• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A foli Moisiu per Muhametin?

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Ligji i Perterire 16:15

Zoti, Perëndia yt, do të krijojë për ty një profet si unë në mes teje dhe vëllezërve të tu; atë keni për ta dëgjuar,


Ketu Moisiu eshte duke folur nje fjale nga Zoti. Ai i drejtohet popullit te Izraelit.

Ai eshte duke folur per menyren e jeteses kur Izraelitet te pushtojne token e premtuar.

Shpesh shume teologe Myslimane e interpretojne kete pasazh sikur Moisiu ka profetizuar per ardhjen e Muhametit.

Por a eshte e vertete valle kjo?
Le te shikojme se per C'fare behet fjale ne te vertete.

Sic po thosha Moisiu eshte duke shpallur nje fjale nga Zoti per Hebrenjte , per menyren se si duhet te jetojne ata kur te futen ne token qe do te pushtojne.

Le te behemi me te qarte.

Mesazhi eshte nga Zoti.
Personi qe po e percjell mesazhin eshte Moisiu.
Mesazhi i drejtohet Hebrenjve.

Keto tre gjera kane rendesi te madhe per te kuptuar se per se behet fjale ne kete mesazh.

Nga ky mesazh shikpohet nje fjale profetike.

Hebrenjte kishin frike te degjonin zerin e Zotit dhe per kete aresye Zoti eshte duke thene se Ai do te krijoje ose do te nxjere nje profet si Moisiu nga gjiri i popullit .

Mos te harrojme se Ky profet qe do te vije do te dale nga gjiri i popullit Hebre, pra nga Izraelitet.


Le te shikojme disa gjera interesante., ne lidhje me kete profet.

1. Do te vije vetem prej Perendise.
2. Do te vije prej Perendise se Abrahamit, Isakut, Jakobit.
3. Nje profet si Moisiu
4. Do te dale nga Hebrenjte
5. Do te jete nje profet qe do te filloje sherbesen ne Izrael.
6. Pritet qe Hebrenjte ta degjojne ne c'do gje qe do te thote.

Do te shikojme keto ceshtje me rradhe.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

C'fare po thoshte tjeter gje Zoti ne lidhje me kete profet?
LIGJI I PERTERIRE
18
unë do të nxjerr për ta një profet nga gjiri i vëllezërve të tyre dhe do të vë në gojën e tij fjalët e mia, dhe ai do t`u thotë atyre të gjitha ato që unë do t`i urdhëroj.
19
Dhe do të ndodhë që në se dikush nuk i dëgjon fjalët e mia që ai thotë në emrin tim, unë do t`i kërkoj llogari.


Le te shikojme se c'thuhet:
1. Nje profet i ardhur nga Perendia
2. Nga gjiri i vellezerve te tij(hebrenj)
3. Ne gojen e tij do te jene fjalet e Perendise
4. Ky profet do te thote te gjitha ato fjale qe Zoti ka urdheruar.
5. Nese dikush nuk e degjon Zoti do ti kekroje llogari atij qe nuk degjon.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Shikojme pra qe nuk behet fjale vetem per nje profet te vetem.
Por ne kete mesazh Zoti eshte duke folur edhe per nje profet te vetem edhe per profete te ndryshem qe Ai vete do ti therrase ne kohe te ndrsyhme per te shpallur fjalen e Tij.

Ka dy lloj profetesh qe Zoti eshte duke folur.

1.Profet i vecante I CIli do te kete ngjashmeri me Moisiun.
2. Profete te ndryshem te cilet do te jene te thirrur nga Zoti ne kohera te ndryshme per te shpallur fjalen e Zotit.

ne lidhje me piken e dyte mund te lexojme kete pasazh.

LIGJI I PERTERIRE18

20
Por profeti që pretendon të thotë në emrin tim një gjë për të cilën unë nuk e kam urdhëruar ta thotë ose që flet në emër të perëndive të tjera, ai profet do të vritet".
21
Dhe në se ti thua në zemrën tënde: "Si do të bëjmë për të dalluar fjalën që Zoti nuk ka thënë?".
22
Kur profeti flet në emër të Zotit dhe kjo gjë nuk ndodh dhe nuk realizohet, kemi të bëjmë me një gjë që Zoti nuk e ka thënë; e ka thënë profeti me mendjemadhësi; mos ki frikë prej tij".


Pra Perendia ashtu edhe sic mund te shihet ne libra te tjere te Dhjates se vjeter ka thirur profete te ndryshem te cilet kane shpallur fjalen e Zotit popullit Hebre ne vecanti dhe pastaj popujve te tjere.

Kurse ne lidhje me piken e pare do te shikojme ne postimin e rradhes.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Sic edhe e pame nga pasazhi me larte ne postimin me larte, duket qarte se Profete te cilet Zoti nuk i ka thirrur dhe qe flasin ne emer te perendive te tjera nuk do te jene te pranuar nga hebrenjte.


Lind pyetja : A ishte Muhameti nje profet i Perendise se Abrahamit , Isakut dhe jakobit?
A ishte Muhameti profeti i shpallur nga Moisiu?
A duhej te pranohej Muhameti nga hebrenjte?

Ketyre pyetjeve do tu pergjigjemi ngadal ngadal ne kete teme.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Si fillim le te permendim edhe nnje here dy pikat.

Moisiu ne kete pasazh

Ligji i perterire18: 15
Zoti, Perëndia yt, do të krijojë për ty një profet si unë në mes teje dhe vëllezërve të tu; atë keni për ta dëgjuar,


eshte duke folur per nje profete te vecante qe do te kete ngjashmeri me Moisiun.

Por ne kete pasazhin tjeter behet fjale edhe per profete te tjere qe Zoti do te nxjere per te dhene popullit Hebre mesazhet e Perendise.

Ligji i perterire 18:
18
unë do të nxjerr për ta një profet nga gjiri i vëllezërve të tyre dhe do të vë në gojën e tij fjalët e mia, dhe ai do t`u thotë atyre të gjitha ato që unë do t`i urdhëroj.
19
Dhe do të ndodhë që në se dikush nuk i dëgjon fjalët e mia që ai thotë në emrin tim, unë do t`i kërkoj llogari.Pra kemi dy pika:

1. PROFET I VECANTE i ngjashem me Moisiun
2. PROFETE TE NDRYSHEM te cilet ne kohera te ndryshme do te shpallnin fjalen e Zotit.

KURSE pika e trete ka lidhje me profetet e rreme.
3. PROFETI I RREME I cili flet dicka qe Zoti nuk ka folur ose flet gjera te idhujve.

Do ti shikojme keto te gjitha.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

PROFETI I VECANTE.

Zoti, Perëndia yt, do të krijojë për ty një profet si unë në mes teje dhe vëllezërve të tu; atë keni për ta dëgjuar,

Nje profet qe :

1. Do te vije vetem prej Perendise.
2. Do te vije prej Perendise se Abrahamit, Isakut, Jakobit.
3. Nje profet si Moisiu
4. Do te dale nga Hebrenjte
5. Do te jete nje profet qe do te filloje sherbesen ne Izrael.
6. Pritet qe Hebrenjte ta degjojne ne c'do gje qe do te thote.


1. Do te vije vetem prej Perendise.

Kush eshte Ai qe erdhi vetem permes Perendise?
Eshte dikush i Cili nuk vjen nga vullneti i burrit apo i gruas por vjen vetem nga Perendia.

A eshte folur me pare per kete Profet te vecante?

Zanafilla 3:15
Dhe unë do të shtie armiqësi midis teje dhe gruas, midis farës sate dhe farës së saj; fara e saj do të shtypë kokën tënde, dhe ti do të plagosësh thembrën e farës së saj".


Per c'fare behet fjale ketu?
Kush eshte gjarperi?
Gjarperi eshte satani. Por kush eshte fara e gruas? Eshte dikush qe nuk lind nga burri por vetem nga gruaja.
Si ka mundesi kjo?
Eshte nje veper qe vjen vetem nga Perendia.

2. Perendia i Abrahamit, Isakut dhe Jakobit.

a). Perendia i Abrahamit

Zanafilla 12
2
Unë prej teje do të bëj një komb të madh, do të të bekoj dhe do ta bëj të madh emrin tënd, dhe ti do të jesh një bekim.
3
Dhe unë do të bekoj të gjithë ata që do të të bekojnë dhe do të mallkoj ata që do të të mallkojnë, te ti do të jenë të bekuara tërë familjet e tokës".


Perendia i premton Abrahamit keto premtime.
- Prej linjes se Abrahamit Zoti do te beje nje komb te madh
- do te bekoj dhe do ta bej te madh emrin e Abrahamit
-Abrahami do te jete nje bekim
Bekime dhe mallkime ndaj atyre qe e bekojne ose e mallkojne Abrahamin
- Tek Abrahami do te jene te bekuara tere familjet e tokes.

E kam bere me te kuqe kete shprehje sepse eshte nje nga me te rendesishmet.

Te gjitha familjet e tokes do te jene te bekuara tek Abrahami.

b). Perendia i Isakut

Perendia e mban premtimin. Ai i kish premtuar Abrahamit nje bir. Por kush do te ishte biri i Abrahamit?

Abrahami pati nje bir me nje skllave (Hagaren) Por a do te trashegonte Ismaeli emrin e Abrahamit?
Kush do te trashegonte emrin e Abrahamit do te kishte edhe linjen e bekimit te kombeve nga Perendia permes tij.

Perendia tha se tek Abrahami do te bekoheshin kombet.
Kush do te ishte pasardhesi i Abrahamit ?
Ismaeli?
JO Isaku.
Zan 15:4
Atëherë fjala e Zotit iu drejtua duke i thënë: "Ai nuk do të jetë trashëgimtari yt, por ai që ka për të dalë nga të përbrendshmet e tua do të jetë trashëgimtari yt".


Ismaeli pra nuk ishte, por Isaku.
Ismaeli nuk ishte trashegimtar.Por vetem ai qe do te lindte prej Abrahamit dhe Sares do te ishte trashegimtar dhe pasardhesit e tij.

Zan 21:1-3
1
Zoti vizitoi Sarën, siç i kishte thënë; dhe Zoti i bëri Sarës ato që i kishte premtuar.
2
Dhe Sara u ngjiz dhe lindi një djalë me Abrahamin në pleqërinë e tij, në kohën e caktuar që Perëndia i kishte thënë.
3
Dhe Abrahami ia vuri emrin Isak birit që i kishte lindur dhe që Sara kishte pjellë.


Pra linja e bekimit nuk shkon tek Ismaeli por tek Isaku.

c). Perendia i Jakobit

Zan 25:23-27
23
Dhe Zoti i tha: "Dy kombe ndodhen në barkun tënd dhe dy popuj kanë për të dalë nga përbrendëshmet e barkut tënd. Njeri nga këta dy popuj do të jetë më i fortë se tjetri, dhe më i madhi do t`i shërbejë më të voglit".
24
Kur erdhi koha për të që të lindte, ajo kishte në bark dy binjakë.
25
Dhe i pari që doli jashtë ishte i kuq; ai ishte krejt si një mantel leshtor, prandaj i vunë emrin Esau.
26
Pastaj doli vëllai i tij, i cili me dorë mbante thembrën e këmbës të Esaut; prandaj e quajtën Jakobi. Por Isaku ishte shtatëdhjetë vjeç kur Rebeka i lindi.
27
Dy fëmijët u rritën dhe Esau u bë një gjahtar i sprovuar, një njeri fshatarak, ndërsa Jakobi ishte një njeri i qetë, që jetonte në çadra.


Linja tani shkon tek Jakobi jo tek Esau.

U linden dy bij por Tek Jakobi do te vazhdonte linja e bekimit te Perendise.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Kemi pare te pika per PROFETIN E VECANTE.

Le teshikojme se kush eshte ky profet i vecante nga keto tre pika.

A erdjhi Muhameti ne jete vetem nga Perendia?
JO ai erdhi ne jete nga nje martese njerezore mes dy prinderve.

PO JEZUSI? Bibla thote se Jezusi eshte Biri i vetmlindur prej Atit.
Gjoni 3:16
Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin, që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme
.

Jezusi erdhi vetem nga Perendia.

pika e pare u plotesua.

te shikojme piken e dyte.

Muhameti a erdhi nga linja e Abrahamit e Isakut e Jakobit?

Qe te vinte nga kjo linje do ti duhej qe te ishte hebre.
Muhameti nuk ishte hebre, ai ishte Arab.
Muhameti nuk erdhi nga linja e Abrahamit e isakut dhe e Jakobit.

Po Jezusi?
Mateu 1:1-2
1
Libri i gjenealogjisë së Jezu Krishtit, birit të Davidit, birit të Abrahamit.
2
Abrahamit i lindi Isaku; Isakut i lindi Jakobi; Jakobit i lindi Juda dhe vëllezërit e tij.


Jezusi eshte nga linja e Abrahamit e Isakut dhe e Jakobit.

Jezusi e permbush edhe piken e trete.

Tani te shikojme edhe pikat e tjera.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

PROFETI I VECANTE DO TE JETE I NGJASHEM ME MOISIUN

Le te shikojme ngjashmerite me Moisiun.

1.
MOISIU Eksodi 2:2-10
JEZUSI Mateu 2:14-15

Lindja e te dyeve ishte e ngjashme.
Te dy u thirren nga Egjipti kur ishin femije
Kane dashur ti vrasin kur ishin femije
Kane shpetuar nga vdekja ne menyre te mrekullueshme kur ishin femije.

2.
MOISIU Eksodi 7:10-11
JEZUSI Mateu 4:1

Te dy kane luftuar me fuqite e liga.

3.
MOISIU Eksodi 34:28
JEZUSI Mateu 4:2

Kane agjeruar 40 dite

4.
MOISIU Eksodi 14:21
JEZUSI mateu 8:26

Kane patur kontroll mbi detin

5.
MOISIU Eksodi 16:13-15
JEZUSI Mateu 14:20-21

Sigurimi i ushqimit per turmen dhe teprica e Ushqimit.U ka ndodhur te dyve.

6.
MOISIU Eksodi 34:35
JEZUSI Mateu 17:2

KIshin patur te dy fytyra te shkelqyeshme pas takimit me Perendine.

7.
MOISIU Eksodi 15:24
JEZUSI Marku 7:2

Kane qendruar ne mes te mermeritjeve te turmes.
Kane qene te refuzuar.

Asnje nga keto pika nuk eshte permbushur nga Muhameti

Te gjitha keto pika tregojne ngjashmeri mes MOISIUT dhe JEZUSIT.

edhe kjo pike e trete eshte e permbushur nga Jezusi.

PROFETI I VECANTE DO TE ISHTE I NGJASHEM ME MOISIUN
Jezusi e ploteson kete me se miri.
Muhameti JO.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Pika e katert

Profeti do te ishte nga linja e Hebrenjve .

Muhameti NUK eshte Hebre.
Kurse Jezusi erdhi nga populli i Hebrenjve.Pika e peste
Nje profet qe do te filloj sherbesen ne Izrael.

Muhameti nuk ka filluar te sherbeje ose te profetizoje ne Izrael por ne Arabi

Jezusi ka filluar sherbesen e Tij ne Jeruzalem, ne tempull
Madje e citoi edhe nje fjale nga Isaia.

pika e gjashte

hebrenjte asnjehere nuk kane degjuar nje profet qe nuk ishte hebre.
Muhameti nuk kishte se si te priste te degjohej nga hebrenjte si profet sepse ai nuk plotesonte kerkkesen kryesore qe te vinte nga linja e Abrahamit e Isakut dhe e jakobit.

Jezusi i plotesonte keto kerkesa te gjitha.
Ai u pranua nga disa hebrenj por jo nga te gjithe.

Shohim pra se MOisiu nuk ka folur per Muhametin Por ka folur per Jezusin.

Pra keto 6 pika jane te plotesuara tek Jezusi.
1. Do te vije vetem prej Perendise.
2. Do te vije prej Perendise se Abrahamit, Isakut, Jakobit.
3. Nje profet si Moisiu
4. Do te dale nga Hebrenjte
5. Do te jete nje profet qe do te filloje sherbesen ne Izrael.
6. Pritet qe Hebrenjte ta degjojne ne c'do gje qe do te thote.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

PROFETET E NDRYSHEM

A mund te kete qene Muhameti nje nga profetet e ndryshem?

Ligji i perterire 18:
18
unë do të nxjerr për ta një profet nga gjiri i vëllezërve të tyre dhe do të vë në gojën e tij fjalët e mia, dhe ai do t`u thotë atyre të gjitha ato që unë do t`i urdhëroj.
19
Dhe do të ndodhë që në se dikush nuk i dëgjon fjalët e mia që ai thotë në emrin tim, unë do t`i kërkoj llogari.


Ketu perseri flitet per disa pika.

Le te shikojme se c'thuhet:
1. Nje profet i ardhur nga Perendia
2. Nga gjiri i vellezerve te tij(hebrenj)
3. Ne gojen e tij do te jene fjalet e Perendise
4. Ky profet do te thote te gjitha ato fjale qe Zoti ka urdheruar.
5. Nese dikush nuk e degjon Zoti do ti kekroje llogari atij qe nuk degjon.

1. Muhameti nuk erdhi nga Perendia i Abrahamit i Isakut dhe i Jakobit.
Ai nuk ishte Hebre.

2. Muhameti nuk doli nga gjiri i vellezerve Hebrenj, ai nuk ishte Hebre.

3. A ishin fjalet e Perendise ne gojen e Muhametit? Kjo varet nqs ai ka mohuar Torah, Zeburin, dhe Inxhillin ai nuk mund te kete pasur fjalen e Zotit ne gojen e tij.

4. Kjo pike eshte e ngjashme me piken e trete.

5. Perderisa nuk ploteson pikat e tjera atehere pse valle duhet te degjohet?

Prandaj Hebrenjte nuk e degjuan Muhametin dhe per kete aresye ai i luftoi ata aq sa edhe sot kombet Islame e sulmojne Izraelin.Gjithsesi dua vetem te dale tek pika qe Moisiu nuk ka profetizuar per Muhametin por per Jezusin.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Aresyeja e vetme e kesaj teme ishte per te sqaruar Besimtaret Myslimane se Profeti Musa ose Moisi nuk ka folur asnjehere pere Muhametin .

Musai ose Moisiu ka folur per Hazretin Isa ose per Jezus Krishtin.

I CIli ishte i vetmi qe mund te shpetonte njerezimin nga mekati.

Myslimane te dashur , une ju bej thirrje qe te ktheheni tek Krishti.

Ai eshte ne te vertete i vetmi ku mund te gjejme shpetim , sepse nuk ka asnje emer tjeter qe te na jete dhene pervec emrit te Jezusit qe te gjejme shpetim.

Zoti ju bekofte.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

i nderuari Alkoma kjo që ju e keni shkruar,dhe me këto sqarime që jepin në lidhje se për cilin profetë ka folur profeti Moisiu(Musa a.s9 dhe i ftoni muslimanët që të kthehen tek krishti më duke pak sa absurde sepse pa dyshim se muslimanët e respektojnë dhe e besojnë të qenit profeti Jezusi(Isan a.s)........Por jam në dilem se mos vallë ju përsonlisht keni devijuar nga doktrina krishtere .............të gjitha këto argumente për ta vërtetuar profetisin e Jezusit(Isas a.s) ndërsa në anën tjetër e quani Zoti unë Jezus Krishti...........Në qoftëse e quani Zot jeni ju që nuk e besoni fjalën e Perendis që Mosiu(Musa a.s) e quan profet dhe jo Perendi sikurse edhe profeti Muhammed e quan profet Jezusin...........tash në qoftës mendon që paska gënjyer Profeti Muhammed dhe jeni në dyshim që ai nuk e paska pas në gojë Fjalët e Perendis padyshim që ju duhet të dyshoni edhe në profetësin e Moisiut sepse edhe ai e thotë se:
1. Nje profet i ardhur nga Perendia(Jo vetë Perendia i ardhur mes nesh.)
2. Nga gjiri i vellezerve te tij(hebrenj)
3. Ne gojen e tij do te jene fjalet e Perendise(pra ai dotë ketë insprimi hyjnor)
4. Ky profet do te thote te gjitha ato fjale qe Zoti ka urdheruar.(Pra,ky do të thotë vetëm atë që e ka urdhëruar Zoti me një fjalë do të jetë trasmentuesi i Tij dhe jo vetë Ai pra Perendia)
5. Nese dikush nuk e degjon Zoti do ti kekroje llogari atij qe nuk degjon.(Këtu thuhet se Zoti do ti kërkoj llogari dhe jo profeti.)

Dhe në qoftës nuk e besoni atë që tha Moisiu ju do të jeni ai që nuk i respekton të dërguarit e Perendis dhe se i ndryshoni fjalët e profetit Moisi që thotë: Një profet i ardhur nga Perendia.Ndërsa ju i nderuar e quani po atë profet Zot ynë Jezus Krishti;Nëse besoni se ai është Zot atëherë Moisiu që ka thënë për ardhjen e një profeti ai duhet të jetë profeti Muhammed,në qoftëse mendoni është folur për profetin Jezus dhe se vetëm ai i plotëson kushte për të qenë ai për të cilin ka folur Moisiu atëherë sinqerisht do të bin ndesh(do të kesh mangësi) me doktrinën krishtere.

me respekt ymer prizreni
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

i nderuari Alkoma kjo që ju e keni shkruar,dhe me këto sqarime që jepin në lidhje se për cilin profetë ka folur profeti Moisiu(Musa a.s9 dhe i ftoni muslimanët që të kthehen tek krishti më duke pak sa absurde sepse pa dyshim se muslimanët e respektojnë dhe e besojnë të qenit profeti Jezusi(Isan a.s)........Por jam në dilem se mos vallë ju përsonlisht keni devijuar nga doktrina krishtere .............të gjitha këto argumente për ta vërtetuar profetisin e Jezusit(Isas a.s) ndërsa në anën tjetër e quani Zoti unë Jezus Krishti...........Në qoftëse e quani Zot jeni ju që nuk e besoni fjalën e Perendis që Mosiu(Musa a.s) e quan profet dhe jo Perendi sikurse edhe profeti Muhammed e quan profet Jezusin...........tash në qoftës mendon që paska gënjyer Profeti Muhammed dhe jeni në dyshim që ai nuk e paska pas në gojë Fjalët e Perendis padyshim që ju duhet të dyshoni edhe në profetësin e Moisiut sepse edhe ai e thotë se:
1. Nje profet i ardhur nga Perendia(Jo vetë Perendia i ardhur mes nesh.)
2. Nga gjiri i vellezerve te tij(hebrenj)
3. Ne gojen e tij do te jene fjalet e Perendise(pra ai dotë ketë insprimi hyjnor)
4. Ky profet do te thote te gjitha ato fjale qe Zoti ka urdheruar.(Pra,ky do të thotë vetëm atë që e ka urdhëruar Zoti me një fjalë do të jetë trasmentuesi i Tij dhe jo vetë Ai pra Perendia)
5. Nese dikush nuk e degjon Zoti do ti kekroje llogari atij qe nuk degjon.(Këtu thuhet se Zoti do ti kërkoj llogari dhe jo profeti.)

Dhe në qoftës nuk e besoni atë që tha Moisiu ju do të jeni ai që nuk i respekton të dërguarit e Perendis dhe se i ndryshoni fjalët e profetit Moisi që thotë: Një profet i ardhur nga Perendia.Ndërsa ju i nderuar e quani po atë profet Zot ynë Jezus Krishti;Nëse besoni se ai është Zot atëherë Moisiu që ka thënë për ardhjen e një profeti ai duhet të jetë profeti Muhammed,në qoftëse mendoni është folur për profetin Jezus dhe se vetëm ai i plotëson kushte për të qenë ai për të cilin ka folur Moisiu atëherë sinqerisht do të bin ndesh(do të kesh mangësi) me doktrinën krishtere.

me respekt ymer prizreni
Bibla thote se Jezusi eshte Biri i vetmlindur prej Atit.
Gjoni 3:16
Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin, që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme.

Jezusi erdhi vetem nga Perendia.

1. Do te vije vetem prej Perendise.

Kush eshte Ai qe erdhi vetem permes Perendise?
Eshte dikush i Cili nuk vjen nga vullneti i burrit apo i gruas por vjen vetem nga Perendia.

A eshte folur me pare per kete Profet te vecante?

Zanafilla 3:15
Dhe unë do të shtie armiqësi midis teje dhe gruas, midis farës sate dhe farës së saj; fara e saj do të shtypë kokën tënde, dhe ti do të plagosësh thembrën e farës së saj".

Per c'fare behet fjale ketu?
Kush eshte gjarperi?
Gjarperi eshte satani. Por kush eshte fara e gruas? Eshte dikush qe nuk lind nga burri por vetem nga gruaja.
Si ka mundesi kjo?
Eshte nje veper qe vjen vetem nga Perendia.

Jezusi eshte i ardhur vetem nga Perendia.

Jezusi eshte Biri i vetemlindur prej Perendise.

Nese keni qene i vemendeshem me postimet do te kishe lexuar se Bibla qe eshte fjala e Perendise se gjalle na tregon se Jezusi eshte Zot dhe krijues.
Mund te shikoni edhe tema te tjera ne kete nenforum.
Zoti ju ndricofte.dhe ju dhente paqe.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

i nderuari Alkoma kjo që ju e keni shkruar,dhe me këto sqarime që jepin në lidhje se për cilin profetë ka folur profeti Moisiu(Musa a.s9 dhe i ftoni muslimanët që të kthehen tek krishti më duke pak sa absurde sepse pa dyshim se muslimanët e respektojnë dhe e besojnë të qenit profeti Jezusi(Isan a.s)........Por jam në dilem se mos vallë ju përsonlisht keni devijuar nga doktrina krishtere .............të gjitha këto argumente për ta vërtetuar profetisin e Jezusit(Isas a.s) ndërsa në anën tjetër e quani Zoti unë Jezus Krishti...........Në qoftëse e quani Zot jeni ju që nuk e besoni fjalën e Perendis që Mosiu(Musa a.s) e quan profet dhe jo Perendi sikurse edhe profeti Muhammed e quan profet Jezusin...........tash në qoftës mendon që paska gënjyer Profeti Muhammed dhe jeni në dyshim që ai nuk e paska pas në gojë Fjalët e Perendis padyshim që ju duhet të dyshoni edhe në profetësin e Moisiut sepse edhe ai e thotë se:
1. Nje profet i ardhur nga Perendia(Jo vetë Perendia i ardhur mes nesh.)
2. Nga gjiri i vellezerve te tij(hebrenj)
3. Ne gojen e tij do te jene fjalet e Perendise(pra ai dotë ketë insprimi hyjnor)
4. Ky profet do te thote te gjitha ato fjale qe Zoti ka urdheruar.(Pra,ky do të thotë vetëm atë që e ka urdhëruar Zoti me një fjalë do të jetë trasmentuesi i Tij dhe jo vetë Ai pra Perendia)
5. Nese dikush nuk e degjon Zoti do ti kekroje llogari atij qe nuk degjon.(Këtu thuhet se Zoti do ti kërkoj llogari dhe jo profeti.)

Dhe në qoftës nuk e besoni atë që tha Moisiu ju do të jeni ai që nuk i respekton të dërguarit e Perendis dhe se i ndryshoni fjalët e profetit Moisi që thotë: Një profet i ardhur nga Perendia.Ndërsa ju i nderuar e quani po atë profet Zot ynë Jezus Krishti;Nëse besoni se ai është Zot atëherë Moisiu që ka thënë për ardhjen e një profeti ai duhet të jetë profeti Muhammed,në qoftëse mendoni është folur për profetin Jezus dhe se vetëm ai i plotëson kushte për të qenë ai për të cilin ka folur Moisiu atëherë sinqerisht do të bin ndesh(do të kesh mangësi) me doktrinën krishtere.

me respekt ymer prizreni
Gjithashtu duhet te kuptoni se Bibla e quan Jezusin Zot, profet, kryeprift, qengji i Perendise, Biri i Perendise, biri i njeriut, keshilltar, mbret mbi mbreter, Perendia ne mish, lavdia e Perendise, Fjala e Perendise, Buka e jetes , etj, etj, etj
Pra nuk behet fjale se cfare titulli mund te kete Jezusi rendesi ka cfare natyre ka Ai.
Jezusi ka natyre hyjnore.
respekte.
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Të gjitha doktrinat e krishtera mund të thjeshtësohen në disa principe të thjeshta, të cilat janë: besimi në Trininë, besimi në sakrificën e Krishtit për faljen e mëkateve, Kisha si ndërmjetës i bekimit dhe shpërblimi i përjetshëm. Judaizmi, në anën tjetër, mund të përmblidhet si besim në një Zot, besim në Torahun dhe besim në besëlidhjen që Zoti bëri me popullin e Israelit. Dhe së fundmi, Islami mund të përmblidhet në të dëshmuarit se ka një Zot, besimin në të dërguarit dhe Librat e Tij,në faljen e namazeve ditore, në dhënien e lëmoshës (zeqatit), agjërimin dhe pelegrinazhin. Atëherë, sipas burimeve të krishtera, si e përmbledh Jezusi besimin e tij?
Kur kthehemi tek kapitulli i gjashtë i Mateut, tema e parë përpunohet nga vargu i parë deri në vargun e katërt. Mund të habitemi se principi i parë i përmendur është dhënia e lëmoshës. Në mënyrë shumë të goditur, Jezusi i paralajmëron njerëzit që të qëndrojnë larg hipokrizisë gjatë dhënies së lëmoshës.

Kur vijojmë me leximin, shohim se principi tjetër praktik shfaqet në vargjet 5-15 dhe është lutja. Jezusi nuk na tregon si ta adhurojmë Zotin sepse të gjithë dëgjuesit e tij, falë ligjit dhe profetëve, e dinin si bëhej kjo. Ata e dinin se Danieli gjunjëzohej në mëngjes, në mesditë dhe në mbrëmje, i kthyer drejt shtëpisë së Zotit (Danieli 6:10) Ata e dinin nga Psalmet e Davidit, të njohura si “Lutjet” në gjuhën hebraike, se lutja duhej bërë në kohë të caktuara brenda ditës dhe se pastrimi ritual duhej t’u paraprinte atyre. Nga të njejtat Psalme e dinin se lutja duhej kryer duke qëndruar në këmbë, duke u përkulur dhe duke u gjunjëzuar. Ata e dinin se sipas Psalmeve, në lutje përfshihej edhe ngritja e duarve dhe thirrja herë pas here “Jigdal Adonai” (I madhëruar qoftë Zoti) ose në arabisht, “Allahu Ekber”
Ajo që Jezusi u tregoi njerëzve ishte që të qëndronin larg hipokrizisë në lutjet e tyre, të faleshin shkurt dhe thjeshtë. Më pas, ai u dha një listë me tema të përshtatshme për lutje. E ashtuquajtura “Lutje e Zotit” është pikërisht kjo listë. Kjo nuk është një lutje model që të përsëritet fjalë për fjale sepse atëherë, versioni i dhënë tek Luka do të duhej të ishte i njejti. Sido që të jetë, principi i dytë i praktikës, i përmendur tek Mateu, është lutja e shkurtër, e thjeshtë dhe pa hipokrizi.
Shtylla e tretë e besimit të Jezusit mund të gjendet tek Mateu 6:16-18. Në këtë pjesë, ai e përmend agjërimin, sërish me paralajmërimin se duhet të qëndrohet larg hipokrizisë. Ai sërish nuk na tregon se si duhet agjëruar. Por ne e dimë si duhet agjëruar, njësoj siç e dinin dëgjuesit e tij. A është ky agjërimi i të krishterëve, në të cilin thjesht qëndrohet larg disa ushqimeve të caktuara? Jo! Ky agjërim do të thotë abstenim total nga ushqimi dhe nga pijet, njësoj siç bëri njëherë Moisiu kur ishte në mal (Eksodi 34:28). Kjo traditë vazhdoi pa ndërprerje deri tek Jezusi, i cili edhe vetë e praktikoi sipas asaj që përcillet tek Mateu 4:1-2.
Deri në këtë pjesë, Jezusi e sulmonte hipokrizinë në fe. Por tani, ai ndalet tek një problem krejt tjetër. Tek Mateu 6:26-34, nuk përballemi me hipokrizinë që është shkatërruesja e lëmoshës, e lutjes dhe agjërimit. Në këtë pjesë përballemi me frikën dhe me arsyetimet. Këto të dyja janë shkatërrueset e pelegrinazhit.
Jezusi hyn drejpëdrejt në temën e bindjes së njerëzve për të shkuar në pelegrinazh në shtëpinë e Zotit, siç edhe duhet të bëhet sipas Shkrimeve të krishtera dhe siç urdhërohet në ligjin e Moisiut. Arsyetimi i parë me të cilin përballet Jezusi është: Dikush mund të hyjë në shtëpinë tonë dhe të na e vjedhë argjendin dhe arin derisa ne nuk jemi të pranishëm.” (Mateu 6:19-21). Arsyetimi tjetër është: Ç’ka për të ngrënë e për të pirë gjatë rrugës? Dhe si kam për ta kompenzuar kohën e humbur në punë? Unë e mbaj familjen. Duhet të blej tesha të reja për fëmijët para se të fillojë shkolla dhe të shohim pastaj si do t’i kemi punët. Nuk mund të shkojmë në pelegrinazh sivjet. (Mateu 6:22-34)
Në përgjithësi, kapitulli i gjashtë tek Mateu i shfaq në mënyrë të renditur katër nga principet tradicionale të praktikës islame në bërthamën e mësimeve të Krishtit. Të mbjellë siç janë në vetë strukturën e këtij teksti, këto fjalë na lënë të kuptojmë se mbase pjesët e tjera të Biblës mund të kenë tipare të fshehura, të cilat mund të qartësohen vetëm nëse i shohim nga një perspektivë islame.

. Një këndvështrim i ri mund të zgjonte çështje të reja në mesin e traditave dhe të na ndihmonte që t’i shihnim me një sy tjetër. A i përkrah Bibla, siç e njohim sot dhe siç është njohur në traditën e krishterë nëpër shekuj, besimet dhe praktikat islame?
Disa muslimanë u janë drejtuar shkrimeve të krishtera në lidhje me fenë e tyre dhe shumica e përpjekjeve të tilla kanë qenë në lidhje me Profetin e fundit. Ngase është shkruar shumë në lidhje me këtë, unë nuk kam ndarë ndonjë kapitull të veçantë për të. Tani vetëm do të jap një përmbledhje të disave nga argumentet që i kanë sjellë muslimanët tradicionalisht.

Problemi i shprehur këtu është pyetja në është Bibla e plotë dhe besimi i sjellë prej saj i përsosur ose vallë, a lë ajo ndonjë derë hapur për një profet të ardhshëm. Në shumë raste, Bibla thotë se njerëzit që i mohuan profetët dhe prijësit hyjnorë të kohës së tyre duke pretenduar se mbështeteshin tek profetët më të hershëm, pavarësisht sa të drejtë ishin, kanë qenë humbës.A ka ndonjë arsyetim biblik për ta mohuar idenë se kanonit mund t’i shtohet ndonjë gjë? Vargu tek Zbulesa 22:18 është një pengesë serioze në këtë drejtim: “Unë i deklaroj kujtdo që dëgjon fjalët e profecisë së këtij libri, se nëse ndokush do t`i shtojë këtyre gjërave, Perëndia do të dërgojë mbi të plagët e përshkruara në këtë libër.” (Zbulesa 22:18) Përgjigja në këtë rast është tejet e qartë. Këto fjalë nënkuptojnë të tërë librin që ishte shkruar, gjegjësisht librin Zbulesa por nuk nënkuptojnë se asgjë nuk mund t’i shtohet kanonit biblik në tërësi. Vetë fjalët e librit Zbulesa u pranuan si kanonike shekuj pasi ishin shkruar. Përveç kësaj, asnjë dëshmi tjetër biblike nuk ekziston kundër idesë së ardhjes së profetëve të tjerë.
Përkundër kësaj, ka shumë paralajmërime në lidhje me profetë të rremë dhe me mënyrat e njohjes së tyre. “Sepse do të dalin krishtër të rremë dhe profetë të rremë, dhe do të bëjnë shenja të mëdha dhe mrrekulli të tilla aq sa t`i mashtrojnë, po të ishte e mundur, edhe të zgjedhurit.”(Mateu 24:24) Sikur vërtet të merrte fund profetësia, atëherë do të mjaftonte të thuhej thjesht se gjithkush që pretendon se është profet pas kësaj, është gënjeshtar. Kuptimi i kësaj është se mbetet së paku edhe një profet për të ardhur.
Ata që erdhën për ta pyetur Gjon Pagëzorin1 tregojnë se njerëzit e kohës e dinin se do të vinte një profet tjetër dhe e prisnin atë. Dhe kjo është dëshmia e Gjonit, kur Judenjtë i dërguan nga Jeruzalemi priftërinj dhe levitë për ta pyetur: ′′Kush je ti?′′. Ai edhe e rrëfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrëfeu: ′′Unë nuk jam Krishti′′. Atëherë ata e pyetën: ′′Kush je, pra? A je Elia?′′. Ai tha: ′′Nuk jam!′′. ′′Je ti profeti?′′. Dhe ai përgjigjej: ′′Jo!′′. Atëherë ata i thanë: ′′Kush je ti, që t′u japim përgjigje atyre që na dërguan? Ç′thua për veten tënde?′′. Ai u përgjigj: ′′Unë jam zëri i atij që bërtet në shkretëtirë: drejtoni udhën e Zotit, sikurse tha profeti Isaia′′. Dhe ata që qenë dërguar, ishin nga farisenjtë; ata e pyetën dhe i thanë: ′′Atëherë pse ti pagëzon, kur nuk je as Krishti, as Elia, as profeti?′′. (Gjoni 1:19-25)
Nga kjo mund të kuptohet qartë se tre figura priteshin: Mesia i pritur ose Krishti, Elija ose Eliasi dhe “profeti”. Ndonse Gjon Pagëzori me modestinë e tij nuk e pranoi, Jezusi më pas do të tregonte se në të vërtetë, Gjoni ishte Elija i pritur (Mateu 11:14). Vetë Jezusi ishte Mesia i pritur ose Krishti. Atëherë kush ishte profeti që do të vinte? Është fakt se ai nuk na shfaqet në Bibël. Kjo do të thotë se atë duhet kërkuar pas epokës së Jezusit.
E dimë se sipas Biblës, profetët flasin nëpërmjet frymëzimit të Shpirtit të Zotit. Atëherë mund të gjejmë mbase informata në premtimet që kanë të bëjnë me veprimet e ardhshme të Shpirtit të Zotit. Premtimet më gjithëpërfshirëse në lidhje me këtë, gjenden tek Gjoni 14-16. Kur t’i shohim këta kapituj do t’i vërejmë vargjet në vijim:
...por Ngushëlluesi, Fryma e Shenjtë, që Ati do ta dërgojë në emrin tim, do t`ju mësojë çdo gjë dhe do t`ju kujtojë të gjitha këto që ju thashë. (Gjoni 14:26)
Por kur të vijë Ngushëlluesi, që do t`ju dërgoj prej Atit, Fryma e së vërtetës, që del nga Ati im, ai do të dëshmojë për mua... (Gjoni 15:26)
Megjithatë unë ju them të vërtetën: është mirë për ju që unë të shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do të vijë te ju Ngushëlluesi; por, po shkova, unë do t`jua dërgoj. Dhe kur të ketë ardhur, ai do ta bindë botën për mëkat, për drejtësi dhe për gjykim. Për mëkat, sepse nuk besojnë në mua; për drejtësi, sepse unë po shkoj tek Ati dhe nuk do të më shihni më; për gjykim, sepse princi i kësaj bote është gjykuar. Kam edhe shumë gjëra të tjera për t`ju thënë, por ato ende ju nuk mund t`i mbani. Por, kur të vijë ai, Fryma e së vërtetës, ai do t`ju prijë në çdo të vërtetë, sepse ai nuk do të flasë nga vetja, por do të thotë gjithë ato gjëra që ka dëgjuar dhe do t`ju kumtojë gjërat që do vijnë. Ai do të më përlëvdojë, sepse do të marrë prej meje dhe do t`jua kumtojë. (Gjoni 16:7-14)


Shpirti i Zotit në rrëfimet biblike vepron nëpërmjet krijesave njerëzore. Ky premtim i referohet një profeti, i cili ka veshë e gjuhë (Gjoni 16:13). Ç’mësojmë nga ky parashikim i Jezusit në lidhje me profetin që do të vijë pas tij? Dijetarët muslimanë kanë theksuar se fjala greke “Ngushëlluesi” është e ngjashme me fjalën greke për “Më të lëvduarin” ose Ahmed në arabisht, që nuk është tjetër veçse një formë e emrit Muhammed. Kjo alternativë gjendet në Ungjillin e Barnabasit dhe në disa burime siriake.

Fillimisht, kemi para vetes një porosi me tri pjesë. Ai (Ngushëlluesi) do ta qortojë boton që nuk do ta besojë Jezu Krishtin dhe do të sjellë një porosi të drejtë, gjegjësisht një theks të ri për t’iu bindur urdhrave të ligjit. Ai gjithashtu do ta theksojë Ditën e Gjykimit.
Së dyti, Jezusi thekson se ka shumë gjëra për të thënë por se nuk mund t’ua tregojë ato dëgjuesve të tij ngase ata nuk janë akoma të gatshëm për diçka të tillë. Kjo lë të kuptohet se profeti që ka për të ardhur do t’u mësojë njerëzve disa pika të reja doktrinale dhe praktike, të cilat njerëzit e kohës së Jezusit nuk ishin akoma të gatshëm për t’i pranuar. Me shumë gjasa, ajo që nënkuptohet me këto është ndërrimi i drejtimit të lutjeve, transferimi i vendit të pelegrinazhit nga Jerusalemi drejt një vendi tjetër dhe disa detaje të tjera, të cilat nuk mund të pranoheshin derisa ekzistonte tempulli.
Së treti, profeti që do të vijë do të jetë udhëzues drejt “çdo të vërtete”. Kjo do të thotë se kur porosia e tij të jetë përcjellur, nuk do të mbetet më nevojë për ndonjë porosi tjetër sepse shpallja e tërë të vërtetës që dëshiron ta shpallë Zoti do të ketë përfunduar.
Së katërti, ai nuk do të flasë me fjalët e tija. Ai do të jetë i frymëzuar në fjalë. Ai do ta dëgjojë porosinë e Zotit në formë fjalësh të përshpëritura nga një ëngjëll dhe thjesht do ta recitojë atë që do ta dëgjojë. Ai, pra, do të jetë i ndryshëm nga disa profetë që pranonin frymëzim dhe më pas e shkruanin atë me fjalët e tyre.
Së pesti, ai do t’i zbulojë ngjarjet e të ardhmes.
Dhe së gjashti, ai do t’i shpallë gjërat që Jezusi ua ka mësuar njerëzve.
Me kaq do të dukej se kemi mjaft informata për profetin që do të vijë, aq sa të mund ta identifikojmë me siguri. Megjithatë, në një rast tjetër, Jezusi jep akoma më shumë informata. Tek Mateu 7:15-20, Jezusi thotë: “Ju, pra, do t’i njihni profetët nga frytet e tyre...” Kjo përgjithësisht pranohet si një referim ndaj veprave, duke i simbolizuar veprat e mira me fjalët “fryte të mira” dhe të ligat me fjalët “fryte të liga”. Tek Psalmet 1:3, përshkruhet ky profet, ”i cili jep frytin e tij në stinën e tij”. Libri Zbulesa thotë se kjo pemë ka dymbëdhjetë fryte (Zbulesa 22:2). Ka shumë gjasa që Jezusi të nënkuptojë se ky profet i ardhshëm do të kishte dymbëdhjetë pasardhës të pastër ose me autoritet, të cilët do të veprojnë si udhëzues hyjnorë në epokat e tyre. Për këtë mund të sigurohemi vetëm nëse gjejmë një kanditat të njohur për profet, i cili vërtet kishte dymbëdhjetë pasardhës ose mëkëmbës të tillë.
Përsiatja në lidhje me shtatë kriteret, menjëherë na lë të kuptojmë se shumica prej tyre janë subjekt i interpretimeve të ndryshme. Do të ishte shumë lehtë, për shembull, që porosia tredimensionale të përshtatej me çdo pretendent për profet. Por një kriter që është i vështirë për shumë pretendentë për profet, është parashikimi në lidhje me metodën e shpalljes. Duhet të gjejmë, pra, një profet, i cili dëgjoi një zë dhe e diktoi porosinë fjalë për fjale.
Të gjithë këto kritere mund të përshtaten lehtësisht edhe me rastin e Muhammedit. Por kriteri i vetëm objektiv, ai i metodës së shpalljes, është aq qartësisht i përshtatshëm me të, sa është e pamundur të anashkalohet. Tregimi thotë se Muhammedi ishte duke u lutur ose medituar në një shpellë kur iu shfaq ëngjëlli Gabriel dhe ai i dëgjoi fjalët: “Me emrin e Zotit, Bamirës dhe Mëshirues! Recito me emrin e Zotit tënd që krijoi! Që e krijoi njeriun nga një gjak i mpiksur. Recito! Sepse Zoti yt është më bujari...(Kur’an 96:1-3)
Tema e profecive biblike dhe ndërlidhja e tyre me Muhammedin është përpunuar gjerësisht nga Ahmed Deedat, Abdul-Ehad Davud dhe shumë të tjerë. Vetëm do t’i shtoja një gjë elaborimit të mrekullueshëm që Ahmed Deedat i bënë vargut 18:18 tek Ligji i Përtërirë, i cili thotë: “unë do të nxjerr për ta një profet nga gjiri i vëllezërve të tyre dhe do të vë në gojën e tij fjalët e mia, dhe ai do t′u thotë atyre të gjitha ato që unë do t′i urdhëroj...” Të krishterët shumë shpesh thonë se kjo i referohet Jezusit. Por ideja e ngjashmërisë ndërmjet Moisiut dhe Jezusit nuk është e fortë, për vetë faktin se të krishterët thonë se Jezusi ishte Zot, ndërkohë që nuk i mveshin një status të tillë Moisiut. Nëse Jezusi është vërtet Zot, ai pa dyshim nuk është si Moisiu dhe rrjedhimisht, vargjet nuk mund të vlejnë për të. E nëse ai nuk është Zot, atëherë e gjithë doktrina e krishterë bie në ujë.

Historia e Muhammedit është tragjike. Pas vdekjes së tij, shumë muslimanë ndoqën Kalifë të padrejtë dhe jofetarë. Kalifët e mëvonshëm e ndryshuan fenë që të përshtatej me shijen e tyre dhe ky fenomen njihet si nga orientalistët ashtu edhe nga muslimanët. Familja e të bijës së Profetit u përndoq, u helmua dhe u vra nga ana e të ashtuquajturit Shtet Musliman. Është vërtet mrekulli se si dituria e njëmbëdhjetë pasardhësve të të bijës së Muhammedit kanë arritur deri tek ne. Këta njerëz të pastër, modestë dhe të përndjekur mund fare lehtë të krahasohen me dymbëdhjetë frytet e pemës së mirë që Jezusi e përmend tek kapitulli i shtatë tek Mateu.

për korektsi ky shkrim është marrë nga libri Islami në Bibël
autor Thomas McElwain

Paqja dhe ndriçimi i Zotit qoftë edhe me ju i nderuar Alkoma

me respekt ymer prizreni
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Se pari duhet te kemi parasysh se per c'fare ben fjale pasazhi.

vargu 16 i ketij kapitulli tregon per nje premtim qe Perendia ka bere .

Gjoni14:16 << Dhe une do ti lutem Atit dhe Ai do tu jape nje ngushellues tjeter, qe do te qendroje pergjithmone me ju

pastaj shkojme tek vargu 17 ku tregohet se kush eshte Ky ngushellues tjeter.

Gjoni 14:17<< Frymen e Se Vertetes, qe bota nuk mund ta marre sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh, po ju e njihni sepse qendron me ju dhe do te jete ne ju.>>

Pra behet fjale per Frymen e Shenjte.

Duke krahasuar vargje te tjera ne bibel me kete arrijme ne perfundimin se Fryma e Shenjte ishte ne Jezusin por jo ne dishepujt.

Per kete aresye per aq kohe sa Jezusi qendronte me dishepujt edhe Fryma e Shenjte qendronte me dishepujt.

Por ne te ardhmen Jezusi nuk do te qendronte akoma me dishepujt sepse Ai do te vdiste , ringjallej dhe do te ringrihej ne qiell.

Por keshtu dishepujt do te ishin vetem ne toke pa nje ngushellues sepse Jezusi ishte ngushelluesi i tyre.

Prandaj jezusi po thote <nje Ngushellues tjeter>

Ky ngushellues nuk mund te merrej prej botes sepse ndodhej tek Jezusi dhe bota nuk e pranoi Jezusin keshtu qe as kete Ngushgellues tjeter. Por ky Ngushellues tjeter ishte ne Jezusin dhe per aq kohe sa Jezusi ishte me dishepujt edhe ky ngushellues tjeter ishte me dishepujt.

Ky ishte Fryma e te vertetes ose Fryma e Shenjte.

Gjoni 14:26 thote << Por ngushelluesi , Fryma e Shenjte qe Ati do tua dergoje ne emrin tim .......>>
Sic veme re behet fjale per nje te ardhme.

Pasi Jezusi te ringjitej ne qiell Fryma e Zotit do te vinte mbi dishepujt.

Gjoni 15:7 << Megjithate Une po ju them te verteten, eshte mire per ju qe une te shkoj, sepse, po nuk shkova nuk do te vije tek ju Ngushelluesi, por po shkova , une do tua dergoj.>>

Pra pasi Jezusi te ngrihej ne qiell do te vinte ngushelluesi ose Fryma e Shenjte. Behet fjale per nje te ardhme te afert. Kjo e ardhme e afert eshte koha pasi Jezusi te ngrihej ne qiell.


E shikojme kete edhe tek Veprat e apostujve 1:4<<Dhe duke u gjendur bashke me ta , i urdheroi ata te mos largoheshin nga jeruzalemi, por te prisnin premtimin e Atit, Qe ''tha ai'' e keni degjuar nga une.>>
behet fjale per premtimin e Ngushelluesit tjeter . Dhe Jezusi po u thote se eshte shume afer kjo per te ndodhur.
Ketu Jezusi ishte i ringjallur dhe ishte duke folur me dishepujt.

veprat e apostujve 1:5 <<sepse Gjoni pagezoi me uje , por ju do te pagezoheni me Frymen e Shenjte mbas jo shume ditesh.>>
Pra mbas pak ditesh ata do te merrnin Ngushelluesin tjeter qe u ishte premtuar ( Frymen e Shenjte).

Kjo do te ndodhte pasi te ngrihej Jezusi ne qiell.

veprat e apostujve 1:9 << Mbasi i tha keto gjera ndersa ata po e veshtronin, u ngjit larte, dhe nje re e perfshiu dhe ua hoqi prej syve te tyre.>>

Dhe pas rreth 10 ditesh pas ringritjes se Tij ne qiell erdhi Fryma e Shenjte mbi dishepujt.

veprat e apostujve 1:3 <<........duke u pare prej tyre per 40 dite........>>

Dhe veprat e apostujve 2:1-4 na tregon per ardhjen e Frymes se Shenjte.

veprat 2:4 << DHe te gjithe u mbushen me Frymen e Shenjte
dhe filluan te flasin ne gjuhe te tjera ashtu si Fryma e Shenjte ua jepte te shpreheshin.>>

Tani si perfundim : Fryma e Shenjte tek Gjoni 14:17 ishte ne Jezusin dhe per kete aresye ishte me dishepujt por kur Jezusi u ngrit larte, Fryma e Shenjte do te ishte ne dishepujt.

Kjo ndoshta eshte areyeja pse ne versionin e Simon Filipit jepet sikur eshte ne ta sepse ne fakt thuhet se do te jete ne te ardhmen por ne nje te ardhme te afert.

Pse duhej te vinte Fryma e Shenjte ne dishepujt pasi Jezusi te ikte larte?

sepse jezusi do te predikohej ne mbare boten nga dishepujt per kete ata kishin nevoje per FUQI nga larte (hyjnore) per te shpallur Jezusin dhe lajmin e mire se Jezusi eshte Mesia dhe shpetimtari i botes.

veprat 1:8<< Por ju do te merrni FUQI kur Fryma e Shenjte te vije mbi ju dhe atehere do te jeni deshmitaret e mi........ neper te gjithe boten.>>

pra pas ketij fjalimi Jezusi tek vargu 9 u ngrit dhe pas disa ditesh rreth 10 dite pasi 40 dite kishte ndejtur me ta. Ne pentakost dita e 50 pas ringjalljes se Jezusit ose e pashkes.
Erdhi Fryma e Shenjte (veprat 2:4).

Ngushelluesi nuk eshte Muhameti por Ngushelluesi eshte Fryma e Shenjte.
Ju kerkoj qe te mos e ngaterroni shkrimin e shenjte biblen per ato qe thote , pranojeni shkrimin e shenjte ashtu sic Perendia e ka dhene.

Z. Ymer Prizreni ju uroj paqe ne jeten tuaj.
 

Conrad

Anëtar i ri
Anëtar
May 28, 2011
Postime
328
Pikët
0
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Bibla thote se Jezusi eshte Biri i vetmlindur prej Atit.
Gjoni 3:16
Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin, që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme.
tungjatjeta Alkoma!

Gjoni sikurse edhe tre evagjelistet e tjere te zgjedhur nga kongresi kishtar i Nikeas nder shume e shume autore evagjeliste, pra Gjoni edhe te tjeret nuk qene profete por thjesht njerez qe shkruajten mbi jeten e Krishtit, pra nje zgjedhje e vendosur nga prifterinjte dhe jo nga Zoti vehte. Prandaj dhe ungjijte nuk mund te pranohen si fjala e drejt perdrejte e perendise edhe pse kane nje qellim te mire. Te gjitha deklaratat se Krishti ishte biri i Zotit apo Zoti vehte (apsurde kjo e fundit, pra akoma s'keni vendosur se cfare ishte Krishti Zoti vehte apo biri i Zotit), gjenden vetem ne ungjijte e pranuar nga kisha dhe paria e saj. Ndersa Kurani ne krahasim me ungjijte te cilet per cdo deshmi apo predikim bazohet mbrenda ketyre ungjijve te zgjedhur nga kisha ku predikohen si frymezim nga fryma e shenjte, pra Kurani Vjen si shjegue i te vertetes per shkak te deformimeve dhe devijimeve ( te pakten sic pretendon Kurani) qe ndodhen nga keta ungjij te shkruar nga njerez qe spaten asnje autoritet dhe udhezim hujnor( qe nuk ishin profete), por qe deshmite e tyre mbrohen vetem nga ata vehte dhe kisha qe i pranoi. Ne te njejten kohe me keta evangjenliste kane shkruar edhe te tjere ungjij qe u zduken nga kisha sipas vleresimeve te saj si te padenje dhe te pavertete. Kisha eshte e njohur per zhdukjen e shume shkrimeve te vjetra. A pati kisha e hershme krishtere ndonje udhezim nga Zoti per zgjedhjen ndermjet tere atyre ungjijve te shkruar nga autore bashkekohes te Krishtit??? Pastaj a e di ti vitin kur u plotesuan shkrimet e ungjijve dhe kur u vendos se silat duhej te pranoheshin??
Disa prifterinj qe kam pyetur une ketu ne Greqi jane teper qesharak me shpjegimet e tyre mbi vendosjen dhe pranimin e ungjijve. Ata te gjithe me thane se te gjithe anetaret e kongresit te Nikeas bene nje lutje tek Zoti dhe pas lutjes u drodh tavolina e stremadhe ku ishin vendosur te gjithe librat (ungjijte) dhe dridhja vazhdoi derisa ne tavoline mbeten vetem kater ungjijte qe njohim sot. Pra a nuk te duket qesharak ky shpjegim apo menyre per te vendosur??!!!
A mund te na sqarosh ca me shume ti ne lidhje me vendimet e kongresit te Nikeas???

Me respekt.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

tungjatjeta Alkoma!
Pershendetje

Gjoni sikurse edhe tre evagjelistet e tjere te zgjedhur nga kongresi kishtar i Nikeas nder shume e shume autore evagjeliste, pra Gjoni edhe te tjeret nuk qene profete por thjesht njerez qe shkruajten mbi jeten e Krishtit, pra nje zgjedhje e vendosur nga prifterinjte dhe jo nga Zoti vehte.
Gjoni, Marku, Lluka dhe mateu ishin dishepuuj te Jezusit.
Marku , Mateu dhe Gjoni ishin edhe apostuj dhe gjithashtu ata ishin nga personat qe jetuan shume afer me Jezusin ata e kane pare Jezusin me sy nga afer dhe kane jetuar me te dukie lene cdo gje pas.
Ata e dinin shume mire jeten e Tij pasi Jezusi ka ndejtur gjithe kohes me ta.
Kurse lluka ishte doktor dhe te gjithe deshmin e tij e ka mare direkt nga Maria nena tokesore e Jezusit, e cila gjithashtu e ka pare Jezusin te lindte nga barku i saj te rritej dhe te sherbente madje ka ndejtur prane Tij duke e ndihmuar ne sherbesen e Tij.

Pra te kater ungjijte jane mese te besueshem dhe jane fjale e drejteperdrejte e Perendise madje e frymezuar nga Perendia.

Ata nuk jane zgjedhur nga keshilli i Nikese , keshilli i Nikese u ngrit per aresye sepse ne ate kohe po dilnin shume herezi kunder kishes dhe per kete aresye keshilli i Nikese u mblodh per te inkurajuar te gjithe pastoret ne ate kohe qe4 te kene unitet dhe te mos frikesohen nga herezite si dhe per ti dhene nje pergjigje zyrtare herezive dhe per te treguar publikisht dhe zyrtarisht qe herezite ishin mashtrime dhe genjeshtra por edhe keqinterpretime dhe keqkuptime.
Dhe keshilli i Nikese nuk percaktoi se cili ungjill do te vendosej por dolne si kishe kunder herezive duke shpallur te verteten qe tashme egzistonte.
Pra i dashur Conrad mos u ngaterro me trmat . Keshilli i nikese nuk vendosi por shpalli te verteten se vetem 4 ungjijte te gjonit marku llukes dhe mateut ishin te vertete dhe te vlefshem.
Eshte sikur nje inxhinier te ngrihet te shpalle publikisht se nje gje e caktuar eshte e verteta , ai nuk po vendos por po shpall nje te vertete qe ka egzistuar me pare , keshtu eshte edhe me keshillin e nikese.

Prandaj dhe ungjijte nuk mund te pranohen si fjala e drejt perdrejte e perendise edhe pse kane nje qellim te mire. Te gjitha deklaratat se Krishti ishte biri i Zotit apo Zoti vehte (apsurde kjo e fundit, pra akoma s'keni vendosur se cfare ishte Krishti Zoti vehte apo biri i Zotit), gjenden vetem ne ungjijte e pranuar nga kisha dhe paria e saj.
Argumenti qe ti ke cekur me larte nuk eshte i vlefshem per te treguar nese jane apo jo ungjijte te vertete. Per te kuptuar kete duhen pare disa fakte te tjere qe sot nuk po i sjell sepse nuk kam kohe por argumenti qe ti ke sjelle eshte nje nga me te dobtit madje me i dobti fare.

Sigurisht qe Vete Perendia e ka vendosur se cfare titulli do te kishte Mesia i premtuar si shpetimtar i9 botes.
Mesia perkthehet fjale per fjale Krisht ose i vajosur.
Jezus Krishti ishte mesia dhe shpetimtari i botes i premtuar dhe eshte . DHe Jezus Krishti eshte Biri i Perendise sepse ky eshte nje titull qe Ai e ka sepse eshte Perendi. biri i njeriut eshte njeri dhe Biri i Perendise eshte Perendi keto jane tituj.
Keto gjera pra sic te kam sqaruar nuk i ka vendosur kisha por kisha i ka marre si zbulese nga Perendia, vete Jezusi thoshte per veten se ishte Biri i Perendise , madje Ai e barazonte veten me Atin duke thene Ati im pra Ati i Jezusit ne njejes dhe per kete madje hebrenjte donin ta vrisnin me gure sepse ai e barazonte veten me Perendine , por ne fakt Ai eshte Perendia qe erdhi ne mish si nje njeri, dhe nuk eshte e palogjikshme pasi Perendia mund te beje cdo gje.


Ndersa Kurani ne krahasim me ungjijte te cilet per cdo deshmi apo predikim bazohet mbrenda ketyre ungjijve te zgjedhur nga kisha ku predikohen si frymezim nga fryma e shenjte, pra Kurani Vjen si shjegue i te vertetes per shkak te deformimeve dhe devijimeve ( te pakten sic pretendon Kurani) qe ndodhen nga keta ungjij te shkruar nga njerez qe spaten asnje autoritet dhe udhezim hujnor( qe nuk ishin profete), por qe deshmite e tyre mbrohen vetem nga ata vehte dhe kisha qe i pranoi. Ne te njejten kohe me keta evangjenliste kane shkruar edhe te tjere ungjij qe u zduken nga kisha sipas vleresimeve te saj si te padenje dhe te pavertete. Kisha eshte e njohur per zhdukjen e shume shkrimeve te vjetra. A pati kisha e hershme krishtere ndonje udhezim nga Zoti per zgjedhjen ndermjet tere atyre ungjijve te shkruar nga autore bashkekohes te Krishtit??? Pastaj a e di ti vitin kur u plotesuan shkrimet e ungjijve dhe kur u vendos se silat duhej te pranoheshin??
Kurani ka probleme me autorin dhe me historine.
Perendia nuk do te kishte nevoje te sillte ndonje fjale tjeter pervec se asaj qe froli ose solli. Perendia e ka te gjithe sovranitetin dhe pushtetin qe te ruaje fjalen e Tij te shkruar pa e cenuar askush , prandaj rrenat qe bibla ka ndryshuar nuk i ha me asnje.
Perendia i ka frymezuar profetet te shkruajne dhe te ruajne shkrimet dhe Ai vete ka qene mbrojtes i shkrimeve.
Shiko cfare problemi ka doktrina islame ku thote se Perendia nuk paska patur aftesine te ruaj fjalen e Tij te shkruar , dhe hajde ti besosh pastaj nje perendie te tille islame.
Autori i kuranit ka qene nje person pa shkolle dhe pa dituri tjeter pervec biznesit. Per kete aresye ai nuk ka mundur te lexoje dot biblen asnjehere , si mund te thuash pastaj se ai ka testuar biblen dhe ka gjetur gabime ?!
lere dhe qe ai as histori as gjeografi as matematik nuk ka bere jo me te kontrollonte biblen dhe ta testonte, kjo eshte gjeja me qesharake qe kam degjuar dhe jo vetem kaq por kjo mesohet akoma sot neper medrese dhe xhami.

Plus ato dyshimet e kuranit qe nuk dihet nese do te jesh ne parajse apo ne ferr , hajde te besosh me kuranin pastaj.
Njerezirt jane krijuar qe te kene besim te vertete dhe te sigurte jo me dyshime sic na e paraqet kuran


Disa prifterinj qe kam pyetur une ketu ne Greqi jane teper qesharak me shpjegimet e tyre mbi vendosjen dhe pranimin e ungjijve. Ata te gjithe me thane se te gjithe anetaret e kongresit te Nikeas bene nje lutje tek Zoti dhe pas lutjes u drodh tavolina e stremadhe ku ishin vendosur te gjithe librat (ungjijte) dhe dridhja vazhdoi derisa ne tavoline mbeten vetem kater ungjijte qe njohim sot. Pra a nuk te duket qesharak ky shpjegim apo menyre per te vendosur??!!!
A mund te na sqarosh ca me shume ti ne lidhje me vendimet e kongresit te Nikeas???
epo problemi eshte se une nuk jam ortodoks , qe te besoj keto gjera une jam Ungjillor dhe une i besoj fakteve dhe mrekullive dhe logjikes se Perendise .
Sic te kam sqaruar Keshilli i nikes nuk ka vendosur por ka shpallur ose bere publike ne menyre zyrtare ate qe Perendia e kishte vendosur tashme.

Besoj se jemi sqaruar.

Respekte nga Alkoma.
 

Conrad

Anëtar i ri
Anëtar
May 28, 2011
Postime
328
Pikët
0
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Pershendetje Alkoma!

Ti thua:
Gjoni, Marku, Lluka dhe mateu ishin dishepuuj te Jezusit.
Marku , Mateu dhe Gjoni ishin edhe apostuj dhe gjithashtu ata ishin nga personat qe jetuan shume afer me Jezusin ata e kane pare Jezusin me sy nga afer dhe kane jetuar me te dukie lene cdo gje pas.
Ata e dinin shume mire jeten e Tij pasi Jezusi ka ndejtur gjithe kohes me ta.
Kurse lluka ishte doktor dhe te gjithe deshmin e tij e ka mare direkt
nga Maria nena tokesore e Jezusit, e cila gjithashtu e ka pare Jezusin te lindte nga barku i saj te rritej dhe te sherbente madje ka ndejtur prane Tij duke e ndihmuar ne sherbesen e Tij.


Ja cfare me ben mua te besoj se Bibla eshte me fjala e njerezve edhe pse kishin qellime "te mira"

A mund te me shpjegosh pse kundershtojne keta apostujt njeri-tjetrin kur kane qene te pranishem qe te tre kur Krishti predikonte?
Se fjala e tyre konsiderohet si fjala e Zotit apo e frymezuar nga fryma e shenjte!

Ja me thuaj c'mendon pasi ti lexosh keta kundratheniet e apostujve qe kane qene te pranishem gjate predikimeve te Krishtit?

Gjoni 10:30
Unë dhe Ati jemi një''.

Kundershtim:
Mateu 20:23
Atëherë ai u tha atyre: ''Ju me të vërtetë do ta pini kupën time dhe do të pagëzoheni me pagëzimin me të cilin unë do të pagëzohem; por nuk është në dorën time që të uleni në të djathtën time ose në të majtën time, por u është rezervuar atyre, të cilëve u është përgatitur nga Ati im''.

Gjoni 14:28
Ju keni dëgjuar që ju thashë: "Unë po shkoj dhe do të kthehem te ju". Po të më donit, do të gëzoheshit sepse unë thashë: "Po shkoj tek Ati"; sepse Ati është më i madh se unë.


Mateu 22:37 Dhe Jezusi i tha: ``"Duaje Zotin, Perëndinë tënde me gjithë zemrën tënde, me gjithë shpirtin tënd dhe me gjithë mendjen tënde".

1 e Pjetrit 2:17 Nderoni të gjithë, doni vëllazërinë, druani Perëndinë, nderoni mbretin.

1 e Gjonit 4:18 Në dashuri nuk ka frikë, madje dashuria e përsosur e nxjerr jashtë frikën, sepse frika ka të bëjë me ndëshkimin, dhe ai që ka frikë nuk është i përsosur në dashuri

Luka 1:37
sepse me Perëndinë asgjë s'është e pamundshme''.

Luka 18: 27
Por ai tha: ''Gjëra të pamundshme për njerëzit janë të mundshme për Perëndinë''.

Pastaj Jezusi u afrua Mateu 20:23dhe u foli atyre duke thënë: ''Mua më është dhënë çdo pushtet në qiell e në tokë.


Kundershtim:

Mateu 20:23
Atëherë ai u tha atyre: ''Ju me të vërtetë do ta pini kupën time dhe do të pagëzoheni me pagëzimin me të cilin unë do të pagëzohem; por nuk është në dorën time që të uleni në të djathtën time ose në të majtën time, por u është rezervuar atyre, të cilëve u është përgatitur nga Ati im''.

Marku 6:5
Dhe nuk mundi të kryejë aty asnjë vepër të pushtetshme, përveçse shëroi disa të lëngatë, duke vënë mbi ta duart.


Contradictions in the New Testament (Engeel)

http://www.alhassanain.com/english/book/book/holy_quran_library/quranic_sciences/a_quick_look_in_the_holy_book/010.html


I would like to write to the intelligent, enlightened Christian people about the strange contradiction they have called the New Testament (Engeel), to let them know that it is not a Holy Book and that it cannot be from Almighty God.

Jesus (P) Approves Prophets Law and Disapproved it

In Matthew 5:17, we read:

"Do not think that I have come to abolish the Law or the Prophets; I have not come to abolish them but to fulfill them. I tell you the truth, until heaven and earth disappear, not the smallest letter, not the least stroke of a pen, will by any means disappear from the Law until everything is accomplished - Anyone who breaks one of the least of these commandments and teaches others to do the same will be called least in the kingdom of heaven, but whoever practices and teaches these commands will be called great in the kingdom of heaven. For I tell you that unless your righteousness surpasses that of the Pharisees and the teachers of the law, you will certainly not enter the kingdom of heaven."

But if you read from Verse 31 onwards, you will see that Jesus (P) contradicts what he has just said. You will see that he wipes out former laws and introduces new ones:

"It has been said, "Anyone who divorces his wife must give her a certificate of divorce." But I tell you that anyone who

divorces his wife, except for marital unfaithfulness, causes her to commit adultery, and anyone who marries a woman so divorced commits adultery. Again you have heard that it was said to the people long ago, "Do not break your oath, but keep the oaths you have made to the Lord." But I tell you, do not swear at all, either by heaven, for it is God's throne, or by the earth, for it is His footstool; or by Jerusalem, for it is the city of the great king. And do not swear by your head, for you cannot make even one hair white or black. Simply let your “yes" be "Yes" and your "No" be "No"; anything beyond this comes from the evil one. "You have heard that it was said, "Eye for eye, and tooth for tooth." But I tell you, Do not resist an evil person. If someone strikes you on the right cheek, turn to him the other also. And if someone wants to sue you and take your tunic, let him have your cloak as well. If someone forces you to go one mile, go with him two miles. Give to the one who asks you, and do not turn away from the one who wants to borrow from you. You have heard that it was said, "Love your neighbour and hate your enemy." But I tell you: Love your enemy, bless those who curse you, do good to those who hate you, and pray for those who persecute you."

Surely, you see that in the first section it was written that Jesus (P) did not come to change the laws, and in the second section, he actually did change the laws.

Jesus (P) Denies Faith from His Disciples and Contradicts it

In Matthew 5:14, we read the following speech from Jesus (P) to his disciples:

"You are the light of the world. A city on a hill cannot be hidden."

Then, in 17:20, we read the following:

"He replied, "Because you have so little faith. I tell you the truth, if you have faith as small as a mustard seed, you can say to this mountain, "Move from here to there" and it will move. Nothing will be impossible for you."

Undoubtedly, everyone can see how he reassures his disciples of their faith and then contradicts himself. It is very clear. Jesus (P) Praise Simon Peter Then Contradicting it

In Matthew 16:15, we read the following:

"But what about you?” he asked. "Who do you say I am?" Simon Peter answered, "You are the Christ, the Son of the living God.” Jesus replied, "Blessed are you, Simon son of Jonah, for this was not revealed to you by man, but by my Father in heaven. And I tell you that you are Peter, and on this rock I will build my church, and the gates of Hades will not overcome it. I will give you the keys of the kingdom of heaven; whatever you bind on earth will be bound in heaven, and whatever you loose on earth will be loosed in heaven."

Now see Verse 23:

"Jesus turned and said to Peter, "Out of my sight, Satan! You are a stumbling block to me; you do not have in mind the things of God, but the things of men."

Look carefully at this contradiction. Jesus (P) says to his disciples that they are the light of the world because they lead people to the Knowledge, the Truth, and then at other times he accuses them of being very unfaithful. He says that Peter is the best of his followers, says he shall have the keys of the kingdom of heaven and then later

calls him ‘Satan!’ How does one's mind accept such a contradiction and say that it is Gospel from God in its present form? Messiah's Coming was not to Bring Peace Then Contradicting it

In Matthew 10:34, we read the following:

"Do not suppose that I have come to bring peace to the earth. I did not come to bring peace, but a sword. For I have come to turn a man against his father, a daughter against her mother, a daughter-in-law against her mother-in-law, a man's enemies will be the members of his own household."

Now compare this with Chapter 5:44:

"But I tell you: Love your enemies, bless those who curse you, do good to those who hate you and pray for those who persecute you."

Everyone knows that God's Gospel contain NO contradictions! If, on his arrival, he was set man at variance against his nearest and dearest, let alone his enemies, then why did he contradict himself?

Another Contradiction

If the previous contradiction surprised you, then look at the following and you will be in no doubt that this cannot be Gospel. In Matthew 19:19, we read the following:

"Honour your father and mother and love your neighbour as yourself."

Now see Luke 14:26:

"If anyone comes to me and does not hate his father and mother, his wife and children, his brothers and sisters - yes, even his own life - he cannot be my disciple."

In Mark 10:19, we read the following:

"You know the commandments: "Do not murder, do not commit adultery, do not steal, do not give false testimony, do not defraud, honour your father and mother.”

Now see Matthew 10:37:

"Anyone who loves his father or mother more than me is not worthy of me; anyone who loves his son or daughter more than me is not worthy of me.”

Now see Mark 10:29:

"I tell you the truth," Jesus replied, "no one who has left home or brothers or sisters or mother or father or children or fields for me and the gospel will fail to receive a hundred times as much in this present age (homes, brothers, sisters, mothers, children and fields *and with them, persecutions) and in the age to come, eternal life."

As you have seen, these are some of the contradictions to be found in the Books of St Matthew, St Mark and St Luke.

St Mark and His Strange Speech

What is strange in St Mark's speech is that he claims Jesus (P) says in Chapter 12:31:

"...Love your neighbour as yourself."

In Chapter 10:30, he has mentioned the rewards a man receives for leaving his family:

"No one who has left home or brothers or sisters or mother or father or children or fields for me and the gospel will fail to receive a hundred times as much in this present age (homes, brothers, sisters, mothers, children and fields and with them persecutions) and in the age to come, eternal life."

The basic contradiction aside, I suggest that the idea of having two mothers and fathers, let alone hundredfold, is unimaginable to the human mind unless the New Testament can see that it is biologically feasible to have more than one set of parents! The Lord is above making such statements!

Jesus Sees All the Prophets as Thieves

In the Book of St John Chapter 10:7, Jesus (P) said:

"Therefore, Jesus said again, "I tell you the truth, I am the gate for the sheep. All whoever came before me were thieves and robbers, but the sheep did not listen to them."

IS THIS NOT A CLEAR DENIAL OF THE OLD TESTAMENT?

This is clearly opposite to Matthew 5:17, where Jesus (P) says:

"Do not think that I have come to abolish the law or the Prophets; I have not come to abolish them but to fulfill them."

How do Christians accept such talk; God's Prophets are thieves and robbers! And believe this to be GOSPEL?


Ja nje link tjeter: http://www.skeptically.org/bible/id6.html

Lexim te kendshem!

Me respekt.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: A foli Moisiu per Muhametin?

Ja cfare me ben mua te besoj se Bibla eshte me fjala e njerezve edhe pse kishin qellime "te mira"
Une do tepergjigjem per tegjithaketo por nese ke ndonje tjeter gje si ato qe ishin ne anglisht te lutem ta sjellesh tek tema perkatese per ''kontradiktat ne bibel'' qe ndodhet ketu ne kete nenforum.

Se pari duhet te kuptosh faktin se biblamund te kuptohet vetem kur elexon biblen pa paragjykime dhe pa i futur ato librat e tjere islamik apo antikristian.qe jane te komentuar nga autore antikristian te cilet kane pasur paragjykim per biblen qe para se ta lexonin biblen.
DUke qene se jemi nga besime te ndryshme atehere une them ta lexojme vete biblen se cfare thote dhe nese ka apo jo kontradikte dhe jo te bazohemi ne dnonje literature te ndonje autori modern apojo modern.


A mund te me shpjegosh pse kundershtojne keta apostujt njeri-tjetrin kur kane qene te pranishem qe te tre kur Krishti predikonte?
Se fjala e tyre konsiderohet si fjala e Zotit apo e frymezuar nga fryma e shenjte!
Kete do ta shohim se bashku qe apostujt ne asnje moment nuk kane qene duke kundershtuar njeri tjetrin ne lidhje e theksoj ne lidhje me doktrinat e krishtera.


Ja me thuaj c'mendon pasi ti lexosh keta kundratheniet e apostujve qe kane qene te pranishem gjate predikimeve te Krishtit?

Gjoni 10:30
Unë dhe Ati jemi një''.

Kundershtim:
Mateu 20:23
Atëherë ai u tha atyre: ''Ju me të vërtetë do ta pini kupën time dhe do të pagëzoheni me pagëzimin me të cilin unë do të pagëzohem; por nuk është në dorën time që të uleni në të djathtën time ose në të majtën time, por u është rezervuar atyre, të cilëve u është përgatitur nga Ati im''.

Gjoni 14:28
Ju keni dëgjuar që ju thashë: "Unë po shkoj dhe do të kthehem te ju". Po të më donit, do të gëzoheshit sepse unë thashë: "Po shkoj tek Ati"; sepse Ati është më i madh se unë.


Mateu 22:37 Dhe Jezusi i tha: ``"Duaje Zotin, Perëndinë tënde me gjithë zemrën tënde, me gjithë shpirtin tënd dhe me gjithë mendjen tënde".

1 e Pjetrit 2:17 Nderoni të gjithë, doni vëllazërinë, druani Perëndinë, nderoni mbretin.

1 e Gjonit 4:18 Në dashuri nuk ka frikë, madje dashuria e përsosur e nxjerr jashtë frikën, sepse frika ka të bëjë me ndëshkimin, dhe ai që ka frikë nuk është i përsosur në dashuri

Luka 1:37
sepse me Perëndinë asgjë s'është e pamundshme''.

Luka 18: 27
Por ai tha: ''Gjëra të pamundshme për njerëzit janë të mundshme për Perëndinë''.

Pastaj Jezusi u afrua Mateu 20:23dhe u foli atyre duke thënë: ''Mua më është dhënë çdo pushtet në qiell e në tokë.


Kundershtim:

Mateu 20:23
Atëherë ai u tha atyre: ''Ju me të vërtetë do ta pini kupën time dhe do të pagëzoheni me pagëzimin me të cilin unë do të pagëzohem; por nuk është në dorën time që të uleni në të djathtën time ose në të majtën time, por u është rezervuar atyre, të cilëve u është përgatitur nga Ati im''.

Marku 6:5
Dhe nuk mundi të kryejë aty asnjë vepër të pushtetshme, përveçse shëroi disa të lëngatë, duke vënë mbi ta duart.

Problemi i parepermua ne kete postim eshte qe ti me ke sjelle vargjet pak si ne menyre te crregullt dhe une nuk kuptoj seper cilen kundershtim e ke fjalen ,pra amund teme sqarosh per sa kundershtime ke sjelle ti ne kete postim dhe me trego savargje ke futur per cdo ''kundershtim''
dhe pastaj une do te pergjigjem ne menyre shume te qarte .sepseduhet te kuptojne edhe lexuesit e tjere apo jo?
po presqete rregullosh postimin tend qe une te kuptoj se per cfare behet fjale .

respekte.
 
Top