• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper bote ?

SnAke

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
87
Pikët
0
Sa flitet apo shkruhet per shqiptare qe ndodhen ne emigrim larg tokes mem
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Re: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

per te kuptuar se sa vler kan shqiptaret qe jetojn ne emigrim per shtetin ne thonjeza shqiptar duhet te jetosh larg shqiperis e te besh nji xhiro ne ambasaden me te afert shqiptare ku do trajtohesh ne menyren me te ulet qe mund te imagjinoj qenia njerzore edhe ne disa raste te vidhesh ne menyren me te ulet nga shteti yt te cilin po ti si emigrant kontribuon me çdo lloj menyre qe ta forcosh(sduhet haruar qe ekonomia shqiptare pa te ardhurat e emigracionit nuk ekziston)
30 euro ben nji leter higjenike ose autorizim i dhen nga nji konsull injorant qe e vetmja aftesi qe ka esht ose e ka gruan prostitut ose esht militant partiak me pak fjal shteti shqiptar o shtet utopik se shqiptaret akoma skan shtet e sdo ken ndonjiher me kto injorant te nivelit dramatik qe i udheheqin
 

invisible

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
101
Pikët
0
Vendndodhja
tirane
Re: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

ska me keq se sa te jesh ne emigrim te gjitha te keqijat i ke nga pas
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

eh sado vite te kalojn guri rend me mir ne vend te vet..
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

flitet flitet dita dites fatkeqesisht.. mah
 

Ana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
154
Pikët
0
Vendndodhja
Somewhere far from home
Re: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

Se di per vete kam me shume kohe jasht shtetit vetem ato qe kam degjuar jane se shum persona kujtojne se jeta jasht shqiperise ju duket si fush me lule edhe nuk i kuptojne kur themi dhe neve kemi probleme jo ekonomike jo qeveritare jo shendetesie.. ju duken gjera pa rendesi dmth kete me kan dhene te kuptoj :D
 

LoLiTa

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
116
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Re: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

ja mbeshtes Anes :) ashtu them dhe une
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

Epo le te shkruajne vete , pse u dashka te flasin te tjeret per ata ?

Ne fakt mungojne librat , historite e tyre jane te thena vetem si muhabete apo kuriozitete tavolinash .

Ka shume ngjarje dhe material me mbresa por qe mbeten memece sepse ne dhe te huaj shpesh gjendesh i rrethuar nga vetmia apo nga njerez qe nuk te kuptojne .

Shqiptareve do u duhej shume shprehja e arrire ne artin e letersise me ane novelash , romanesh tregimesh , dhe kjo teresi veprash do ta bente te lehte , te qarte , qofte jetesen jashte , qofte jetesen brenda kufijve shqiptare .
Kjo ngritje ne art do te ndihmonte edhe per ta jetuar me mire te perditshmen , per ta ndryshuar pse jo jeten e gjithsecilit ne nje mase te vogel apo te madhe kur gjendemi para udhekryqeve .
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,412
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

Me sa mbaj mend un, ne vitet 90 qe u larguan shumica si dhe ngjarjet qe pasuan me humbje jete te shume shqiptareve e mbuloi e keqja te miren.

Dmth me shume flitej per ngjarje te renda.

Edhe tani u behet jehone ngjarjeve jo te kendshme, nderkohe nuk jemi vetem rraca e jone qe nuk sillemi mire por normale qe kur flitet per ty te djeg me shume.

Aq shume shqiptar kan emigruar sa qe mendoj qe nuk i ben me pershtypje askujt.
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: A flitet mjaftueshem per veshtirsit qe hasin shqiptaret neper boteë

Jemi vete ne emigrantet qe punojme 11 muaj te shesim mend 1 muaj ne Shqiperi.
Mundesisht makine me qera...vetem te tregojme se jemi "dikushi"
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
17,460
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Ne ate valen qe s'kalonin dot familjaret te iknin ne Greqi vitin e kaluar,me dalin ca statuse te Pandeli Majkos si te sponsorizuara,e s'mu ndejt pa i shkru nja dy tre perla.

Isha nder te paret komentues,e kur me vjen te nesermen 😋
i pari ne top list qe ndjek postet e ministrit te diaspores -fershellen-
 
Top