të drejtë; por përbrenda jeni plot hipokrizi dhe paudhësi.

29

Mjerë ju, o skribë dhe farisenj hipokritë! Sepse ndërtoni varrezat e profetëve dhe zbukuroni monumentet e të drejtëve,

30

dhe thoni: "Po të kishim jetuar në kohën e etërve tanë, nuk do të kishim bashkëpunuar me ta në vrasjen e profetëve".

31

Duke folur kështu, ju dëshmoni kundër vetes suaj, se jeni bijtë e atyre që vranë profetët.

32

Ju e kaloni masën e etërve tuaj!

33

O gjarpërinj, o pjellë nëpërkash! Si do t`i shpëtoni gjykimit të Gehenas?

34

Prandaj, ja unë po ju dërgoj profetë, dijetarë dhe skribë; ju disa prej tyre do t`i vritni dhe do t`i kryqëzoni, disa të tjerë do t`i fshikulloni në sinagogat tuaja dhe do t`i persekutoni nga një qytet në tjetrin,

35

që të bjerë mbi ju gjithë gjaku i drejtë i derdhur mbi dhe, nga gjaku i të drejtit Abel, deri te gjaku i Zaharias, birit të Barakias, që ju e vratë ndërmjet tempullit dhe altarit.

36

Në të vërtetë po ju them se të gjitha këto gjëra do të bien mbi këtë brez.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A duhet uruar per festat fetare?

Ma sill Jezus-in sot mbi Bote, dhe mu pergjigj per ata/ato, qe lene pas nje jete te felligshte me paudhesira, mekate dhe mendojne se do pastrojne shpirtin e tyre duke ju drejtuar rruges se tij !

Une te lexova daniel00 por shembuj bota ka plot te ketyre njerezve....
 
Top