• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A jemi ne shqiptaret rracista?

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: A Jemi ne Shqiptaret Racista

Shqiptaret jane racista,ne po paragjykojme veri-jug jo me njerez te racave te tjera...
Une per vete skam probleme te tilla derisa nuk perben rrezik shoqeror le te jene dhe orangotang...
 

KAY

Anëtar i ri
Anëtar
May 25, 2011
Postime
74
Pikët
0
Vendndodhja
:P
Përgjigje e: A Jemi ne Shqiptaret Racista

Une spo kuptoj qka asht racist :S

:S:S:S:S............:S:S:S:S
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: A Jemi ne Shqiptaret Racista

Jo bre zbehet llaf ne qe ne kohen e xhaxhit evgjiterine edhe fshataret i kishim si vellezer vetem i mernin me gurre....
 

Mikullovci

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 13, 2011
Postime
8
Pikët
0
Përgjigje e: A Jemi ne Shqiptaret Racista

E vertet eshte qe shqiptaret jane shume raciste ndaj popujve te tjere. Fakt eshte dhe qe shqiptaret per shkak racismit jane jopopullor ne balkan. Serbet, greket, ruset, bulgaret, gjermanet (zviceranet), italianet, bosnijaket, maqedonet, rumunet, etj, erj, kane urrejtje ndaj neve
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,582
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Mendoj se rracizmi eshte dicka qe vihet re te popujt qe ndihen inferior ndaj popujve te tjere dhe per ta "fshehur" ate inferioritet apo per t'jua mbushur mendjen vetes qe nuk jane te tille, shfaqin shenja rracizmi ndaj popujve apo rracave te tjera. Duke jetuar ne nje vend ku jetoj dhe punoj mes njerezish nga rraca te ndryshme, kam pare se sa e lehte eshte te gjeneralizosh nje popull apo rrace duke u bazuar ne nje pakice, megjithate te shkosh deri aty sa te jesh rracist, per mua eshte thjesht nje ulje e vetes tende dhe jo e asaj rrace. Ajo qe me ben pershtypje ketu ne Amerike eshte kur hiqen si rracista dhe flasin gjithe perbuzje per njerez te rracave te tjera ca shqiptare te porsaardhur te cilet nuk e dine se c'do te thote te lahesh me shpesh se te shtunen se te kerrmojne era djerse nga 10m larg, apo se c'do te thote te shkosh ne shkolle pertej klases se 4-te fillore.
 

atrevido

edamus bibamus gaudeamus
Anëtar
Feb 13, 2011
Postime
3,082
Pikët
0
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Shqiptaret vetem dy gjera urrejne: rracizmin edhe jevgjit. lol
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Kam pare nje skene nje here ne nje lokal ne pogradec. Nje djal rreth te 25 ose dhe me i madhe (klient aty) qe kapi prej rrobesh nje person me ngjure ( futbollist i huaj me ngjyre) . Per cudi reagova, nderhyva dhe pyeta se perse po e bente dicka te till. Mu pergjigj jam rracist. Ti je injorant jo rracist. Te jesh rracist nuk ulesh ne nje lokal me nje person me ngjyre, po i rri larg atyre sepse ti e mendon veten superior ndaj tyte. Perfundimi ishte se futbollisti u largua kurse klienti filloj te qeshte! Pas 20 min u arrestua nga policia :pPPP
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,933
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Mendoj se rracizmi eshte dicka qe vihet re te popujt qe ndihen inferior ndaj popujve te tjere dhe per ta "fshehur" ate inferioritet apo per t'jua mbushur mendjen vetes qe nuk jane te tille, shfaqin shenja rracizmi ndaj popujve apo rracave te tjera. Duke jetuar ne nje vend ku jetoj dhe punoj mes njerezish nga rraca te ndryshme, kam pare se sa e lehte eshte te gjeneralizosh nje popull apo rrace duke u bazuar ne nje pakice, megjithate te shkosh deri aty sa te jesh rracist, per mua eshte thjesht nje ulje e vetes tende dhe jo e asaj rrace. Ajo qe me ben pershtypje ketu ne Amerike eshte kur hiqen si rracista dhe flasin gjithe perbuzje per njerez te rracave te tjera ca shqiptare te porsaardhur te cilet nuk e dine se c'do te thote te lahesh me shpesh se te shtunen se te kerrmojne era djerse nga 10m larg, apo se c'do te thote te shkosh ne shkolle pertej klases se 4-te fillore.
lol....sorry -shok- dhe pikerisht une keta nuk i shof dot me sy!
Mbase rraciste kjo
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Nuk e di me siguri a jemi ...
do e kuptoja nese nje dite ne vendin tone vinin qindra kombesi te ndryshme per te jetuar aty atje do e kuptoja me mire
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,933
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Nuk e di me siguri a jemi ...
do e kuptoja nese nje dite ne vendin tone vinin qindra kombesi te ndryshme per te jetuar aty atje do e kuptoja me mire
une nuk jam,por me qelbsat une jam.
Moral apo rregullore shqiptare,
Cfar shkruaj dhe idiotlliqe.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,030
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Shqiptaret jane shume raciste. Nuk duhet bere korelimi me ata qe kane shkruar ketu dhe qe kane thene qe nuk jane raciste (dicka qe pritet nese kihet parasysh qe ata qe shkruajne ketu jane ne pjesen me te madhe me banim jashte Shqiperise nje pjese, dhe pjesa tjeter me nje edukim qe i mundeson ta shohin boten me gjere sesa e sheh nje shqiptar tipik), por ne teresine e tyre statistikore, shqiptaret jane fatkeqsisht ekstremisht raciste. Esther ne shkrimin 45 ka permendur ndjenjen e inferioritetit, e cila edhe per mua ze peshen derrmuese te arsyes se racizmit. Dhe me tej, inferior ndihesh nga dy faktore: Faktori i pare dhe me peshe te vogel eshte varferia qe con nganjehere ne nje lloj keqardhje per veten dhe me pas ne nje lloj izolimi prej botes qe 'shkelqen dhe vezullon' dhe qe sidoqofte eshte nje faktor reversibel ne afatshkurter; Faktori i dyte dhe kryesori, eshte injoranca dhe dedektimi i rreagimit perreth qe si rezultat i saj te tjeret te shperfillin. Kjo eshte e rende dhe afekton brezni pas breznie, eshte afatgjate dhe zakonisht shpetimi i individeve qe e dallojne si problematike eshte emigrimi diku tjeter, ne menyre efektive larg shoqerise shqiptare ne teresi.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
12,887
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Racizmi eshte nje lloj grupimi.Ne(njerzit) kemi tendncente grupohemi ne grupe. Cdo grupim krijohet per te luftuar apo per tju kunderven nje grupimi tjeter dhe eshte llogjike qe nepermjet dy(apo me shume) grupimeve te kete nje neveri te ndersjellte qe shprehet dhe ndihet ne form rracizmi.

Eshte vene re qe ne kohe te lashta qe nje njeri i vetem eshte shume delikat per te mbijetuar ne natyre(ne kuptimin teresor te saj). Pjesmarrja ne nje grup i rrit shume here mundesite e individit per te mbijetuar dhe per te lene pasardhes. Keto mesime qe kemi marre nga jeta neper shekuj, jane shkruar ne ADN-ne tone. Nuk eshte e rastit qe ne ndihemi mire dhe marrim force kur bejme pjese ne nje grup, i cfare do baze e lloji qofte ky grup(kulturor, fetar, sportiv, politik, gjenetik, gjuhesor, lekuror, krahinor etj).

Racizmi eshte shprehja letrare(figurative) e kesaj genome qe ekziston brenda nesh. Ndjenja e grupit. Prandaj nuk duhet paragjykuar ky fenomen. Sepse eshte ky fenomen qe na ka bere te mbijetojme neper shekuj ne prehrin e nenes Natyre mes rreziqeve dhe te papriturave te saj dhe te arrijme deri ketu.

Deshira per te qene pjese e nje grupi eshte aq e madhe tek njeriu saqe e ka parcelizuar shoqerine ne grupime mes grupimesh. Grupimet, apo bashkesite sic njihen ne termin matematikor ne shoqerine tone jane aq te shumte saqe prerjet e tyre jane teper te vogla dhe kjo bene qe individ me te njejta bindje te kete shume pak. Bile me e keqja eshte se keta iindivid sa vijne e pakesohen si rezultat i shtimit te grupimeve. Me keto ritme do vije koha qe te kete me shume grupime se sa individ. Pra nje nidivid do jete pjestar ne njeqind grupime, por nuk do kete asnje shoke qe te jete edhe ai pjestar ne keto njeqind grupime dhe keshtu qe nuk puqet ne pikpamje me asnjerin qe e rrethon.


Marrim shoqerin e vogel Shqiptare.

Kemi ndarje apo grupime me baze

Ndarje gjuhesore => Shqiptare + pakica te tjera gjuhesore
Ndarje Krahinore (baze krahinore, qe nisin me krahina, vazhdojne me ndarje rrethesh e qytetesh e mbarojne me fshatin)
Ndarje fetare(baze besimi fetar) => disa komunitete fetare(6-7)
Ndarje politike (baze bindje politike)=> nga 2 deri ne 502 (kush e di... sa parti ka ne shqiperi?!)
Ndarje ngjyres se lekures
Ndarje sportive( baze tifozerie)
Ndarje gjenetike(Baze fisnore)
Ndarje sociale(baze shtresore, pasurie)= Ketu po rracizmi eshte i dukeshem
Ndarje qytetare(baze familje)
Ndarje gjinore(baze gjinie)
Ndarje interesash(grupe interesi)
Ndarje ideollogjish (ndarje brenda politikes)
E ndarje brenda ndarjesh, e grupim brenda grupimi e kemi kthyer shoqerine ku jetojme nga nje mase homogjene te forte ne nje amalgam grupimesh qe duke shprehur racizem ndermjet tyre e dobesojne shoqerine.

Nese kerkoni te gjeni nje shoke duhet te beni llogarin mire me keto ndarje, se heret a vone ato do hyne ne skene midis jush, thjesht per tju ndare(ne fund te fundit prandaj quhen ndarje).
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,933
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Historia e rralle e nje zezaku te lindur ne Shkoder me prinder nga Jemeni.

http://www.youtube.com/watch?v=z9ujfNk65k0
Servus Busavata
E kam pare kete videon disa here edhe....
Ai flet shume bukur gjuhen shkodrane(qe shume te vajtur nuk e dine)
Ai gjeti ngrohtesi tek nje femer(sepse i la vend vetes tek ajo,ose u dashuruan) qe po supozoj mbase ambienti e ka pare si X femer.
Ai flet vete, ashtu ne monizem dhe keshtu ne demokraci.....
Ata qe e kane njohur personalisht thone fjalet me te mira.
Per mua eshte Shqiptar.
Tashti n.q-se femija im(nuk kam) do dashurohej me nje njeri te tille,si do te reagoja une: nuk do te me pelqente ne baze te ngjyres(sipas tradites tone,kultures+kodit tone arian) por n.q-se femija im do ishte i lumtur do mundohesha ta kuptoja(teorikisht kjo) pasiqe ai opinioni IDIOT(sorry) mua nuk me hyn ne sy fare(i kam vene shume rendesi para do kohesh).
Por ne fund te fundit nuk ka rendesi cfar shkruan njeri apo tjetri(une ne kete rast)
Me Gurax dhe Estel jam dakord!
PS: kam nje 18 vjecar nga Kenia ne pune(Denis quhet),arianet nuk i afrohen dot ne cdo pikepamje.
Mbase per faktin qe jemi vete te huaj.
klm
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,739
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Secili Mund te shpalosi Mendimet e veta, Per vete jam shume racist ndaj zezakve dhe aziatikve mduket sikur me hajn buken.
edhe Administator , edhe Racist ... ( me siguri je ka mahitesh )
une jam kuder Racizmit , asnjeri prej neve nuk e ka ba lutjen te Zoti , qe te lind me ket apo atë ngjyrë te lekures ...

p.s. Grüß Gott System A
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,933
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

edhe Administator , edhe Racist ... ( me siguri je ka mahitesh )
une jam kuder Racizmit , asnjeri prej neve nuk e ka ba lutjen te Zoti , qe te lind me ket apo atë ngjyrë te lekures ...
Mendimi i atij....
mos u nxef Buse;))
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

edhe Administator , edhe Racist ... ( me siguri je ka mahitesh )
une jam kuder Racizmit , asnjeri prej neve nuk e ka ba lutjen te Zoti , qe te lind me ket apo atë ngjyrë te lekures ...

p.s. Grüß Gott System A
haha sigurisht eshte duke u mahit:d
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

une nuk urrej asnje popull sa i perket races, a serbien e urrej per shkake politike emri i humbet ishalla...:d
 

Radio

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 6, 2011
Postime
4
Pikët
0
Vendndodhja
Island
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

e di eshte ajo fjala ng bari i thate digjet edhe i njomi...
shqiptaret ne pergjesi jane shume rracista..
ja merrni shembull fjalet me popullore te shqiptrve,Katunar,malok,jevg,arixhi,gabel etj etj..pra ne ne rradh te pare urrejme popullin tone e jo me popujt e tjere
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,565
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Une e urrej rracizmin, dhe zezaket. :p
 
Top