• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

A jemi ne shqiptaret rracista?

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Si nuk doli asnji racist i paster,racist etnik...
Ndonji qe te jet racist i vertet,e te thot;un e urrej racen e bardhe !.
 

Luke

Dreq
Anëtar
Nov 7, 2011
Postime
16
Pikët
0
Vendndodhja
Atje ku ëndrrat realizohen ,në zemrën time
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Më shumë do të thoja që ne jemi ndaj njëri-tjetrit ziliqarë . Jo më kot vjen shprehja ''mbreti i mbretërve'' . Ne jemi të ndërtuar në atë mënyrë për të qënë gjithmonë të parët , ose të paktën për tu përpjekur ta arrijmë këtë .Ndaj të tjerëve ,mendoj se po jemi rracistë dhe është një e metë që sa vjen dhe shtohet . Personalisht nuk kam qënë rracist pasi kam pasur fatin të njoh njerëz të të gjitha ngjyrave apo mendimeve . Duhet të shtoj me sinqeritet që megjithatë nuk do më pëlqente të përzjeja rracën . Mendoj se kushdo duhet të mbetet brenda grupit etnik që përfaqëson .
 

Clark

Kent
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
4,881
Pikët
113
Vendndodhja
Krypton
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Ne rracista e...Pupupupu,ne jemi shum rracista.Me mua ne krye.Por kam nje te mire ama,qe vetem me greket jam rracist.
 

Fiore

ON/OFF
Anëtar
Mar 3, 2012
Postime
915
Pikët
0
Vendndodhja
Venus
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

jemi dhe jemi goxha.
Nje kolegia ime (jevg) u martua me nje italian.
Megjithese ka 4 vjet martuar me ate italianin ,akoma s'u mbyllet goja njerezve duke e paragjykuar italianin qe ,as qe pati piken e problemit per ta marre dhe shkojne shume mire gjithashtu.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,728
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Ne jemi dhia e zgjebosur dhe bishti perpjete.
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
958
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: A Jemi ne Shqiptaret Racista

Shqiptaret jane racista...
Une per vete skam probleme...
Kjo e mësipërmja ia vlen të theksohet se shumica kanë të njëjtin qëndrim.
"Shqiptarët janë racista por unë jo".
Pse nuk bëheni real dhe të pranoni se s'ka njeri në rruzullin tokësor pa paragjykime të një lloji dhe kur ta bëni këtë shumë lehtë do ta keni që të shihni veten se ku jeni, sepse paragjykimi është baza themelore e racizmit. Unë për vete lirisht mund të them se jam racist jo nga përvoja por nga nevoja.
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,386
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Rracizmi i shqiptarve ngjan ne perrallat me pulbardhen me shkurtabiqa.Deri sa ne menyre institucionale gjerat nuk programohe dhe behet pune ne veprim institucional as qe behet fjal per rracizem.
Ku do qe ka shqiptar races se huaj i behet me shum respekt se races ariane.
Shqiptaret bejn balabala me te huajt, kure te huajt as si shiqojn e as i ndegjijn.
Kjo qe rrefeva esht pervoj e gjall e gjysme shekulli.
per shekullin e kaluar d.m.th 19 me ka rrefur gjyshi ,e gjyshi i tij po kte e kishte pas then.
Mire e tha njeri lart bishtperpjet e nuklana.Jom si shoket rracist ndaj serbve shaljanve ,gashve ,grekve e Krasniqve``Bej_dy_pompa````Bej_dy_pompa``
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
37,803
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Jemi, si sjemi. :)
 

Askushi

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 7, 2012
Postime
2,157
Pikët
0
Vendndodhja
Neverland
Racizmi ndonjehere ngaterrohet me ziline, (inat per fqinjin qe eshte me i pasur, me dashnore radhe, me shtepi vile, me tre makina, per shokun qe ka zene vend ne shtet, per teto hankon qe djali rrugac e tap-topi ju be deputet)
Ngaterrohet me moden, apo per sport, apo se e thote shoqeria, qe zezaket bien ere, qe filan race ka keto te meta, jane vrases, jane pushta, jane racista, jane ashtu-keshtu.

Shoqeria jone si cdo shoqeri ka racizem, bile edhe brenda llojit, shqiptare me shqiptare, nga krahina te ndryshme, jo malok, jo lab, jo laluc, jo merluc...
Ka rracizem partiak, jo ik ore pd-is, ik ore ps-ist, ik ore ls-ist, etj.
Ka racizem per evgjitet, te zinjte, ciganet, te pastrehet, lypesit, jetimet, te vobektit, te gjymtuarit.

Pra, do te thosha se ka ngjyrime raciste, se cdo shoqeri ne bote i ka.
Edhe ne amerike ka.
Por, une do te shtoj nga eksperienca ime jashte, se racizmi ndikohet shume nga njerezit qe ke perreth, familja, shoqeria, puna dhe sidomos mas-media.

por nese njihesh, apo ta lyp puna te lidhesh e te shkembesh marredhenie njerezore me ato kategori njerezish qe ndjen nje ngjyrim racist, keto paragjykime qe i ke ne koke mund te daraviten, por do shume kohe dhe mencurim ne mendime (kjo mund te vije edhe kur ta shohesh boten nga lart, larg e ftohte, pa u ndikuar nga jashte)

Ne nuk mendoj se kemi racizem (per racat), por kemi me shume nje racizem infantil (brenda llojit) dhe racizmi yne per fat te mire nuk ka doza shume te ekzagjeruara sepse shoqeria jone eshte e hapur, ajo nuk ka fanatizem fetar, pranon martesat mikse, myslymani me nje katolike, me nje ortodokse, me nje cifute, zezake e keshtu me rradhe.
 

Miti

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 9, 2012
Postime
1,029
Pikët
0
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Ne munde te jemi patriot por jo racista, nuk e duam te huajen por as tonen nuk e japim.
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,560
Pikët
63
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Rracizmi eshte nocion shume i gjere,dhe per shqiptaret perdorimi eshte luks qe nuk lejohet.
Perçmim i mirefillte dhe primitiv, eshte titulli me i drejte.
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Nje djale i vogel me ngjyre i thoshte te vellait te tij, pak me i vogel se ai vete:
-O b... zi hec ketu!
E une u meka duke qeshur!
 

Edvin83

Shqiptar
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
4,452
Pikët
83
Vendndodhja
Shkodër
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Varet se ça kupto me racizëm. Sepse p.sh. unë nuk dua që emigrantët nga Azia e Afrika të pushtojnë Evropën. Jo se i urrej aziatikët e afrikanët, por shoh më larg, e dua të parandaloj luftra etnike në të ardhmen. Sllavët erdhën si turma që emigruan nga kënetat e Ukrainës në shekullin e 8-të, e ja ku jemi në shek. e 21 e ende ky emigrim po shkakton luftë e gjak. Më mirë ndalojmë emigrimin tani, sesa ta vuajmë pas 10-20 vjetësh.
 

Universal

Anëtar i ri
Banned
Anëtar
Jul 21, 2011
Postime
591
Pikët
0
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Por diçka e tille eshte plotesisht e kuptueshme duke pare rrethanat dhe kushtet ne te cilat kane jetuar dhe duhet te jetojne Shqiptaret. Ne te njejten kohe eshte nje fatkeqesi e madhe, sepse rracizmi, çfardo lloj qofte, ju errreson pamjen njerezve dhe humabasin energji te çmuara qe mund ti vene ne pune per diçka shume here me te dobishme. Individet humbasin diçka teper te çmueshme per veten e tyre, dhe shoqeria humbet vlerat themelore per te qene shoqeri e denje. Gjeja me elementare dhe e rendesishme eshte qe duhet te njihet si plage e shoqerise dhe duhet dekurajuar dhe delegjitimuar qendrimi i pjeses me te madhe te shoqerise ndaj keti fenomeni te turpshem.

Edhe pse nuk eshte diçka realiste te ndryshohet sjellja e shoqerise per nje nate, duhet te sensibilizohet shoqeria duke filluar nga socializimi i brezave te ri ne shkolla deri tek te gjitha institucionet e shtetit dhe ato jo qeveritare, se racimi nuk eshte nje virtur per tu krenuar apo per tu pranuar ne shoqeri, por eshte nje ves primitiv injorant i turpshem, absurd dhe teper negativ per çdo aspekt te shoqerise, dhe pasqyron anen me te erret te te qenit.
 
Anëtar
Jun 12, 2014
Postime
4,988
Pikët
83
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Uff.

Une psh qenur raciste kundrejt atyre qe hyjne gjithe nxitim ne autobus e vijne e pozicionojne sqetullen e djersitur rreze veshit tim.

Aq me teper kur keta qenur edhe hudhrangrenes.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
67,589
Pikët
113
Përgjigje e: A jemi ne shqiptaret rracista?

Uff.

Une psh qenur raciste kundrejt atyre qe hyjne gjithe nxitim ne autobus e vijne e pozicionojne sqetullen e djersitur rreze veshit tim.

Aq me teper kur keta qenur edhe hudhrangrenes.
Kështu?? :D

 
Top