• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A ishte shqiptar gjeniu Nikollë Tesla

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
863
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
sllavët e jugut kur u vendosën në ballkan morën tërë kulturën materiale nga iliro-shqiptarët, prandaj kostumi i tij nuk është aspak çudi, nuk e ka vetëm teslla por edhe serbët tjerë, edhe serbët u këndojnë fëmijëve të vet me "nuna nina nena", edhe racën e kanë si tonën se gjatë dyndjeve të tyre në cikle 30 vjeçare në secilën gjenratë rrëmbenin skllevër e skllavëresha e martoheshin duke u përzier me racën tonë gjersa kur erdhën në ballkan arritën fare të ilirizuar, me tipare ilire ke edhe Hitlerin
Një njeri për t'a shpallur shqiptar duhet të ketë një bazë të fortë: e ka quajtur veten shqiptar? e ka folur shqipen si gjuhë të nanës? apo a ka pasur prindër shqiptarë? a ka diçka shqiptare në emrin dhe mbiemrin e tij?
Dihet qartë, që ishte serb pjesë e komunitetit serb të Krajinës
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
5,999
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Si nuk u lodhet me keto budallalleqe e doni ti beni shqiptar patjeter? Ai flet serbisht,shkruan serbisht,thote se eshte krenar qe eshte serb,ndersa ju e beni shqiptar. Edhe sikur te kishte origjine shqiptare kujt i duhen keta shqiptare?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
16,533
Pikët
113
Si nuk u lodhet me keto budallalleqe e doni ti beni shqiptar patjeter? Ai flet serbisht,shkruan serbisht,thote se eshte krenar qe eshte serb,ndersa ju e beni shqiptar. Edhe sikur te kishte origjine shqiptare kujt i duhen keta shqiptare?
Po stervisim shqiptaret e tjere, duke i thene qe nuk eshte mire ta mohosh kush je e nga vjen edhe nese je vetem nga njera ane e prinderve shqiptar , se ne te gjejme 😛
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,744
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Cila është e vërteta e origjinës së gjeniut Nikolla Tesla?!

29.04.2020 - 11:20
Nisur nga emri i tij, Nikolla Tesla nuk është serb. Familja e tij ishte nga Sanxhaku, i banuar nga shqiptarë edhe sot. Babai i tij nuk njihte shkrim e këndim dhe në një ditë u bë prift i krishterë ortodoks i quajtur Milutin. Emri i të ëmës së tij ishte Gjuka, qartësisht një emër shqiptar..
Për shkak të dëbimeve të Serbisë kundra shqiptarë veçanërisht në mesin e shekullit XIX, familja e tij u zhvendos në fshatin Smiljan të Kroacisë perëndimore. Nikolla Tesla lindi atje më 10 korrik 1856.
Gjuha shqipe nuk ishte në përdorim dhe shkollat shqiptare nuk lejoheshin në shekullin XIX. Prandaj Nikolla Tesla paraqitet me njohurinë e gjuhëve serbe dhe gjermane që pat mësuar në shkollat fetare apo shteterore.
Në këtë pamje të viti 1880 NikolaTesla paraqitet me veshjen popullore shqiptare të Shqipërisë së Veriut apo Dardanisë. Familja e tij e pat marrë me vete atë veshje popullore si një shenjë shumë e çmuar që sinqerisht trashëgonte origjinën e tyre.Nikolla Tesla paraqitet i veshur ashtu në vitin 1880 para se të nisej për në Pragë të Çekisë, më pastaj në Budapest, Paris, e të arrinte në Nju Jork në vitin 1884. Nikolla Tesla u shua më 7 Janar 1943 në Nju Jork të SHBA.
Saimir Lolja


Cila është e vërteta e origjinës së gjeniut Nikolla Tesla?!
07.05.2020 - 19:05
Nikola Tesla, inxhinieri gjenial, shpikjet e të cilit ndryshuan rrënjësisht shoqërinë dhe zhvillimin e saj. Disa u panë si të rrezikshme e shumë prej tyre ishin vetëm të dobishme…


Më herët Konica.al publikoi një artikull lidhur me prejardhjen e Tesla-s, origjinën e tij… ‘Cila është e vërteta mbi të, nëse është serb apo shqiptar?’
Nikola Tesla lindi në Kroacinë e sotme, me 10 Korrik të vitit 1856. Por, dy fotografi që Konica.al zotëron të vetë gjeniut do të mundonin çdo kënd drejt pyetjes: “Ç’bën Nikolla Tesla i veshur me poturet shqiptare?”

Në fotografinë e parë, Nikola paraqitet me veshjen popullore të Veriut, apo Dardanisë. Kjo veshje, mund të ishte marrë nga familja e tij si shenjë e trashëgimi të origjinës së tyre…
Veç kësaj të fundit, në pamjen e dytë kemi tre bashkëfshatarë, veshja e të cilëve është krahasimisht e njëjtë me atë të Tesla-s. Të tre mbajnë veshjen shqiptare. Fotografia shoqërohet me shkrimin: Kujtim nga Selaniku/ Shqiptarë ortodoksë, të quajtur “Galician”.
Fotografia e parë mësohet të jetë shkrepur më 1880, para se Tesla të nisej drejt Pragës. Ndërsa fotografia e dytë, në Selanik, siç edhe mbishkruhet në vitin 1907.
Po Tesla, pse me atë veshje? Nëse tre bashkëfshatarët ortodoksë në foton e dytë, ishin galicianë, sa gjasa mund të ketë që edhe familja e Nikolla Tesla, i cili mban një veshje të tillë, të jetë me origjinë nga ky fshat i banuar dikur nga shqiptarë ortodoksë, i cili sot i përket Malit të Zi?
Kështu, midis pranimit si të vërtetë të faktit që Nikola Tesla është serb i lindur në Kroaci dhe teorisë që qarkullon se ai mund të ketë prejardhje shqiptare, fotografia e tij mund të jetë enigma e duhur për t’i dhënë përgjigjen…

Tesla u shua më 7 janar 1943 në New York, SH.B.A. jo siç ashtu siç duhej të pushonte një shkencëtar i tillë. Gjeniu i 700 shpikjeve së paku mund të kishte merituar më shumë në vitet e tij të fundit.
Më poshtë do të gjeni pjesëza nga veprimtaria e tij e gjerë, materialet e të cilave sot… janë të sekuestruara nga FBI si sekret shtetëror.
Tesla, një shpikës dhe inxhinier amerikano-serb që zbuloi dhe patentoi fushën magnetike të rradhës, bazën e makinerive me rrymë alternative. Ai gjithashtu zhvilloi sistemin trefazor të transmetimit të energjisë elektrike.
Emigroi në Shtetet e Bashkuara në 1884-ën, ku edhe i shiti të drejtat e patentës së sistemit të tij të dinamove, transformatorëve dhe motorëve të rrymës alternative, George Westinghouse.
Duke mos ndaluar aty, në 1891 ai shpiku spiralen Tesla, një mbështjellje induksioni e përdorur gjerësisht në teknologjinë e radios.
***
Shkruhet se, Tesla ishte nga një familje me origjinë serbe. Babai i tij ishte një prift ortodoks; nëna e tij ishte e pa shkolluar por shumë inteligjente. Ndërsa ishte pjekur, Nikola Tesla shfaqi një imagjinatë dhe krijimtari të shquar, si dhe një prekje poetike.
Duke u trajnuar për një karrierë inxhinierike, ai ndoqi Universitetin Teknik në Graz, Austri dhe Universitetin e Pragës. Në Graz ai pa për herë të parë dinamon Gramme, e cila funksiononte si gjenerator dhe kur përmbysej kthehej në një motor elektrik, keshtu ai konceptoi një mënyrë për të përdorur rrymë alternative për të përfituar…
Më vonë, në Budapest, vizualizoi parimin e fushës magnetike rrotulluese dhe hartoi plane për një motor induksioni që do të bëhej hapi i tij i parë drejt shfrytëzimit të suksesshëm të rrymës alternative.

Në 1882 Tesla punoi në Paris për kompaninë kontinentale ‘Edison’ dhe ndërsa ishte në detyrë në Strassburg në 1883 ndërtoi pas orarit të punës, motorin e tij të parë të induksionit.
Tesla lundroi për në Amerikë në 1884, duke arritur në New York me katër cent në xhep…, disa nga poemat e tij…dhe llogaritjet për një makinë fluturuese.
Si fillim punoi me Thomas Edison, por të dy shpikësit ishin shumë larg në metoda, dhe ndarja e tyre ishte e pashmangshme.
Në maj të vitit 1888, George Westinghouse, drejtuesi i Kompanisë Elektrike Westinghouse në Pittsburgh, bleu të drejtat e patentës ndaj sistemit polifazë të Tesla, të dinamove, transformatorëve dhe motorëve me rrymë alternative. Transaksioni filloi një luftë për fuqi titanike midis sistemeve të tanishme direkte të Edisonit dhe qasjes së rrymës alternative Tesla-Westinghouse, e cila përfundimisht fitoi.
Tesla, së shpejti themeloi laboratorin e tij, ku mendja e tij krijuese mund të jepej falas. Eksperimentoi me shigjeta të ngjashme me ato që më vonë do të përdoreshin nga Wilhelm Röntgen kur ai zbuloi rrezet X në 1895.
Eksperimentet e panumërta të Tesla-s përfshinin punën në një llambë me butona karboni, mbi fuqinë e rezonancës elektrike dhe llojeve të ndryshme të ndriçimit.
Për të qetësuar frikën e rrymave alternative, Tesla hapi ekspozita në laboratorin e tij, në të cilën ndezi llamba duke lejuar që energjia elektrike të rridhte nëpër trupin e tij. Ai shpesh ishte i ftuar të ligjëronte brenda dhe jashtë vendit.
Spiralja Tesla, të cilën ai e shpiku në vitin 1891, përdoret gjerësisht sot në radio dhe televizione dhe pajisje të tjera elektronike.
Ky ishte edhe viti ku për Nikola Tesla u bë e mundur marrja e shtetësisë amerikane.
Westinghouse përdori sistemin aktual të alternuar të Tesla për të ndezur ‘Ekspozitën Kolumbiane të Botës’ në Agoikago në 1893. Ky sukses ishte një faktor në fitimin e kontratës për të instaluar makineritë e para energjetike në Ujëvarën Niagara, të cilat do të mbanin emrin dhe numrat e patentave të Tesla. Projekti mbartte energji në Buffalo deri në vitin 1896.
Më 1898 Tesla njoftoi shpikjen e tij të një varke teleautomatike të udhëhequr nga telekomanda. Kur kjo u pa me skepticizëm, Tesla i provoi pretendimet e tij për të, para një turme në sheshin “Madison Garden”.
Në Kolorado, ku qëndroi nga maji 1899 deri në fillim të vitit 1900, Tesla bëri atë që e konsideroi si zbulimin e tij më të rëndësishëm – valët tokësore të palëvizshme. Me anë të këtij zbulimi ai vërtetoi që Toka mund të përdoret si përçues dhe të perdorej për të rezonuar një frekuencë të caktuar elektrike. Ai gjithashtu ndezi 200 llamba pa tela nga një distancë prej 40 km dhe krijoi rrufe të bëra nga njeriu, duke prodhuar prurje me madhësi 41 metra. Në një kohë, ai ishte i sigurt se kishte marrë sinjale nga një planet tjetër në laboratorin e tij në Kolorado, një pretendim që u prit me derifikim në disa revista shkencore.
Pas kthimit në New York në 1900, Tesla filloi ndërtimin në Long Island të një kulle transmetuese botërore pa tel, me 150,000 dollarë kapital nga financuesi amerikan J. Pierpont Morgan. Tesla pohoi se ai siguroi kredinë duke caktuar 51% të të drejtave të tij për patentën e telefonisë dhe telegrafisë ‘Morgan’. Ai priste të siguronte komunikimin në të gjithë botën dhe të siguronte pajisje për dërgimin e fotove, mesazheve, parashikimet e motit dhe raportet e aksioneve. Projekti u braktis për shkak të një paniku financiar, problemeve të punës dhe tërheqjes së mbështetjes nga Morgan. Ishte humbja më e madhe e Tesla-s.
Puna e Tesla pastaj u zhvendos në turbina dhe projekte të tjera. Për shkak të mungesës së fondeve, idetë e tij mbetën në fletoret e tij, të cilat ende ekzaminohen nga entuziastët për të dhëna të pashpjeguara. Më 1915 u zhgënjye rëndë, kur një raport, për të cilin ai dhe Edison do të ndanin çmimin Nobel u vërtetua i gabuar. Tesla ishte marrësi i Medaljes Edison në 1917, nderi më i lartë që Instituti Amerikan i Inxhinierëve Elektrikë mund të dhuronte.
Tesla i lejoi vetes vetëm disa miq të ngushtë. Midis tyre ishin shkrimtarët Robert Underwood Johnson, Mark Twain dhe Francis Marion Crawford. Ai ishte mjaft jopraktik në çështjet financiare dhe një eksentrik, i nxitur nga detyrimet dhe një fobi progresive e mikrobeve. Por, ai kishte një mënyrë për të ndjerë intuitivisht sekretet e fshehura shkencore dhe duke përdorur talentin e tij krijues, provonte hipotezat e tij. Tesla ishte një perëndi për gazetarët që kërkuan një kopje të bujshme, por një problem për redaktorët të cilët ishin të pasigurt se sa seriozisht duhen vlerësuar profecitë e tij futuriste.
Kritika kaustike përshëndeti spekulimet e tij në lidhje me komunikimin me planetët e tjerë…, pohimet e tij se ai mund të ndante Tokën si një mollë dhe pretendimin e tij se kishte shpikur një rreze të aftë për të shkatërruar 10,000 aeroplanë në një distancë prej 400 km.
Pas vdekjes së Teslës, kujdestari i pasurisë së huaj hodhi blloqet e tij, të cilat mbanin letrat, diplomat dhe nderimet e tjera, letrat dhe shënimet e tij laboratorike. Këto u trashëguan përfundimisht nga nipi i Tesla-s, Sava Kosanovich, dhe më vonë u vendosën në Muzeun Nikolla Tesla në Beograd. Qindra janë depozituar në Katedralen e Shën Gjonit Hyjnor të Qytetit të Nju Jorkut për shërbimet e tij funerale, dhe një përmbledhje mesazhesh ku pranojnë humbjen e një gjeniu të madh. Tre fitues të çmimit Nobel i drejtuan homazhet e tyre për “një nga intelektet e shquara të botës që hapi rrugën për shumë nga zhvillimet teknologjike të kohës moderne”.

 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,982
Pikët
113
Analiza e fotos apo veshjes se Teslas vlen per te deshiruar shume.
Po ashtu krahasuar edhe me foton e dyte.
Kur Tesla u vesh keshtu, cfar ka menduar ato caste?
Po vishem si gjysherit e stergjysherit e mi? Kte nuk e dime.
A ka ndonje dokument qe Tesla ka pohuar se eshte shqiptar?
Ose ky dokument eshte zhdukur, ose nuk ka egzistuar fare.
Te mos harrojme se Tesla i perket kohes moderrne, nuk ka 1 mije vjet.
Tek tema e Rafaela Karrase, aludohet e njejta gje.
As ajo nuk ka pohuar qe eshte shqiptare, sic beri Ana Oxa (Hoxha).
Por, e perseris, veshja e Tesles le shume per te deshiruar.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,771
Pikët
113
Me nje foto, qe eshte shume diskutabile nese eshte Nikolai 😆 duan ta bejne shqiptare, paramendo vetem edhe nje foto tjeter ta kishin gjetur dhe e vulosur, eshte shqiptare, pa ndonje dokumentacion, por bazuar ne hamendjen e fantazise se lire te perralle-treguesit.

Faktet, qofte ne dokumente te shkruara dhe te kohes e thone qe Tesla eshte serb i lindur ne pjesen e Kroacise, qe atehere ishte austrohungari. E deshmojne kontaktet e tija me qeverine serbe dhe mbreteria serbe, ani qe ka jetuar ne emigrim. Tjetra qe kishte stipendi te ndare nga Amza serbe.

Apropo, kraljevina serbe qe masakronte dhe debonte shqqiptaret nga trojete veta i jep Nikolait "shqiptar" dekorata mbreterore!

Dhe ne gjitha keto, Tesla nuk ishte aq i njohur sikur ja pershkruajne, ishte njeri ne zinxhirin e zbuluesve me 3-4 shpikje te tija. Nuk ishte kryesori nga fushe e elektroteknikes siç ishte gjermano-amerikani Charles Steinmetz (Karl August Rudolf Steinmetz) nje gjeni i vertete i elektroteknikes dhe shef inxhinierei i pare i GE General Electric.

Teze o hrvatskom porijeklu
Temeljem određenih nalaza su izronile i teze o hrvatskom podrijetlu Nikole Tesle.[6] Prema tim materijalima, koje je našla prof. Ljubica Štefan, o porijeklu prezimena Tesla je govorio sam Tesla kad je u svom dnevniku pisao da je njegov djed taj nadimak dobio jer je "imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla".[6] U tim tekstovima je stajalo "Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prepreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota![6][5]

Teza per origjinen kroate
Bazuar në gjetje të caktuara, dolën teza mbi origjinën kroate të Nikola Tesla. [6] Sipas këtyre materialeve, të cilat u gjetën nga prof. Ljubica Stefan, vetë Tesla foli për origjinën e mbiemrit Tesla kur shkruajti në ditarin e tij se gjyshi i tij e mori atë pseudonim sepse "kishte dhëmbë të dalë përpara, kështu që njerëzit e quanin Tesla (teslice ``fumato`` ) sipas mjetit të përdorur për përpunimin e drurit, prandaj mbiemri aktual Tesla ". [6] ne tekstre shkruante: "Unë jam i lumtur që kroatët gjithashtu më konsiderojnë të tyrin, sepse paraardhësit e mi janë familja kroate Draganović nga Zara. Si fisnikë kroatë në shekullin e 16-të, ata erdhën në Lika dhe qëndruan atje. Në Likë, paraardhesit e mi erdhën nga Novi Vinodol, ndersa paraardhësit e nënës sime, Kalinics, janë gjithashtu fisnikë kroatë nga Novi Vinodol, dhe stërgjyshi im u desh të shkonte në Krajina të Bosnjës (Kroacia Turke) dhe të martohej me një vajzë ortodokse dhe të konvertohet në ortodoks. Ai ishte dhemebte e daur jashtë dhe njerezit e quanin sipas mjetit të përdorur për të përpunuar druri dhe prandaj mbiemri im aktual Tesla. Në fakt është një pseudonim. Gjyshi im ishte një oficer në regjimentin Lika, dhe babai im ishte një prift ortodoks! "[6] [5]

Teslica

1626455591977.png

Andaj, prandaj Kërpërata e përrallave e stajles brodher Grimm per arberoret veriore goes fo lesh ``fumato``
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
6,044
Pikët
113
Si nuk u lodhet me keto budallalleqe e doni ti beni shqiptar patjeter? Ai flet serbisht,shkruan serbisht,thote se eshte krenar qe eshte serb,ndersa ju e beni shqiptar. Edhe sikur te kishte origjine shqiptare kujt i duhen keta shqiptare?
Edhe Ajnshtaini ishte dhe u be aq i famshem sepse kesh mare hipotetikisht pashaporte Shqiptare perpara se vate ne Amerike! :p
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,744
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
kjo teme eshte e diskutueshme, nuk mund te besh prerje me thike,
Mendim dhe logjikë e saktë. Pohimet dhe mohimet rreth prejardhjes së tij, duhet të gjurmohen më thellë duke u bazuar(sipas mendimit tim) në dy elemente:
Në analizën labortatorike apo softuerike të imazhit orgjinal të Nikolla Teslës (me veshje kombëtare shqiptare) dhe jo të kopjeve që shpërndahen në rrjet, shiko këtu në temën me titull

Forensic
(kërko/lëviz më posht në faqe)

Bëhet fjalë për analizën e imazheve në detaje, pjesët orgjinale dhe ndoshta ndonjë pjesë e shtuar apo e manipuluar)Dhe në bazë të dokumenteve për shpërnguljen dhe asimilimin e shqipatrave ortodoks:
(Shikoni imazhet në faqe me veshjet e tyre që janë identike me atë të Nikolla Teslës)


A keni njohuri që tani është larguar busti ( më 2021), ndoshta përkohësisht, derisa t´ja hekin dhe modifikojnë qeleshen (me plis të bardhë në kokë) që ishte vendosur në mes të dy lumenjëve në Beograd më 1912, që ishte simboli i çlirimtarit të Beogradit, krijuar nga Ivan Meshtroviç kroat.
Këta janë serbët dhe në mesin e tyre gjinden edhe argatë që me apo pa vetëdije u ndihmojnë në gënjeshtart dhe falsifikimet e mbrapshta. 
Last edited:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,070
Pikët
113
Vendndodhja
Haemus
Me duket se ka diskutime ne mos ka qene ose Kroat ose Serb. Por si duket kjo gje Teslas nuk i ka interesu edhe shume e shume, aspekti i nacionalitetit.

Per dallim nga Edisoni Tesla ka pas asocime me humane, nuk i kane interesu parate aq shume, ka qene njeri shkence.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
31,450
Pikët
113
Me duket se ka diskutime ne mos ka qene ose Kroat ose Serb. Por si duket kjo gje Teslas nuk i ka interesu edhe shume e shume, aspekti i nacionalitetit.

Per dallim nga Edisoni Tesla ka pas asocime me humane, nuk i kane interesu parate aq shume, ka qene njeri shkence.
Per Teslen nuk kam ide, a sipas serialit te Ajshtajnit merit e njohurive tij kishte qene gruaja e tij serbe.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Me duket se ka diskutime ne mos ka qene ose Kroat ose Serb. Por si duket kjo gje Teslas nuk i ka interesu edhe shume e shume, aspekti i nacionalitetit.

Per dallim nga Edisoni Tesla ka pas asocime me humane, nuk i kane interesu parate aq shume, ka qene njeri shkence.
Ka qene njeri i madh.
Nje tru qe kishte lindur per te kapercyer epoka.
Edisoni ishte nje sharlatan. Nje sipermarres badakshi.
 
Last edited:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,070
Pikët
113
Vendndodhja
Haemus
Per Teslen nuk kam ide, a sipas serialit te Ajshtajnit merit e njohurive tij kishte qene gruaja e tij serbe.
Pse gruaja e tij Serbe? Ajnshtajni me sa e di une asht marre me fizike kohe me pare para se me njoftu. Nese mendon ne raport bashkeshortor si mbeshtetje ajo eshte natyrale.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
31,450
Pikët
113
Pse gruaja e tij Serbe? Ajnshtajni me sa e di une asht marre me fizike kohe me pare para se me njoftu. Nese mendon ne raport bashkeshortor si mbeshtetje ajo eshte natyrale.
Ajo Hawk sipas serialit ka qene me e menqur se ky, po ajo eshte marr me femijet dhe i ka humb karriera, ky e ka perdor ate me njefar menyre. Ja vlen me shiqu serialin.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,187
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Ajo Hawk sipas serialit ka qene me e menqur se ky, po ajo eshte marr me femijet dhe i ka humb karriera, ky e ka perdor ate me njefar menyre. Ja vlen me shiqu serialin.
E verteta eshte varrosur bashke me ta Lum.
Nuk ia vlen te kerkojme te gjejme kush ka qene me i zgjuari. Rendesi ka qe zgjuarsia e tyre i sherbeu dobise se njerzimit.
Te tjerat jane thjeshte pasazhe me qellime idiote.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
9,388
Pikët
113
Nese shohim foton me pak vemendje dallohet qe nuk eshte i njejti person. Hunda veshet edhe gusha. Jan dy persona te ndrsyhem. Djaloshi malsor veri-perendimor ne karahsim me tesla ai duket me i fuqishem fizikisht ngaqe kalon kohen na naytre e male, ndersa tesla ka qene gjithe jetes i holle i zbeht si fantazem qe nga rinja deri ne pleqni.
Skemi cbejm, nganjeher do humbim e nganjher do fitojm. Humbja nderton karakter, mos ta harrojm kte my bros.
 
Top