• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A ishte shqiptar gjeniu Nikollë Tesla

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,282
Pikët
0
Përgjigje e: A ishte shqiptar gjeniu Nikollë Tesla

E ke shum gabim.
Po kontesti kruato-serb rreth Teslles?
Po çte duhet ty se çbejne kroatet e serbet midis tyre, ata kane te drejte te grinden sepse Tesla eshte me nje kembe ne serbi e me tjetren ne kroaci nese e di te verteten, por ne ku hyjme ketu. A nuk arrini te kuptoni dot qe jeni bere si tellalli qe lexon diçka diku dhe fillon te bertase qe ta marre vesh dynjaja dhe as ka idene se çpo thote.

Te ish Tesla gjalle do thosh O te marrë edhe ne varr nuk me lini rehat, ju dhashe njemije te mira dhe nuk kerkova asgje per asnje komb, ja dha njerezimit gjithçka, as serbeve, as kroateve, dhe aq me pak shqipetareve.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,755
Pikët
113
Përgjigje e: A ishte shqiptar gjeniu Nikollë Tesla

Personalisht e vleresoj mundin edhe punen e z Fahri.Ka vullnet edhe deshire te zgjoje,kerkoje,ece aty ku s'munden,s'deshen me pare.

Per temen ne fjale kam shkruar e personalisht me te,edhe njekohesisht me vjen mire qe e kemi pjese ne forumin ku mblidhen shqiptaret,por as e nevojshme eshte ta bejme shqiptar,sikurse edhee kote.


Dua te mbroj atdheun tim ka pas thene Tesla ne njeren nga sukseset e tija mbi fushen qe njihte si nje shkencetar i zoti.

shume mire, qe qenka edhe pjesmarres ne forum . Do te doja ta dija se çfare ndryshim rezulati del, nese edhe apriori edhe ashtu e pamundur te dal Teslla si shqiptare!

E njejta hipoteze mund te ngritet edhe per Anshtajnin, iku nje shqiptare nga Fieri matane nga Evropa refugjat e zuri nenen e Anshtajnit dhe ja - shkencetari shqiptare !!!

E njejta gje pohohet edhe per shume figura te medha historike, nderkohe qe ngelet vetem e argumentuar interne per opinionin e brendshem. O sot o kurre, ka mundesi te hulumtohen e gjurmohet arkivat dhe me tere ate potencial shkencore te verifikimit te gjerave dhe jo perseri ti ngelet si hipoteke, gjenerate pas gjenerate te flasin per Aleksandrin e madh shembull, qe ishte Ilir dhe nderkohe kemi edhe dy pale te tjera, siç eshte shembulli i Grekeve dhe Maqedoneve) te leme anash Greket, por maqedoneve qe nuk i mbyllin gojen , ama me fakt qe pretendimi i tyre eshte halucinacion i nje populli pa histori dhe pa identitet nacional.
 

Juno

X-file
Anëtar
Oct 11, 2018
Postime
2,990
Pikët
113
Vendndodhja
Space
Mesa kam lexuar, une di qe ishte me origjine Serbe.

Shpresoj mos ta kem lexuar ne forume serbe kete info.😎
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,246
Pikët
113
Mesa kam lexuar, une di qe ishte me origjine Serbe.

Shpresoj mos ta kem lexuar ne forume serbe kete info.😎
I lindur ne Kroaci nga familje serbe. Tani e pretendojne dy palet.

Eshte debat pa fund.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
17,759
Pikët
113
Nikolla sa lexoi lajmin qe ishte shqiptar e preu nje vene dhe keshtu mori fryme thelle etha ahhh tani sjam me.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,755
Pikët
113
Sa e pakripe, po aq edhe fake deri ne alivanosje, te shkruash historine nga nje fjale, sikur qe bene kreksi i forumit dhe fillon te deklinoj, pershtat dhe interpretoj. Keshtu bene edhe ky Fahriu, ate fjalen: shizem, shkije dhe shife perfunduan ne "arberore veriore" dhe kulmi i injorances eshte kur ne baze te interpretimit te nje fjale te vetme fillon te ndertoje tregimin, historine, fantazine, quaje si te duash... jepi fantazise dhe shkruaj pastaj "histori" per ngjarje, persona por qe nuk i korrespondojne as realitetit e as ngjarjeve.
 
Last edited:

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,745
Pikët
113
Po, shqiptar ishte. Nuk ju kam thene qe ishte nga lagjja ime?! Si me paska shpetuar ky informacion pa e ndare me ju…
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
863
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Në vitet '90 kur patën ikur serbët nga Kninska Krajina, me Traktorijadën e famshme si pasojë e operacionit Olluja, i vendosën ku mundnin nëpër shkollat shqipe, nëpër shtëpi të braktisura etj. Ne i quanim "izbeglica" term pezhorativ.
Nikolla Teslla vjen nga ky fisi i izbeglicave. Edhe adn i ka dalë I2a2 që është haplogrup shumë i rrallë te shqiptarët dhe dominant te sllavët gjer në Bjellorusi.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,755
Pikët
113
po, po edhe ky arberor i veriut, qe po i quanin shkije :oops: keshtu e thote edhe "shkenca" e guugles, vetem duhet shkapuritur si pula siper plehut dhe patjeter qe do dali ndonje zbulim ne germadhat e plehut.
 

Jack

Welcome autumn ...
Banned
Anëtar
Sep 2, 2013
Postime
5,705
Pikët
113
Vendndodhja
Bayswater, London
@Hylltar kta qe thua ti ne 1990 levizen .
Tesla ne luften e dyte vdiq , apo e ke fjalen per 1890 ? 😯
Eshte pak rremuje kjo puna e ketij Shqiptar-Shpikesit qe lindi ne kroaci ,jetoi dhe vdiq ne usa po varrin e ka ne Beograd . 😀
 
Last edited by a moderator:

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
863
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
@Hylltar kta qe thua ti ne 1990 levizen .
Tesla ne luften e dyte vdiq , apo e ke fjalen per 1890 ? 😯
Eshte pak rremuje kjo puna e ketij Shqiptar-Shpikesit qe lindi ne kroaci ,jetoi dhe vdiq ne usa po varrin e ka ne Beograd . 😀
Ato "izbeglicat" që erdhën në Kosov'ë si kolonë të rinj, janë populli i këtij Tesllës. Dmth serbët e Krajinës.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,856
Pikët
113
Kjo fotografi e Nikolla Teslës rrëzon tërë gënjeshtrën mbi origjinën e të madhit Nikolla Tesla, sepse kostumi popullor që ai mban veshur është kostum popullor shqiptar i rajonit të Shqipërisë veriore.
Kepucet e mia jane prodhuar ne Kine.Une vesh kepuce kineze.
Atehere sipas llogjikes se ketij kaushit Fahri,autorit te shkrimit, une duhet jem me origjine nga Kina sepse kam kepuce kineze??????
Dikush qe ka kemishe italiane duhet te jete italian,sepse ka kemishe italiane????!!!!!!!!!!
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,383
Pikët
113
Ajo cfar eshte e sigurt eshte qe ai nuk dukej slav. Duket si nje ftyre e lashte ballkani.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
39,813
Pikët
113
Kepucet e mia jane prodhuar ne Kine.Une vesh kepuce kineze.
Atehere sipas llogjikes se ketij kaushit Fahri,autorit te shkrimit, une duhet jem me origjine nga Kina sepse kam kepuce kineze??????
Dikush qe ka kemishe italiane duhet te jete italian,sepse ka kemishe italiane????!!!!!!!!!!
Ua vertet je kinez?

po ku e ke mesuar Shqipen?
 
Top