• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A eshte Islami zgjidhje per njerezimin - Dr Zakir Naik

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,458
Pikët
113
Edhe per femrat e Katarit. Lol
Nuk me duhet me fare i ashtuquajtur emancipim qe gjoja kemi kendej. 🙈
Vjerra ime rahmet paste (myslimane) thote: shamija dhe fustoni gjat nuk ta rujn pjeshken -qesh-
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
35,720
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Me sa di unë që s'di asgjë....
Islami thjesht ka një kapitull më shumë në program... pse...
Sepse nuk mund të jesh mysliman po nuk pranove librat e çifutëve dhe të krishterëve...

Ekspertët le të bëjnë korrigjimet e vlefshme...
Prandaj pyeta @DeuiD - in , sepse eshte interesante qe te lexosh kendveshtrime te ndryshme nga nje besimtar I devotshem perkates , kundrejt besimeve te tjera .

dhe ideja ishte per gjera serioze , faktoze dhe te thella, jo te tipit eshte feja e ime e si kjo s’ka... se me k’to na eshte lodhur syri. 😜
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,209
Pikët
113
Te gjitha Religjionet kane rendesine dhe vecorite e tyre.
Ato jane krijuar dhe besohen nga miliona njerez ne kte planet.
Te mbivlersosh njerin religion duke nenvleftesuar te tjeret apo ta shpallesh ate si religon me supremaci dhe te vetmin shpetimtar te njerzimit mendoj qe eshte e rrezikshme dhe sjell konflikte ne permasa globale.
Fatkeqsisht Historia e njerzimit e ka deshmuar qarte qe ku kemi pasur lufte per "supremaci religjionesh" ka ndodhur e kunderta, pra kemi pasur vetem vuajtje dhe dhimbje te popujve, shtypje dhe mohim vlerash identiteti kombetar.
Shembujt i kemi te panumert, duke filluar nga Arberia e Gjergj Kastriotit te dikurshem, duke vazhduar me masakrat Panorthodokse sllavo-helene!
Do lutesha qe askush te mos i jape rendesi ketyre teorive sepse jane te demshme dhe sjellin ndasi dhe konflikte! Lerini njerzit te besojne ne cfar ata duan dhe mendojne qe eshte me mire per ta!
Respekte.
(y)

Kur vjen puna per te bere TERROR kundra....xhamive,dyqaneve,njerezve me besim te ndryshem dhe sidomos kur ben plane per te vrare personalitete politike,atehere Shteti tregon FORCEN,qe do te thote: GrupiS u arrestua.Midis tyre edhe, apo nga kapot ishte................ ruajtes i rendit apo POLIC.
PS....KETO kokrrave DEBILE dhe FASHISTE ne trojet e VDEKURA apo MUMJEVE,NUK ja u thone.

KAQ.
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
152
Pikët
28
Sa ndryshim ose ngjasim ka Islami nga fete e tjera thelle e thelle... @DeuiD ?

Na sill ndonje gje interesante .
Zana ,
Islami pranon shpalljet e librave te feve paraprake (hebrejve dhe te krishtereve), dmth pranon ekzistencen e feve dhe te dergureve te Zotit (Mojsiut/Musait a.s., Jezusit/Isusit/Isaut a.s) ne dallim me fete paraprake qe e mohojne fene Islame dhe te derguarin e fundit te Zotit a.s. Keshtu e shohe mohimin e fese Islame nga jobesimtaret . Mohim te vertetes !
Dallimi mes te tria feve monotoiste eshte i thjesht , te krishteret profetit te Zotit i japin cilesi hyjnore e bejne njeriun Zot ! Absurditeti me i madhe qe ka mund te ndodhe ne historine njerzore . Kurse , hebrejet devijuan ne fene e tyre duke u bere racist dhe duke pretenduar se vetem ata jane rob te Zotit te privlegjuar nga Ai dhe roberit e tjere duke i quajtur i si kategori e dyte !
Pra , me pak fjale Zana me ndryshimet e shpalljve te Zotit nga hebrejet ne cilesit e Zotit dhe ne fjalet e Tij , duke futur fjalet e tyre te mangeta , Islami mund te konceptohet ne menyren me te lehte vetem si plotesim i fjales se Tij dhe vertetim i ndryshimeve te bera nga besimtaret mashtrues te fjales se Zotit .
Pra , Islami therret ne ate se vetem 1 Zot ekziston dhe nuk meriton te adhurohet askush ne kete bote perveq Tij e Ai eshte Allahu i Lartesuar .
Dallimi tjeter eshte se librat e shpallur tek Pejgamberet tjere ata kane qene libra/ligje te jetes vetem per nje popull dhe nje kohe te caktuar . Kurse, Kurani eshte liber/ligje i jetes per te gjithe popujt e botes dhe ligje ne fuqi deri ne diten e fundit te kesaj jete .
 
Last edited:

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
5,111
Pikët
113
Zana ,
Islami pranon shpalljet e librave te feve paraprake (hebrejve dhe te krishtereve), dmth pranon ekzistencen e feve dhe te dergureve te Zotit (Mojsiut/Musait a.s., Jezusit/Isusit/Isaut a.s) ne dallim me fete paraprake qe e mohojne fene Islame dhe te derguarin e fundit te Zotit a.s. Keshtu e shohe mohimin e fese Islame nga jobesimtaret . Mohim te vertetes !
Dallimi mes te tria feve monotoiste eshte i thjesht , te krishteret profetit te Zotit i japin cilesi hyjnore e bejne njeriun Zot ! Absurditeti me i madhe qe ka mund te ndodhe ne historine njerzore . Kurse , hebrejet devijuan ne fene e tyre duke u bere racist dhe duke pretenduar se vetem ata jane rob te Zotit te privlegjuar nga Ai dhe roberit e tjere duke i quajtur i si kategori e dyte !
Pra , me pak fjale Zana me ndryshimet e shpalljve te Zotit nga hebrejet ne cilesit e Zotit dhe ne fjalet e Tij , duke futur fjalet e tyre te mangeta , Islami mund te konceptohet ne menyren me te lehte vetem si plotesim i fjales se Tij dhe vertetim i ndryshimeve te bera nga besimtaret mashtrues te fjales se Zotit .
Pra , Islami therret ne ate se vetem 1 Zot ekziston dhe nuk meriton te adhurohet askush ne kete bote perveq Tij e Ai eshte Allahu i Lartesuar .
Dallimi tjeter eshte se librat e shpallur tek Pejgamberet tjere ata kane qene libra/ligje te jetes vetem per nje popull dhe nje kohe te caktuar . Kurse, Kurani eshte liber/ligje i jetes per te gjithe popujt e botes dhe ligje ne fuqi deri ne diten e fundit te kesaj jete .
Nje korigjim, u denuan se devijuan dhe shkuan mbas perendive te tjera pagane, ndodhi ne kohen e Salomonit qe i lejoi grate e veta te vazhdonin ne fete e tyre dhe Zoti i tha do ta heq mbreterine por jo ne kohen tende per hater te babait tend Davidit, por tek djali yt dhe do ti le vetem nje fis per hater te beselidhjes me Davidin, dhe ndodhi. U denuan sepse nuk ndoqen urdherimet dhe nder to i pari ishte shfarosja e te 10 kombeve qe ishin ne token qe iu dha ,ndaj vuajn edhe sot nga filiatinet e me the te thash. U denuan se nuk praktikonin me rregull dhe sot i kane bere çorap, psh nje nga gjerat qe kane harruar eshte edhe muaji Mars i cili eshte muaji i pare i vitit, ose data 14 Mars qe eshte edhe Pash-kah’n- e-Zotit (eshte sekret ky informacion por si llapaqene qe jam bo 🙄) etj etj...., popull i perzgjedhur jane dhe do te mbeten sot e pergjithmone sepse keshtu ka thene dhe deshiron Zoti.
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
152
Pikët
28
Nje korigjim, u denuan se devijuan dhe shkuan mbas perendive te tjera pagane, ndodhi ne kohen e Salomonit qe i lejoi grate e veta te vazhdonin ne fete e tyre dhe Zoti i tha do ta heq mbreterine por jo ne kohen tende per hater te babait tend Davidit, por tek djali yt dhe do ti le vetem nje fis per hater te beselidhjes me Davidin, dhe ndodhi. U denuan sepse nuk ndoqen urdherimet dhe nder to i pari ishte shfarosja e te 10 kombeve qe ishin ne token qe iu dha ,ndaj vuajn edhe sot nga filiatinet e me the te thash. U denuan se nuk praktikonin me rregull dhe sot i kane bere çorap, psh nje nga gjerat qe kane harruar eshte edhe muaji Mars i cili eshte muaji i pare i vitit, ose data 14 Mars qe eshte edhe Pash-kah’n- e-Zotit (eshte sekret ky informacion por si llapaqene qe jam bo 🙄) etj etj...., popull i perzgjedhur jane dhe do te mbeten sot e pergjithmone sepse keshtu ka thene dhe deshiron Zoti.
Luleshtrydhe ,
Te kisha rekomanduar te lexosh Kuranin sa i perket historise se tyre . E ke lexuar Kuranin ndonjehere ?
Dhe tjetra per ta kuptuar Kuranin duhet lexuar shkencat ndihemse si Tefisri , qe mirren me kuptimin dhe interpretimin e fjales se Zotit . Sepse , vetem leximi i thjesht formal i Kuranit eshte veshtire per tu kuptuar sidomos per ata ata qe nuk kane njohurit elementare te fese apo jane te feve te tjera .
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
5,111
Pikët
113
Luleshtrydhe ,
Te kisha rekomanduar te lexosh Kuranin sa i perket historise se tyre . E ke lexuar Kuranin ndonjehere ?
Dhe tjetra per ta kuptuar Kuranin duhet lexuar shkencat ndihemse si Tefisri , qe mirren me kuptimin dhe interpretimin e fjales se Zotit . Sepse , vetem leximi i thjesht formal i Kuranit eshte veshtire per tu kuptuar sidomos per ata ata qe nuk kane njohurit elementare te fese apo jane te feve te tjera .
E kam lexuar the???... po ku ka liber fetar qe se kam lexu una 😁 . Tani meqe ti e paske studiuar dhe kuptuar per me teper, me thuaj pak ku thuhet ne ate liber se u denuam per rracizem?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,989
Pikët
113
Nje korigjim, u denuan se devijuan dhe shkuan mbas perendive te tjera pagane, ndodhi ne kohen e Salomonit qe i lejoi grate e veta te vazhdonin ne fete e tyre dhe Zoti i tha do ta heq mbreterine por jo ne kohen tende per hater te babait tend Davidit, por tek djali yt dhe do ti le vetem nje fis per hater te beselidhjes me Davidin, dhe ndodhi. U denuan sepse nuk ndoqen urdherimet dhe nder to i pari ishte shfarosja e te 10 kombeve qe ishin ne token qe iu dha ,ndaj vuajn edhe sot nga filiatinet e me the te thash. U denuan se nuk praktikonin me rregull dhe sot i kane bere çorap, psh nje nga gjerat qe kane harruar eshte edhe muaji Mars i cili eshte muaji i pare i vitit, ose data 14 Mars qe eshte edhe Pash-kah’n- e-Zotit (eshte sekret ky informacion por si llapaqene qe jam bo 🙄) etj etj...., popull i perzgjedhur jane dhe do te mbeten sot e pergjithmone sepse keshtu ka thene dhe deshiron Zoti.
Qenke Adea.
Ma percakto pak VENDIN ku jetonte Davidi. Dhe si e qysh dolen luanet ne emblemat e judejve.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
5,111
Pikët
113
Qenke Adea.
Ma percakto pak VENDIN ku jetonte Davidi. Dhe si e qysh dolen luanet ne emblemat e judejve.
Kush osht Adeo mor bir 😂 Do te thoja na e prezanto, por duket nga emri qe eshte femer dhe s’jam lesbike.
Sa per pyetjen hap librat xhan dhe lexo. S’kam nevoje as per tu dukur e mençur ketu forumeve e te te kthej pergjigje 😁
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,989
Pikët
113
Kush osht Adeo mor bir 😂 Do te thoja na e prezanto, por duket nga emri qe eshte femer dhe s’jam lesbike.
Sa per pyetjen hap librat xhan dhe lexo. S’kam nevoje as per tu dukur e mençur ketu forumeve e te te kthej pergjigje 😁
Jo ti po dukesh shume me e mencur se sa thua. Dhe ne librat qe kam une, hickurrgje nuk u eshte zbritur judejve. Keshtu qe urdhero na shpalos ti ato librat e tu me Davide dhe njohurine e thelle qe ke pretenduar se zoteron ne Kabalistike dhe Judaizem.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
5,111
Pikët
113
Jo ti po dukesh shume me e mencur se sa thua. Dhe ne librat qe kam une, hickurrgje nuk u eshte zbritur judejve. Keshtu qe urdhero na shpalos ti ato librat e tu me Davide dhe njohurine e thelle qe ke pretenduar se zoteron ne Kabalistike dhe Judaizem.
... ja mos u merzit se do vije dita, duro ti 😁
(bli libra te tjere nderkohe 😂)
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,989
Pikët
113
Antioku IV flet per nje "te burgosur Grek qe po majmej nga Judejte qe e kishin zene rob per riatualin e therjes dhe te konsumit." Ky paragraf na percohet nga‘discovery’. Ky paragraf percillet nga Apion i cili pasoi Theon Gramatikanin; qe ka jetuar ne kohen e Tiberius and Klaudius. menodhet se Apion e dinte Septuagint shume mire dhe se kishte kontakte te drejperdrejta me judejte. Ai kishte studjuar ne Rome. Ka shkruar historine e Egjiptit duke cituar 'te Vjetrit e Egjiptit".
 
Top