• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A ekzistonte te Kadareja një projekt letrar?

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Kur Balzak nisi të shkruante novelat dhe romanet e para sentimentale, nuk kishte në mendje të realizonte atë projekt që shumë kohë më vonë ai vetë do ta quante “Komedia njerëzore”, - që do të thotë gjithë veprën në një, e dhjetëra romane e novela sa të pavarura aq dhe të ndërvarura. Këtë rast paralel, studiuesi Shaban Sinani e konkretizoi për të lëshuar një ide, të padebatuar, në veçanti për veprën e shkrimtarit Ismail Kadare; nëse ka ekzistuar tek Kadare një projekt letrar qysh në romanin e parë! Ndonëse dje, shkrimtarë e studiues janë mbledhur në 75-vjetorin e lindjes së Kadaresë, organizuar nga Ministria e Kulturës, tri ligjëratat, të mbajtura nga shkrimtari Agron Tufa, studiuesi Shaban Sinani dhe publicisti Mark Marku, pothuaj kanë rrahur në të përgjithshmen - në projektin letrar që ndërtoi Kadareja gjatë diktaturës e në vazhdë të këtyre 20 vjetëve. Ka dy qëndrime mbi vetëdijen e Kadaresë për të pasur një projekt të veprave të tij. Studiuesi Shaban Sinani i pyetur nga “Standard” është në argumentin se deri në vitet ‘70 vepra e Kadaresë ngjante se ishte rastësi, si shprehje talenti i shkrimtarit. Vetëm nga mesi i viteve ‘70, Sinani tregon se vihet re qartë se Kadare fillon të mendohet për t’u rikthyer, të riciklojë motivet e veta dhe t’i shëndoshë ciklet kryesore të krijimtarisë së tij. Ndërsa kritiku dhe publicisti Mark Marku thotë se i qëndron idesë së Borgesit, se shkrimtari ka veprën e vet, dhe se vepra e parë shpjegon të gjithë veprën, të gjitha idetë. Duke hequr mënjanë veprën poetike, Marku sjell shembullin e romanit “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, që si vepër e parë tregon se Kadare kishte si ambicie të madhe të krijonte romanin modern shqiptar.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Me sa lexova, nuk munda te dalloj shume ndryshime qe mund te perbejne dy pikepamje te ndryshme, gjithesesi persosmeria vjen me kohe..Kadare ka te 'projektuar' ne Staturen e tij krijuese, vec Nji Talent Te Madh dhe te paarrire deri me sot nga asnji shkrimtar shqiptar i kohes moderne..
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Nuk mund te ekzistoje nje projekt letrar,tek nje shkrimtar,qe kerkon gjithmon ti pershtatet kohes e sistemit.
Do mbetet nje shkrimtar dhe intelektual i madh,po vetem kaq.(I kushtoi jeten letersis,nuk ja kushtoi rilindjes intelektuale shqipetare).
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Nuk mund te ekzistoje nje projekt letrar,tek nje shkrimtar,qe kerkon gjithmon ti pershtatet kohes e sistemit.
Do mbetet nje shkrimtar dhe intelektual i madh,po vetem kaq.(I kushtoi jeten letersis,nuk ja kushtoi rilindjes intelektuale shqipetare).

Ne fushen e tij Ku Eshte UNIK, ka bere maximumin...

Mos kerkojme me teper prej tij.Koha e "Heronjve Legjendare" ka ikur...

Nje te dhjeten e tij, te bej ajo kategori qe pretendon se eshte Intelektuale, ne kete vend....

jam e bindur se Intelektualet e vertete ne Shqiperi jane te paket.....
(nisur nga perkufizimi i sakte i termit Intelektual)
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Ne fushen e tij Ku Eshte UNIK, ka bere maximumin...

Mos kerkojme me teper prej tij.Koha e "Heronjve Legjendare" ka ikur...

Nje te dhjeten e tij, te bej ajo kategori qe pretendon se eshte Intelektuale, ne kete vend....

jam e bindur se Intelektualet e vertete ne Shqiperi jane te paket.....
(nisur nga perkufizimi i sakte i termit Intelektual)
Ne fushen e tije ka bere shum.(maksimumi,eshte per te "tjere"..per heronjt o rilindasit...).Ka bere shume ne krahasim me bashkekohesit e tije,nuk ka bere asgje ne krahasim me figurat historike te kombit....

Megjithate eshte puna e tije.("Ja vlen ta lexosh,po nuk ja vlen ta kuptosh").
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

SERAFIM_

Nuk ja vlen ta kuptosh ?!!!

pas Konices...vjen Kadare me nje kendveshtrim Gjigand, qe i ka bere "Skaner"-in, shqiptarit !!! dhe nga ana tjeter e ngriti lart emrin e Vendit te Vet me Madheshtine e tij para gjithe Evropes e me tej....
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

SERAFIM_

Nuk ja vlen ta kuptosh ?!!!

pas Konices...vjen Kadare me nje kendveshtrim Gjigand, qe i ka bere "Skaner"-in, shqiptarit !!! dhe nga ana tjeter e ngriti lart emrin e Vendit te Vet me Madheshtine e tij para gjithe Evropes e me tej....
Konica ishte gje tjeter;edhe se krahasimi qendron.Por Konica te pakten ishte "rebel".
O meri;si letrar nuk vihet ne dyshim qe eshte i madh,edhe qe emeri i tije ka ndimuar shqipetaret ...etj etj...

Kritika ime modeste;eshte mbi Kadarene,jo per ato qe bere..eshte per ato qe nuk ka bere.(nuk ka kritikuar njeher nje njeri,nje sistem,nuk ka qene njeher kunder "diçkaje" o pro diçkaje...).
Letrar shum i madh....po vetem kaq.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Per SERAFIM

E kuptoj ate qe thua, por pse duhet te shaje ? :)

Ai fshikulloi ne nje menyre teper 'elegante' dhe te sofistikuar nje regjim diktatorial 50 vjecar...

Nuk duhet te harrojme se Gjeniu ka dhe pjesen e Vete qe eshte EGO-ja.(UN-i)
Eshte artist nuk eshte politikan, mendimet e veta i ka shprehur, por ka Jeten e Tij dhe si i tille qe eshte, s`ka pse te zhgerryhet ne ket katrahure ....

Mendimi im.
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,964
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Hajde flamura , shes flamura

Sa shume po himnizohet nje vrases i foshnjes se bijes se vet , le te kete shkruar lulka sa te doje e le t'ja pelqejne francezet e degraduar .

Vete jeta dhe veprat flasin me shume se sa fjalet qe kurdis nje mendje e holle qe ndjek ekonomine e tregut se çfare shitet e mund te botohet me tirazh te madh sot per sot.

Kadareja eshte Sali Berisha i letersise !

Per me teper po ve nje leter qe na e ka lene pa çmim Nobel kete shpirtkrimbur .

Letra e derguar Komisionit te cmimit Nobel

Ne vitin 1996 Janulla Rapi i dergoi nje leter komitetit te “Nobelit” ne Suedi duke bere publike historine e saj. Ja teksti i letres:
“Quhem Janulla Rrapi dhe jam nena e nje djali te semure, viktime e torturave te pa reshtura te sistemit cnjerezor komunist, qe mbizoteroi fatin e popullit te mjere (…) Djali im 18-vjecar Renato, ate kohe ra ne dashuri me zonjushen Gresa Kadare, e bija e shkrimtarit te mirenjohur shqiptar, Ismail Kadare, i cili kur e mori vesh, urdheroi te bijen qe te mos takohej me me tim bir. Ne oren 5 te mengjesit, ne 24 prill 1984, shtepia jone u rrethua me mbi 40 police te armatosur e tre xhipa te mbushur me agjente me tesha civile, e te udhehequr prej vet Ismail Kadarese dhe Sigurimit te Shtetit dhe ministrit Hekuran Isaj, per te na internuar ne fshatin Kosove, te rrethit Elbasan (…)
Eshte e kuptueshme ne te njejten kohe, qe zoti Kadare si cdo kriminel tjeter i njohur, i ka mohuar dhe i mohon tere akuzat e nxjerra ne pah kohet e fundit, bile dhe nga dosjet e hapura nga ish-shefi i Sigurimit, Zylyftar Ramizi, se vete Kadareja ka qene bashkepunetor i vecante ne sherbim te Sigurimit. Si do te shpjegohej ndryshe fuqia e tij e pa diskutueshme, kur behej fjale per zhdukje te jeteve njerezore te varura prej vendimit te tij vetjak. Prandaj edhe une po ju drejtohem juve te nderuar zoterinj, te vini doren ne zemer, dhe si bije nenash qe jeni dhe per hatri e atyre qe jane dergjur mbi kryet kur ju ishit ende te mitur, qe ato nena ju ushqyen me gjakun dhe qumeshtin, a do t'ia mohonit kerkesen me te dhimbshme, qe te nderhyni prane gjithe organeve perkatese boterore, qe kriminelit Ismail Kadare t'i jepet denimi i merituar per ato krime qe ai ka kryer kunder djalit tim te pafajshem, kunder vajzes se tij te dashuruar dhe kunder humanizmit ne bote. Kusurin une jua kam lene ndergjegjes tuaj fisnike, por nese kombi shqiptar do te perfaqesohet nga kriminele te tille, kjo do te thote qe prapambetja jone eshte e justifikuar. Me respekt, per ate qe une jam e bindur qe ju do te beni, dhe per dhimbjet e medha te tim biri e te mijat, si nene me pervoja te hidhura, une mbetem qytetare e ndershme dhe e drejte, pa e ndyre doren me gjakun e te tjereve.
Me respekt,
Janulla Rrapi. New Jork, 9. 11. 1996
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

daniel00
Po flasim per Shkrimtarin...dhe ketu objektiviteti eshte i mundshem, i pranueshem, i dukshem.

Sa per Njeriun....cdo gje, ose me mire shumica e tyre, eshte subjektive ne gjykim........
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Per SERAFIM

E kuptoj ate qe thua, por pse duhet te shaje ? :)

Ai fshikulloi ne nje menyre teper 'elegante' dhe te sofistikuar nje regjim diktatorial 50 vjecar...

Nuk duhet te harrojme se Gjeniu ka dhe pjesen e Vete qe eshte EGO-ja.(UN-i)
Eshte artist nuk eshte politikan, mendimet e veta i ka shprehur, por ka Jeten e Tij dhe si i tille qe eshte, s`ka pse te zhgerryhet ne ket katrahure ....

Mendimi im.
O Meri,mendoj se nuk e shava.(se nuk kam as kapacitet per ta share.)
Po mendoj,se njerezit e mbedhenj,jane ata qe luftojne o i kushtojne jeten,ndryshimit o permiresimit,nuk jane ata qe i pershtaten gjendjes o situates.Por mund ta kem edhe gabim.
Konica ka qene i madh,por nuk mund te krahasohet kurre me Nolin.Sepse Noli u perpoq;te ndronte o te permiresonte diçka.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Jo nuk e ke gabim, e theksoj se te kuptova mire...

Kadare ndoshta mund te jete njeri i vockel, Por eshte SHKRIMTAR I MADH.

Nuk mund te permblidhen te gjitha vlerat tek nje Njeri.Prandaj them se Personalitetet e Figurat Kombetare kontribuojne ne menyrat e tyre ....Nuk eshte Lider,( ne kuptimin e mirefillte e jo te bastarduar si sot) te kesaj fjale...
Gjithesesi, personalisht e vleresoj, Absolut !

Flm per diskutimin.:)
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Nuk ka perse;secili jep mendimin e tije,dhe ka guston e tije.
 

Conrad

Anëtar i ri
Anëtar
May 28, 2011
Postime
328
Pikët
0
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Hajde flamura , shes flamura

Sa shume po himnizohet nje vrases i foshnjes se bijes se vet , le te kete shkruar lulka sa te doje e le t'ja pelqejne francezet e degraduar .

Vete jeta dhe veprat flasin me shume se sa fjalet qe kurdis nje mendje e holle qe ndjek ekonomine e tregut se çfare shitet e mund te botohet me tirazh te madh sot per sot.

Kadareja eshte Sali Berisha i letersise !

Per me teper po ve nje leter qe na e ka lene pa çmim Nobel kete shpirtkrimbur .

Letra e derguar Komisionit te cmimit Nobel

Ne vitin 1996 Janulla Rapi i dergoi nje leter komitetit te “Nobelit” ne Suedi duke bere publike historine e saj. Ja teksti i letres:
“Quhem Janulla Rrapi dhe jam nena e nje djali te semure, viktime e torturave te pa reshtura te sistemit cnjerezor komunist, qe mbizoteroi fatin e popullit te mjere (…) Djali im 18-vjecar Renato, ate kohe ra ne dashuri me zonjushen Gresa Kadare, e bija e shkrimtarit te mirenjohur shqiptar, Ismail Kadare, i cili kur e mori vesh, urdheroi te bijen qe te mos takohej me me tim bir. Ne oren 5 te mengjesit, ne 24 prill 1984, shtepia jone u rrethua me mbi 40 police te armatosur e tre xhipa te mbushur me agjente me tesha civile, e te udhehequr prej vet Ismail Kadarese dhe Sigurimit te Shtetit dhe ministrit Hekuran Isaj, per te na internuar ne fshatin Kosove, te rrethit Elbasan (…)
Eshte e kuptueshme ne te njejten kohe, qe zoti Kadare si cdo kriminel tjeter i njohur, i ka mohuar dhe i mohon tere akuzat e nxjerra ne pah kohet e fundit, bile dhe nga dosjet e hapura nga ish-shefi i Sigurimit, Zylyftar Ramizi, se vete Kadareja ka qene bashkepunetor i vecante ne sherbim te Sigurimit. Si do te shpjegohej ndryshe fuqia e tij e pa diskutueshme, kur behej fjale per zhdukje te jeteve njerezore te varura prej vendimit te tij vetjak. Prandaj edhe une po ju drejtohem juve te nderuar zoterinj, te vini doren ne zemer, dhe si bije nenash qe jeni dhe per hatri e atyre qe jane dergjur mbi kryet kur ju ishit ende te mitur, qe ato nena ju ushqyen me gjakun dhe qumeshtin, a do t'ia mohonit kerkesen me te dhimbshme, qe te nderhyni prane gjithe organeve perkatese boterore, qe kriminelit Ismail Kadare t'i jepet denimi i merituar per ato krime qe ai ka kryer kunder djalit tim te pafajshem, kunder vajzes se tij te dashuruar dhe kunder humanizmit ne bote. Kusurin une jua kam lene ndergjegjes tuaj fisnike, por nese kombi shqiptar do te perfaqesohet nga kriminele te tille, kjo do te thote qe prapambetja jone eshte e justifikuar. Me respekt, per ate qe une jam e bindur qe ju do te beni, dhe per dhimbjet e medha te tim biri e te mijat, si nene me pervoja te hidhura, une mbetem qytetare e ndershme dhe e drejte, pa e ndyre doren me gjakun e te tjereve.
Me respekt,
Janulla Rrapi. New Jork, 9. 11. 1996

Tungjatjeta Danielo!

Ti solle nje leter qe cdokush qe e lexon mund te kuptoje qe nuk e ka shkruajtur Janulla Rrapi, por te tjere njerez qe e kishin smire Kadaren, qe ishin te interesuar ta pengonin ate te merrte nje cmim qe ne fund te fundit e meritonete. Familja Rrapi nuk mund te ishte kaq e informuar sa te dinte se c'po vendosej ne qarqet letrare Europiane. Familja Rrapi ishte vegla dhe nje arsye per tu hakmarre kundershtaret e Kadares.
Meqe ti e more mundimin, pse nuk sjelle nje biografi te familjes Rrapi qe te mund te shikojme dhe kuptojme se kush ishi dhe jane ne te vertete familja Rrapi?
Une do ta kerkoj kete ceshtje dhe do te sjell fakte, cilatdoqofshin ato.

Me repekt.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
16,739
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Ai fshikulloi ne nje menyre teper 'elegante' dhe te sofistikuar nje regjim diktatorial 50 vjecar...

Mendimi im.
haha...

Meri ti me duket se nuk e ke lexuar Kadaren. Ku e ka fshikelluar diktaturen Kadareja?! Tek "Kronike ne gur", "Dimri i madh", apo tek "Perse mendohen keto male".

Kadareja ka qene lepirsi me i madh i sistemit qe shkoi. Meri mos degjo ato qe thuen, mendo me koken tende.

Kadareja dhe Agolli benin gare kush bente poezin me te gjate e me te bukur kushtuar Enver Hoxhes... e ti me thua ka fshikelluar diktaturen haha...

Meri njerez si Kadareja e mbajten gjall diktaturen, nuk e mbajta une. Ata i thuren himne dhe pjedestale.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
16,739
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Tungjatjeta Danielo!

Ti solle nje leter qe cdokush qe e lexon mund te kuptoje qe nuk e ka shkruajtur Janulla Rrapi, por te tjere njerez qe e kishin smire Kadaren, qe ishin te interesuar ta pengonin ate te merrte nje cmim qe ne fund te fundit e meritonete. Familja Rrapi nuk mund te ishte kaq e informuar sa te dinte se c'po vendosej ne qarqet letrare Europiane. Familja Rrapi ishte vegla dhe nje arsye per tu hakmarre kundershtaret e Kadares.
Meqe ti e more mundimin, pse nuk sjelle nje biografi te familjes Rrapi qe te mund te shikojme dhe kuptojme se kush ishi dhe jane ne te vertete familja Rrapi?
Une do ta kerkoj kete ceshtje dhe do te sjell fakte, cilatdoqofshin ato.

Me repekt.

O conrad...
Kadareja ka mohuar ato qe ka shkruar per gjysme shekulli ne sy te tre milion lexuesve(deshmitareve) te tij, e jo me ate histori te erret te konsumuar ne herresiren e mengjesit pa asnje deshmitare.

Une e besoj kete gruan. Historia eshte teper reale dhe e provuar per t'u mohuar
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
16,739
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Sinqerisht e kam menduar keshtu, dhe keshtu e kam bindjen sic e kam shprehur.Kete pershtypje kam krijuar kur kam vene re alegorine,hiperbolen, metaforen e tij te fuqishme dhe groteskun e perdorur ne veprat qe kam lexuar.Kete kendveshtrim kam.
Nuk mund te di ne jeten e tij, se cfare sherbimi i ka kryer diktatorit..
Nuk e njoh mire vepren e Agollit.

p.s dhe mos qesh shume :mad:

:p
Meri, askush nuk po te gjykon ty!

Ajo qe gjykohet ketu eshte vepra e Kadares dhe sejcili sjell menyren e tij, se si e percepton faktorin Kadare ne letersin tone. Nuk e kuptoj pse merzitesh. Ti ke dhene mendimin tend per Kadaren, qe eshte i respektuar dhe qe asnjeri nuk e perjashton mundesine e vertetesise se tij.

Mirpo qe te thuash Kadareja fshikulloi regjimin komunist, kjo eshte vertet per te qeshur. Me lejo e nderuar mike te qesh edhe pak... haha

Pershendetje Meri!
 

H.Hamiti

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 17, 2011
Postime
13
Pikët
0
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadareja një projekt letrar?

Kadareja shkrimtar i madh,por krimb i vogel si njeri!
Tashti Solshenicinet verini ne barazim?????
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadareja një projekt letrar?

Sikur te egzistonte edhe nje projekt reagues filozofik,mbase mund ti sherbente edhe leteratures jo vetem letersis.
 

Conrad

Anëtar i ri
Anëtar
May 28, 2011
Postime
328
Pikët
0
Përgjigje e: A ekzistonte te Kadare një projekt letrar?!

Hajde flamura , shes flamura

Sa shume po himnizohet nje vrases i foshnjes se bijes se vet , le te kete shkruar lulka sa te doje e le t'ja pelqejne francezet e degraduar .

Vete jeta dhe veprat flasin me shume se sa fjalet qe kurdis nje mendje e holle qe ndjek ekonomine e tregut se çfare shitet e mund te botohet me tirazh te madh sot per sot.

Kadareja eshte Sali Berisha i letersise !

Per me teper po ve nje leter qe na e ka lene pa çmim Nobel kete shpirtkrimbur .

Letra e derguar Komisionit te cmimit Nobel

Ne vitin 1996 Janulla Rapi i dergoi nje leter komitetit te “Nobelit” ne Suedi duke bere publike historine e saj. Ja teksti i letres:
“Quhem Janulla Rrapi dhe jam nena e nje djali te semure, viktime e torturave te pa reshtura te sistemit cnjerezor komunist, qe mbizoteroi fatin e popullit te mjere (…) Djali im 18-vjecar Renato, ate kohe ra ne dashuri me zonjushen Gresa Kadare, e bija e shkrimtarit te mirenjohur shqiptar, Ismail Kadare, i cili kur e mori vesh, urdheroi te bijen qe te mos takohej me me tim bir. Ne oren 5 te mengjesit, ne 24 prill 1984, shtepia jone u rrethua me mbi 40 police te armatosur e tre xhipa te mbushur me agjente me tesha civile, e te udhehequr prej vet Ismail Kadarese dhe Sigurimit te Shtetit dhe ministrit Hekuran Isaj, per te na internuar ne fshatin Kosove, te rrethit Elbasan (…)
Eshte e kuptueshme ne te njejten kohe, qe zoti Kadare si cdo kriminel tjeter i njohur, i ka mohuar dhe i mohon tere akuzat e nxjerra ne pah kohet e fundit, bile dhe nga dosjet e hapura nga ish-shefi i Sigurimit, Zylyftar Ramizi, se vete Kadareja ka qene bashkepunetor i vecante ne sherbim te Sigurimit. Si do te shpjegohej ndryshe fuqia e tij e pa diskutueshme, kur behej fjale per zhdukje te jeteve njerezore te varura prej vendimit te tij vetjak. Prandaj edhe une po ju drejtohem juve te nderuar zoterinj, te vini doren ne zemer, dhe si bije nenash qe jeni dhe per hatri e atyre qe jane dergjur mbi kryet kur ju ishit ende te mitur, qe ato nena ju ushqyen me gjakun dhe qumeshtin, a do t'ia mohonit kerkesen me te dhimbshme, qe te nderhyni prane gjithe organeve perkatese boterore, qe kriminelit Ismail Kadare t'i jepet denimi i merituar per ato krime qe ai ka kryer kunder djalit tim te pafajshem, kunder vajzes se tij te dashuruar dhe kunder humanizmit ne bote. Kusurin une jua kam lene ndergjegjes tuaj fisnike, por nese kombi shqiptar do te perfaqesohet nga kriminele te tille, kjo do te thote qe prapambetja jone eshte e justifikuar. Me respekt, per ate qe une jam e bindur qe ju do te beni, dhe per dhimbjet e medha te tim biri e te mijat, si nene me pervoja te hidhura, une mbetem qytetare e ndershme dhe e drejte, pa e ndyre doren me gjakun e te tjereve.
Me respekt,
Janulla Rrapi. New Jork, 9. 11. 1996
Tungjatjeta Danieloo!

Nuk e di cfare moshe dhe arsimimi ke por mu duk shume e njeanshme prurja jote.
Kushdo qe ka dy gram tru, kur te shoh dhe lexoje biografite e familje Rrapi dhe Kadare, plus pershkrimin e dokumentuar te ngjarjeve do t’i jape te drejte zotinis I.Kadare per vendimet qe ka marre per te mbrojtur nga gabimet e moshes vajzen e tij minorene Gresen.
Te premtova se do ta kerkoj kete ceshtjen Janulla kundra Kadares, ashtu bera.
Ja pra cfare gjeta une ne nje kerkim te percipte:

http://it.groups.yahoo.com/group/albeuropa/message/42016
http://www.dardania.de/vb/upload/archive/index.php/t-20498.html
http://albanur.eu/showthread.php?t=292
http://www.forumilir.com/viewtopic.php?f=4&t=66&sid=b6507fa8b4ee8f09a16588d678e28690

Miqesisht me respekt Conrad.
 
Top