• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A eshte Islami zgjidhje per njerezimin - Dr Zakir Naik

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,355
Pikët
113
Literal: And they deceived and God deceived, and God is the best of the deceivers. Qur'an 3:54.

Muhameti u vuri ban 359 zotave te tjere dhe zgjodhi zotin e henes me dy emra, hubal dhe allah si zotin e vetem.
Keshtu qe une do zgjedh jupiterin:p

Kurani vet thot qe allahu esht mashtruesi me i madh.

Sigurisht, keto gjera nuk i thote hoxha ne xhami, por kjo eshte historia.
As prifti nuk u thote te krishtereve se krishti eshte perendia egjiptiane horus.
 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
15,747
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Literal: And they deceived and God deceived, and God is the best of the deceivers. Qur'an 3:54.

Muhameti u vuri ban 359 zotave te tjere dhe zgjodhi zotin e henes me dy emra, hubal dhe allah si zotin e vetem.
Keshtu qe une do zgjedh jupiterin:p

Kurani vet thot qe allahu esht mashtruesi me i madh.

Sigurisht, keto gjera nuk i thote hoxha ne xhami, por kjo eshte historia.
As prifti nuk u thote te krishtereve se krishti eshte perendia egjiptiane horus.
Tani ja fute kot perplot nga etja e madhe per madheshti sec fole dy katra patra aty !
Kurani nuk thot asesi qe Allahu eshte mashtrus e jo me i madh
Kurse Jezusi asesi nuk ka qene perendia egjiptiane edhe pse jane munduar qe ti veshin nje mantel ngjarjesh te ngjashme qe kane Krishna Horus etj
Shembull lindjen e tyre e kane lajmeruar yjet ne qiell kan pasur 11 dishepuj kane lindur ne 25 dhjetor e disa te tjera.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,252
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Islami eshte feja e pare e njeriut Ademit a.s. apo Adamit , nuk eshte perjashtuese e librave te zbritur nga Zoti si Inxhilli dhe Tevrati qe ju eshte zbritur Musait a.s dhe Isaut apo Jezusit .
Islami nuk pranon ndryshimet qe ia jane bere ketyre dy librave/fjaleve te Zotit . Kurani vjene si fjale permbyllesve dhe sqaruese e vertet e tradhetise se besimtarve qe kane ndryshuar fjalet e Zotit duke futur fjalet e tyre dhe ndryshuar fene e Zotit . Mund ta kuptosh?
Kurse , fete e prekura apo te ndryshura dhe ia kane ven emrin krishterizmi dhe hebraizmi Kuranin si fjale te Zotit e mohojne !
L3xo me shume Kuranin i cili eshte libri me i l3xuari ne bote dhe e kupton te verteten e Zotit e ardhur nga nje analfabet qe ska dite shkrim dhe lexim kjo e bene edhe me argumentuese dhe me te lehte besimin ne te verteten .

Feja i paraprin kohes .
Feja per mua eshte keshtu : " ajo me meson perse jetoj , si te flas drejte , si te ece , si te respektoj prinderit , te afermit ,te huajt , te varferit , si te beje familje , si tw shfrytezoj kohen , si te ushqehem, si vishem , si beje mardhenie seksuale , si te te pastrohem , si te punoj , si te ruaj ambientin , si te kujdesem me kafshet , si ta njohe Zotin , si ti njohe Pejgamberet e Zotit etj ".
Me pak fjale feja eshte planprogrami i jetes se njeriut i perpiluar nga Krijuesi i vete njeriut .
Zoti nga meshira e Tij ka derguar profet te Tij dhe fjalet e Tij ne kete menyre qe kuptojme me lehte fene e Zotit .
Po manipulon me sa shikoj.. ideja ishte qe te na shkepusesh nga pak tek te gjitha ca gjera te ngjashme dhe te ndryshme , e jo ti besh propagande fese tende .

Tani me fal Po qysh ta meson feja/islami se qysh te kryesh marredhenie seksuale? ( Se ne shkolle hyn tek edukata seksuale) 🙄
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
152
Pikët
28
Po manipulon me sa shikoj.. ideja ishte qe te na shkepusesh nga pak tek te gjitha ca gjera te ngjashme dhe te ndryshme , e jo ti besh propagande fese tende .

Tani me fal Po qysh ta meson feja/islami se qysh te kryesh marredhenie seksuale? ( Se ne shkolle hyn tek edukata seksuale) 🙄
Ktheu ne shkrimet qe kam shkruar si e konceptoj Islamin . Nese smund te kuptosh asgje ma bon hallall skam cka te beje me shume !
A ke bere mardhenie seksuale para martesore? 🤣 e di qe po ! Keto mardhenie jane te ndaluara dhe te demshme . E demi me i madhe eshte kur nuk mund ta kuptosh fene e Zotit edhe pse posedon mendjen !

Derisa te ishin ardhe shkollat qe i kemi themelu ne sot , krejt "homo" do ishin grat dhe me semundje te cilat sjellin ato si Sida e te ngjashme .
Po rrnofshin "shkollat" e nenave tona te mesuara nga shkollat breze pas brezi qe ruam nderin e gruas me shekujt .
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
13,039
Pikët
113
Cka bene e martuara ketu 🙃 ne forum ?
Duke cituar meshkujt e pamartuar !?
Nuk e dita qe je e martuar se ste isha pergjigj tek ajo tema pyetje/pergjigje🤣
Edhe une po beje shaka 😉 Por shakat i kam me keshilla 😍
Plako, nje pyetje,

I lejohet myslymonit beqar ti jap sy me dashuri nje gruaje te martuar, dhe e kunderta nje myslymon i martuar me nje femer beqare?

Se kam me ty ktu, po kam ca kolege qe jane myslymon praktikant, dhe ju them, pi pse i ngamoni grate e huja, ose perdorni llafe kur jeni me ramazan?

Kto jane apo sjane myslymon te ndershem?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,252
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ktheu ne shkrimet qe kam shkruar si e konceptoj Islamin . Nese smund te kuptosh asgje ma bon hallall skam cka te beje me shume !
A ke bere mardhenie seksuale para martesore? 🤣 e di qe po ! Keto mardhenie jane te ndaluara dhe te demshme . E demi me i madhe eshte kur nuk mund ta kuptosh fene e Zotit edhe pse posedon mendjen !

Derisa te ishin ardhe shkollat qe i kemi themelu ne sot , krejt "homo" do ishin grat dhe me semundje te cilat sjellin ato si Sida e te ngjashme .
Po rrnofshin "shkollat" e nenave tona te mesuara nga shkollat breze pas brezi qe ruam nderin e gruas me shekujt .
Ishin te detyruara se perndryshe denoheshin dhe dhunoheshin ne forma nga me te ndryshmet ... dhe nderi nuk eshte fakti qe nje femer mund edhe te mos linde e virgjer pshm apo eshte e drejta e saj , ashtu sic edhe ti je k’tu duke bere ha ha e hi hi me lloj lloj femre lart e poshte .

A te ben ky fakt ty te pandershem sipas Islamit dhe a e konsideron veten tende te pandershem per k’te arsye ? ( apo I ben bisht sipas interesit tend .)
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
152
Pikët
28
Plako, nje pyetje,

I lejohet myslymonit beqar ti jap sy me dashuri nje gruaje te martuar, dhe e kunderta nje myslymon i martuar me nje femer beqare?

Se kam me ty ktu, po kam ca kolege qe jane myslymon praktikant, dhe ju them, pi pse i ngamoni grate e huja, ose perdorni llafe kur jeni me ramazan?

Kto jane apo sjane myslymon te ndershem?
Fetvah nuk kam te drejte te jap une se nuk jam kompetent . Por po jap mendimin tim dhe besoj se nuk eshte nje veprim i matur nga ana ime ne kete rast e sidomos ne rastet e Ramazanit . Po me eshte mesu gishti me te afermit mi perdore keta cerrtanat eshte bere disi si ves .
Dhe tjetra si per msulimanin praktikant o i nderun si per ty dhe per mua keto rregulla vlejne per te gjithe se nje dite do te dalim te gjithe para Zotit dhe te japim pergjigje per cdo veper qe kemi bere ne kete dunja .
😏😏
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
13,039
Pikët
113
Fetvah nuk kam te drejte te jap une se nuk jam kompetent . Por po jap mendimin tim dhe besoj se nuk eshte nje veprim i matur nga ana ime ne kete rast e sidomos ne rastet e Ramazanit . Po me eshte mesu gishti me te afermit mi perdore keta cerrtanat eshte bere disi si ves .
Dhe tjetra si per msulimanin praktikant o i nderun si per ty dhe per mua keto rregulla vlejne per te gjithe se nje dite do te dalim te gjithe para Zotit dhe te japim pergjigje per cdo veper qe kemi bere ne kete dunja .
😏😏
Aha, pra si thuhet ai llafi,

Vdekte ai qe s'e do vendlindjen...lol
 

DeuiD

Super Anëtar
Anëtar
Sep 26, 2012
Postime
152
Pikët
28
te gjitha sistemet fetare mono ateiste jane njesoj, keshtu sic thua ti per Islamin kam degjuar plot te krishtere qe thon te njejten gje sic thua ti per fene e tyre. Celesi eshte besimi ne zot dhe jo metoda qe ti perdor per tu afruar tek zoti, pra eshte e kot te mburresh sistemin tend fetar, sidomos kur flasim per fete Hebraike qe jane devijime te vogla te se njejtes doctrine. Islami, Judaizmi dhe Krishterimi jane degezime te se njejtes Fe Abrahemike.

e mira eshte te shtysh njerezit te besojne ne Zot, jo ti shtysh drejt fese tende, sepse duket sikur bejme tifozllek, sistemet fetare kane shume pak rendesi. Kto punet e feve te ndryshme me duken pak si puna e partive.
Nuk jane te njejtat fe Islami dhe hebraizmi dhe krishterimizmi .
Islami ka burim shpalljen e Zotit e cila verteton devijemet e ketyre dy feve paraprake .
Me futjen e duarve te njerezve , pra ndryshimin e fjaleve te Zotit duke i futur idet e devijuara te tyre kemi te bejme me fe te njerezve perkates dhe jo fe abrahmike . Edhe emretimi i ketyre feve te len te kuptohet se kemi te bejme me fe te fiseve/kombeve te caktuara , dhe te njerezve te caktuar . Abrahami ishte profet qe kishte besimin ne Nje Zot te vetetm . Abrahami nuk besoj se Zoti kishte ndonje bir te Tij , ashtu edhe Muhamedi a.s., therret ne besimin e drejte te Abrahamit a.s.
Nga ajo qe shkruani ju mund te kuptojme qe kurre ne jeten tuaj asnje liber per Islamin skeni lexuar .
Ne Shqiperi ka bibloteka mjaftueshem me mijera libra per te mesuar dicka rrethe Islamit . Kete ja kisha rekomanduar sepse Kurani thote qe njeriu eshte i obliguar te lexoj . Sepse , posedon racion nese nuk lexojme per qellimin e jetes behemi edhe me keq se kafshet .
Eshte e arsyeshme ne kohen e Enverit i cili ja ka ndalu fene me ligje , qe nuk keni mundur te dini per fene e Zotit, po kush dreqin ja ndalon tash te mesoni per fet ?
Me dhimbseni vallahin , kesajd pretendoni qe dini dicka per fe , a kurr nje liber mbi to skeni lexu ndonjere !
 

Musachia

Super Anëtar
Anëtar
Jan 28, 2015
Postime
152
Pikët
28
Nuk jane te njejtat fe Islami dhe hebraizmi dhe krishterimizmi .
Islami ka burim shpalljen e Zotit e cila verteton devijemet e ketyre dy feve paraprake .
Me futjen e duarve te njerezve , pra ndryshimin e fjaleve te Zotit duke i futur idet e devijuara te tyre kemi te bejme me fe te njerezve perkates dhe jo fe abrahmike . Edhe emretimi i ketyre feve te len te kuptohet se kemi te bejme me fe te fiseve/kombeve te caktuara , dhe te njerezve te caktuar . Abrahami ishte profet qe kishte besimin ne Nje Zot te vetetm . Abrahami nuk besoj se Zoti kishte ndonje bir te Tij , ashtu edhe Muhamedi a.s., therret ne besimin e drejte te Abrahamit a.s.
Nga ajo qe shkruani ju mund te kuptojme qe kurre ne jeten tuaj asnje liber per Islamin skeni lexuar .
Ne Shqiperi ka bibloteka mjaftueshem me mijera libra per te mesuar dicka rrethe Islamit . Kete ja kisha rekomanduar sepse Kurani thote qe njeriu eshte i obliguar te lexoj . Sepse , posedon racion nese nuk lexojme per qellimin e jetes behemi edhe me keq se kafshet .
Eshte e arsyeshme ne kohen e Enverit i cili ja ka ndalu fene me ligje , qe nuk keni mundur te dini per fene e Zotit, po kush dreqin ja ndalon tash te mesoni per fet ?
Me dhimbseni vallahin , kesajd pretendoni qe dini dicka per fe , a kurr nje liber mbi to skeni lexu ndonjere !
o shoku ti c'fare je? je akademik? je filozof? je imam apo je ekstremist? nga e di ti sa kemi lexuar dhe cfare kemi lexuar ne?

c'fare te thot Kurani ty per perbuzjen dhe paragjykimin ndaj te tjereve?

me kte reagim ti tingellon si nje fanatik tipik! ty nuk te intereson fare nese njerezit kane besim ne zot apo jo, tipa si ty duan qe njerzit te ndjekin ekipin tend, ty te intereson qe te gjithe te perqafojne sistemin tend te vlerave dhe kulturen Islamike sepse ti mendon qe kjo menyre e te jetuari dhe ky system vlerash eshte mbi te gjithe te tjeret dhe sistemet e vlerave te gjith te tjereve jan kot. ky eshte perkufizimi I ekstremizmit dhe fillesat e saj, pikerisht kjo menyre e te menduarit qe feja ime eshte me e mire se e jotja. Dhe me absurdja eshte qe ti thyen rregullin dhe komanden me themelore ne Islam qe thot qe cdo Musliman eshte I detyruar te respektoje besimet dhe vlerat e te tjereve…..por tipave si ty feja nuk ka te beje fare me zotin, ne gjith kte kakofoni dhe tifozllek besimesh ti ke humbur busullen, qe maradhenia e nje individi me hyjnine ska te beje fare me cfare besimi kane te tjeret apo me detyrimin qe dikush ndien se duhet te kete per te perhapur nje fe te caktuar, me hir apo pahir.

nje besimtar musliman dhe nje besimtar I krishter qe respektojne fjalen e zotit nuk kane asnje dallim nga njeri tjetri, rregullat/komandat baze jane identike.

mos humb koh kot te bindesh njerezit qe Kurani eshte fjala e pakundershtueshme e Zotit, kte mund ta besosh ti, Kurani mund te jet e mund te mos jet fjala e fundit dhe e panjollosur e Zotit, kete ti as nuk e provon dot e as nuk e hedh posht dot. Vertetesia e kesaj nuk konfirmohet dot as me force e as me llogjike njerezore, eshte ceshtje besimi o shok. Te Krishteret besojne se Jezusi ishte I derguari I Zotit dhe I fundmi I te derguareve/profeteve, te gjtih te tjetret pas atij jane profete te rreme, kjo e ben Muhamedin profet te rreme, kurse ti thua te kunderten ...…… si mund te ma vertetetoni ju mua, nga te dyja palet, qe ju po thoni te verteten? eshte bisede e kot, prandaj eshte mire te mos humbisni kohen me cila nga fete eshte me e kulluara por merruni me mesazhin dhe thelbin, te tjerat jane tifozllek pastaj, kush eshte lojtar me I mire messi apo ronaldo?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
5,111
Pikët
113
Nuk jane te njejtat fe Islami dhe hebraizmi dhe krishterimizmi .
Islami ka burim shpalljen e Zotit e cila verteton devijemet e ketyre dy feve paraprake .
Me futjen e duarve te njerezve , pra ndryshimin e fjaleve te Zotit duke i futur idet e devijuara te tyre kemi te bejme me fe te njerezve perkates dhe jo fe abrahmike . Edhe emretimi i ketyre feve te len te kuptohet se kemi te bejme me fe te fiseve/kombeve te caktuara , dhe te njerezve te caktuar . Abrahami ishte profet qe kishte besimin ne Nje Zot te vetetm . Abrahami nuk besoj se Zoti kishte ndonje bir te Tij , ashtu edhe Muhamedi a.s., therret ne besimin e drejte te Abrahamit a.s.
Nga ajo qe shkruani ju mund te kuptojme qe kurre ne jeten tuaj asnje liber per Islamin skeni lexuar .
Ne Shqiperi ka bibloteka mjaftueshem me mijera libra per te mesuar dicka rrethe Islamit . Kete ja kisha rekomanduar sepse Kurani thote qe njeriu eshte i obliguar te lexoj . Sepse , posedon racion nese nuk lexojme per qellimin e jetes behemi edhe me keq se kafshet .
Eshte e arsyeshme ne kohen e Enverit i cili ja ka ndalu fene me ligje , qe nuk keni mundur te dini per fene e Zotit, po kush dreqin ja ndalon tash te mesoni per fet ?
Me dhimbseni vallahin , kesajd pretendoni qe dini dicka per fe , a kurr nje liber mbi to skeni lexu ndonjere !
Ore do zesh mend ti qe hebraizmi nuk eshte fe? 😁 Kemi popull hebre dhe fe judeje ( Judaism)
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,842
Pikët
113
Uji i shenjte nuk e vravi coronen
Po feja e ketyre mjekroshave e vrau?

Apo edhe kets te padobishen
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
9,379
Pikët
113
Po Zoti ne dore e kishte. Pse se beri mire kete njeriun? Beje mire, beje vet. 🙂
Rropatemi gjithe jeten, per çë.. per nje grusht dhè ne fund.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,135
Pikët
113
Tani ja fute kot perplot nga etja e madhe per madheshti sec fole dy katra patra aty !
Kurani nuk thot asesi qe Allahu eshte mashtrus e jo me i madh
Kurse Jezusi asesi nuk ka qene perendia egjiptiane edhe pse jane munduar qe ti veshin nje mantel ngjarjesh te ngjashme qe kane Krishna Horus etj
Shembull lindjen e tyre e kane lajmeruar yjet ne qiell kan pasur 11 dishepuj kane lindur ne 25 dhjetor e disa te tjera.
Horus, Apollo dhe Isus (i Suses) jane i njejti personazh. Me vjen keq per zhgenjimin tuaj.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
5,111
Pikët
113
Po Zoti ne dore e kishte. Pse se beri mire kete njeriun? Beje mire, beje vet. 🙂
Rropatemi gjithe jeten, per çë.. per nje grusht dhè ne fund.
Ne fakt nuk ishim te projektuar per ate grushtin e dheut ne fund, por ngjarjet ashtu rrodhen dhe presim te ndryshojne gjerat
 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
15,747
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Po Zoti ne dore e kishte. Pse se beri mire kete njeriun? Beje mire, beje vet. 🙂
Rropatemi gjithe jeten, per çë.. per nje grusht dhè ne fund.
Ne nuk jemi të vetmit krijesa të zoti ne jemi një nga ato më perfektet dhe më të dashura nga ai.
Por ashtu si të tjerat na është afatizuar koha dhe qëndrimi në tokë.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,842
Pikët
113
Eshte zgjidhje per mjekroshta e arabise
Per Shqiperine, ata qe jane vendas
 

Ghostrider

V.I.P
Anëtar
Jul 5, 2019
Postime
3,517
Pikët
113
Kush e hedh tutje egon dhe i hyn studimit për t kërkuar të vërtetën me sinqeritet do ta kuptojë që Islami esht feja me e pastër për shpirtin trupin dhe mendjen.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,687
Pikët
113
Po islami u be kohe qe eshte aty dhe ska zgjidhur gje deri tani.
 
Top