• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A jane Iliret - Shqiptare” ?

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,472
Pikët
113
Ti qenke jerem.

Po cilat jane ato libra, kush jane ato autor? Ti ke sjell disa paragrafe ne Serbo-Kroatisht pa burim, dhe mandej ato paragrafe qe ke cituar nuk kundershtojne aspak ate qe e thote Arkadiusz, nuk ka aspak lidhje.

Ja, ja qedho, qedho te lexosh deri sa te bjere ballaiste, jane autore qe kane shkruajtur ne baze te hulumtimeve e studimeve te drejtperdrejta arkeologjike ne teren. Kur paska patur Ilir ne Poloni, qe ti besoj verzionit te Arkazuzit ? :unsure:

Po te ra rruga ndonjehere Kroejshes nisu nga Shibeniku dhe poshte atyre qyteteve bregdetare deri ne Split ke muzeje dhe histori per te mesuar. I kam pare une kur akoma guuugulja nuk pati dalur ne qarkullim qe te shitej dyqaneve. E kam pare te paraqitur edhe ne muzeun e hostorise ushtrakar ne Beigrad te skicuar ne harta, skica e ne tekst, kur pershkruanin historine e ardhjes s e sllaveve ne ballkan. E kupton ti apo jo ? njerezit kane punuar, hulumtuar, evidentuar e regjistruar, per shkak te sçarimit te historise te vete ne radhe te pare. Ndersa shqiptareve u deshte te vinte shek XXI qe ta kuptonin se ne Reke te Maqidonise paska shqiptare ortodoks, por te deklaruar me vite e vite maqedonas.

Iliri: Povijest, život, kultura - Iliret; Historia, jeta dhe kultura

Aleksander Stipçeviq


Year:1989 Language: croatian Pages: 203 / 103 ISBN 10: 8603003556
ISBN 13:9788603003550
https://book4you.org/book/2086393/b76829?dsource=recommend

POVIJEST HRVATSKIH ZEMALJA U ANTICI DO CARA DIOKLECIJANA- Historia e tokave kroate qe nga antika e deri te mbreti Dioklecian Robert Matijasic nje liber me leksikografi e burime dhe pershkrime te ngjarjeve e personazheve Ilire, duke i percaktuar dhe nga ç`territor dhe krahine Ilire ishin, qe nuk i ke lexuar ne asnje liber me pare.


Iliri od Bardileja do Gencija - Iliret nga Bardhyli deri tek Genci

Pierre Cabanes

Year:2002 Publisher: SVITAVA Language: croatian Pages: 256


ETHNOGENY OF THE CROATS
ETNOGENEZA Hrvata/ urednik Neven Budak. - Zagreb: Nakladni zavod Matice hrvatske: Zavod za hrvatsku povijest Filozofskog fakulteta, 1996. - 292 str.: ilustr; 24 cm. - (Hrvatske povjesnice) Bibliografija uz pojedine radove. - Summarv ISBN 953-6014--45-9 (Nakladni zavod MH)


The Great Illyrian Revolt Rome’s Forgotten War in the Balkans, AD 6–9
Jason R. AbdalePOVIJESNI PREGLED ILIRSKIH NARODA NA PODRUČJU HRVATSKE – Pasqyra historike e popujve ilire ne territorin e Kroacise
Kandidat: Patricia Matijević Mentor: doc. dr. sc. Eva Katarina Glazer


The Illyrian Atintani, the Epirotic Atintanes and the Roman Protectorate Author(s): N. G.
L. Hammond Source: The Journal of Roman Studies, Vol. 79 (1989), pp. 11-25 Published by: Society for the Promotion of Roman Studies Stable URL: https://www.jstor.org/stable/301177 Accessed: 26-11-2018 13:24 UTC JSTOR is a not-for-profit service that helps scholars, researchers, and students discover,
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,689
Pikët
113
Eshte shume interesante se si nje dinasti e quajtur Peresadyes ka sundu ne Dardani, tek Enkelejt, tek Taulantet dhe ky emer lidhet ngushte me princin e Odryseve Berisades, dhe qe tingellon shume afer me Berishen.

Kjo nuk do ishte rastesi pos qe e dijme qe kusheriri gjenetik me te aferm me Berishen nuk jane Shqiptaret tjere por disa Grek nga Maqedonia, nje Grek nga Kreta, dhe nje Bullgar nga Plovdivi qe ne antikitet eshte quajtur Philipopolis.

Edhe familja vlla e Berishve Sopi eshte interesante, nga tre fjalet qe i kemi trashegu nga Dardanet njera fjale botanike quhet Sopitis, mandej mbreterin e Odryseve e trasheguan nje fis i quajtur Sapae. Nuk mund te jene koincidence pos fjale qe jane perdorur ne qark tek kjo familje ne shekuj rreth e rrotull.

A History of Macedonia: 550-336 B.C by Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond,Guy Thompson Griffith, 1978, ISBN 0198148143, page 93, "The Peresadyes, then, were the rulers of Trebenishte, and Hecataeus wrote of them when they were at the height of their power. It is likely, as we have, seen, that they came from the north; they may have been Dardanii, forerunners of the fourth-century dynasty of Bardylis, and they had contact with the Thracians,..."
Simbas arkeologut me te njohur Maqedon Pasko Kuzman Enkelejte ritmin e varrimit kane pas djegje te trupave ne pyre.

On this occasion, special attention is given to the Tomb of the Warriors (Tomb 1) in which 6 warriors were buried together with their complete military armor. The tomb (dimensions: 5.50 x 4.50 m) was built with a row of larger limestone blocks, and after the cremation burial it was filled with amorphous stones and earth, shaping a low mound-like structure. The pyre was set in the central part of the tomb, and around it, embedded and arranged in a specially brought lake sand, were the military attributes: 6 bronze helmets, 11 greaves, and 15 iron spears, with features suggesting some military subordination or simply warriors who have died in a battle being “the Leader and his comrades.”

Ky lloj riti varrimit ka qene tipike per paraardhesit e Dardaneve por jo edhe disa fiseve tjera Ilire qe i kan varros trupat nen tumuli dhe nuk kan perdor djegje te trupit. Kemi te bejme me popullata te ndryshme qe jane nderthur ne antikitet dhe qartazi nuk kane qene popullate homogjene.

Edhe Maqedonet e Vjeter ndoshta mund te futen nen nje grup me keto grupe si Dardanet-Enkelejte por qe me vone u Helenizuan.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,689
Pikët
113
Joachim Matzinger do botoje nje liber per Iliret, up to date dhe shkencore:


Libri do jete ne Gjermanisht, keshtu qe gjithe ato Shqiptar qe kane njohuri Gjermane me siguri do ja vleje me ble librin.
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
312
Pikët
43
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Ilirët dhe shqiptarët më tepër janë dy faza të ndryshme të së njëjtës popullatë, dy periudha të ndryshme dhe jo dy popuj të ndryshëm.
Kufijtë etnikë të ilirëve janë tkurrur duke dhënë kufijtë etnikë shqiptarë të sotëm, si pasojë e pushtimeve dhe dyndjeve, kelte, romake, gjermane, greke, por më së shumti sllave.
Vazhdimësia ilire nuk vihet në pikëpyetje edhe me faktet arkeologjike të kulturës së Komanit, edhe me argumenta lnguistike, edhe foklori sidomos mitologjia, paganizmi që në fakt është shpirti i një populli.
Por do të ndalesha në çështjen thrake në këtë rast sepse spekulohet me të nganjëherë.
Thrakët fatin e tyre e kanë ndarë me ilirët shumë herë në histori, por përfundimisht e kanë bërë në fillim të erës sonë duke iu bashkëngjitur ilirëve përfundimisht. Kjo gjë nuk e cënon vazhdimësinë e jetesës, por përkundrazi tregon se ne jemi trashëgimtarë të krejt paleoballkanikëve.
Në mitin ilir për prejardhjen e ilirëve ne shohim se Stërgjyshi Iliri, kishte 6 djem e 6 vajza, dhe një ndër djemtë ishte Maedi nga i cili rrjedhin Maedët. Më pas njëri ndër nipërit ishte Tribali, nga i cili rrjedhin Tribalët. Tri balët në latinisht u quajtën Tricornensis (tre brirë), pra një përkthim jo-adekuat i tribalëve nga një gjuhë thrakilire në latinisht.
Miti tregon se në kohën kur tregohej ky mit, Tribalët dhe Maedët (fise historikisht thrake) tanimë ndiheshin ilirë, pjesë e entosit ilir, në mënyrë të padyshimtë. Pra thrakët në shek. II të erës sonë kanë filluar të integrohen me ilirët.
Rasti tjetër janë Besët edhe këta thrakë. Besët kishin kaluar në krishterim, kishin shkruajtur biblën në gjuhën e tyre "Bibla Bessica", por me fillimin e dynjdeve sllave gjatë sundimit të Justinianit, ne gjejmë ndër qytetet e reja të ndërtuara në Dardani, kështjellën Besiana. Ndërsa në vendin e vet qytetin e vet e quanin Bessa-para, pra me një prapashtesë thrake, kur erdhën në Dardani e emërtuan me prapashtesën ilire -ana, pra Besiana.
Pra thrakët janë ilirizuar dhe i janë bashkëngjitur ilirëve. Por ky nuk është një asimilim i dhunshëm, ose humbje e identitetit, sikurse veprojnë perandoritë pushtuese, por është integrim i thrakëve në etnosin ilir, duke ruajtur trashëgiminë e lashtë thrake aq sa kanë mundësuar rrethanat. Kjo gjë reflektohet edhe në sistemin fisnor të veriut, ku fise të ndryshme paraqesin mbijetoja të ndryshme, ilire, dardane, thrake, dake, maqedone, etj.
Ndërrimi i emrit duhet të shpjegohet pikërisht me kalimin në sistemin fisnor i cili humb identitetin e gjerë, dhe kur pas shumë shekujve fillon ri-integrimi i këtyre fiseve, emri i vjetër ilir tashmë është harruar dhe fillon një emërtim i ri.
Mos të harrojmë që edhe gjuha shqipe para krijimit të dialekteve gege dhe toske, flitej në kohën "ilire", d.m.th. ata që flisnin këtë shqipe, madje edhe fillet e dialekteve i përkasin kohës ilire. U krijuan dialektet e pastaj kaluan shekuj të tjerë që të dalë në pah emri etnik arbëror.
Pra ka një vazhdimësi të pashkëputur, dhe është populli më homogjen nga të gjithë, dhe paraqet tkurrjen e popujve paleoballkanikë për shkak të dyndjeve të shumta sidomos sllave.
Prandaj ilir dhe shqiptarë janë të njëjtë.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,634
Pikët
113
Ilirët dhe shqiptarët më tepër janë dy faza të ndryshme të së njëjtës popullatë, dy periudha të ndryshme dhe jo dy popuj të ndryshëm.
Kufijtë etnikë të ilirëve janë tkurrur duke dhënë kufijtë etnikë shqiptarë të sotëm, si pasojë e pushtimeve dhe dyndjeve, kelte, romake, gjermane, greke, por më së shumti sllave.
Vazhdimësia ilire nuk vihet në pikëpyetje edhe me faktet arkeologjike të kulturës së Komanit, edhe me argumenta lnguistike, edhe foklori sidomos mitologjia, paganizmi që në fakt është shpirti i një populli.
Por do të ndalesha në çështjen thrake në këtë rast sepse spekulohet me të nganjëherë.
Thrakët fatin e tyre e kanë ndarë me ilirët shumë herë në histori, por përfundimisht e kanë bërë në fillim të erës sonë duke iu bashkëngjitur ilirëve përfundimisht. Kjo gjë nuk e cënon vazhdimësinë e jetesës, por përkundrazi tregon se ne jemi trashëgimtarë të krejt paleoballkanikëve.
Në mitin ilir për prejardhjen e ilirëve ne shohim se Stërgjyshi Iliri, kishte 6 djem e 6 vajza, dhe një ndër djemtë ishte Maedi nga i cili rrjedhin Maedët. Më pas njëri ndër nipërit ishte Tribali, nga i cili rrjedhin Tribalët. Tri balët në latinisht u quajtën Tricornensis (tre brirë), pra një përkthim jo-adekuat i tribalëve nga një gjuhë thrakilire në latinisht.
Miti tregon se në kohën kur tregohej ky mit, Tribalët dhe Maedët (fise historikisht thrake) tanimë ndiheshin ilirë, pjesë e entosit ilir, në mënyrë të padyshimtë. Pra thrakët në shek. II të erës sonë kanë filluar të integrohen me ilirët.
Rasti tjetër janë Besët edhe këta thrakë. Besët kishin kaluar në krishterim, kishin shkruajtur biblën në gjuhën e tyre "Bibla Bessica", por me fillimin e dynjdeve sllave gjatë sundimit të Justinianit, ne gjejmë ndër qytetet e reja të ndërtuara në Dardani, kështjellën Besiana. Ndërsa në vendin e vet qytetin e vet e quanin Bessa-para, pra me një prapashtesë thrake, kur erdhën në Dardani e emërtuan me prapashtesën ilire -ana, pra Besiana.
Pra thrakët janë ilirizuar dhe i janë bashkëngjitur ilirëve. Por ky nuk është një asimilim i dhunshëm, ose humbje e identitetit, sikurse veprojnë perandoritë pushtuese, por është integrim i thrakëve në etnosin ilir, duke ruajtur trashëgiminë e lashtë thrake aq sa kanë mundësuar rrethanat. Kjo gjë reflektohet edhe në sistemin fisnor të veriut, ku fise të ndryshme paraqesin mbijetoja të ndryshme, ilire, dardane, thrake, dake, maqedone, etj.
Ndërrimi i emrit duhet të shpjegohet pikërisht me kalimin në sistemin fisnor i cili humb identitetin e gjerë, dhe kur pas shumë shekujve fillon ri-integrimi i këtyre fiseve, emri i vjetër ilir tashmë është harruar dhe fillon një emërtim i ri.
Mos të harrojmë që edhe gjuha shqipe para krijimit të dialekteve gege dhe toske, flitej në kohën "ilire", d.m.th. ata që flisnin këtë shqipe, madje edhe fillet e dialekteve i përkasin kohës ilire. U krijuan dialektet e pastaj kaluan shekuj të tjerë që të dalë në pah emri etnik arbëror.
Pra ka një vazhdimësi të pashkëputur, dhe është populli më homogjen nga të gjithë, dhe paraqet tkurrjen e popujve paleoballkanikë për shkak të dyndjeve të shumta sidomos sllave.
Prandaj ilir dhe shqiptarë janë të njëjtë.
Po pse bre DISINFORMON? Beset nuk jane Thrake!
Fisi i tyre para se te popullohej Bosnja me bogomile, sllave e vllehe quhej Besi. Nga ku doli emri Bosina, nga Besi/Besina. Me masakren e Srebrenices zhduken kryesishte mbeturinat e fundit te Beseve (te kryqezuar edhe keta).
 
Last edited:

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
5,188
Pikët
113
POVIJEST HRVATSKIH ZEMALJA U ANTICI DO CARA DIOKLECIJANA- Historia e tokave kroate qe nga antika e deri te mbreti Dioklecian Robert Matijasic nje liber me leksikografi e burime dhe pershkrime te ngjarjeve e personazheve Ilire, duke i percaktuar dhe nga ç`territor dhe krahine Ilire ishin, qe nuk i ke lexuar ne asnje liber me pare.
i dashur, a ekziston ne shqip ky liber,
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,472
Pikët
113
i dashur, a ekziston ne shqip ky liber,
Nuk besoj te jete ne shqip. Ne fakt kur e lexova si titull te linte pershtypjen qe shkruhet vetem per Kroacine dhe mendon njeriu ç‘me duhet te dije per historine e Kroacise.

Tjetra eshte, se ata duke shkruajtur per historine e tyre, shkruajne edhe per parahistorine e tyre, kush ishte dhe kush jetonte aty, me çfare mirreshin, si jetonin dhe ç‘organizim kishin. Te dhena edhe nga burime historike, por me shume nga gjetjet arkeologjike.

Dhe tjetra, qe ne fakt po te shikosh nga ana historike me shume pershkruhen ngjarje dhe zhvillime historike ne qytetet e atehershme bregdetare, te cilat ishin me te zhvilluara qofte si ekonomi, tregeti si dhe interesin ekonomik e ushtarak qe kishin, e deshmojne edhe sot objektet antike qe ekzistojne qe nga atehere edhe ne koherat e sotme.

Do te shikoj po munda ta sjell ne perkthime nga kroatishtja ate pjesen ku shkruhet per iliret.
 

Drawing-slim

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,687
Pikët
113
Pytje me e rendesishme eshte te diskutojm sa te zgjuar apo sa te trashe kan qenet Iiliret si popull.
Nese ishin populli me i lashte i evropes dhe nga qytetrimet e para gjithashtu edhe fizikisht me te forte, te avancuar, si eshte e mundur qe u zhduken komplet nga popuj tjere me inferior?!
Noshta kjo eshte prova me bindese qe jemi iliret sepse cdo dite historikisht qe ne kohen e ilireve popujt tjere na e marrin kafshaten e bukes nga goja.
Nuk ka dyshim qe jemi iliret se jemi popull i trashe.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,689
Pikët
113
Pytje me e rendesishme eshte te diskutojm sa te zgjuar apo sa te trashe kan qenet Iiliret si popull.
Nese ishin populli me i lashte i evropes dhe nga qytetrimet e para gjithashtu edhe fizikisht me te forte, te avancuar, si eshte e mundur qe u zhduken komplet nga popuj tjere me inferior?!
Noshta kjo eshte prova me bindese qe jemi iliret sepse cdo dite historikisht qe ne kohen e ilireve popujt tjere na e marrin kafshaten e bukes nga goja.
Nuk ka dyshim qe jemi iliret se jemi popull i trashe.
Iliret nuk ishin civilizimi me i lashte i Europes, lufta me Romaket i dobesoi po ajo qe i shkaterroi shume ishte pandemia e Justinianit, ku vrau 50 miljon veta ne Mesdheun Lindor.

The plague pandemic in 541–543 and successive outbreaks of the disease till the latter half of the 8th century caused a deep demographic crisis in the Eastern Roman Empire. The most important effects of the plague were a shortage of manpower and a growing importance of marginal barbarian populations, which had suffered less or not at all from the disease. Demographic, political and economic consequences of the pandemic likely caused or at least facilitated Slavic expansion in the Balkans between the 6th and 8th century. The Slavs began to raid intensively and then settle the European provinces of the Roman Empire soon after the first outbreak of the plague and available textual evidence suggests that this region was depopulated by the disease and neglected by the government. During the 7th century, the Empire’s administration and economy collapsed due to the effects of the plague and the existing system of land taxation and central provisioning of professional armies must have been replaced by regional organization of territorial troops recruited from free peasant farmers. In the new circumstances, the Slavs, who had in the meantime re-populated the Balkans, constituted an abundant source of manpower for a restored Empire.

Madje, une e di qe ti i takon linjes mashkullore I2a2 Dinaric South tipike per Sllavet, dmth patriarku yt para disa qindra viteve ka qene ose Malazez/Serb apo Boshnjak qe eshte Shqiptarizu ne njefar menyre, apo goxha heret ne mesjeten e hershme jeni Shqiptarizu.
 

Drawing-slim

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,687
Pikët
113
Iliret nuk ishin civilizimi me i lashte i Europes, lufta me Romaket i dobesoi po ajo qe i shkaterroi shume ishte pandemia e Justinianit, ku vrau 50 miljon veta ne Mesdheun Lindor.Madje, une e di qe ti i takon linjes mashkullore I2a2 Dinaric South tipike per Sllavet, dmth patriarku yt para disa qindra viteve ka qene ose Malazez/Serb apo Boshnjak qe eshte Shqiptarizu ne njefar menyre, apo goxha heret ne mesjeten e hershme jeni Shqiptarizu.
Why so triggered man?lol fakt eshte qe “I” eshte puro evropiane dhe nuk gjindet jashte evropes apo popullit evropian askund ndersa “E” e jotja, gjindet kudo jahste evropes dhe ka origjinen ne afrike north e lindjen e mesme,lol
Pse te duket se po sulomja shqiptaret si nje i jashtem kjo me duket funny in more ways than one?!
23andme me ka me shum shkenctar se une e ti dhe ata akoma nuk e kan nderruar opinionin e tyre qe linja ime gjindet ne evrope ne ballkan 12k vjet por kjo ska rendesi aspak per mua.

Supozojm, per hire te muhabetit, jam dakrod me ty, si shpjegohet I2 dominon ne ballkan dhe ka dominu historikisht “E” tende?lol
Kam te njejten linje qe ka nikola tesla dhe ne nje teme tjeter ktu ai kishte veshur kostumin geg shqiptar dhe une them se eshte shqiptar ilir i lashte,lol
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,689
Pikët
113
Why so triggered man?lol fakt eshte qe “I” eshte puro evropiane dhe nuk gjindet jashte evropes apo popullit evropian askund ndersa “E” e jotja, gjindet kudo jahste evropes dhe ka origjinen ne afrike north e lindjen e mesme,lol
Pse te duket se po sulomja shqiptaret si nje i jashtem kjo me duket funny in more ways than one?!
23andme me ka me shum shkenctar se une e ti dhe ata akoma nuk e kan nderruar opinionin e tyre qe linja ime gjindet ne evrope ne ballkan 12k vjet por kjo ska rendesi aspak per mua.

Supozojm, per hire te muhabetit, jam dakrod me ty, si shpjegohet I2 dominon ne ballkan dhe ka dominu historikisht “E” tende?lol
Kam te njejten linje qe ka nikola tesla dhe ne nje teme tjeter ktu ai kishte veshur kostumin geg shqiptar dhe une them se eshte shqiptar ilir i lashte,lol
Jo, nuk jam triggered aspak, vetem sqarova diqka qe ti ne nje menyre na sulmove, edhe arsyeja pse na sulmove dihet. Ne menyre indirekte ne postin tend te pare dhe tash haptazi. Kisha te drejte ne supozimin tim pse e ben ate sulm indirekt.

Sa per info E-V13, gjate kohes vonshme te bronzit edhe hekurit ka qene alfa.

Prej zero to hero lol, ne Ballkan gjeresisht ke pas I2a2, R1a, R1b-Z2103, J2a por keto i reduktuam ne numer kur u sulem posht Ballkanit nga malet e Karpateve/Alpeve. Thrakasit qe ishin populli me i madh ne Europe dhe me luftaraku totalisht eshte dominu nga E-V13. Shto Iliret edhe Greket e Vjeter gjithashtu ne nje perqindje te majme.

Per dallim nga ju, ne kohen e Neolitit ne kemi qene ne perqindje teper te vogel ne Europe, ~2%, ndersa ju keni qene ne numer te madh, dhe Indo-Europjanet R1b/R1a ju reduktuan ne zero/hiq.
 
Last edited:

Drawing-slim

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,687
Pikët
113
Jo, nuk jam triggered aspak, vetem sqarova diqka qe ti ne nje menyre na sulmove, edhe arsyeja pse na sulmove dihet. Ne menyre indirekte ne postin tend te pare dhe tash haptazi. Kisha te drejte ne supozimin tim pse e ben ate sulm indirekt.

Sa per info E-V13, gjate kohes vonshme te bronzit edhe hekurit ka qene alfa.

Prej zero to hero lol, ne Ballkan gjeresisht ke pas I2a2, R1a, R1b-Z2103, J2a por keto i reduktuam ne numer kur u sulem posht Ballkanit nga malet e Karpateve/Alpeve. Thrakasit qe ishin populli me i madh ne Europe dhe me luftaraku totalisht eshte dominu nga E-V13. Shto Iliret edhe Greket e Vjeter gjithashtu ne nje perqindje te majme.

Per dallim nga ju, ne kohen e Neolitit ne kemi qene ne perqindje teper te vogel ne Europe, ~2%, ndersa ju keni qene ne numer te madh, dhe Indo-Europjanet R1b/R1a ju reduktuan ne zero/hiq.
Nga menyra e diskutimit dhe vrerit kur thua “na sulmove” tregon qe kodi i Y-dna nuk ndryshon qe ne momentin e krijimit, edhe 20mij vjet, dicka qe cdo geneticist eshte dakord, dmth natyra nuk i ndryshon dhe trashamandheku eshte i koduar. Ti ke lexuar mjaft postime te mijat qe une flas per veten time in a self-depricating style, kam qindra mija postime kur tham supozojm qe jam “chapion loser” “an offcial pig” ngaqe kam ngrene shum ushqim ate dite supozojm dhe dembel etj kto mund ti deshmojn secili qe mka lexuar mua. Por ngaqe ti nuk din cfar eshte sarcasm as humori nuk eshte faji jot se ne nuk shquhen afrikano verioret per shije humori.
Eshte fakt qe stergjyshi im eshte plagosur rende ne lufte kunder malazezve si shqiptar i vjeter dhe i mire qe ka qene, por kjo ska rendesi my afrikano verior friendo.
Rendesi ka fakti qe ti ke lexaur me qindra mija postime te mijat dhe ma njeh natyren time dhe fakti qe ti supozon dhe kembngul dhe seleksionon postimet e mija ktu qe une sulmova ty si shqiptar dhe une gjoja si nje serb malazez i maskuar si shqiptar tregon gjithcka dhe konfirmon qe ti je nje skuth injorant alergjik primitv me origjine nga afrika veriore dhe versioni i jot i E-v13 ti e din shum mire dhe une e di qe nuk eshte i njejti version qe gjindet ne shqiptaret ne mbarsi te kosoves dhe shqiperi, qe konfirmon cdo fjale timen qe je i lindur skuth me komplekse. Dukesh edhe nga surrati i tille, kjo i ven vulen gjithckaje,lool
Eshte edhe dicka interresante me ty. ke 10 vjet qe vetem kexon mbi DNA dhe cdo artikull nga kompleksi i thelle qe krijuar qekur je testuar, edhe ky eshte fakt qe nuk mohohet dot,lol
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,689
Pikët
113
Nga menyra e diskutimit dhe vrerit kur thua “na sulmove” tregon qe kodi i Y-dna nuk ndryshon qe ne momentin e krijimit, edhe 20mij vjet, dicka qe cdo geneticist eshte dakord, dmth natyra nuk i ndryshon dhe trashamandheku eshte i koduar. Ti ke lexuar mjaft postime te mijat qe une flas per veten time in a self-depricating style, kam qindra mija postime kur tham supozojm qe jam “chapion loser” “an offcial pig” ngaqe kam ngrene shum ushqim ate dite supozojm dhe dembel etj kto mund ti deshmojn secili qe mka lexuar mua. Por ngaqe ti nuk din cfar eshte sarcasm as humori nuk eshte faji jot se ne nuk shquhen afrikano verioret per shije humori.
Eshte fakt qe stergjyshi im eshte plagosur rende ne lufte kunder malazezve si shqiptar i vjeter dhe i mire qe ka qene, por kjo ska rendesi my afrikano verior friendo.
Rendesi ka fakti qe ti ke lexaur me qindra mija postime te mijat dhe ma njeh natyren time dhe fakti qe ti supozon dhe kembngul dhe seleksionon postimet e mija ktu qe une sulmova ty si shqiptar dhe une gjoja si nje serb malazez i maskuar si shqiptar tregon gjithcka dhe konfirmon qe ti je nje skuth injorant alergjik primitv me origjine nga afrika veriore dhe versioni i jot i E-v13 ti e din shum mire dhe une e di qe nuk eshte i njejti version qe gjindet ne shqiptaret ne mbarsi te kosoves dhe shqiperi, qe konfirmon cdo fjale timen qe je i lindur skuth me komplekse. Dukesh edhe nga surrati i tille, kjo i ven vulen gjithckaje,lool
Eshte edhe dicka interresante me ty. ke 10 vjet qe vetem kexon mbi DNA dhe cdo artikull nga kompleksi i thelle qe krijuar qekur je testuar, edhe ky eshte fakt qe nuk mohohet dot,lol
Ti ke probleme psikologjike. :)

Veq ta perkujtoj se cka postove/provokove. Nuk kam dyshime se me qellim/prapavij e thu kete.

Pytje me e rendesishme eshte te diskutojm sa te zgjuar apo sa te trashe kan qenet Iiliret si popull.
Nese ishin populli me i lashte i evropes dhe nga qytetrimet e para gjithashtu edhe fizikisht me te forte, te avancuar, si eshte e mundur qe u zhduken komplet nga popuj tjere me inferior?!
Noshta kjo eshte prova me bindese qe jemi iliret sepse cdo dite historikisht qe ne kohen e ilireve popujt tjere na e marrin kafshaten e bukes nga goja.
Nuk ka dyshim qe jemi iliret se jemi popull i trashe.
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,999
Pikët
113
Nga menyra e diskutimit dhe vrerit kur thua “na sulmove” tregon qe kodi i Y-dna nuk ndryshon qe ne momentin e krijimit, edhe 20mij vjet, dicka qe cdo geneticist eshte dakord, dmth natyra nuk i ndryshon dhe trashamandheku eshte i koduar. Ti ke lexuar mjaft postime te mijat qe une flas per veten time in a self-depricating style, kam qindra mija postime kur tham supozojm qe jam “chapion loser” “an offcial pig” ngaqe kam ngrene shum ushqim ate dite supozojm dhe dembel etj kto mund ti deshmojn secili qe mka lexuar mua. Por ngaqe ti nuk din cfar eshte sarcasm as humori nuk eshte faji jot se ne nuk shquhen afrikano verioret per shije humori.
Eshte fakt qe stergjyshi im eshte plagosur rende ne lufte kunder malazezve si shqiptar i vjeter dhe i mire qe ka qene, por kjo ska rendesi my afrikano verior friendo.
Rendesi ka fakti qe ti ke lexaur me qindra mija postime te mijat dhe ma njeh natyren time dhe fakti qe ti supozon dhe kembngul dhe seleksionon postimet e mija ktu qe une sulmova ty si shqiptar dhe une gjoja si nje serb malazez i maskuar si shqiptar tregon gjithcka dhe konfirmon qe ti je nje skuth injorant alergjik primitv me origjine nga afrika veriore dhe versioni i jot i E-v13 ti e din shum mire dhe une e di qe nuk eshte i njejti version qe gjindet ne shqiptaret ne mbarsi te kosoves dhe shqiperi, qe konfirmon cdo fjale timen qe je i lindur skuth me komplekse. Dukesh edhe nga surrati i tille, kjo i ven vulen gjithckaje,lool
Eshte edhe dicka interresante me ty. ke 10 vjet qe vetem kexon mbi DNA dhe cdo artikull nga kompleksi i thelle qe krijuar qekur je testuar, edhe ky eshte fakt qe nuk mohohet dot,lol
Lexoje pak, lexoje:
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
1,465
Pikët
113
Mendimi im eshte qe na duhet nje check- up se ku jemi dhe ku po shkojme,jemi apo s'jemi pasardhes te ilireve per mua eshte dicka e kote.Jemi koshient te gjithe qe kudo ndodhemi perbuzemi dhe as i intereson asnje te huaji qe ke perballe se ti na qenke pasardhes i Pirros apo Aleksandrit te madh.Ata kane per ty nje ikone,ate te fukarait te gjore qe ben llac gjith diten e ne darke ia keput me birra.Shikoni danezet,suedezet,ne pergjithesi popujt nordike,pa histori,pa trashegimi qe deri ne mesjeten e vone jetonin neper shpella akoma,ku jane sot,kampione dac ne ekonomi dac ne kulture ose me permbledhese,shoqeri te organizuara ne menyre te atille qe ne as qe mund ta perceptojme.
 

Drawing-slim

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,687
Pikët
113
Ti ke probleme psikologjike. :)

Veq ta perkujtoj se cka postove/provokove. Nuk kam dyshime se me qellim/prapavij e thu kete.
Jo, ti po i kujton vetes edhe njeher qe nuk ke sense humori dhe ke linje afrikane veriore, kushrinjt tuj vrane Kadafin,lol dhe nuk ke E-v13 tipike kosovare, e jotja eshte e ardhur me vone ne ballkan dhe nuk ke asnje shqiptar me haplon tende.
Argumenti im ishte i lezetshem i thjesht dhe teorikisht i bindshem qe shqiptaret jan ilir, kam perdor humor comic/tragjik qe kemi humbur territor cdo dite pa-nderprerje qe ne kohen e ilirve deri sot, ku edhe para pak vitesh mali i zi mori territor te ri nga kosova.

Une akoma dhe gjithmone e kam mbajtur profilin tim ne TA, aty ku cdo shqiptar dhe cdo serb me njeh si shqiptar krenar per 10 vjet ku tregoj linjen time te Y-dna me krenari edhe tani, dhe fakti qe nje skuth si ti supozon qe po ben ndonje pune hetuesi qe une gjoja jam nje serb malazez i maskuar si shqiptar dhe ti hetus columbo erdhe ktu dhe me zbulove eshte nje tragjedi/komedi i nje niveli tjeter, i atij nivelit me patetik.
Ti ke bere 100 teste gjenetike vetem e vetem se nuk te ka dale E-v13 e zakonshme qe gjindet tek kosovaret hahah ke ngel ne cdo forum gjenetik ke bere cdo test vetem te bindesh vehten qe je shqiptar.
You’re pathetic bruh.
Ja ku akoma e mbaj profilin e y-dna time aty ku eshte vendi i pershtatshem jo ktu, hetus columbo,lol
D18BE1D6-6C5D-48B4-92F5-8434EA3233A1.png
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,689
Pikët
113
Jo, ti po i kujton vetes edhe njeher qe nuk ke sense humori dhe ke linje afrikane veriore, kushrinjt tuj vrane Kadafin,lol dhe nuk ke E-v13 tipike kosovare, e jotja eshte e ardhur me vone ne ballkan dhe nuk ke asnje shqiptar me haplon tende.
Argumenti im ishte i lezetshem i thjesht dhe teorikisht i bindshem qe shqiptaret jan ilir, kam perdor humor comic/tragjik qe kemi humbur territor cdo dite pa-nderprerje qe ne kohen e ilirve deri sot, ku edhe para pak vitesh mali i zi mori territor te ri nga kosova.

Une akoma dhe gjithmone e kam mbajtur profilin tim ne TA, aty ku cdo shqiptar dhe cdo serb me njeh si shqiptar krenar per 10 vjet ku tregoj linjen time te Y-dna me krenari edhe tani, dhe fakti qe nje skuth si ti supozon qe po ben ndonje pune hetuesi qe une gjoja jam nje serb malazez i maskuar si shqiptar dhe ti hetus columbo erdhe ktu dhe me zbulove eshte nje tragjedi/komedi i nje niveli tjeter, i atij nivelit me patetik.
Ti ke bere 100 teste gjenetike vetem e vetem se nuk te ka dale E-v13 e zakonshme qe gjindet tek kosovaret hahah ke ngel ne cdo forum gjenetik ke bere cdo test vetem te bindesh vehten qe je shqiptar.
You’re pathetic bruh.
Ja ku akoma e mbaj profilin e y-dna time aty ku eshte vendi i pershtatshem jo ktu, hetus columbo,lol
View attachment 99730
Kurt, kjo reflekton komplekset e tua jo tek une. Ti je 40 e disa vjeqar dhe ja ka ban si nje femij 7 vjeqar. 😂
 

Drawing-slim

———>
Anëtar
Aug 10, 2014
Postime
8,687
Pikët
113
Kurt, kjo reflekton komplekset e tua jo tek une. Ti je 40 e disa vjeqar dhe ja ka ban si nje femij 7 vjeqar. 😂
Mos ngaterro my young spirit me nje femij 7 vjecar lol
Ti erdhe ktu si ato plakat e fshatit dhe zgjodhe te behesh detective Columbo, nje shqiptar i nje zone te maqedonise ku sot turqia e mbron si minoritet turk me pasion gjithe ate zone ku je lind sidomos ata me ate strain y-dna tenden te dyshimte,lol dhe me thua mua; “na sulmove”?!lol je ne vete ti?
Sjedhim rezultatet tona nga 23andme dhe krahasojm kush del me perqindje me te larte autoktone autosomally speaking. Se nuk ka ku shkon me lart se 100%. Te gjithe dna kushrinjt me E-v13 me J R kane perqindje me te ulet se une, rradhe dalin 100%.
 
Top