• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A eshte Islami zgjidhje per njerezimin - Dr Zakir Naik

MR ZEID

ALLAHU EKBER
Anëtar
Mar 11, 2011
Postime
296
Pikët
18
Vendndodhja
DALLAS TEXAS
Përgjigje e: A eshte Islami zgjidhje per njerezimin - Dr Zakir Naik

Nuk ka dyshim qe Islami eshte shpetim per njerzimin per te dyja jetet.
Fe e drejtetsis rehatis ndershmeris disiptines miresis te pafundme.
Allahu Ekber
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
486
Pikët
28
Përgjigje e: A eshte Islami zgjidhje per njerezimin - Dr Zakir Naik

Islami eshte thjesht fe me e majr ne bote nga gjithe fenat e tjera!-urra-
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,339
Pikët
113
Përgjigje e: A eshte Islami zgjidhje per njerezimin - Dr Zakir Naik

Bodh na merzitet veshet me islamin. Gjithe tipat shqipfoles qe mahniten me islamin sot jane tipa qe mund te genjehen me perralla plakash. Islami eshte ajo cfar eshte nuk ka nevoj per tifozdhek psikopatesh.
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
191
Pikët
28
Islami eshte pasuria me e madhe qe mund te posedoj nje shpirt njeriu .
Nuk ekziston asnje sistem te jetes sic eshte Islami i cili rregullon cdo fushe te jetes se njeriut .
Une me Islamin si sistem jete qe prej moshes 18 vjete e praktikoj dhe jam shume i lumtur . Ta njohin Islami si fe te Zotit dhe njekohsisht si katlog te jetes njerezore do i ftoja te gjithe forumistet me gjithe kenaqesi te lexojne per Islamin .
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,381
Pikët
113
Vendndodhja
?
Sa ndryshim ose ngjasim ka Islami nga fete e tjera thelle e thelle... @DeuiD ?

Na sill ndonje gje interesante .
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
27,956
Pikët
113
Nuk kam shume njohuri per Islamin, por di qe femrat nuk punojne e bejne palle ariu duke rritur femijet, duke bere pune shtepie e duke prish parate.
Jo si te krishteret, qe kerkojne barazi dhe ngordhin grate ne pune te shtetit.
Kaq kisha.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,852
Pikët
113
edhe une te kisha arat e livadhet me qashtu burime nafte, oooo vec me qashtu fustani te gjate sikur harapt dhe tanga perfundi fustani kisha ecur ?? ato rruzat duke i njehur me nje dore. Bile edhe ate proçesmbajtesin personal; une duke ja diktuar tekstin, e ai qetri duke shtypur ajfunen me tekste per mua ne forum. -qesh- ``fumato``

Laaaaa iiiii laaaaa e hilaaadhaaaah, Mysylym for dhajf ??
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
53,961
Pikët
113
Nuk kam shume njohuri per Islamin, por di qe femrat nuk punojne e bejne palle ariu duke rritur femijet, duke bere pune shtepie e duke prish parate.
Jo si te krishteret, qe kerkojne barazi dhe ngordhin grate ne pune te shtetit.
Kaq kisha.
Vre shume filma ti baby....
KAQ.
AproPO...dil i xhiro knej ka Beni,ne i VRE vete me SYTE e TU,se cfar palle....hajne.
Agre.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
53,961
Pikët
113
Pse kërcënimi terrorist i krahut të djathtë në Gjermani është kaq i nënvlerësuar?

Sipas mendimit tim, ekzistojnë disa arsye për këtë: Në përgjithësi, kam frikë se terrori i krahut të djathtë ka tendencë të mos njihet si një kërcënim shoqëror sepse viktimat nuk njihen si pjesë e natyrshme e shoqërisë. Debati i përsëritur racist nëse Islami, dhe për këtë arsye myslimanët janë pjesë e shoqërisë gjermane nuk mund të shihet veçmas nga fakti se............ njerëzit(PSIKOPATET) më pas marrin vendimin për të sulmuar dhe vrarë muslimanët.
Në raste të tjera, në përvojën time, interesat e shërbimeve sekrete qëndrojnë gjithashtu në mënyrën e sqarimit ligjor dhe politik. Dhe pa këtë sqarim, rreziku do të vazhdojë të nënvlerësohet.

Në Hanau jo një grup mori armët, por një individ. A munden autoritetet e sigurisë të kontrollojnë problemin e radikalizmit të shkelësve individualë?

Para së gjithash, unë besoj se hipoteza e personit të kryerësit të individit është kundërproduktiv, si nga pikëpamja politike ashtu edhe nga pikëpamja hetimore. Ai ngushton perspektivën dhe fsheh prejardhjet, mbështetësit dhe bashkëpunëtorët.
Ajo që është e rëndësishme në lidhje me të ashtuquajturin radikalizëm, d.m.th. zhvillimin e autorëve drejt vendimit për të kryer një krim, është që ne e vendosim këtë zhvillim më shumë në një kontekst shoqëror. Zgjedhja e viktimave dhe arsyet e sulmit dhe vrasjes së tyre kanë të bëjnë drejtpërdrejt me atë që konsiderohet e pranueshme shoqërore dhe e justifikueshme. Nëse vazhdimisht kemi njerëz të ulur në................. emisione bisedash që.............. justifikojnë, kërkojnë, dhe prodhojnë përjashtime racore nga grupe të caktuara të popullsisë, gjithmonë do të ketë njerëz që sulmojnë dhe vrasin këto grupe, pikërisht sepse ato tashmë janë shënuar si viktima dhe janë shndërruar në..... të tjerët,apo ishin.

Në intervistë

Martina Renner, anëtare e Bundestagut të së Majtës dhe zëdhënëse e politikës antifashiste.

BRILIANTE.

Faziti i SHKRUESIT....ai SUMCI nuk ishte i vetmuar.

PS: Divide et impera,funksionon ne CDO KOHE.

KAQ.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,917
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Te gjitha Religjionet kane rendesine dhe vecorite e tyre.
Ato jane krijuar dhe besohen nga miliona njerez ne kte planet.
Te mbivlersosh njerin religion duke nenvleftesuar te tjeret apo ta shpallesh ate si religon me supremaci dhe te vetmin shpetimtar te njerzimit mendoj qe eshte e rrezikshme dhe sjell konflikte ne permasa globale.
Fatkeqsisht Historia e njerzimit e ka deshmuar qarte qe ku kemi pasur lufte per "supremaci religjionesh" ka ndodhur e kunderta, pra kemi pasur vetem vuajtje dhe dhimbje te popujve, shtypje dhe mohim vlerash identiteti kombetar.
Shembujt i kemi te panumert, duke filluar nga Arberia e Gjergj Kastriotit te dikurshem, duke vazhduar me masakrat Panorthodokse sllavo-helene!
Do lutesha qe askush te mos i jape rendesi ketyre teorive sepse jane te demshme dhe sjellin ndasi dhe konflikte! Lerini njerzit te besojne ne cfar ata duan dhe mendojne qe eshte me mire per ta!
Respekte.
 

Khaleesi

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
8,879
Pikët
113
Nuk kam shume njohuri per Islamin, por di qe femrat nuk punojne e bejne palle ariu duke rritur femijet, duke bere pune shtepie e duke prish parate.
Jo si te krishteret, qe kerkojne barazi dhe ngordhin grate ne pune te shtetit.
Kaq kisha.
Ca lidhje ka feja ktu oj yoko? Po flisja me nje nga bosset e medha te nje kompanie. Muslimane ajo, brainwashed american un. Ajo dhe femrat e tjera ne pozita te larta. "Habitem nuk e prisja qe femrat te jen kaq empowered ktu. Nuk degjojm kto gjera ne amerike" "oh vazhdoni te mendoni ashtu ju lutem....na duhet e gjith funding qe na jepni per women's empowerment activities" :D punet e shpise ja ben sherbetorja e cila eshte krishtere nga philippines. Just saying.
 

Ajana87

V.I.P
Anëtar
Nov 26, 2013
Postime
7,808
Pikët
113
Nuk kam shume njohuri per Islamin, por di qe femrat nuk punojne e bejne palle ariu duke rritur femijet, duke bere pune shtepie e duke prish parate.
Jo si te krishteret, qe kerkojne barazi dhe ngordhin grate ne pune te shtetit.
Kaq kisha.
Yoko sic ka thene edhe dikush tjeter ketu, nuk dmth se grat muslimane nuk punojn, edhe une jam muslimane dhe punoj, shkoj ne pune, sepse si cdo kish tjeter ne jete edhe ne skemi ekonomi aq te forte. Dhe normalitikishte ne kete raste duhet te cohesh e ti ndinosh shokut, se ai smund te dal ne krye me gjith familjen e te punoj vet.
Eshte gabim temendohet se grat muslimane nuk lejohet te punojn.

Nejse...

Nuk dua te diskutoj me askend, sepse ketu kur flitet per islamin fillon lufta ne Abetare.
Por per veten time, disa nga ju e dinj jeten time, dhe gjithmln them, ne mbetem shume te rrinje, per 4 vite na vdiqen eshe Babj edhe Nena.
Dhe them vetem Besimi ne Zot, disa rregulla te fes sime nuk na lejuan te devijojm,
Pa mos prekur askend, ne kete tragjedi timen apo tonen, e mendojsha, te mos kesh as edhe babain e as nenen ne mosh nder 18 vjet, nuk e di cdo ishim bere, diler droge, motra une larg nuk e di cka.
Pas 4 vjetve qe na vdiq babi, vdekjen e Nenes e di si e prita, duke thene ka Zot, ai sa e sa profet ka mar, e sa e sa pejngamber ka lene pa prinder.
Dua te them, Islami eshte qetsi per Shpirtin e Zemren, ne kete bot, per cdo raste e cdo lumturi e fatkeqesi.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,646
Pikët
113
Te gjitha Religjionet kane rendesine dhe vecorite e tyre.
Ato jane krijuar dhe besohen nga miliona njerez ne kte planet.
Te mbivlersosh njerin religion duke nenvleftesuar te tjeret apo ta shpallesh ate si religon me supremaci dhe te vetmin shpetimtar te njerzimit mendoj qe eshte e rrezikshme dhe sjell konflikte ne permasa globale.
Fatkeqsisht Historia e njerzimit e ka deshmuar qarte qe ku kemi pasur lufte per "supremaci religjionesh" ka ndodhur e kunderta, pra kemi pasur vetem vuajtje dhe dhimbje te popujve, shtypje dhe mohim vlerash identiteti kombetar.
Shembujt i kemi te panumert, duke filluar nga Arberia e Gjergj Kastriotit te dikurshem, duke vazhduar me masakrat Panorthodokse sllavo-helene!
Do lutesha qe askush te mos i jape rendesi ketyre teorive sepse jane te demshme dhe sjellin ndasi dhe konflikte! Lerini njerzit te besojne ne cfar ata duan dhe mendojne qe eshte me mire per ta!
Respekte.
Ne shekujt e historise religjionet kane shkaktuar qindra milione te vdekur, por tashme krishterimi(katolicizmi, protestantizmi) jane moderuar shume. I vetmi religjion qe ka mbetur stop ne vend prej shume shekujsh eshte islami, ky shkakton akoma qindra mijera te vdekur, vriten dhe me njeri tjetrin. Fat qe shqiptaret nuk jane religjioze, se perndryshe do ishte bere kasapane shqiperia, me tre fe te ndryshme.
 

Xhenet

Amoureus ❤️
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
3,883
Pikët
113
Vendndodhja
Ne mes endrrave dhe realitetit
Une mendoj qe cdo fe ka te mirat e tij, aty ku flitet per besimin ne Zotin, per profetet parajsen dhe ferrin te gjitha jan indetik, por tani rregullat praktikimi i riteve dallojne dhe ne shume raste demtojn njeriun. Nuk ka fe superiore, ata qe u shpallen nga profetet jan te verteta. Por demi erdhi kur fet u ndan ne dege ne sekte nga njerzit, kur kleriket punuan per interesa te veta e shume arsyje besimtaret u ben viktima. Sa do doja te shprehem edhe me shume per fet por per fat te keq ne shqip nuk arij dot.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
9,451
Pikët
113
Sa ndryshim ose ngjasim ka Islami nga fete e tjera thelle e thelle... @DeuiD ?

Na sill ndonje gje interesante .
Me sa di unë që s'di asgjë....
Islami thjesht ka një kapitull më shumë në program... pse...
Sepse nuk mund të jesh mysliman po nuk pranove librat e çifutëve dhe të krishterëve...

Ekspertët le të bëjnë korrigjimet e vlefshme...
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
9,131
Pikët
113
Me sa di unë që s'di asgjë....
Islami thjesht ka një kapitull më shumë në program... pse...
Sepse nuk mund të jesh mysliman po nuk pranove librat e çifutëve dhe të krishterëve...

Ekspertët le të bëjnë korrigjimet e vlefshme...
Librin qe i zbriti hebrejve doje te thoje
 
Top